Polska i Świat

Polska i Świat

Wybory prezydenckie 10 maja wydają się być coraz mniej realne - nawet wysocy rangą przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości tracą wiarę. Zdaniem przedstawicieli rządu to wina Senatu. Materiał Adrianny Otręby.

W wątpliwościach wobec proponowanej przez PiS formy wyborów nie chodzi tylko o względy polityczno-logistyczne. Chodzi też o prawo. Byli prezesi Trybunału Konstytucyjnego i konstytucjonaliści otwarcie mówią o rażących słabościach proponowanej przez Prawo i Sprawiedliwość formy wyborów prezydenckich. Materiał Jacka Tacika.

Politycy PiS przyznają, że wybory prezydenckie prawdopodobnie nie odbędą się w planowanym terminie. Rządzący będą chcieli przesunąć wybory na 17 lub 23 maja - przy czym miałyby być to wybory wyłącznie korespondencyjne. Na to pozwala jednak wyłącznie ustawa, która jeszcze nie obowiązuje. Materiał Dawida Rydzka.

Od poniedziałku otwarte zostały galerie i centra handlowe, ale cały czas obowiązują dość istotne ograniczenia. Nie wolno choćby korzystać z szatni lub przechowalni, a zakup jedzenia możliwy jest tylko na wynos. Zamknięte pozostają siłownie oraz kina. Odmrażanie zaczyna się też w turystyce, ale i tu nie brakuje zakazów i nakazów. Materiał Pauli Praszkiewicz.

Poczta Polska zgłosiła sprawę do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, która ma dostarczyć karty twierdzi, że są nie do podrobienia. Karty jednak wyciekły, krążą po Polsce - a pytania o ich autentyczność i bezpieczeństwo wyborów mnożą się. Materiał Magdaleny Gwóźdź.

Pakiety wyborcze pracownicy poczty będą roznosić parami i jak zwykłą przesyłkę wrzucą do skrzynki. Skąd pewność kto je ze skrzyni wyjmie? Czy za błędne dostarczenie pakietów będą kary? Czy bezkarnie będą mogli głosować ci, którzy uprawnienia do tego nie mają? Materiał Macieja Warsińskiego.

W nowej wersji pakietu antykryzysowego znajduje się niekorzystny zapis dla sędziów. Prezesi sądów będą mogli przenosić sędziów do innych wydziałów jeszcze rok po epidemii koronawirusa. Ministerstwo tłumaczy to racjonalnym zarządzaniem sądami w dobie kryzysu epidemicznego. Materiał Dawida Rydzka.

Apel pracowników został wysłuchany. Osoby pracujące lub uczące się tuż za granicą – pracownicy, studenci i uczniowie transgraniczni, od 4 maja będą mogli wrócić do pracy i nauki - poinformował premier Mateusz Morawiecki, ale szczegółów brak. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Jak zachować się przy luzowaniu restrykcji? Dla niektórych może to być sygnał, że życie wraca do normy. Nic bardziej mylnego - nadal zasady bezpieczeństwa są najważniejsze. Lekarze podkreślają, by robić wszystko z głową, ostrożnie i podpowiadają, jak należy się zachować. Materiał Pauli Praszkiewicz.

Przed długim weekendem majowym minister zdrowia Łukasz Szumowski apeluje, żebyśmy się dystansowali i nie spotykali w dużym gronie. Zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują, choć jak mówi jeden z lekarzy, mylić niektórych mogą zniesione zakazy. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

O możliwość udziału w wyborach pyta również Polonia. Na kilka dni przed wyborami zawsze wszystko wiedzieli - teraz nie wiedzą nic. Zastanawiają się, czy jeśli wyjdą z domu, żeby zagłosować w kraju objętym restrykcjami, nie dostaną mandatu. Materiał Dawida Rydzka.

Szef PKW mówi wprost: jeśli procedura legislacyjna ma zakończyć się 7 maja, a wybory odbyć 10 maja, będzie to niewykonalne. Za nami już pierwsza afera z kartami do głosowania – okazuje się, że wyciekły. Zaprezentował je jeden z kandydatów na prezydenta na konferencji prasowej. Sprawę bada ABW, a prawnicy mówią - to pokazuje, jak łatwo wybory sfałszować. Materiał Magdaleny Gwóźdź.

Zbigniew Ziobro jest pod wrażeniem decyzji prezydenta - opozycja krytykuje nie tylko sędziego Kamila Zaradkiewicza ale i prezydenta Andrzeja Dudę - twierdząc, że dokonując takiego wyboru, nie dorósł do prezydentury. Materiał Barbary Sobskiej.

Małgorzata Gersdorf zakończyła kadencję pierwszej prezes Sądu Najwyższego. Procedura wyboru kandydatów na jej następcę przez Zgromadzenie Ogólnego Sędziów została wstrzymana ze względu na stan epidemii. Dlatego do czasu wyboru, kto będzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, decyzję podjął prezydent Andrzej Duda - wyznaczył kontrowersyjnego sędziego Kamila Zaradkiewicza - człowieka Zbigniewa Ziobry. Materiał Michała Tracza.

Egzaminy wkrótce, a polscy uczniowie nie mogą dokończyć nauki w niemieckiej szkole. Przez pandemię przekroczenie granicy stało się problemem. Jest apel rodziców do rządzących: znieście obowiązek dwutygodniowej kwarantanny. Taki obowiązek został zniesiony dla maturzystów ze Szczecina i Polic. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Rodzice z decyzji o otwarciu żłobków i przedszkoli się cieszą i jednocześnie zastanawiają: jak placówka zadba o bezpieczeństwo ich dzieci, które nie widzą zagrożeń? Ministerstwo pracy podaje wytyczne, co trzeba spełnić, by otwarcie placówki było możliwe. Materiał Pauli Praszkiewicz.

Czy na pewno wszyscy dostaną pakiety wyborcze? Gdzie będą skrzynki na głosy? Pytania się mnożą, a odpowiedzi - tak jak ustawy - wciąż nie ma. Do wyborów, jeśli się odbędą, czasu coraz mniej. Politycy PiS mówią, że jeżeli Szwajcaria dała radę, to nie będziemy gorsi. Tyle, że tam głosowanie korespondencyjne testowano 30 lat. Materiał Michała Tracza.