Korea Północna

Korea Północna

Unia Europejska zdecydowała w czwartek o zaostrzeniu sankcji wobec Korei Północnej w związku z niedawnymi próbami międzykontynentalnych rakiet balistycznych przeprowadzonymi przez ten kraj. Nowe sankcje to wynik przyjętej w sobotę rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Blisko dwie trzecie Amerykanów uważa nuklearny atak rakietowy Korei Północnej na terytorium Stanów Zjednoczonych za "poważne i realne zagrożenie" - wykazał sondaż telewizji CNN, którego wyniki zostały opublikowane w środę. W stosunku do sondażu z marca odsetek osób wyrażających taką opinię zwiększył się o 14 punktów procentowych.

- Myślę, że Amerykanie powinni spać spokojnie - powiedział w środę sekretarz stanu USA Rex Tillerson, komentując zagrożenie ze strony Korei Północnej. Szef amerykańskiej dyplomacji rozmawiał z dziennikarzami na pokładzie samolotu zmierzającego z Malezji do Waszyngtonu. Po drodze zatrzymał się na Guam, gdzie miał zaplanowane wcześniej międzylądowanie. Atakiem rakietowym na tę będącą terytorium amerykańskim wyspę zagroził Pjongjang.

"Moim pierwszym poleceniem było zmodernizowanie naszego arsenału nuklearnego" - przypomniał w środę na Twitterze prezydent Stanów Zjednoczonych. To pierwsza wypowiedź Donalda Trumpa po wystosowaniu przez Koreę Północną pogróżek mówiących o opracowywaniu potencjalnego ataku na zamorskie terytorium USA - wyspę Guam na Pacyfiku.

Nowy minister obrony Japonii Itsunori Onodera zasugerował w udzielonym niedawno krajowym mediom wywiadzie rozszerzenie uprawnień Sił Samoobrony o możliwość atakowania celów na terenie Korei Północnej. Wypowiedź ministra wywołała wiele kontrowersji w kraju, ponieważ japońskie Siły Samoobrony nie mają zgodnie z konstytucją uprawnień do atakowania żadnych celów.

Szefowie dyplomacji obu państw koreańskich spotkali się w niedzielę w stolicy Filipin - podała południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap. Szef MSZ Korei Północnej Ri Jong Ho powiedział swej odpowiedniczce z Korei Południowej Kang Kiung Wha, że wysuniętej przez Seul propozycji poprawy stosunków z Pjongjangiem "brakuje szczerości".

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych jednomyślnie uchwaliła w sobotę rezolucję o nałożeniu nowych sankcji na Koreę Północną w związku z niedawnymi próbami północnokoreańskiej międzykontynentalnej rakiety balistycznej. - To największy pojedynczy pakiet sankcji w historii - ocenił prezydent USA Donald Trump.