Polska i Świat

Polska i Świat

Okazuje się, że nie wszystkie komisje wyborcze mają maksymalny 13-osobowy skład. W stolicy do pracy w komisjach wyborczych brakuje dwóch tysięcy osób - niektóre udało się skompletować dzięki temu, że przy tych wyborach obniżono minimalny skład komisji do trzech osób. Podobnie jest w całym kraju. Ludzie rezygnują w obawie przed koronawirusem. Sylwia Piestrzyńska.

Ksiądz Isakowicz-Zaleski kandydatem na członka komisji do spraw pedofilii - komisji, która miała już dawno powstać, bo mowa o jej powołaniu rozpoczęła się po filmie braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", ale jeszcze nie ruszyła. Dawid Rydzek.

Lista kandydatów na prezydenta jest długa. Choć w sondażach prezydenckich zajmują miejsca bardzo odległe, startują i walczą o fotel. Kim są, jakie mają zaplecze, czym chcą przekonać do siebie wyborców i komu mogą odebrać głos, sprawdziła Adrianna Otręba.

Kandydaci na prezydenta jeżdżą po Polsce, prezentują się i przekonują, że to na nich warto oddać głos, a przy okazji składają masę obietnic. Pytanie, czy są w stanie je zrealizować? Co może prezydent, na co pozwala mu jego urząd i jakie ma kompetencje, sprawdził Maciej Warsiński.

W pierwszej turze Rafał Trzaskowski coraz bliżej Andrzeja Dudy, ale to prezydent jest liderem. W pierwszej turze zajmuje pierwsze miejsce na podium z przewagą ośmiu punktów procentowych, według najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Barbara Sobska.

Dlaczego tu jest tak drogo? - pytają turyści spędzający czas nad Bałtykiem. W ostatnich dniach po polskim internecie krążyły zdjęcia paragonów, z których wynika, że obiad z rybą w roli głównej oznacza wydanie małej fortuny. Właściciele nadmorskich restauracji i wędzarni tłumaczą, że to nie do końca ich wina. Materiał Macieja Cnoty.

Biorąc pod uwagę, jakie kompetencje ma prezydent, niektóre z wyborczych obietnic już na dzień dobry są nie do spełnienia. Z drugiej strony, te deklaracje sporo mówią nam, jakiej Polski chcieliby kandydaci. Materiał Magdaleny Gwóźdź.

Zbigniew Ziobro interweniuje w sprawie sędziów, którzy rozwieszali plakaty krytyczne wobec zmian w wymiarze sprawiedliwości. To o tyle ciekawe, że pierwotnie rzecznik dyscyplinarny uznał, że sprawa nie kwalifikuje się do dalszego postępowania. I tu włączył się minister sprawiedliwości. Część środowiska sędziowskiego mówi wprost, że to represje za sprzeciw w ochronie praworządności. Materiał Dawida Rydzka.

Rząd opublikował rozporządzenie, które zakazało lotów z kilku państw, w tym ze Zjednoczonego Królestwa. Niedoszli podróżni mają pretensje o to, że taki zakaz opublikowano właściwie w ostatniej chwili. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Prawie 400 tysięcy Polaków zarejestrowało się, by wziąć udział w wyborach za granicą. Ale czy wszystkim uda się zagłosować? Już wiadomo, że w sześciu krajach będzie to niemożliwe. A jak sprawnie pójdzie w pozostałych? Polska dyplomacja wprost mówi, że z powodu pandemii w niektórych państwach nie ma gwarancji, że wszystkie głosy dotrą na czas. Materiał Łukasza Karusty.

Ciągle istnieje całkiem pokaźna grupa wyborców niezdecydowanych. W niektórych sondażach to nawet kilkanaście procent uprawnionych do głosowania. I właśnie o nich teraz toczy się walka. Wyjątkowo niełatwa. Barbara Sobska.

Ile kosztuje prezydentura? Ta właśnie trwająca - najwięcej w historii urzędu. To prawie 900 milionów złotych w pięć lat. Jak zawsze przy tego rodzaju informacjach pojawia się spór. Zwolennicy prezydenta mówią, że godne i skuteczne pełnienie urzędu po prostu musi kosztować. A druga strona pyta, ile z tych milionów to realne wydatki na uprawnione potrzeby, a ile to autopromocja, zwłaszcza w okresie kampanii. Magdalena Gwóźdź.

Ciągle nie ma decyzji w sprawie odmrażania branży muzycznej. Artyści mówią krótko: też chcemy wrócić do pracy. Zaznaczają, że koncert to nie tylko wydarzenie muzyczne, ale przedsięwzięcie biznesowe, które daje zarobek wielu firmom. Sylwia Piestrzyńska.

Jeszcze kilkanaście tygodni temu była mózgiem kampanii Andrzeja Dudy, a przynajmniej miała być. Bo dość szybko drogi jej i sztabu rozeszły się. Teraz Jolanta Turczynowicz-Kieryłło idzie dalej mówiąc o tym, że bliżej jej do tego, co mówi Rafał Trzaskowski. W odniesieniu do obecnej kampanii Andrzeja Dudy, używa też słowa niemoc. Jacek Tacik.

Lada dzień miną trzy lata od momentu, w którym rząd Zjednoczonej Prawicy obiecywał, że oto na naszych oczach odradza się polski przemysł stoczniowy. Na miejsce pojechała więc nasza ekipa sprawdzić postępy i okazuje się, że praca nie wre. Maciej Cnota.

Spór w polskim Kościele przybiera na sile i osiąga niespotykane rozmiary. To pokłosie filmu braci Sekielskich "Zabawa w Chowanego" o pedofilii wśród duchownych i o jej ukrywaniu. Po emisji filmu, prymas Polski Wojciech Polak, sprawę ukazanego tam biskupa zgłosił do Watykanu. Biskup ma o to ogromne pretensje, które wyraził publicznie. Teraz odpowiada prymas. Też publicznie. Dawid Rydzek.

Rafał Trzaskowski chce, jeśli zostanie prezydentem, postawić Antoniego Macierewicza przed Trybunałem Stanu. Zdaniem kandydata Koalicji Obywatelskiej polska obronność jest osłabiona i winę za to ponosi właśnie były minister obrony. Ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda mówił o ochronie rodziny, a niezależny kandydat Szymon Hołownia o rozdziale państwa od Kościoła. Adrianna Otręba.

Wybory prezydenckie odbędą się w czasie bezprecedensowej pandemii, dlatego sam akt głosowania będzie bezprecedensowy. Rządzący przestrzegają, że udający się do lokali wyborczych, muszą zasłaniać usta i nosy pod groźbą otrzymania mandatu i kary administracyjnej. Wyborczy niezbędnik opracował Łukasz Wieczorek.

Mija pięć lat prezydentury - jest apetyt na kolejne pięć. Są też pytania, ale odpowiedzi trochę mniej. Dziś pierwsze rozliczenie działań prezydenta Andrzeja Dudy z kampanijnych obietnic w 2015 roku. Dawid Rydzek.

Najpierw minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił, że maseczki nie pomagają. Potem nakazał ich noszenie dodając, że będziemy je nosić, aż będzie szczepionka na koronwirusa. Potem ten wymóg zluzowano. Mówiąc krótko - jeśli chodzi o maseczki łatwo się pogubić, ale ich noszenie ciągle w niektórych sytuacjach obowiązuje. Łukasz Wieczorek.