Korea Północna

Korea Północna

Historyczny moment. Trump na północnokoreańskiej ziemi

Prezydent USA Donald Trump i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un spotkali się w niedzielę we wsi Panmundżom w strefie zdemilitaryzowanej na granicy pomiędzy Koreami. Podali sobie dłonie po czym przywódca reżimu w Pjongjangu zaprosił gestem Donalda Trumpa na północnokoreańską stronę granicy. Stał się on tym samym pierwszym w historii prezydentem USA, który to zrobił.

Trump: mógłbym spotkać się z Kimem na granicy

Donald Trump powiedział w sobotę podczas szczytu G20, że chętnie spotkałby się w ten weekend z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu Korei. Amerykański prezydent po zakończeniu szczytu w japońskiej Osace wybiera się do Seulu.

Pjongjang czeka na nowe kroki Amerykanów. "Waszyngton nie ma wiele czasu"

USA powinny przed końcem bieżącego roku wysunąć nowe propozycje i doprowadzić w ten sposób do wznowienia rozmów na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego - oświadczyło w czwartek północnokoreańskie MSZ. Wezwało też Seul do zaprzestania prób odgrywania pośrednika w kontaktach z Waszyngtonem.

Trump: nie będzie spotkania z Kimem

Tuż po szczycie G20 w japońskiej Osace nie dojdzie do spotkania Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Poinformował o tym w środę prezydent USA, udając się do Azji. - Mogę z nim porozmawiać, ale w innej formie - powiedział Trump. Wcześniej prezydent Korei Południowej Mun Dze In przekazał, że USA i Korea Północna prowadzą "zakulisowe rozmowy" w sprawie trzeciego dwustronnego szczytu przywódców, a w procesie pokojowym osiągany jest "stabilny postęp".

Wywiad w Seulu: siostra Kima awansowała na szczebel przywódczy

Wydaje się, że siostra lidera Korei Północnej Kim Dzong Una, Kim Jo Dzong, awansowała na "szczebel przywódczy" i jest obecnie na poziomie zbliżonym do Czhwe Riong He, określanego jako numer dwa w krajowej polityce – ocenił we wtorek południowokoreański wywiad.

Amerykański wywiad wątpi w zapowiedzi Kima

Społeczność wywiadowcza w Stanach Zjednoczonych nie wierzy, by przywódca Korei Północnej Kim Dong Un był gotowy do denuklearyzacji swojego kraju - powiedział w poniedziałek Fox News generał Robert Ashley z Agencji Wywiadowczej Departamentu Obrony.

Chiny i Korea Północna zgodziły się w "ważnych kwestiach"

Prezydent Chin Xi Jinping zakończył w piątek dwudniową wizytę w Korei Północnej - poinformowała północnokoreańska agencja państwowa KCNA. Chiński prezydent przebywał w Pjongjangu na zaproszenie przywódcy socjalistycznego reżimu Kim Dzong Una.

Xi spotkał się z Kimem. Historyczna wizyta prezydenta Chin

Lider Korei Północnej Kim Dzong Un przywitał w czwartek odwiedzającego ten kraj po raz pierwszy prezydenta Chin Xi Jinpinga na lotnisku w Pjongjangu, a później obaj przywódcy odbyli rozmowy - przekazały chińskie media, nie podając szczegółów na temat tych rozmów. Jest to pierwsza wizyta prezydenta Chin w Pjongjangu od 14 lat i pierwszy taki wyjazd Xi, odkąd w 2012 roku przejął on władzę w Pekinie.

Trump dostał "bardzo ciepły, bardzo miły list" od Kim Dzong Una

Donald Trump poinformował, że otrzymał kolejny list od przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una. Prezydent USA ocenił, że korespondencja jest "bardzo ciepła" i nazwał ją "cudowną". Trump podkreślił, że po otrzymaniu listu ma nadzieję, iż w relacjach z Pjongjangiem "zdarzy się coś pozytywnego". Szczegółów jednak nie chciał zdradzić.

"Istnieją granice cierpliwości Korei Północnej"

"Stany Zjednoczone powinny zerwać z wrogą polityką wobec Korei Północnej, inaczej deklaracja podpisana rok temu na szczycie przywódców obu krajów może się stać pustą kartką papieru" - ostrzegła północnokoreańska agencja prasowa KCNA we wtorek, w pierwszą rocznicę szczytu.

Szkolne boiska, brzegi rzek. Raport o 323 miejscach egzekucji

Południowokoreańska organizacja obrońców praw człowieka Transitional Justice Working Group (TJWG) z siedzibą w Seulu poinformowała o zidentyfikowaniu, na podstawie zeznań świadków, setek miejsc w Korei Płn., w których dokonywane są publiczne i pozasądowe egzekucje.

"WSJ": zamordowany brat Kima był prawdopodobnie informatorem kilku państw

Brat przyrodni przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una, Kim Dzong Nam, był informatorem Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) i na krótko przed śmiercią w Malezji spotkał się z agentem tej amerykańskiej służby - poinformował dziennik "Wall Street Journal". Według źródeł gazety, prawdopodobnie dostarczał też informacje wywiadom kilku innych krajów, przede wszystkim Chinom.