18 lat temu wcale nie było oczywiste, że program, w którym dwie osoby siedzą w fotelach i rozmawiają ze sobą, a czasem i telewidzami, będzie cieszył się oglądalnością. Szkiełko to dziś kultowy program. Katarzyna Rosiewicz.
"Jednostki szkodliwe i lewackie żadnych pieniędzy z ministerstwa edukacji nie dostaną" - to cytat z ministra Przemysława Czarnka. Szef resortu edukacji odpowiada na zarzuty, że państwowe miliony trafiają do zaprzyjaźnionych z władzą prawicowych fundacji. Ta odpowiedź pokazuje tylko tyle, że minister jednych bardzo lubi, a innych zupełnie nie szanuje. Barbara Sobska.
Dziesięcioletnia Lena jest po przeszczepie - w historii Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jest najmniejszym dzieckiem po takiej operacji. Przeszczep był koniecznością - by stał się faktem, Lena czekała na to cztery lata. Adrianna Otręba.
Błąd fotoradaru nie powinien działać na niekorzyść kierowcy. Kierowcy się skarżyli i zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich słusznie. Stąd apel o zmianę przepisów. Przyłącza się do niego także producent fotoradarów. Łukasz Wieczorek.
Z roku na rok jest coraz gorzej, bo w centrach miast jest nas coraz mniej. Jest za drogo i za trudno. Widać to w Warszawie, ale to nie jest problem jedynie stolicy. Łukasz Łubian.
Jerzy Skolimowski pytany, czy jest szczęśliwy, odpowiada tak: "to nie szczęście, to ulga". Ulżyło mu, że jego "IO" kompletnie pominięty w werdykcie na festiwalu w Gdyni ma nominację do Oscara w kategorii film międzynarodowy. Mistrz opowiadał we wtorek mniej o filmie, więcej o pracy, jaką trzeba było wykonać na rzecz tej nominacji. Maciej Zalewski.
Legitymowanie uczestników legalnych manifestacji to powszechna praktyka polskiej policji. Rzecznik Praw Obywatelskich przypomina, że to łamanie konstytucji i zapowiada interwencje. Aleksandra Kąkol.
"Wina Tuska" powraca jak refren w ustach polityków Prawa i Sprawiedliwości - choć rządy Zjednoczonej Prawicy trwają już drugą kadencję, to za obecne gospodarcze problemy władza chętnie obwinia tych, którzy przy władzy od dawna nie są. Problem w tym, że niektórzy dziś krytyczni wobec rządów Platformy Obywatelskiej, sami w tych rządach uczestniczyli. Dawid Rydzek.
To, czym samorządy zajmują się od kilku lat, rząd obiecuje zrobić teraz – prowadzić szczepienia przeciw wirusowi HPV. Minister zdrowia zapewnia, że będą darmowe za kilka miesięcy. Szczepienia mają być nieobowiązkowe dla dzieci w wieku 12 i 13 lat. Zakażenie wirusem może grozić między innymi rakiem szyjki macicy. Anna Wilczyńska.
Żeńskie końcówki nie wiadomo czemu, ale wywołują emocje. Niektórzy nie są na nie gotowi, ale są one polską piękną tradycją językową – zapomnianą przez lata. Teraz powracają w walce o równość. Adrianna Otręba.
Firmy szukają nowego pomysłu na zarobek w czasach, kiedy mało kogo stać na kredyt na mieszkanie. Deweloperzy startują nawet w przetargach miejskich. Zainteresowanie budową przedszkoli, czy remontem dróg jest tak duże, że zaczęły spadać ceny. Miasta liczą zyski, a firmy budowlane, że wrócą złote czasy. Bez pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy to się raczej nie uda. Łukasz Wieczorek.
Rozpoczęła się seria ferii zimowych - na razie dla pierwszych pięciu województw. Ale trzy czwarte Polaków nie planuje w ogóle wyjazdu. Wypoczynek powoli staje się luksusem. Inflacja zrobiła swoje - podrożało praktycznie wszystko. Nielicznych Polaków tylko stać na narty albo inny rodzaj zimowego odpoczynku - odwołują rezerwacje albo je znaczenie skracają. Sylwia Piestrzyńska.
Ponad pół roku inwigilacji Pegasusem - podsłuchiwane i śledzone były dwa telefony Krzysztofa Brejzy w czasie kampanii wyborczej, gdyby ten stał na czele sztabu Koalicji Obywatelskiej. Pod wnioskiem o inwigilację podpisał się między innymi Bogdan Święczkowski, wtedy zastępca Zbigniewa Ziobry, a teraz sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Prokurator, który prowadził śledztwo przed kilkoma dniami podał się do dymisji. Dawid Rydzek.
Przez brak realizacji kamieni milowych ciągle nie mamy pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. W Prawie i Sprawiedliwości pojawia się pośpiech, chociaż wcześniej go nie było. 31 stycznia nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym będzie procedowana w Senacie. Opozycja zapowiada poprawki, potem jeszcze podpis - lub nie - prezydenta. Jednak sama nowelizacja tej ustawy to i tak za mało by te pieniądze dostać. Dawid Rydzek.
To ważna informacja dla ponad 8 milionów Polaków - chodzi o wszystkich pracowników, którzy zrezygnowali z PPK. Deklaracje o wycofaniu z Pracowniczych Planów Kapitałowych ważne będą tylko do końca lutego. Kto nadal nie chce odkładać z pensji pieniędzy na PPK, musi to po raz kolejny zgłosić pracodawcy. Kto tego nie zrobi, automatycznie będzie zapisany do programu oszczędzania. Polski Fundusz Rozwoju zapewnia, że zgromadzone pieniądze są bezpieczne, a zysk atrakcyjny - nie wszyscy w to wierzą. Na PPK na razie skusiła się mniejszość zatrudnionych. Łukasz Wieczorek.
Przeceny, obniżki, promocje, wyprzedaże - trzeba uważać, by nie dać się oszukać. Pomaga w tym dyrektywa Omnibus, która weszła w życie. Spóźniona, ale jest. Dziennikarze sprawdzają, czy i jak działa - wnioski zaskakują. Aleksandra Kąkol.