Polska i Świat

Polska i Świat

Kontrowersje wokół ustawy Lex pilot

W Lex pilot kluczowe jest nie tylko to, co oglądamy w telewizji. Zwłaszcza jeden artykuł budzi kontrowersje, bo daje wgląd w to, co wysyłamy przez komunikatory internetowe i w mailach. Dodatkowo daje wiedzę, gdzie wtedy byliśmy. Barbara Sobska.

Monodram i świadectwo Karskiego

Czym dziś jest świadectwo Jana Karskiego? Teatr prowokuje do tego pytania. Amerykański aktor, który gra polskiego bohatera podpowiada: wzywa nas wszystkich do zastanowienia się nad milczeniem w obliczu horrorów, przeszłości i teraźniejszości. Wyjątkowy monodram właśnie można obejrzeć w Polsce. Maciej Zalewski.

Linette w półfinale Australian Open

Magda Linette potrzebowała 87 minut, żeby znaleźć się w półfinale Australian Open. Polka awansuje w turnieju i awansuje w światowym tenisie. W czwartek gra dalej - jej przeciwniczką będzie Białorusinka Aryna Sabalenka. Łukasz Łubian.

Miasta walczą o podatki

Miasta kuszą podatników nagrodami. To, że ktoś gdzieś mieszka, wcale nie oznacza, że tam się rozlicza - o to toczy się gra. Łukasz Wieczorek.

Solidarna Polska chce walczyć z wiatrakami

Wiatraki zmieniają trasy przelotu ptaków - mówi w TVN24 minister Michał Wójcik z Solidarnej Polski. To próbka argumentów na "nie", jakie padają na temat ustawy, której chce rząd, ale nie chce Zbigniew Ziobro. Ustawa wiatrakowa to jednocześnie jeden z tak zwanych kamieni milowych. Dawid Rydzek.

"Szkło kontaktowe" świętuje 18. urodziny 

18 lat temu wcale nie było oczywiste, że program, w którym dwie osoby siedzą w fotelach i rozmawiają ze sobą, a czasem i telewidzami, będzie cieszył się oglądalnością. Szkiełko to dziś kultowy program. Katarzyna Rosiewicz.

Czarnek i miliony dla zaprzyjaźnionych z władzą fundacji

"Jednostki szkodliwe i lewackie żadnych pieniędzy z ministerstwa edukacji nie dostaną" - to cytat z ministra Przemysława Czarnka. Szef resortu edukacji odpowiada na zarzuty, że państwowe miliony trafiają do zaprzyjaźnionych z władzą prawicowych fundacji. Ta odpowiedź pokazuje tylko tyle, że minister jednych bardzo lubi, a innych zupełnie nie szanuje. Barbara Sobska.

Nowe serce na urodziny

Dziesięcioletnia Lena jest po przeszczepie - w historii Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jest najmniejszym dzieckiem po takiej operacji. Przeszczep był koniecznością - by stał się faktem, Lena czekała na to cztery lata. Adrianna Otręba.

Wyludniają się centra miast

Z roku na rok jest coraz gorzej, bo w centrach miast jest nas coraz mniej. Jest za drogo i za trudno. Widać to w Warszawie, ale to nie jest problem jedynie stolicy. Łukasz Łubian.

"IO" Skolimowskiego z nominacją do Oscara

Jerzy Skolimowski pytany, czy jest szczęśliwy, odpowiada tak: "to nie szczęście, to ulga". Ulżyło mu, że jego "IO" kompletnie pominięty w werdykcie na festiwalu w Gdyni ma nominację do Oscara w kategorii film międzynarodowy. Mistrz opowiadał we wtorek mniej o filmie, więcej o pracy, jaką trzeba było wykonać na rzecz tej nominacji. Maciej Zalewski.

Rząd szuka winnych obecnych problemów gospodarczych

"Wina Tuska" powraca jak refren w ustach polityków Prawa i Sprawiedliwości - choć rządy Zjednoczonej Prawicy trwają już drugą kadencję, to za obecne gospodarcze problemy władza chętnie obwinia tych, którzy przy władzy od dawna nie są. Problem w tym, że niektórzy dziś krytyczni wobec rządów Platformy Obywatelskiej, sami w tych rządach uczestniczyli. Dawid Rydzek.

Rząd zapowiada szczepienia przeciw wirusowi HPV

To, czym samorządy zajmują się od kilku lat, rząd obiecuje zrobić teraz – prowadzić szczepienia przeciw wirusowi HPV. Minister zdrowia zapewnia, że będą darmowe za kilka miesięcy. Szczepienia mają być nieobowiązkowe dla dzieci w wieku 12 i 13 lat. Zakażenie wirusem może grozić między innymi rakiem szyjki macicy. Anna Wilczyńska.

Feminatywy - językowy gorący temat

Żeńskie końcówki nie wiadomo czemu, ale wywołują emocje. Niektórzy nie są na nie gotowi, ale są one polską piękną tradycją językową – zapomnianą przez lata. Teraz powracają w walce o równość. Adrianna Otręba.

Deweloperzy zaczynają budować chodniki

Firmy szukają nowego pomysłu na zarobek w czasach, kiedy mało kogo stać na kredyt na mieszkanie. Deweloperzy startują nawet w przetargach miejskich. Zainteresowanie budową przedszkoli, czy remontem dróg jest tak duże, że zaczęły spadać ceny. Miasta liczą zyski, a firmy budowlane, że wrócą złote czasy. Bez pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy to się raczej nie uda. Łukasz Wieczorek.

Ferie w niełatwych czasach. Inflacja zrobiła swoje

Rozpoczęła się seria ferii zimowych - na razie dla pierwszych pięciu województw. Ale trzy czwarte Polaków nie planuje w ogóle wyjazdu. Wypoczynek powoli staje się luksusem. Inflacja zrobiła swoje - podrożało praktycznie wszystko. Nielicznych Polaków tylko stać na narty albo inny rodzaj zimowego odpoczynku - odwołują rezerwacje albo je znaczenie skracają. Sylwia Piestrzyńska.