Polska i Świat

Polska i Świat

Prawa kobiet z perspektywy polityków Konfederacji

Kobieta to nie partnerka, ale część dobytku mężczyzny – tak w gronie Konfederacji dyskutuje się o prawach kobiet. Ma to luźne związki z rzeczywistością XXI wieku. Swoje wizje dorzuca Janusz Korwin-Mikke i robi się kłopotliwie, nawet wśród prawicowych polityków. Materiał magazynu "Polska i świat".

Kolejne dymisje w związku z aferą wizową

Kolejne dymisje w MSZ to kolejna odsłona gigantycznej afery wizowej. Każdego dnia poznajemy szokujące wątki tej sprawy. Dla rządzących nie ma tematu, dla nich to "dęta pseudoafera". Opozycja mówi o handlu bezpieczeństwem Polski, a dane MSZ potwierdzają, że mowa o prawie 250 tysiącach wiz wydanych w ciągu dwóch i pół roku. Maciej Warsiński.

Kampania trwa, politycy w trasie

Donald Tusk był w piątek w Świętokrzyskim, gdzie jedynką PiS będzie Jarosław Kaczyński. To drugi okręg tuż po Warszawie, jeśli chodzi o liczbę manatów do zdobycia. Czy to dlatego prezes zrobił ten ruch, nie startując jak zwykle z Warszawy? Koalicja wystawiła tam z ostatniego miejsca Romana Giertycha. Barbara Sobska.

Jak zmienić swój obwód głosowania

Mamy równo miesiąc do wyborów. Od strony formalnej raczej wiemy, co robić, ale warto to przypomnieć - tym bardziej, że często przed samymi wyborami wydłużają się kolejki w urzędach po zaświadczenia. Głosowanie poza miejscem zamieszkania – Adrianna Otręba sprawdziła, kiedy i gdzie należy złożyć wniosek i co zrobić, jeśli w dniu wyborów planujemy wyjazd albo jeszcze nie wiemy, gdzie pójdziemy do urn. Adrianna Otręba.

Żeby nie ciąć kursów tramwajów, tną inwestycje

Kraków stanął pod ścianą - na utrzymanie komunikacji zabrakło ponad 300 milionów złotych. To problem nie tylko stolicy Małopolski. Prezydenci największych miast mówią o katastrofalnej sytuacji finansowej i widmie podwyżek podatków i kolejnych cięć. Unia Metropolii Polskich obwinia za sytuację rządy PiS – rządzący przekonują, że "nie obcięli żadnych dochodów samorządom". Łukasz Wieczorek.

Sztuczna inteligencja i diagnostyka

Sztuczna inteligencja okazuje się być pomocnym narzędziem w diagnostyce. Duet człowieka wspomaganego nowoczesną technologią to większa dokładność i szybsze rozpoznanie. Tak jest lub będzie w onkologii, psychiatrii dziecięcej, neurochirurgii, ale nie tylko. Anna Wilczyńska.

Prace domowe w cieniu kampanii parlamentarnej

Prace domowe to zmora uczniów i zapewne części rodziców. Czy da się nie zadawać niczego do domu? To pytanie wraca na początku roku szkolnego, bo dyskusja w tej sprawie trwa od dawna. Niektóre partie wpisały to nawet do swojego programu. Adrianna Otręba.

Mobilizacja kobiet i dla kobiet

Kobiety mają głos i walczą o swoje prawa, ale z różnych badań wynika, że nawet co druga z nas nie wierzy, że jej głos ma znaczenie i nie zamierza pójść do urn 15 października. O sytuacji kobiet w Polsce przez ostatnie lata było głośno - wychodziły na ulice i działały ponad partyjnymi podziałami. Teraz próbują się mobilizować w kontekście nadchodzących wyborów parlamentarnych. Barbara Sobska.

Wielka korupcja formą sprawowania władzy

Najnowszy raport Fundacji Batorego nie zostawia złudzeń - sprawdzono jak instytucje, rząd i służba cywilna, parlament, prokuratura, sądy i organizacje pozarządowe chronią nas przed nadużyciami rządzących. Efekty tego sprawdzania są druzgocące. Aleksandra Kąkol.

Frank i euro szybują, złotówka pikuje

Rosnąca wartość franka szwajcarskiego i euro przy słabnącej złotówce to konsekwencje ostatniej decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Rynki, zaskoczone obniżką stóp procentowych, reagują spadkiem wartości złotego - to oznacza cios w przedsiębiorców, między innymi z branży budowlanej. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Pytania o jakość edukacji za rządów ministra Czarnka

Prawie połowa pytanych o polską szkołę uważa, że za rządów ministra Przemysława Czarnka jest w niej coraz gorzej. Brak nauczycieli, brak perspektyw, nadmiar kontroli. Edukacja to w kampanii jeden z tematów obowiązkowych. Materiał magazynu "Polska i świat".

Rosną obawy o ceny prądu w 2024 roku

Bez kolejnej interwencji będziemy płacić za energię więcej niż teraz. I to dużo więcej - nawet o 70 proc. Rząd nie podaje szczegółów, nie mówi co z zamrożeniem cen na przyszły rok, ale przed wyborami – pod pewnymi warunkami - daje wsteczny rabat na rachunki z tego roku. Materiał magazynu "Polska i świat".