Polska i Świat

Polska i Świat

Nierozwiązany problem wypadków powodowanych przez młodych kierowców

Miały wejść w życie 10 lat temu, do dziś są tylko na papierze. Przepisy dla świeżo upieczonych kierowców ciągle nie obowiązują. O przyczyny takiego stanu rzeczy dziennikarze pytają po tragediach, które ostatnio wydarzyły się na drogach i do których doprowadzili kierowcy z krótkim stażem. Łukasz Wieczorek.

Rusza druga tura zapisów na węgiel

Węgiel ciągle jest towarem deficytowym. Niektóre gospodarstwa nie otrzymały węgla, mimo zapewnień, opłat i dopełnienia formalności. Przed nami druga tura sprzedaży - ruszyło zbieranie wniosków. Ci, którzy węgla nie dostali, teraz mają być potraktowani priorytetowo. Aleksandra Kąkol.

Pracownicy poszukiwani od zaraz

Ciągle poszukiwani lekarze i pielęgniarki, ale są zawody, na które też jest silny popyt. Brakuje kierowców, psychologów, spawaczy, elektryków i budowlańców. Anna Wilczyńska.

Glapiński o przyszłości Polski, eksperci nie podzielają optymizmu prezesa NBP

Za trzy lata dościgniemy Hiszpanię, za pięć lat Włochy, za osiem lat Francje – takie wizje przyszłości kreśli prezes NBP. Zdaniem Adama Glapińskiego inflacja spada, a w Polsce nic szczególnego się nie dzieje. Jednak w sklepach i portfelach widać i słychać co innego. Eksperci też w tej sprawie optymizmu prezesa nie podzielają. Łukasz Łubian.

Spór o stanowisko prezesa w Trybunale Konstytucyjnym

Kadencja Julii Przyłębskiej dobiegła końca i powinna odejść - tak uważa sześciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego domagając się zmiany na stanowisku prezesa. Wystosowali w tej sprawie pismo do prezydenta, domagają się zwołania zgromadzenia ogólnego. Julia Przyłębska do wiadomości tego nie przyjmuje - uważa pismo za bezprzedmiotowe i nie mające oparcia w prawie. Maciej Warsiński.

Dawid Kubacki wygrywa turniej w Insbrucku

Polscy skoczkowie lubią Turniej Czterech Skoczni. W Insbrucku Dawid Kubacki był pierwszy, a Kamil Stoch piąty. Gorzej wypadł Piotr Żyła. W klasyfikacji generalnej robi się gorąco. Aleksandra Kąkol.

Rząd pracuje nad Krajową Siecią Onkologiczną

Krajowa Sieć Onkologiczna ma - zgodnie z tym co mówi miedzy innymi minister zdrowia - usprawnić opiekę nad chorymi na raka. Infolinia, osobisty koordynator i jednakowe standardy. Brzmi dobrze, ale też kosztuje. Adrianna Otręba.

Rodzice osób z niepełnosprawnościami domagają się zmian w prawie

Dajcie nam żyć normalnie – mówią opiekunowie osób z niepełnosprawnościami. Nie mogą pracować, bo utracą świadczenia. Nie mogą dorobić choćby złotówki do świadczenia, które od nowego roku wynosi teraz 2458 złotych. Protestują w tej sprawie od miesięcy, a Ministerstwo Rodziny deklaruje zmianę przepisów. Adrianna Otręba.

Tridemia w Polsce. W drodze darmowe testy combo

Trwa tridemia grypy, RSV i COVID-19. Tak wielu chorych nie było od dawna. Wirusy atakują - lekarze rodzinni mówią, że nie pamiętają takiego sezonu infekcyjnego i tak wiele chorób na raz. Darmowe testy combo mają być dostępne w przychodniach w przyszłym tygodniu. Aleksandra Kąkol.

Kontrowersyjne marże Orlenu, samorządowcy rozważają złożenie pozwów

Ceny benzyny, marże Orlenu i zarobek na paliwie - ile i kto na tym korzysta? Prezes Orlenu mówi, że to wszystko dla dobra rynku i Polaków. Pytanie, czy Polacy za to nie płacą? Samorządowcy wyliczają, ile stracili na polityce cenowej Orlenu i są to gigantyczne kwoty. UOKiK nie wyklucza interwencji, a samorządowcy wejścia na drogę sądową. Barbara Sobska.

Zmiany w ochronie zdrowia

Nowy rok to zmiany w ochronie zdrowia. Wśród nich między innymi nocna pomoc lekarska przy SOR-ach, Krajowa Sieć Onkologiczna, skoordynowana opieka w POZ i e-rejestracja. To tylko część planów i zmian korzystnych dla pacjentów. Materiał Anny Wilczyńskiej.