Polska i Świat

Polska i Świat

Duże zmiany dla psychologów, będą nowe przepisy. Ustawa o tym zawodzie po ponad 20 latach została napisana na nowo. Będzie rejestr i większa kontrola. Tym samym ma być lepiej także dla pacjentów. Łatwiej będzie wyeliminować szarlatanów i osoby podszywające się za psychologów. Anna Wilczyńska.

Watykan zbadał dokumentację "niektórych przypadków związanych z działaniami" kardynała Stanisława Dziwisza jako metropolity krakowskiego" i ocenił je jako prawidłowe. Duchowny nie ma sobie nic do zarzucenia - pewnych faktów nie pamięta i uważa, że to sprawiedliwe osądzenie sprawy. Chodzi o zaniechanie i brak reakcji na doniesienia o nadużyciach seksualnych w archidiecezji. Maria Mikołajewska.

Jesteśmy gotowi na daleko posunięty kompromis - mówi premier Mateusz Morawiecki i apeluje do kontrolerów, by nie doprowadzili do zamknięcia polskiego nieba. Czy to zależy tylko od nich? Sytuacja jest trudna, ale utrzymuje się już od dwóch lat. Przez ten czas niewiele zrobiono, by naprawić sytuację. Dziś cały dzień toczyły się negocjacje - kolejny raz bez efektu. Łukasz Wieczorek.

Rząd przyjął projekt dotyczący zmian w sprawie ksiąg wieczystych. Ma być sprawniej i szybciej, bez długiego czekania. Mieszkania to teraz dobro luksusowe - przy aktualnych cenach i wzroście stóp procentowych tylko nielicznych będzie na nie stać. Maciej Zalewski.

Finlandia już latem może wstąpić do NATO. Sąsiedztwo Rosji jest dla nich zagrożeniem i mówi to rządowy raport. Dawid Rydzek rozmawiał z Alexandrem Stubbem, byłym premierem Finlandii, o skandynawskich aspiracjach wejścia do struktur obronnych. Całość rozmowy w TVN24 GO.

Uzdolniona muzycznie śpiewaczka i dyrygentka sprzątała mieszkania, by zarobić na życie - uciekła przed wojną, ale nie mogła znaleźć w Polsce pracy. Chwytała się wszystkiego. Po materiale magazynu „Polska i Świat” do pani Oksany odezwała się Legalna Kultura. Był już recital, są planowane inne wstępy, a

Pod ziemię ruszają w pięcioosobowych grupach. Każdy ma swoje zadania. Każdy w czymś innym jest mocny. Nie byłoby ratunku, gdyby nie ratownicy górniczy - pracują w ekstremalnych warunkach i zawsze walczą do końca, bo nadzieja umiera ostatnia. Aleksandra Kąkol.

Bez pomocy innych państw Ukraina nie wygra wojny z Rosją. Pentagon podaje, że dzięki dostawom z Europy, Ukraina ma więcej czołgów niż Rosja. Pod Mariupolem, które jest jak miasto widmo, odkryto masowe groby. Barbara Sobska.

Majówka coraz bliżej, zamknięcie polskiego nieba coraz bardziej realne. Środa była kolejnym dniem rozmów z kontrolerami ruchu lotniczego. Negocjacje na razie nie przyniosły rezultatu, kolejne spotkanie w poniedziałek. Konflikt może sparaliżować latanie nad Warszawą i całą Polską. Łukasz Łubian.

Jeśli uchodźcy z Ukrainy chcieliby zrobić w Polsce prawo jazdy, to nie mogą. Nie zezwalają na to polskie przepisy. Muszą poczekać pół roku. A szkoda, bo z prawem jazdy wiele osób na pewno szybciej znalazłoby pracę. Ta czeka na przykład w Gdyni na kierowców autobusów. Aleksandra Kąkol.

Od początku wojny pojedyncze rodziny i organizacje humanitarne udzielają pomocy Ukraińcom. Po 56 dniach walk wciąż jej potrzebują, ale innej niż z początku inwazji. Od początku niosący i organizujący pomoc podkreślali, że to maraton, a nie sprint. Adrianna Otręba.

Za brak biletu nie dostaną mandatu. Starachowice to kolejne miasto, które wprowadziło bezpłatną komunikację dla mieszkańców. Minęły dwa tygodnie i liczba pasażerów wzrosła o połowę. Po zniesieniu covidowych obostrzeń do komunikacji miejskiej wracają mieszkańcy w całym kraju. Miasta liczą, że w dobie wysokich cen paliw, do jazdy autobusami i tramwajami zachęcą też zagorzałych kierowców. Łukasz Wieczorek.

Pandemia COVID-19 osłabła i jest w cieniu rosyjskiej wojny w Ukrainie, ale wciąż wkrada się w normalne życie. Kto planuje podróż lub kto wie, że będzie musiał skorzystać z covidowego paszportu, powinien sprawdzić, czy jest on jeszcze ważny. Monika Celej.

Solidarna Polska z propozycją zaostrzenia przepisów dotyczących obrazy uczuć religijnych. Ludzie Ziobry chcą, by w Kodeksie karnym znalazły się przepisy zakładające na przykład, że za szydzenie z księży grozić będą dwa lata więzienia. Za zakłócenie nabożeństwa, zdaniem polityków, również powinna grozić kara dwóch lat więzienia. Dawid Rydzek.