Polska i Świat

Polska i Świat

Minister finansów obiecuje, że po nowym roku nic się nie zmieni, tyle że w obecnym dużo się zmieniło i zacznie obowiązywać za chwilę. Dawid Rydzek sprawdził, za co i od kiedy zapłacimy więcej.

Sąd Apelacyjny w Gdańsku utrzymał wyrok, zgodnie z którym ofiara byłego księdza Pawła K. otrzyma odszkodowanie, które mają wypłacić archidiecezja wrocławska i diecezja bydgoska – łącznie 300 tysięcy złotych. Duchowni zasłaniają się niewiedzą, ale sąd uznał ich winę, bo powinni wiedzieć, co dzieje się w diecezji. Monika Celej.

Na unijne pieniądze liczą rolnicy. Boją się, że w wyniku polskiego weta przyjdą chude lata. Dlatego pytają o dopłaty: ich wysokość i terminy przelewów z unijnej kasy. Ich strach o polską wieś podziela PSL. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości nabrali wody w usta, choć w czasie letnich negocjacji chwalili się, jak bardzo zadbali o rolników. Sebastian Wasilewski.

Czy Polska straci ponad 100 miliardów złotych bezzwrotnej pomocy z powodu weta? To pytanie, które nie schodzi z ust opozycji. Premier Morawiecki próbuje sytuację łagodzić. Mówi, że nawet bez funduszu odbudowy będziemy dalej się rozwijać. Pytanie, jak, skoro inni dostaną zastrzyk gotówki, tak bardzo potrzebny po pandemii. O widmie polskiego weta dla budżetu unii i braku wsparcia finansowego dla Polski. Maciej Warsiński.

Misja Chang'e 5 nazwana na cześć chińskiej starożytnej bogini księżyca to najnowocześniejszy wschodni projekt kosmiczny. Sonda dotarła na Księżyc, zbiera próbki i ma dostarczyć je na ziemię. Dlaczego Chińczycy ponownie badają księżycowy pył, skoro Amerykanie i Rosjanie robili to już pół wieku temu? Materiał Karoliny Bałuc.

Ozdoby w miastach skromniejsze, imprezy sylwestrowe odwołane, jarmarki bożonarodzeniowe w internecie - świąteczny czas w tym roku będzie mniej świąteczny. Chodzi o bezpieczeństwo, ale też oszczędności. Łukasz Wieczorek sprawdził, jak miasta ratują budżety, lokalny biznes i świąteczną atmosferę.

Choć centra handlowe zostały otwarte, sale zabaw świeca pustkami. Dla takich miejsc brak klientów może oznaczać koniec. Co prawda podczas pierwszego lockdownu pojawiło się wsparcie, ale teraz jest bardzo potrzebne kolejne. Materiał Adrianny Otręby.

Protesty kobiet odbywają się nie tylko w dużych miastach. Tysiące kobiet i mężczyzn protestują również w miasteczkach, a nawet wsiach. Zdaniem wielu ekspertów, tej fali niezadowolenia z polityki rządu Zjednoczonej Prawicy nie da się zatrzymać, a konfrontacyjne działania policji mogą tylko zaognić sytuację. Materiał Sebastiana Wasilewskiego. 

Były głośne zapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy i deklaracje pomocy, ale nadal Polska nie refunduje terapii genowej Rdzeniowego Zaniku Mięśni. Co gorsze, wciąż nie wiadomo czy rząd w ogóle podejmie taką decyzję. Pacjenci i ich rodziny cierpią i sami zbierają pieniądze na najdroższy lek na świecie. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Mamy kilkanaście tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem, obostrzenia i zakazy, ale na stokach tego nie widać. Tłumy ustawiają się w kolejce do wyciągów i ciężko rozpoznać, kto przyjechał na narty służbowo, a kto poza trybem. Materiał Jacka Tacika. 

Środowisko uczelni wyższych mówi o naruszaniu wolności akademickiej. To wolność nie tylko terytorialna, naruszona poprzez wtargnięcie policji na teren uczelni, ale też wolność naukowa. Minister edukacji i nauki mówi o konieczności polonocentryzmu i koniecznym kanonie Biblii, rektorzy szkół o wpajaniu światopoglądu religijnego. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej. 

Coraz więcej państw Unii Europejski ma dość gróźb Polski i Węgier. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, powstaje scenariusz stworzenia ominięcia weta i stworzenia funduszu odbudowy bez udziału Polski i Węgier. Materiał Macieja Warsińskiego.

Sąd na wniosek Skarbu Państwa wydał już dwa nakazy zapłaty, ale handlarz bronią nie zwrócił 70 milionów złotych za niedostarczone respiratory. Ministerstwo Zdrowia wielokrotnie zapowiadało, że Andrzej Izdebski wkrótce odda pieniądze, ale na obietnicach się skończyło. Materiał Moniki Celej. 

To stracony rok, jeżeli chodzi randkowanie - donosi brytyjski dziennik "The Independent". Nie trzeba być ekspertem, żeby zauważyć, że obostrzenia i maski czasem przeszkadzają. Karolina Bałuc.

We wtorek odbędzie się bardzo ważna rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej - chodzi o działanie, nieuznawanej przez Sąd Najwyższy Izby Dyscyplinarnej. Unijny trybunał już wydał w tej sprawie pierwsze decyzje - zakazał orzekania Izby w sprawach dyscyplinarnych, ale ta dalej pracuje. Do Luksemburga wylecieli już polscy sędziowie. Michał Tracz.