Polska i Świat

Polska i Świat

Sędziowie krytykują najnowszy projekt reformy sądownictwa

Walka o sądy nie ustaje. Sędziwie krytykują nowy projekt zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych. Mówią wprost: będzie więcej władzy w rękach Zbigniewa Ziobry. Oznacza to, że minister sprawiedliwości będzie mógł powoływać prezesów sądów bez żadnych konsultacji i opinii. Materiał z programu "Polska i Świat".

Rosja ukarana za działania w Biesłanie

Od zamachu na szkołę w Biesłanie minęło już 13 lat, ale trudno o niej zapomnieć, ponieważ zginęły w niej 334 osoby, w tym wiele dzieci. Sprawa trafiła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a ten nie ma wątpliwości, że Rosja najpierw zignorowała informacje o planowanym ataku, a potem popełniła szereg błędów przy śledztwie. Teraz  musi wypłacić rodzinom ofiar trzy miliony euro. Materiał z programu "Polska i Świat".

Bartłomiej Misiewicz zwolniony i poza PiS

Bartłomiej Misiewicz odchodzi z Prawa i Sprawiedliwości. Przed partyjną komisją tłumaczył się dziś ze swojej błyskotliwej kariery w administracji publicznej. Prawo i Sprawiedliwość mówi przepraszam, a opozycja, że takich "misiewiczów" są tysiące. Platforma Obywatelska i Nowoczesna domagają się dymisji ministra obrony. Materiał z programu "Polska i Świat".

Płacz pod kontrolą

Małe dzieci płaczą średnio dwie godziny na dobę przez pierwsze cztery tygodnie życia. Później jest gorzej, ale tylko przez chwilę - mówią naukowcy, którzy zajęli się płaczem dzieci. Chcą pomóc, przede wszystkim zmęczonym rodzicom.

Pomysł ministra Błaszczaka na uchodźców

Pomysł ministra Mariusza Błaszczaka na uchodźców. Chce umieszczać ich w obozach kontenerowych za drutem kolczastym. Takie rozwiązanie tłumaczy masowym napływem imigrantów do Polski. Problem w tym, że statystyki mówią zupełnie co innego. Obrońcy praw człowieka przekonują, że plany ministra to dehumanizacja ludzi.

Sprzeciw sędziów

Ich obawy podzielają Komisja Europejska oraz OBWE, ale nie polski rząd. Po zignorowaniu ich projektu w Sejmie sędziowie twierdzą, że nie mają już innego wyjścia, jak przerwać rozprawy. Na razie symbolicznie: na pół godziny, aby zamanifestować sprzeciw wobec zmian w KRS, które forsuje Prawo i Sprawiedliwość.

Referendum w sprawie edukacji. Jest coraz więcej podpisów

Będzie referendum w sprawie edukacji? Związek Nauczycielstwa Polskiego robi co może, by do niego doszło. Zbiera podpisy pod wnioskiem i ma już ich prawie 900 tysięcy. Pytanie, co w tej sytuacji zrobi premier, która jeszcze niedawno zapewniała, że będzie słuchać głosu obywateli w referendach.

Skandal pedofilski we włoskim Kościele

Kolejny skandal pedofilski, który wychodzi na jaw - tym razem we włoskim Kościele. Księża opiekujący się głuchoniemymi dziećmi wykorzystywali je przez wiele lat. Opisy są wstrząsające. Jeden z duchownych przyznaje się nawet do tego przed kamerą. Nie ma jednak poczucia winy i krzywdy, którą wyrządził.

Niespodziewany poród w samolocie

Leciała z Gwinei do Wagadugu i nie spodziewała się, że z samolotu wysiądzie już w towarzystwie. Pasażerka zaczęła rodzić na wysokości 13 tysięcy metrów i to w 28. tygodniu ciąży. W przyjściu dziecka na świat pomagały stewardesy. Dziecko i mama czują się dobrze. Jak na takie chwile przygotowana jest załoga samolotu?

Jak chronić piłkarzy?

Po wtorkowej eksplozji w Dortmundzie pozostaje pytanie: jak wygląda ochrona piłkarzy? I czy jest wystarczająca?

Zwrot akcji w sprawie Misiewicza

Nagły zwrot akcji w sprawie Bartłomieja Misiewicza. Prezes Kaczyński zawiesza go w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości. Do tego powołuje specjalną partyjną komisję, która ma zbadać stawiane wobec niego zarzuty. Decyzja prezesa uderza też w Antoniego Macierewicza. Czy to początek politycznej wojny na górze?

Atak na piłkarzy

Były koszulki dla rannego piłkarza, pełne trybuny oraz wsparcie dla piłkarzy. Przełożony mecz się odbył, ale pytanie kto stoi za podłożonymi ładunkami nadal zostaje. Dokąd prowadzi trop?

Misiewicz wraca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Przez moment było o nim cicho, ale znów dał o sobie znać. Bartłomiej Misiewicz zmienia posady jak rękawiczki. Tym razem nie jest już bezpośrednio przy boku Antoniego Macierewicza, ale mu podlega, bo ponownie wraca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Tym razem już nie jako członek rady nadzorczej, a ekspert od komunikacji. Materiał z programu "Polska i Świat".

Podkomisja Macierewicza zaprezentowała swoje ustalenia. Eksperci obalają tezy

Po roku pracy nad katastrofą smoleńską komisja doktora Berczyńskiego mówi o wybuchu termobarycznym. Precyzyjniej - stawia pytanie, ale tuż po nim wymienia argumenty, które mają uwiarygodnić te tezy. To co dla niego jest oczywiste, dla ekspertów lotnictwa, członków państwowej komisji brzmi, jak science fiction. Dlatego punkt po punkcie obalają tę tezę. Materiał z programu "Polska i Świat".

Brak nazwiska Jarugi-Nowackiej na upamiętniającej tablicy

Ilustracją dzielenia Polaków jest brak nazwiska Izabeli Jarugi-Nowackiej na tablicy upamiętniającej pracowników kancelarii premiera - jest za to Przemysław Gosiewski,  Zbigniew Wasserman i  Lech Kaczyński, który w tym budynku nie pracował. Materiał z programu "Polska i Świat".

"Dzień absolutnie niepowetowanej straty"

Lecieli na uroczyste obchody 70-tej rocznicy zbrodni katyńskiej. Posłowie, urzędnicy, wojskowi i para prezydencka. 96 osób. O 8.41 ich samolot rozbił się na lotnisku Siewiernyj. W poniedziałek przypadała siódma rocznica katastrofy smoleńskiej. Od samego rana trwały uroczystości upamiętniające ofiary 10 kwietnia 2010 roku.

"Mieliśmy okazję zobaczyć 40-miutowy film science-fiction"

Czy na pokładzie prezydenckiego Tupolewa doszło do eksplozji, której przyczyną był ładunek termo-baryczny - najpierw sugeruje i na koniec pyta podkomisja smoleńska powołana przez Antoniego Macierewicza. Jej członkowie w siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej prezentują film, o którym doświadczeni eksperci mówią science-fiction.

17-latek, który nie zna granic

Czwarta edycja biegu Wings for Life dokładnie za miesiąc. Do 4 maja można się zapisywać by wziąć w nim udział. O tym, że to bieg przekraczający wszelkie granice, dowodzi historia Adama: 17-latka, który dla wszystkich może być inspiracją.

Kandydat na lidera opozycji

Opozycja przegrała głosowanie nad wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Ale pozostaje pytanie, czy Grzegorz Schetyna, któremu wielokrotnie zarzucano brak charyzmy, zdał egzamin na lidera opozycji i tym samym na ich wspólnego kandydata na premiera. Oficjalnie poparli go i Nowoczesna, i PSL, ale poza salą sejmową nie kryli rozczarowania jego dzisiejszym przygotowaniem do wyznaczonej dla siebie roli.