Korea Północna

Korea Północna

Trump ostrzega Koreę Północną: wszystkie opcje są na stole

Korea Północna okazała pogardę dla swoich sąsiadów. Teraz wszystkie opcje są na stole - we wtorek oświadczył Donald Trump w reakcji na najnowszą północnokoreańską próbę rakietową. Z kolei państwa europejskie potępiły i wyraziły swoje oburzenie po tym, jak pocisk z Korei Północnej przeleciał nad terytorium Japonii.

Północnokoreański pocisk nad Japonią. "Polska zdecydowanie potępia"

- Polska zdecydowanie potępia próbę rakietową przeprowadzoną przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną - podkreślono w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W ocenie resortu, "szczególne zaniepokojenie wzbudza fakt, że wystrzelona przez KRLD rakieta przeleciała nad terytorium Japonii".

Pocisk rakietowy przeleciał nad japońską wyspą. Inwestorzy reagują

Rosnące napięcia geopolityczne spowodowały, że europejskie indeksy giełdowe znalazły się na najniższych poziomach od sześciu miesięcy. - Apetyt na ryzyko został podkopany, uderzając w rynek akcji i waluty ryzykowne - wskazał Konrad Białas, główny ekonomista Domu Maklerskiego TMS dodając, że "kapitał ściągał do bezpiecznych przystani".

Seul: Kim po raz trzeci został ojcem

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un na początku roku znów został ojcem - podała we wtorek agencja Yonhap, powołując się na południowokoreańską agencję wywiadowczą (NIS). Żona przywódcy przez kilka miesięcy w 2016 roku nie pokazywała się publicznie.

"Odpowiedź powinna nastąpić możliwie szybko"

Premier Japonii Shinzo Abe poinformował we wtorek, że podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem USA Donaldem Trumpem obie strony zdecydowały zwiększyć presję wywieraną na Koreę Północną. - Stany Zjednoczone są na 100 procent z Japonią - zapewnił Trump.

Szef dyplomacji USA: nowe próby rakiet Pjongjangu to prowokacja

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson uznał za prowokację odpalenie w sobotę przez Koreę Północną trzech pocisków balistycznych krótkiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego. Jego zdaniem pokazuje to, że Pjongjang wciąż nie jest gotów do dialogu. Tillerson powtórzył jednak, że Stany Zjednoczone chcą przekonać reżim Kim Dzong Una do powrotu do stołu rozmów.

Trzy rakiety Kima. Jedna eksplodowała już przy starcie

Korea Północna wystrzeliła z poligonu w prowincji Kangwon na wschodnim wybrzeżu trzy rakiety krótkiego zasięgu. Pociski poleciały w kierunku Morza Japońskiego i, jak podało dowództwo Floty Pacyfiku USA, pierwsza i trzecia z rakiet "zawiodły w locie", a druga prawdopodobnie eksplodowała przy starcie.

Nowe rakiety za plecami Kima. "Przypadkowe" zdjęcia z fabryki

W czasie wizyty Kim Dzong Una w jednym z zakładów pracujących na rzecz programu rakietowego Korei Północnej wykonano zdjęcia, na których "przypadkowo" pokazano rysunki przedstawiające dwie nowe rakiety balistyczne. Nie wiadomo, czy przedstawiają one prawdziwe konstrukcje. Reżim w przeszłości publikował już zdjęcia i nagrania zdradzające tajemnice Pjongjangu.

Tillerson zadowolony "z pewnego poziomu opanowania" Pjongjangu

Reżim Kim Dzong Una nie przeprowadził żadnej próby nuklearnej i rakietowej od momentu przyjęcia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji o wprowadzeniu dodatkowych sankcji gospodarczych wobec Korei Północnej i być może jest to znak, że w przyszłości możliwa będzie "jakaś forma dialogu" z tym krajem - powiedział we wtorek Rex Tillerson.

Waszyngton stara się odciąć Kima od pieniędzy

USA nałożyły sankcje na dziesięć podmiotów oraz sześć osób z Chin i Rosji, które w ocenie resortu przyczyniają się do rozwoju programu nuklearnego Korei Płn. - poinformował w komunikacie sekretarz skarbu Steven Mnuchin.

"W obliczu poważnej sytuacji". Japonia i USA zacieśniają współpracę obronną

Japonia zamierza rozszerzyć swą rolę w sojuszu z USA "i wzmocnić swe zdolności obronne", Waszyngton zaś "podtrzymuje zobowiązanie rozmieszczenia swych najnowocześniejszych systemów w Japonii". To ustalenia z czwartkowych rozmów szefa japońskiej dyplomacji Taro Kono z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem i ministrem obrony Jimem Mattisem.

"Na Półwyspie Koreańskim nie będzie drugiej wojny". Seul chce dialogu

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In oświadczył, że rozważy skierowanie specjalnego wysłannika na rozmowy do Korei Północnej, jeśli reżim w Pjongjangu wstrzyma próby rakietowe i atomowe. Stany Zjednoczone zobowiązały się uzyskać zgodę Seulu przed podjęciem działań wobec Północy - oświadczył Mun Dze In.