Edukacja

Edukacja

Anna Zalewska: polscy rodzice nie wybaczyliby nam, gdybyśmy rozwalili system edukacji ich dzieci

Nauczyciele mają im wystawiać oceny "z wrażliwością", bo przepisy w tej kwestii nie ulegną zmianie. Ukraińscy uczniowie dostaną, co prawda, na egzaminie ósmoklasisty zadania przetłumaczone na język ukraiński, ale już na maturze nikt ich nie zwolni ze znajomości "Pana Tadeusza". Rządzący liczą na to, że uczelnie przyjmą ich bez zdanej matury. O tym, jakie są jeszcze pomysły na edukację uchodźców, rozmawiamy z byłą minister Anną Zalewską zasiadającą w radzie przy ministrze edukacji.

Czarnek zwiększa limity, nauczyciele dostawiają ławki, rodzice pytają: jakim i czyim kosztem?

W Polsce nie będą powstawać szkoły ukraińskie, a co najwyżej oddziały przygotowawcze, w których dzieci nauczą się języka polskiego. Powstają, ale bardzo wolno, bo samorządy obawiają się, że zabraknie pieniędzy i nauczycieli. Zamiast tego puchną powiększane o kolejnych uczniów klasy ogólnodostępne. Cenę tego poniosą nauczyciele i wszystkie dzieci - bez względu na ich pochodzenie.

Przybywa ukraińskich dzieci w polskich szkołach

W Polskich szkołach uczy się już ponad 42 tysiące dzieci z Ukrainy – będzie ich jeszcze więcej. W całym kraju powstają specjalne oddziały przygotowawcze, by początek w nowym miejscu dla dzieci z Ukrainy nie był stresujący. Dyrektorzy z kolei martwią się o brakujących nauczycieli, a samorządy z obawami otwierają nowe klasy - mają też apel do ministra edukacji. Adrianna Otręba.

Українські діти в польських школах. «Я б хотіла, щоб у школімогли жити просто дитячим життям»

Втекли від нападників, несуть із собою травму війни. Потрапили до Польщі – країни, хоча й подібної за культурою, та все ж – іншої. Чимало з них – діти. Найближче майбутнє для них це навчання в польських школах, які часто не мають досвіду роботи з учнями з інших країн, які не володіють польською. Головною перепоною виявляється власне мовний бар’єр, прикладом чого стала початкова школа в Міколові (Сілезьське воєводство).

Pół roku bez słowa po polsku? To wcale nie musi oznaczać czegoś złego

- Cierpliwość jest najtrudniejszą częścią nauki języka obcego. Szczególnie dla rodziców i innych nauczycieli. Bo rodzice, co naturalne, chcą widzieć efekty, a inni nauczyciele, którzy niekoniecznie mają doświadczenie w pracy z obcokrajowcami, czasem oceniają pochopnie "w ogóle nie widać skutków tego twojego uczenia" - mówi Łukasz Szeliga, specjalista od nauczania języka polskiego jako języka obcego i drugiego. I radzi, jak pomóc odnaleźć się w Polsce Ukraińcom.

Polska szkoła na pomoc małym uchodźcom z Ukrainy

Dzieci z Ukrainy, które uciekły przed śmiertelnym zagrożeniem, są już bezpieczne w Polsce. Najtrudniejsze już jest za nimi, ale przed nimi ciągle są wyzwania: poradzenie sobie z traumą, nauka nowego języka i życia w nowym miejscu, w nowym kraju. Polska szkoła przychodzi im z pomocą. Maria Mikołajewska.