Polska i Świat

Polska i Świat

"Nie przyznaję się, nie zabiłem"

Właśnie ruszył jeden z najgłośniejszych procesów ostatnich lat. Na ławie oskarżonych za pancerna szybą w poznańskim sądzie zasiadł Adam Z. Prokuratura twierdzi, że to on odpowiada za zabójstwo Ewy Tylman, ale oskarżony do morderstwa się nie przyznaje - obciąża za to policjantów o wymuszenie zeznań.

Całuj i leć

Całowanie przed lotniskiem w Warszawie - nieobowiązkowe, ale zalecane. Przed terminalem odlotów ruszyła w poniedziałek strefa "kiss and fly". Na wysadzenie i pocałowanie pasażerów jest siedem minut. Kto się nie wyrobi, płaci 30 złotych. Pożegnanie z zegarkiem w ręku przetestował reporter magazynu "Polska i Świat".

Kryzys urlopowy

Opozycja ustąpić nie zamierza, ale ich jedność wystawiona jest na próbę. Bo w ostatnim czasie nie tyle mówi się o samym proteście, ile szuka się lidera Nowoczesnej, który w środku kryzysu miał rzekomo pojechać na urlop do Portugalii. Choć sam nie tak dawno krytykował prezydenta Andrzeja Dudę za to, że podczas sejmowego kryzysu wyjechał na narty. Materiał z programu "Polska i Świat".

Zła atmosfera

W tym rankingu zdecydowanie wygrywamy, ale tym razem to fatalny wynik - bo dotyczy naszego zdrowia. Według raportu opublikowanego przez "Financial Times" Polacy oddychają najgorszym powietrzem w Europie, a powietrze w Skale - mieście położonym niedaleko Krakowa - jest gorsze niż w Pekinie. Materiał z programu "Polska i Świat".

Strategia PiS

Jarosław Kaczyński w wywiadzie nie pozostawia wątpliwości - PiS nie ugnie się pod protestem opozycji, nie będzie powtórki z głosowania nad budżetem, bo było kworum, a Sejm od 11 stycznia pracować będzie normalnie. Jeśli nie w sali plenarnej, to w Kolumnowej. Te słowa tłumaczą wszystko i ujawniają strategię PiS-u na najbliższe dni. Materiał z programu "Polska i Świat".

Dobra rada ministra

Te słowa ministra dyplomacji podgrzały atmosferę. Tym razem Witold Waszczykowski tłumaczy, dlaczego telewizji Biełsat tak bardzo obcięto dofinansowanie, że dla telewizji taki budżet oznacza jedno - zamknięcie. Minister problemu nie widzi i proponuje kanał w języku polskim, a tym, którzy języka nie znają, służy kolejną radą: "nauczą się". Materiał z programu "Polska i Świat".

Po tragedii w Ełku

W Ełku emocje nie opadają. Po zabójstwie 21-latka przed jednym z barów, mieszkańcy są oburzeni. Siostra zabitego apeluje o zachowanie spokoju, ale emocje są silniejsze, bo o zabójstwo oskarżono dwóch obcokrajowców: to Algierczyk i Tunezyjczyk, czyli właściciel baru z kebabem i kucharz. Materiał z programu "Polska i Świat".

300 milionów euro za Ronaldo. Chińczycy wstrząsnęli światem

Rekordowe 300 milionów euro. Tyle miał zaproponować za Cristiano Ronaldo jeden z klubów piłkarskich w Chinach. Takie rewelacje ujawnił agent piłkarza Jorge Mendes, tymczasem hiszpańska prasa nazywa próbę podkupienia gwiazdy Realu Madryt - bestialstwem. Nie tylko suma transferu robi jednak wrażenie, Portugalczyk miałby bowiem zarabiać w Azji, bagatela, ponad 100 mln euro...rocznie.

Ustawa dezubekizacyjna budzi kontrowersje. Ale jest podpis prezydenta

Ustawa obniżającą emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL oraz ich rodzin ma już podpis prezydenta. Nowe prawo wzbudza emocje z powodu sposobu jego uchwalenia. Przypomnijmy, że posłowie PiS-u przyjęli ustawę podczas kontrowersyjnego posiedzenia w Sali Kolumnowej.

Putin nie odpowiada na amerykańskie sankcje. Czeka na Trumpa

Władimir Putin czeka na decyzje Donalda Trumpa. Dopiero wtedy Moskwa odpowie na wprowadzone przez Waszyngton sankcje. Przypomnijmy, że 35 rosyjskich dyplomatów decyzją administracji odchodzącego prezydenta Baracka Obamy dostało 72 godziny na opuszczenie terytorium Stanów Zjednoczonych.

Pierwsze weto prezydenta

Prezydent Andrzej Duda jednak nie podpisał rządowej ustawy. To pierwsza ustawa autorstwa PiS, która, zamiast wejść w życie, idzie do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o ustawę o zgromadzeniach. Pałac informuje, że prezydent ma kilka wątpliwości. Długa listę zastrzeżeń miała opozycja, a także Sąd Najwyższy i dziesiątki organizacji pozarządowych.

Wyburzenie, oburzenie i nowy plan

Plan jego zburzenia oburzył wielu w Krakowie. I pewnie dlatego słynny hotel Cracovia jednak zostaje. W nowej odsłonie i z nową funkcją, ale czeka go zupełnie nowe życie. Dziś zatem o planach, ale i wspomnieniach. Bo hotelowe mury pamiętają niejedno.

Skarby króla dopalaczy

Policja w mieszkaniach gdańskiego króla dopalaczy. A w nich milion złotych w gotówce, broń i amunicja. Wszystko poukrywane w ścianach, sufitach i pod podłogą. 25-latek już się nie ukrywa, bo w połowie grudnia został zatrzymany. Razem ze swoją matką, która też miała handlować używkami.

Sejm pełen emocji

Rząd ma odpowiedź dla opozycji: nie cofniemy się. Tym bardziej, że to, co opozycja robi w Sejmie, to zdaniem premier Beaty Szydło awanturnictwo. Platforma Obywatelska i Nowoczesna ciągle są na sali plenarnej. Do gry próbuje wejść także PSL.

Były podsłuchy, są wyroki

Afera podsłuchowa z sądowym wyrokiem. Dla Marka Falenty - surowszym niż oczekiwania prokuratury. Biznesmen został skazany na dwa i pół roku więzienia, bo zlecił nagrywanie rozmów znanych polityków. Wyrok usłyszał też jeden z kelnerów, który nagrań miał dokonać. Już wiadomo, że będzie apelacja, więc to ciągle nie koniec głośnej sprawy.

Powódź, o której nie zapomniano przez dwie dekady

Powódź, która na zawsze pozostanie w pamięci Dolnego Śląska. To była heroiczna walka z wodą. Niektórzy ją przegrali, a straty oszacowano w miliardach złotych. Od tragedii minęło 20 lat, ale wspomnienia są tak silne, że rusza portal poświęcony powodzi tysiąclecia.

Finał WOŚP tuż tuż. "Naklejone serduszko dawało nadzieję"

Nieco ponad dwa tygodnie zostało do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finał 15 stycznia w niedzielę, a wtedy puszki pójdą w ruch, a wolontariusze dadzą z siebie wszystko, by zebrać jak najwięcej. W tym roku pomagamy dzieciom na oddziałach ogólno-pediatrycznych i seniorom. Dlaczego warto przyłączyć się do akcji opowie historia Natalii i Danusi, którym pomógł sprzęt Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Kolejne posiedzenie Sejmu w Sali Kolumnowej?

Protest opozycji potrwa do 11 stycznia. Pytanie: co dalej? Jeśli sala plenarna nadal będzie okupowana, PiS nie wyklucza, że przeniesie obrady do sali kolumnowej, co jeszcze bardziej może podgrzać sytuację. Opozycja twierdzi, ze to nielegalne i przywołuje regulamin Sejmu.