Polska i Świat

Polska i Świat

Nowym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski został Rafał Trzaskowski. Obecny prezydent Warszawy mówi: "Wygramy te wybory. Idę bić się o Polskę, która będzie silna". Dlaczego postawiono właśnie na niego, ustalił Maciej Warsiński.

Jednak nie Małgorzata Kidawa-Błońska. Teraz już była kandydatka, w piątek rano ogłosiła, że rezygnuje z walki o prezydenturę. Jedni mówią, że w świetle fatalnych wyników w sondażach, zachowała się właściwie. Drudzy, że własna partia po prostu wystawiła ją do wiatru. Materiał Barbary Sobskiej.

Dla rozwiniętych demokracji pandemia powinna być wyzwaniem. Dla tych, którym demokracja uwiera, stała się szansą na zacementowanie i tak właściwie nieograniczonej władzy. Tak właśnie dzieje się na Węgrzech, gdzie poprzez wprowadzenie stanu wyjątkowego premier Viktor Orban dostał wymarzone narzędzia do walki z każdym, kto śmie kwestionować jego działanie. Materiał Macieja Warsińskiego.

Centralne Biuro Antykorupcyjne będzie miało nowe kierownictwo. Ale czy oznacza to nową jakość i nowe otwarcie? Pytanie o tyle zasadne, że w ostatnich latach CBA oskarżane było o to, że nie zapobiegło ogromnym aferom, jak choćby aferze wokół Mariana Banasia, oraz o to, że w funkcjonowaniu Biura dochodziło do poważnych zaniedbań. Materiał Barbary Sobskiej.

W piątek przed południem Platforma Obywatelska ma ogłosić decyzję w sprawie swojego kandydata na prezydenta. Obecną kandydatką jest wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, ale jej sondaże są katastrofalnie niskie. Możliwe więc, że ktoś zastąpi ją walce o prezydenturę. Materiał Adrianny Otręby.

Łódź słyszy od wojewody, że to miasto ma płacić za testy na koronawirusa, Białystok prosi o dofinansowanie, Toruń sięga po środki unijne - jak naprawdę wygląda proces badania Polaków pod kątem zakażenia? Tym bardziej, że wkrótce może być o wiele trudniej wykonywać testy na własną rękę z powodu ograniczeń, które rząd chce nałożyć na prywatne laboratoria. Materiał Dawida Rydzka.

Niektóre szpitale, które teraz skupiają się tylko na walce z koronawirusem, mogą wkrótce zacząć wracać do swoich poprzednich ról - zapowiada Ministerstwo Zdrowia. Część samorządów, w trosce o zapewnienie pełnej opieki swoim mieszkańcom, chce z tego pilnie skorzystać. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Jest ciąg dalszy sprawy maseczek, które - jak informuje "Gazeta Wyborcza" - Ministerstwo Zdrowia kupiło, przepłacając i nie sprawdzając ich jakości. Teraz okazuje się, że faktycznie nie spełniały one norm. Sprawa trafiła do prokuratury. Te produkty miały kosztować pięć milionów złotych, wydanych bez przetargu i w efekcie powiązań, które - jak pisze dziennik - obejmują ministra, jego brata i człowieka, z którym Łukasz Szumowski jeździł na nartach. Materiał Macieja Warsińskiego.

Co z powrotem względnej normalności do żłobków i przedszkoli? Tutaj samorządy podejmują własne decyzje. Kto już te placówki otworzył, a kto ciągle czeka i co to wszystko znaczy dla rodziców, ustaliła Paula Praszkiewicz.

Sejm znowu ekspresowo przyjął ustawę o wyborach prezydenckich. Teraz PiS pyta opozycję, czy Senat znowu będzie złośliwie długo pracował nad przepisami, a opozycja znowu odpowiada, że jeśli ustawa jest napisana wadliwie i na kolanie, to nie można tego wykluczyć. Adrianna Otręba.

Są dane o nowych zakażeniach i znowu najwięcej z nich jest na Śląsku. Szczególnie poważna sytuacja jest wśród górników. Masowe testy wykazały, że prawie 20 procent przebadanych górników jest zakażonych. Materiał Jacka Tacika.

Czy to koniec testów na własny rachunek? Resort zdrowia chce wprowadzić limity dotyczące prywatnego testowania, aby laboratoria nie skupiały się tylko na działalności komercyjnej. Przedstawiciele laboratoriów odpowiadają, że w obecnej sytuacji każdy test jest na wagę złota. Materiał Dawida Rydzka.

WWF pokazuje, jak w przyszłości możemy uniknąć pandemii. Prezentuje film "Połączeni", a w nim widzimy, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od natury. Organizacja chce skłonić nas do refleksji, dlatego przestrzega - nie zabijajmy dzikiej przyrody. Materiał Justyny Zuber.

Zakończył się trzeci dzień burzliwych obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego. Wybrało kandydatów na pierwszego prezesa sądu. Emocji nie brakowało, bo Kamil Zaradkiewicz, pełniący obowiązku pierwszego prezesa ogłosił, że wyłoniono członków komisji, która będzie nadzorowała wybór kandydatów na prezesa według zasad, których nie przedstawił. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Politycy i publicyści zastanawiają się, czy Koalicja Obywatelska postawi na nowego kandydata w wyborach prezydenckich. Małgorzata Kidawa- Błońska nie zamierza zrezygnować, choć część Platformy Obywatelskiej nie jest już za nią. Materiał Jacka Tacika.

Sejm w ekspresowym tempie pracuje nad zmianami w prawie wyborczym. Teraz ustawa trafi do Senatu, który będzie miał 30 dni na zajęcie się nowymi przepisami. Materiał Adrianny Otręby.

Prawo i Sprawiedliwość przedstawia nowy projekt w sprawie wyborów prezydenckich - będzie można głosować w lokalach i korespondencyjnie. Zostanie też przywrócona rola Państwowej Komisji Wyborczej. Komitety będą mogły zgłosić swoich kandydatów ponownie bez zbierania podpisów. Materiał Macieja Warsińskiego.