Polska i Świat

Polska i Świat

CBA zatrzymało w piątek na lotnisku wracającego z wakacji syna Mariana Banasia - Jakuba, który jest społecznym doradcą w NIK-u. Ma usłyszeć siedem zarzutów. Prokuratura chce także zgody Sejmu na postawienie zarzutów prezesowi. Zarzut? Zatajanie majątku. Marian Banaś zapewnia, że nie odstąpi od wypełniania powierzonych mu obowiązków. Wcześniej Banaś był "kryształowy", teraz chyba już nikt z PiS-u tak nie powie. Materiał Macieja Warsińskiego.

W tym roku TVN24 obchodzi 20-lecie. Przez ten czas nie tylko przekazujemy informacje, ale jesteśmy blisko widzów - jak 11 lat temu, kiedy powódź zalała Sokolniki niedaleko Sandomierza. Wiele osób odciętych było wtedy od świata. Wśród nich był pan Stanisław, którego służby odnalazły dzięki informacjom zebranym na naszej antenie przez Annę Jędrzejowską. Wracamy do pana Stanisława i pytamy, jak zmieniło się jego życie. Materiał Anny Wilczyńskiej. 

Chmury miały być naszymi sprzymierzeńcami w walce ze zmianami klimatu, a same się zmieniają i nakręcają katastrofę. Zaczynają odbijać mniej promieniowania słonecznego i zatrzymują więcej ciepła na Ziemi - dowodzą brytyjscy naukowcy. Materiał Patryka Rabiegi.

Nie tylko TSUE nie uznaje Izby Dyscyplinarnej - nie uznaje jej też Europejski Trybunał Praw Człowieka. W wydanym wyroku każe zapłacić 15 tysięcy euro odszkodowania adwokatce, która stając przed Izbą nie miała zagwarantowanego sprawiedliwego procesu. Izba, zdaniem kolejnej instytucji musi przestać działać, ale jak na razie decyzji nie podejmuje ani pierwsza prezes Sądu Najwyższego, ani władza. Materiał Michała Tracza.

W tym roku nasza stacja obchodzi 20-lecie. Pierwsi przekazujemy informacje, mierzymy się z różnymi tematami i różnymi emocjami. Każdy dzień jest inny, jedno jest niezmienne - chcemy państwa dobrze poinformować. Sylwia Piestrzyńska.

Po raz pierwszy na igrzyskach jest skateboarding. Polskę będzie reprezentować Amelia Bródka. Z deską nie rozstaje się od najmłodszych lat, teraz jej umiejętności będzie mógł podziwiać świat. Mówi, że nie byłoby jej w Tokio, gdyby nie wsparcie rodziców i ich wiara w jej pasję. Karolina Bałuc.

Do tej pory wyrok TSUE dotyczący polskiej praworządności nie robił na rządzących wielkiego wrażenia. O wiele bardziej niż spór z Unią, na wyobraźnię władzy działa groźba kar finansowych, o które może wnioskować Komisja Europejska. Na razie Komisja daje polskiemu rządowi czas, ściśle określony. Polska już mówi o szukaniu argumentów, a pierwsza prezes Sądu Najwyższego rozważa zamrożenie działania Izby Dyscyplinarnej. Michał Tracz.

Ankietowani nie mają wątpliwości, że wolność mediów jest potrzebna, a media powinny patrzeć władzy na ręce - to kolejny głos, tym razem odbicie nastroju społecznego na propozycję Prawa i Sprawiedliwości, czyli na wprowadzenie ustawy anty-TVN. Mocny sprzeciw wobec projektu płynie też zza oceanu, a konkretnie od amerykańskiej sekretarz handlu. Patryk Rabiega.

TVN nie tylko patrzy władzy na ręce - nagłaśniamy sprawy tych, którzy potrzebują pomocy, jak pan Stefan, ojciec niepełnosprawnego syna. Groziła im eksmisja przez nieuczciwego dewelopera, na szczęście do niej nie doszło. Po latach ich odwiedzamy i pytamy o dalszy los. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Czy dojdzie do debaty Tusk-Kaczyński? Rękawica została rzucona, ale jak na razie PiS jest niechętny. Donald Tusk wrócił do polskiej polityki z impetem, spotkanie goni spotkanie, były już rozmowy z mieszkańcami Szczecina, Gdańska, we wtorek z senatorami Koalicji Obywatelskiej. Jaka jest strategia przewodniczącego PO? Czy Platforma pokaże plan na Polskę, czy jak wcześniej, będzie głównie odwoływać się do podziału PiS-PO? Materiał Adrianny Otręby.

Izba Dyscyplinarna odsunęła od orzekania sędziów Igora Tuleyę i Pawła Juszczyszyna - obaj próbują wrócić. Sędzia Igor Tuleya we wtorek rano stawił się w pracy, bo w związku z ostatnimi orzeczeniami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie ma żadnych wątpliwości, że powinienem jak najszybciej stawić się w sądzie i zostać dopuszczonym do orzekania. Materiał Patryka Rabiegi.

Komisja Europejska stawia Polsce ultimatum w sprawie praworządności - daje polskiemu rządowi czas do 16 sierpnia na uznanie decyzji TSUE i zawieszenie działania Izby Dyscyplinarnej. W przeciwnym razie będzie wnioskować o nałożenie kar finansowych. Komunikat jest jasny - pytanie, czy to bardzo sprecyzowane stanowisko Komisji Europejskiej zmusi rządzących do wykonania wyroku. Materiał Dawida Rydzka.