Korea Północna

Korea Północna

Pjongjang oświadczył, że w środę ponownie otwarta zostanie tak zwana gorąca linia w Panmundżomie w Strefie Zdemilitaryzowanej na linii demarkacyjnej między obiema Koreami. Polecenie wydał przywódca państwa Kim Dzong Un.

Prezydent Trump odniósł się na Twitterze do słów przywódcy KRLD, który oświadczył w poniedziałek, że ma na biurku przycisk atomowy, a broń nuklearna jego kraju może razić cele na całym terytorium USA. "Mój przycisk jest znacznie większy i potężniejszy. I działa" - oznajmił Trump.

Prezydent USA Donald Trump napisał we wtorek na Twitterze, że sankcje oraz "inne naciski" na Pjongjang zaczynają odnosić skutki. "Człowiek rakieta chce po raz pierwszy rozmawiać z Koreą Południową" - dodał, odnosząc się do przywódcy Korei Północnej - Kim Dzong Una.

Jasnoszary garnitur, krawat oraz fryzura przywódcy Korei Północnej w czasie noworocznego wystąpienia były prawdopodobnie starannie obliczone na zaprezentowanie łagodniejszego, spokojniejszego wizerunku po to, żeby wyjść z zaskakującą ofertą wznowienia rozmów z Koreą Południową - ocenia południowokoreański Instytut Pojednania Narodowego.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un oświadczył w poniedziałek, że broń nuklearna jego kraju jest w stanie dosięgnąć cele na całym terytorium Stanów Zjednoczonych i dlatego - jak stwierdził - Waszyngton nigdy nie będzie w stanie rozpocząć wojny z jego krajem. Dodał, że broń ta zostanie użyta tylko w razie zagrożenia bezpieczeństwa Korei Północnej.

Północnokoreański naukowiec nuklearny, po nieudanej ucieczce do Chin, popełnił samobójstwo - w piątek poinformował portal intelnews.org, powołujący się na Radio Free Asia. Według tych doniesień, badacz został odesłany do Korei Północnej, lecz miał zażyć truciznę tuż przed pierwszym przesłuchaniem.

Świat obawia się broni atomowej w posiadaniu Korei Północnej, jednak w Seulu na pierwsze strony powróciło zagrożenie inną śmiertelną bronią, znacznie prostszą i tańszą: wąglikiem - pisze CNN. Tymczasem według południowokoreańskich mediów jeden z ostatnich uciekinierów z Północy okazał się odporny na tę bakterię, a władze w Seulu właśnie przyznały, że pozyskały szczepionki przeciwko niej.

Administracja prezydenta Donalda Trumpa planuje ograniczyć informacje dotyczące manewrów wojskowych przeprowadzanych przez USA z Koreą Południową i Japonią - podała w nocy ze środy na czwartek telewizja CNN, cytując wysokiego rangą przedstawiciela administracji.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył we wtorek w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem, że "agresywna retoryka" Waszyngtonu oraz wzmacnianie militarnej obecności USA potęgują napięcie na Półwyspie Koreańskim.

Korea Północna jakiej świat nie zna - czyli zwykli mieszkańcy Pjongjangu poza kurtyną reżimowej propagandy. Operator kamery telewizji CNN, Justin Robertson, przy okazji niedawnej wizyty w północnokoreańskiej stolicy filmował także z ukrycia: z hotelowego okna, czy też z wnętrza samochodu. Tak powstała filmowa impresja o mieszkańcach stolicy.

Nowe sankcje ONZ nałożone na Koreę Północną oznaczają "całkowitą blokadę gospodarczą" kraju - oświadczyło w niedzielę północnokoreańskie ministerstwo spraw zagranicznych w komunikacie opublikowanym przez oficjalną agencję prasową reżimu KCNA.