Korea Północna

Korea Północna

Sankcje ekonomiczne nałożone na Koreę Północną w związku z testami broni nuklearnej i balistycznej utrudniają dotarcie z pomocą humanitarną - oświadczył wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka (UNHCHR) Zeid Ra'Al-Hussein. Według szacunków aż 18 milionów ludzi cierpi tam z powodu głodu, a 10,5 miliona - z niedożywienia.

Japońska policja aresztowała w sobotę trzech obywateli Korei Północnej za kradzież generatora z szopy na niezamieszkałej wyspie - poinformowała japońska telewizja publiczna NHK. Do kradzieży doszło w ubiegłym miesiącu. Agencja Reutera zauważa, że coraz więcej łodzi rybackich z Korei Północnej dobija do wybrzeży Japonii.

Przeprowadzone w 2017 roku testy rakietowe i nuklearne nie wyczerpują listy potencjalnych zagrożeń ze strony Korei Północnej. Doskonali ona też technologie niezbędne do budowy sił odstraszania, częściowo rozmieszczonych na okrętach podwodnych. To nowe jakościowo zagrożenie wymaga ścisłej koordynacji wysiłków USA, Korei Południowej i Japonii w obszarach obrony przeciwrakietowej oraz zwalczania okrętów podwodnych - pisze Marcin Andrzej Piotrowski w Biuletynie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych pt. "Perspektywy budowy morskich sił odstraszania KRLD".

Amerykańskie wojsko od wielu lat pracuje nad specjalnymi rakietami zdolnymi przy pomocy mikrofali zdalnie "usmażyć" elektronikę. Jak twierdzi telewizja NBC News, użycie takiego sprzętu przeciw Korei Północnej było dyskutowane w Białym Domu. Na temat rakiet CHAMP nie ma jednak wielu informacji. Wiadomo, że formalnie nie są w służbie, choć faktycznie pewien zapas ma być gotowy na specjalne potrzeby.

Amerykański bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu B-1B przeleciał w środę nad Półwyspem Koreańskim w ramach zakrojonych na szeroką skalę manewrów sił powietrznych USA i Korei Południowej - podała agencja Yonhap, powołując się na wojsko południowokoreańskie. Stało się tak zaledwie tydzień po tym, jak północnokoreański reżim ogłosił, że dysponuje rakietami zdolnymi dosięgnąć terytorium USA.

Zastępca sekretarza generalnego ONZ do spraw politycznych Amerykanin Jeffrey Feltman rozpoczął we wtorek wizytę w Korei Północnej - podaje agencja Kyodo. Feltman podejmie w Pjongjangu rozmowy w sprawie kryzysu wywołanego kolejną próbą rakiety międzykontynentalnej przeprowadzoną przez Koreę Północną.

Sekretarz Generalny ONZ do Spraw Politycznych Jeffrey Feltman odwiedzi Koreę Północną, aby przedyskutować z władzami Pjongjangu "kwestie wspólnych interesów i obaw" - poinformowała w poniedziałek Organizacja Narodów Zjednoczonych. Przyczyną wizyty jest rosnące napięcie w regionie - pisze Reuters.

W Korei Południowej rozpoczęły się wspólne manewry południowokoreańskich i amerykańskich sił powietrznych, w których uczestniczy ponad 230 samolotów. Ćwiczenia, o których odwołanie apelowały Chiny i Rosja, potrwają pięć dni. Korea Północna zagroziła, że manewry mogą popchnąć Półwysep Koreański "na skraj wojny nuklearnej".

Zdjęcia satelitarne zdają się dowodzić, że Korea Północna, która niedawno przeprowadziła kolejną próbę międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), przygotowuje nową wyrzutnię rakietową w miejscu, skąd wystrzelono podobny pocisk latem - podaje Fox News.

Z powodu zagrożenia ze strony Korei Północnej na Hawajach przeprowadzono w piątek test systemu ostrzegania dźwiękowego przed atakiem nuklearnym - poinformowała agencja AP. System ostrzegania pochodzi z czasów "zimnej wojny".

Pogłębiający się kryzys na Półwyspie Koreańskim wywołuje zaniepokojenie w Chińskiej Republice Ludowej. Chiny nie chcą upadku północnokoreańskiego reżimu ani zjednoczenia Korei, ale obawiają się eskalacji i wybuchu gorącego konfliktu. Władze w Pekinie nie zmieniają jednak polityki wobec Korei Północnej. Zaostrzają jedynie retorykę. Prawdopodobnie zaczęłyby działać bardziej stanowczo, gdyby postępowanie KRLD realnie zagroziło chińskim prowincjom lub podważyło pozycję Xi Jinpinga jako lidera – pisze w analizie "Stanowisko Chin wobec kryzysu północnokoreańskiego" Justyna Szczudlik, analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).