Polska i Świat

Polska i Świat

Kolejny rekord zachorowań i kolejna liczba, która powinna dać wszystkim do myślenia. Epidemia nie zwalnia tempa, o czym przekonał się chory na COVID-19 lekarz ze szpitala w województwie podlaskim. W bardzo poważnym stanie został przetransportowany do warszawskiego szpitala zakaźnego. Był na pierwszej linii frontu walki z pandemią. Na jego przykładzie widać, jak niebezpieczna to walka. Maciej Warsiński.

Mamy nowy rekord zakażonych koronawirusem i zaostrzenie restrykcji dla 19 powiatów w sześciu województwach. Na mapę Polski wchodzi kolor czerwony i żółty - eksperci nie widzą w tym większego sensu, skoro można nadal swobodnie się przemieszczać. Justyna Zuber.

Ministerstwo Zdrowia zaostrza w niektórych powiatach restrykcje. Z kolei te, które istnieją od wielu tygodni nie zawsze są przestrzegane: obowiązkowe zakrywanie ust i nosa, które obowiązuje między innymi w sklepach. Klienci się burzą, a ekspedienci zwracają uwagę, że dochodzi też do agresji, czego przykładem jest sklep osiedlowy w Bydgoszczy. Maria Mikołajewska.

Okoliczności zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy na drugą kadencję były szczególne, bo w związku z pandemią wprowadzono specjalne środki ostrożności. Posłowie byli wyposażeni w rękawiczki i maseczki. Posłanki Lewicy pojawiły się w maseczkach tęczowych - to sprzeciw wobec słów Andrzeja Dudy z kampanii o ideologii LGBT i wsparcie dla zatrzymanych ostatnio aktywistów. Prezydent w orędziu wyciągnął dłoń na pojednanie z opozycją. Maciej Warsiński.

Obowiązek zakrywania ust i nosa nie będzie obowiązywał w szkołach. Nauczyciele nie rozumieją takich decyzji i boją się o swoje zdrowie. Wielu z nich jest w grupie ryzyka, a wirusolodzy mówią, że szkoły przy wytycznych proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej nie będą bezpieczne. Barbara Sobska.

Kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy nie komentuje sprawy, a opozycja pyta, jak mogło dojść do lotu, w którym mogło dojść do złamania najważniejszych procedur związanych z transportem lotniczym najważniejszych osób w państwie. Za sterami samolotu siedziała młoda pilotka bez wymaganych uprawnień. Michał Tracz.

Holenderski kolarz, który doznał poważnych obrażeń w wypadku na pierwszym etapie wyścigu Tour de Pologne, przeszedł skomplikowaną operację. Jego stan nadal jest ciężki, ale stabilny. Pytanie, co z kolarzem, jego kolegą, który wypadek spowodował, a teraz żałuje tego, co się stało. Został wykluczony z wyścigu, ale na tym może się nie skończyć. Tomasz Kułakowski.

Rodzina państwa Zielińskich dopiero po 34 latach dowiedziała się, że syn, którego wychowywali, nie jest ich biologicznym dzieckiem. Prawda wyszła na jaw po pożarze. Monika Celej.

Wydłuża się liczba miast, które podnoszą ceny za parkowanie w centrum. W stolicy Śląska na jednym parkingu godzina postoju będzie kosztować 10 złotych. W stolicy kara za brak opłaty wzrośnie pięciokrotnie. Nowe cenniki za parkowanie przestudiował Łukasz Wieczorek.

Przed nami kilka niebezpiecznie gorących dni i alarmy drugiego stopnia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, a Dawid Rydzek podpowiada jak przetrwać gorące dni.

Watykan podejrzewa biskupa Edwarda Janiaka o tuszowanie pedofilii. Tymczasem prokuratura rejonowa w Pleszewie odmówiła wszczęcia śledztwa w jego sprawie. Sprawą się nie zajmie, choć duchowny pojawił się w filmie braci Sekielskich. Maria Mikołajewska.

Prokuratura bierze się za aktywistki LGBT - za tęczowego Chrystusa. Kontrowersje wzbudza jednak zatrzymanie kobiet. Nie dostały nakazu stawienia się na komendę i zostały doprowadzone w kajdankach - noc spędziły w areszcie. Policja broni swoich czynności, Prawo i Sprawiedliwość uważa je za słuszne, a opozycja mówi, że to szykanowanie ludzi za ich poglądy. Maciej Warsiński.

Kto będzie, a kogo zabraknie na jutrzejszej uroczystości zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy na drugą kadencję. Lista nieobecnych spora - zabraknie między innymi szefa Platformy Obywatelskiej. Lista powodów nieobecności też nie najkrótsza i w cale nie chodzi tylko o epidemię. Barbara Sobska.

Ruszyły pierwsze spotkania koalicyjnych negocjatorów, a ostatnie miało miejsce w poniedziałek. Prawo i Sprawiedliwość upiera się przy swoim - liczba ministerstw zostanie zmniejszona, a mniejszym koalicjantom przypadnie po jednym resorcie. Michał Tracz.

Sanepid od miesięcy szuka osób potencjalnie zakażonych. Urzędnicy zamienili się w detektywów - godzinami a czasem dniami, namierzają ludzi. Reporter Łukasz Wieczorek odwiedził jedną ze stacji, żeby pokazać jak od kuchni wygląda walka z szalejącym wirusem.

To miała być metoda tańsza i skuteczniejsza - Najwyższa Izba Kontroli zweryfikowała te zapowiedzi. Narodowy program prokreacyjny autorstwa Prawa i Sprawiedliwości nie przyniósł wielkich rezultatów. Wiele kosztował, bo wydano 46 milionów złotych. W efekcie w ciążę zaszły 294 kobiety. Dawid Rydzek.

Przed wyborami rząd obiecywał górnikom świetlaną przyszłość. Teraz politycy partii rządzącej coraz głośniej mówią o konieczności zamykania kopalń. We wtorek odbyła się druga runda rozmów o restrukturyzacji polskiego górnictwa. Tomasz Kułakowski.

W Polsce ma stacjonować więcej amerykańskich żołnierzy. Ma też powstać regionalne dowództwo. Polsko-amerykańskie negocjacje o obronności dobiegły końca i jest porozumienie. Wkrótce ma być podpisana umowa. Maciej Cnota.

Stołeczna policja zatrzymała pierwszych aktywistów za nakładanie tęczowych flag na warszawskie pomniki. Funkcjonariusze mówią o obrazie uczuć religijnych i zapowiadają kolejne zatrzymania, a aktywiści podkreślają, że ich akcja to walka z homofobią. Dawid Rydzek.

680 przypadków. Tak wysokiej liczby zakażeń w ciągu doby nie było od początku epidemii. Najwięcej na Śląsku, w Wielkopolsce i Małopolsce. Sześć osób zmarło. Rządzący zapowiadają wprowadzanie obostrzeń zależnie od regionu, a sanepidy szukają potencjalnych chorych na COVID. Łukasz Wieczorek.