Polska i Świat

Polska i Świat

Deklaracje o wycofaniu z PPK tracą ważność

To ważna informacja dla ponad 8 milionów Polaków - chodzi o wszystkich pracowników, którzy zrezygnowali z PPK. Deklaracje o wycofaniu z Pracowniczych Planów Kapitałowych ważne będą tylko do końca lutego. Kto nadal nie chce odkładać z pensji pieniędzy na PPK, musi to po raz kolejny zgłosić pracodawcy. Kto tego nie zrobi, automatycznie będzie zapisany do programu oszczędzania. Polski Fundusz Rozwoju zapewnia, że zgromadzone pieniądze są bezpieczne, a zysk atrakcyjny - nie wszyscy w to wierzą. Na PPK na razie skusiła się mniejszość zatrudnionych. Łukasz Wieczorek.

Dyrektywa Omnibus weszła w życie

Przeceny, obniżki, promocje, wyprzedaże - trzeba uważać, by nie dać się oszukać. Pomaga w tym dyrektywa Omnibus, która weszła w życie. Spóźniona, ale jest. Dziennikarze sprawdzają, czy i jak działa - wnioski zaskakują. Aleksandra Kąkol.

Sztuczna inteligencja stała się teraźniejszością

Sztuczna inteligencja potrafi zaskakująco dużo: napisać tekst, stworzyć obraz. Używają jej już uczniowie i studenci, ale nie tylko – z pewnością zmieni świat, ale nie jest doskonała. Wciąż popełnia błędy i myli bohaterów literackich. Maciej Zalewski.

Połączenia komunikacji miejskiej znikają z wielu miast

W Opolu nie jeżdżą już autobusy nocne, z rozkładu wypadły też niektóre kursy dzienne. Połączenia komunikacji miejskiej tnie też Kraków. Rzadziej na ulice wyjadą wkrótce autobusy w Gdyni. Przewidywania samorządów się sprawdziły. To będzie trudny rok dla miast i mieszkańców. Promowana od lat komunikacja miejska przestaje powoli być konkurencyjna dla samochodów. Łukasz Wieczorek.

Pytania o unijne miliardy z KPO i kamienie milowe

Pod koniec stycznia Senat ma zająć się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Nie wystarczy to jednak do odblokowania funduszy z Krajowego Planu Odbudowy. Kamieni milowych do spełnienia jest łącznie 283. Pieniądze będą wypłacane stopniowo, w zależności od realizowanych kolejnych punktów umowy, którą polski rząd podpisał. Dawid Rydzek.

Niepokojące prognozy dotyczące emerytur

Niż demograficzny robi swoje - obecnie na tysiąc osób w wieku produkcyjnym przypada 390 emerytów. Za 30 lat roku będzie ich ponad dwa razy więcej. Oznacza to, że dzisiejsi 30-latkowie nie będą mieli szans na utrzymanie się z emerytury, bo będzie ona bardzo niska. Łukasz Łubian.

Niebezpieczne zabiegi medycyny estetycznej i lekarz z zarzutami

Wykonywał zabiegi chirurgii plastycznej, chociaż nie był chirurgiem - pacjentki prawie straciły życie. Lekarz z Poznania usłyszał zarzuty, podobnie jak właściciele kliniki medycyny estetycznej, która kusiła niskimi cenami. Jest moda na poprawę wyglądu, rynek rośnie z każdym rokiem - pacjentów przybywa. Warto wiedzieć, jak bezpiecznie korzystać z zabiegów, a przede wszystkim, jak sprawdzić czy trafiamy w ręce fachowców. Sylwia Piestrzyńska.

URE interweniuje w sprawie wysokich cen gazu

Gaz na rynku hurtowym jest tańszy niż przed wojną w Ukrainie, a rachunki nie spadają. Instytut Obywatelski pisze o zarabianiu państwowego giganta kosztem firm. PGNiG odpowiada: cennik dla przedsiębiorców uwzględnia ryzyko rekordowej w ostatnim roku zmienności na giełdach. Do akcji wkracza prezes Urzędu Regulacji Energetyki i wzywa sprzedawców gazu do obniżki cen. Łukasz Wieczorek.

Narastający problem uzależnień u nastolatków

Kiedyś, gdy do ośrodka leczenia uzależnień trafiał 30-latek, mówiono o nim "dzieciak" - teraz trafiają tam nastolatkowie. Po alkohol, narkotyki czy substancje psychoaktywne sięgają już nawet 11-letnie dzieci. To, co mówią o swoim uzależnieniu, jest wstrząsające. Maria Mikołajewska.

Premier pogodził się z OZE, Solidarna Polska przeciwna

Sprawa polskich wiatraków jest kolejną, która dzieli nas od pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Choć premier już zdanie zmienił i wiatraków nie krytykuje, a wręcz je chwali. Mateusz Morawiecki mówi, że mamy jedne z najbardziej restrykcyjnych praw w Europie i trzeba je zmienić. Okoniem znowu staje Solidarna Polska. Dawid Rydzek.

Spory na prawicy o zmiany w sądownictwie 

Ustawa sądowa przeszła przez Sejm, teraz jest w Senacie. Polityczny konflikt o pieniądze z KPO dopiero się rozpędza. Zbigniew Ziobro nie chce ani zmian w wymiarze sprawiedliwości, ani pieniędzy z Brukseli, a że premiera nie może do swoich racji przekonać, to wciąga w ten konflikt prezydenta Andrzeja Dudę. Barbara Sobska.