Polska i Świat

Polska i Świat

Niby prosta sprawa - zdjęcia i instruktarze wszędzie, ale ciągle nie nakładamy maseczki prawidłowo. To widzimy na ulicy, w sklepie, w autobusie. Monika Celej też widzi i się dziwi, więc pyta ekspertów - jaki i czy jakikolwiek pożytek ze źle założonej maski jest.

Teoretycznie można przeprowadzić badanie na obecność koronawirusa na rachunek NFZ lub komercyjnie. Efekt jest taki sam - wiedza, czy się jest zakażonym. Różnica polega jednak na tym, że NFZ-owski wynik testu trafia do bazy sanepidu automatycznie, a komercyjny nie. Ma się to zmienić, bo problemów w związku z tym trochę było - i dla badanego, i dla tych osób z jego otoczenia. Łukasz Wieczorek.

Są nowe obostrzenia, są założenia nowej tarczy dla przedsiębiorców – brakuje jeszcze konkretów, bo Sejm ma się projektem zająć za dwa tygodnie. Michał Tracz ustalił, co proponuje rząd, co to może przedsiębiorcom dać i czy pozwoli im przetrwać.

Choroba dziecka zamyka ich w domu. Rodzice niepełnosprawnych dostają pieniądze na opiekę nad dzieckiem, ale przy okazji dostają zakaz pracy zawodowej. Zakaz krzywdzący, bo wykluczający i dlatego w tej sprawie zabierają głos. Sylwia Piestrzyńska.

Sprawa aborcji dzieli rządzącą sejmową większość, która tej większości w obliczu ewentualnego głosowanie projektu prezydenta w sprawie przepisów antyaborcyjnych nie może być wcale pewna. Więc na wszelki wypadek wszystko odkłada na później. Adrianna Otręba.

Kara dla policjantów, którzy nie upilnowali płotu przed domem Jarosława Kaczyńskiego. Ktoś powiesił tam pampersy i wulgarne hasło, mimo że patrol był w pobliżu. Pytanie tylko, czy skoro był, to miał obowiązek pilnować właśnie ogrodzenia. Sebastian Wasilewski.

Zapłacić musi nie tylko skazany za molestowanie franciszkanin, ale również jego zakon. W sumie 350 tysięcy złotych. Ofiarą był ministrant. Na granicy samobójstwa. Łukasz Wieczorek.

Poza szpitalem pacjentom mogą pomagać tylko ratownicy. Lekarz wkracza dopiero w momencie, kiedy pacjent znajdzie się na izbie przyjęć albo SOR-ze. Medycy zamierzają zwrócić się do ministra zdrowia o zmianę przepisów, żeby pozwalały im zajmować się pacjentami już w czasie, kiedy czekają oni w karetce przed szpitalem. Monika Celej.

Od soboty nowe drastyczne obostrzenia w szkołach, kinach i galeriach handlowych. Pojawia się też groźba narodowej kwarantanny. Wszystko zależy od statystyk zakażeń kolejnych dni. Michał Tracz.

Protesty na ulicach dotyczą poszanowania praw kobiet, ale także wsparcia dla tych, które opiekują się nieodwracalnie chorymi dziećmi. To historia Tobiasza i jego rodziców, wysłuchana przez Karolinę Bałuc.

Są takie sektory, które uważają się za wyrzucone poza jakąkolwiek pomoc państwa: nauka, szkolenia czy branża targowa. Zdarza się, że ci przedsiębiorcy od kilku miesięcy nie zarobili ani złotówki. Materiał Michała Tracza.

Zamykamy, ograniczamy, a potem rozmawiamy o pomocy i finansach. Tylko jak planować budżet, skoro czynsz jest stały, pensje, cena prądu czy gazu też, a klientów brak? Premier mówi, że rząd pomoże - zwolnieniem z ZUS czy pożyczką na 5 tysięcy złotych. Restauratorzy mówią, że to kropla w morzu potrzeb. Materiał Adrianny Otręby.

Na początku był to protest ws. aborcji, ale z każdym dniem pojawia się coraz więcej postulatów i coraz więcej żądań. Spór o wybór kobiety staje się przedmiotem targów i walki między innymi o świeckie państwo czy brak religii w szkołach. To nie wszystkim protestującym się podoba - politycznym zapędom mówią nie. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Nadal nie ma publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia aborcji. Termin już minął. Nie mija za to bunt ulicy - polskich kobiet, mężczyzn, ludzi młodych i tych w sile wieku. W partii rządzącej jedności brak - co robić, co proponować czy dalej płynąć na kolizyjnym kursie, czy grać na czas? O tym Barbara Sobska.

Na szczepionkę przyjdzie nam poczekać miesiące, jeśli nie lata - ale to nie oznacza, że nie możemy działać i pomagać już teraz. Osocze ozdrowieńców od osób, które covidowe piekło mają już za sobą, jest na wagę złota. Chętnych do oddania krwi przybywa, ale nadal liczba potrzebujących jest zdecydowanie większa. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Miały być zapasy respiratorów i świetnie wyszkolona kadra - dziś lekarze alarmują, że rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Brakuje lekarzy, pielęgniarek i sprzętu. Chorzy na COVID-19 potrzebują pilnej pomocy, medycy rozkładają ręce, nie mają sił i środków, ich zdaniem takiego kryzysu jeszcze nie było. Materiał Macieja Warsińskiego.

Urząd online - taki nakaz na czas pandemii. Nowe przepisy od wtorku wchodzą w życie. Miasta i gminy muszą interesantów obsługiwać zdalnie. O tym, co urzędnik musi, a co mieszkaniec może w ten sposób załatwić Łukasz Wieczorek.