Polska i Świat

Polska i Świat

Prokurator chciała śledztwa w sprawie organizacji wyborów. Teraz jest wniosek o postępowanie dyscyplinarne wobec niej. Ewa Wrzosek chciała przesłuchać ministra Jacka Sasina, ale nie tylko - myślała też o przesłuchaniu premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. O umorzeniu tego postępowania dowiedziała się z mediów. Sprawę zakończyła jeszcze tego samego dnia inna prokurator. Materiał Dawida Rydzka.

Polski rząd poszedł śladami Singapuru i kończy pracę nad aplikacją do walki z koronawirusem. Ma pomóc w ustaleniu łańcucha kontaktów osób zakażonych i zahamować rozprzestrzenianie się epidemii. Jak będzie działać taka aplikacja, czy będzie obowiązkowa i kto poza nami będzie miał dostęp do informacji ustalił Jacek Tacik. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Przez pandemię COVID-19 upaść może aż 40 procent księgarni. Pomóc ma "Książka na telefon". Akcja ruszyła i oby pomogła, bo księgarnie to nie tylko książki, ale w normalnych czasach miejsce spotkań literackich. Materiał Barbary Sobskiej.

Kolejne dane pokazują jak bardzo epidemia COVID-19 uderza w gospodarkę. GUS informuje o olbrzymim spadku sprzedaży. W niektórych sklepach w ogóle nie sprzedaje się nic. Minister finansów przyznaje, że jeśli tak dalej pójdzie, czeka nas głęboka recesja. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej. 

Na hydrologicznej mapie Polski pojawiają się czarne linie - przedstawiają polskie rzeki, które wysychają. Po suchej zimie, wiosna nie przyniosła opadów. Eksperci wskazują na ocieplenie klimatu, ale i na długą listę błędów. Szanse na poprawę sytuacji są w tej chwili niewielkie. Deszcz pojawi się jedynie lokalnie dopiero za kilka dni. Materiał Moniki Gawrońskiej-Mróz.

Czasu do wyborów coraz mniej, a wątpliwości coraz więcej. Wojewodowie i poczta wzywają samorządowców do przekazania spisów wyborców. Drukarki już drukują karty do głosowania, mimo że ustawa o głosowaniu korespondencyjnym wciąż jest w parlamencie. O łamaniu prawa mówi profesor Andrzej Zoll. O tym, że nie da się przeprowadzić bezpiecznych wyborów przekonuje również wiceminister w rządzie zjednoczonej prawicy. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Nie ma jeszcze przepisów dotyczących wyborów, bo ustawa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości jest w Senacie, ale rząd nie zamierza zrezygnować z przeprowadzenia głosowania korespondencyjnego. Karty do głosowania już poszły do druku. Materiał Magdaleny Gwóźdź.

Od kilku dni płonie największy park narodowy w Polsce. Szacuje się, że ogień pochłonął już sześć hektarów terenu, w tym chronione bagna, torfowiska i łąki Biebrzańskiego Parku Narodowego. Giną też zwierzęta. Z żywiołem walczą strażacy, ale walka jest nierówna, bo na deszcz na razie nie mają co liczyć. Grozi też nam największa od lat susza hydrologiczna. Materiał Moniki Gawrońskiej-Mróz.

Przed wyborami pojawia się wiele pomysłów na formę i termin ich przeprowadzenia. Swoje pomysły przedstawiają również przedstawiciele opozycji. Materiał Dawida Rydzka.

Kto zastąpi pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf? Jej kadencja kończy się z końcem kwietnia. Następcę wybierze prezydent. Kandydaci, których nazwiska są wymieniane, są dobrze znani władzy. Materiał Michała Tracza.

Nagle okazało się, że pieniądze wpłacają ludzie z całego świata. Kwota rosła i rosła przechodząc moje najśmielsze oczekiwania. Nigdy nie spodziewaliśmy się, że osiągniemy coś takiego. To niewiarygodne i dziękujemy każdemu, kto pomógł – mówi w rozmowie z TVN24 kapitan Thomas Moore, weteran, który po prostu chodząc, zebrał dla brytyjskiej publicznej ochrony zdrowia ponad 28 milionów funtów.

Ministerstwo Zdrowia mówi, że szczyt zachorowań jest dopiero przed nami, ale władza tego komunikatu nie słucha i dalej chce organizacji wyborów prezydenckich. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki prosił epidemiologów o ocenę, czy przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych jest bezpieczne. Opinia jest jednoznaczna: forma wyborów ma znaczenie, a ryzyko zakażenia jest bardzo duże. Materiał Barbary Sobskiej.

Zmarła pielęgniarka zakażona koronawirusem ze szpitala w Kozienicach. Medycy apelują o systematyczne testowanie, bo są w pierwszej grupie ryzyka. Według GIS-u pracownicy ochrony zdrowia mogą stanowić od 15-20 procent wszystkich zakażonych. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Prawo głosu w sprawie stwierdzenia ważności wyborów ma Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. Problem w tym, czy rzeczywiście ma takie prawo – Sąd Najwyższy stwierdził, że sędziowie wybrani przez nową Krajową Radę Sądownictwa nie mogą orzekać, a tacy sędziowie znajdują się w Izbie. Trybunał Konstytucyjny podważył uchwałę i przywrócił sędziom prawo do orzekania. Materiał Michała Tracza.

Kraje, które żyły głównie z turystyki tracą miliardy euro, dlatego nie brakuje pomysłów na jej odbudowę. Włosi myślą o ograniczeniu miejsc na plaży i dezynfekcji piasku. W Hiszpanii proponują dla turystów bransoletki z identyfikacją na zdrowych czy wyleczonych z COVID-19. W tym trudnym okresie stawiają też bardziej na turystykę lokalną. Materiał Pauli Praszkiewicz.

Pandemia pokrzyżowała życie, a wielu zderzyło się ze smutną rzeczywistością i stratą pracy z dnia na dzień. Aktor Marcin Januszkiewicz w związku z tym, że nie może wykonywać zawodu aktora, zdecydował się poszukać innego zatrudnienia – i tak został kurierem. Materiał Moniki Gwarońskiej-Mróz.

Prawo i Sprawiedliwość chce by odbyły się w maju korespondencyjnie, ale opozycja sprzeciwia się temu pomysłowi. W poniedziałek przedstawiciele Platformy Obywatelskiej spotkali się z przedstawicielami Porozumienia. Materiał Barbary Sobskiej.

Od kilku dni po sieci krąży lista osób objętych kwarantanną w Gnieźnie i okolicach. Sanepid mówi, że wyciek nie nastąpił z jego winy. Mieszkańcy na kwarantannie boją się stygmatyzacji, a lokalne władze domagają się wyjaśnień służb. Materiał Michała Tracza.