Korea Północna

Korea Północna

Lider Korei Północnej Kim Dzong Un zaapelował do swych naukowców, by umieszczali na orbicie okołoziemskiej kolejne satelity. Tymczasem według południowokoreańskich mediów Północ planuje jednocześnie próbę międzykontynentalnego pocisku rakietowego, zdolnego razić cele na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Po Senacie USA także Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o zaostrzeniu sankcji przeciwko Korei Płn. w reakcji na to, że reżim w Pjongjangu nie chce powstrzymać swego programu broni nuklearnej. Oczekuje się, że prezydent Barack Obama ustawę podpisze.

Wobec najnowszego wystrzelenia przez Koreę Płn. rakiety konieczny jest powrót do jedynego niemilitarnego rozwiązania, które przyniosło rezultaty: sankcji - pisze "Washington Post". Sugeruje restrykcje m.in. dla chińskich banków, obsługujących reżim w Pjongjangu.

Zgodnie z zapowiedziami Korea Północna po raz czwarty odpaliła swoją największą rakietę. Oficjalnie reżimowe media podały bardzo niewiele informacji ponad to, że start był udany. Z opublikowanych zdjęć i nagrań można się jednak wydobyć szereg ciekawych informacji o kosmicznych ambicjach dyktatury. Między innymi taką, że pokazywane oficjalnie centrum kontroli misji jest atrapą.

Z zaniepokojeniem przyjęliśmy informację o wystrzeleniu 7 lutego br. przez KRLD rakiety balistycznej - brzmi oświadczenie polskiego MSZ w odpowiedzi na północnokoreańską próbę rakietową.

Rosja potępiła w niedzielę wystrzelenie przez Koreę Północną rakiety dalekiego zasięgu, oceniając to wydarzenie jako "bardzo szkodliwe" dla bezpieczeństwa regionalnego, w tym dla samego Pjongjangu.