Polska i Świat

Polska i Świat

Bez polskiego poparcia

Trzy rezolucje w Parlamencie Europejskim. Wszystkie broniące praw kobiet i środowisk LGBT, ale nie wszystkie z poparciem Polaków. Przeciwko głosują europosłowie PiS, ale to działaczy społecznych nie dziwi. Dziwi natomiast brak poparcia dla jednej z rezolucji europosłów Platformy.

Kierowca seicento o wypadku z Szydło

Sebastian K., młody kierowca seicento, który według śledczych jest winny spowodowania wypadku z rządową kolumną przewożącą premier, przerywa milczenie i odpiera stawiane mu zarzuty. Mówi, że sygnałów dźwiękowych nie słyszał i że widział pierwsze auto kolumny, a później poczuł już tylko uderzenie. Kiedy dowiedział się, że limuzyną jechała premier, przed oczami stanęły mu więzienne kratki.

Atak w Londynie

Wszystko zaczęło się o 14.40 londyńskiego czasu. Atak trwał zaledwie kilka minut, ale to wystarczyło by wiele osób ucierpiało i zginęło. Jak wyglądał przebieg wydarzeń?

Z szansą na normalne życie

Urodziła się z dodatkową parą nóg, teraz ma szanse na normalne życie. 10-miesięczna Dominique z Wybrzeża Kości Słoniowej przeszła wyjątkową operację w szpitalu dziecięcym w Stanach Zjednoczonych. Zabieg usunięcia kończyn przeprowadzono dwa tygodnie temu, a dziś dziewczynka jest już w stanie sama usiąść. Dziecko w błyskawicznym tempie wraca do zdrowia.

Polska walka o mundial

Biało-czerwoni w bojowych nastrojach, choć sprowokować się nie dadzą. Przed nimi - jak mówią - arcyważny mecz, ponieważ będzie to walka o punkty na terenie, który ostatnio nie był dla nich przyjazny. Z Czarnogórą zagrają w niedzielę. Do tego czasu swoją formę będą szlifować w Warszawie.

Szef FBI przesłuchany w Kongresie

Czy w Stanach Zjednoczonych podczas kampanii prezydenckiej dochodziło do cyberataków rosyjskich hakerów i czy mogło to wpłynąć na przebieg wyborów prezydenckich? W Kongresie trwają przesłuchania, podczas których pojawiły się niepokojące zeznania.

Brak porozumienia wokół zakazu handlu w niedzielę

Forsowała to "Solidarność", rząd Beaty Szydło to popiera. Co do idei obie strony się zgadzają, ale diabeł tkwi w szczegółach, a tu już zgody miedzy rządem a "Solidarnością" nie ma, dlatego projekt będzie jeszcze się zmieniał. O handlu w niedzielę - Łukasz Wieczorek.

Sprawy partyjne ponad unijne?

MSWiA przyznało, że partyjne sprawy PiS są dla szefa tego resortu ważniejsze niż międzynarodowe sprawy uchodźców. Mariusz Błaszczak nie spotkał się we wtorek z unijnym wysłannikiem, bo miał naradę u prezesa Kaczyńskiego. Spotkanie mogło być istotne tym bardziej, że polski rząd właśnie odrzucił dokument dotyczący migracji z 2012 roku i chce wprowadzić zmiany już określane jako niezgodne z unijnymi przepisami.

Były listy, będzie spotkanie Dudy z Macierewiczem

Już niebawem w Pałacu Prezydenckim ma dojść do kolejnego ważnego spotkania. Andrzej Duda ma spotkać się z Ministrem Obrony Narodowej. Na razie doszło do wymiany listów. Prezydent próbował zaznaczyć swoją obecność jako zwierzchnika sił zbrojnych, ale na nic się to zdało, bo odpowiedź Antoniego Macierewicza - mimo że szybka - to mało wyczerpująca. O trudnych relacjach osób, które powinny ze sobą współpracować Arleta Zalewska.

Dyktator z generałem na barana

Korea Północna testuje nowy silnik rakietowy i ogłasza zwycięstwo. Serię zdjęć z pomyślnych prób pokazuje państwowa telewizja. Na nich uradowany Kim Dzong Un, wiwatujący żołnierze i nietypowa sytuacja - generał na plecach przywódcy.

Pierwsze kroki po 12 latach. Dzięki technologii

Przez dwanaście lat był przykuty do wózka - o samodzielnym spacerze mógł pomarzyć. Dziś Dariusz Plinta staje na własnych nogach. Wszystko dzięki specjalnemu egzoszkieletowi. Robotyka rodem z science-fiction wykorzystywana w rehabilitacji.

Tabletki miały zwiastować radość, mogły zabijać

Szokujące dane, które ujrzały światło dzienne. Niemieckie doustne testy ciążowe - masowo używane w latach 60. i 70. w Wielkiej Brytanii - mogą być odpowiedzialne za liczne wady u dzieci i wiele martwych urodzeń. Lek nie został przebadany zanim trafił na rynek. O jego szkodliwości miał wiedzieć brytyjski rząd, ale nic z tą wiedzą nie zrobił.

Sadzonkami w ministra Szyszkę

Nowej ustawy nadal nie ma, dlatego mieszkańcy wielu miast biorą sprawy w swoje ręce i sadzą drzewa - na potęgę. To ma być sprzeciw wobec prawa, które stworzył minister Szyszko. Na rękę społecznikom nie idą jednak Kielce. Tam prezydent zgody na sadzenie dębów nie wydał, bo nie chciał uczestniczyć w proteście antyrządowym.

Co wolno europosłom?

Biuro finansowe parlamentu europejskiego wzięło na celownik deputowanych z Polski, a dokładniej to, kogo zatrudniali w swoich biurach. Według "Newsweeka" sprawa dotyczy siedmiorga polityków - pięciorga z PiS, i po jednym z PSL i PO. Ci reprezentujący partię rządzącą nie komentują sprawy. Nam udało nam porozmawiać z pozostałymi - którzy potwierdzają ustalenia tygodnika.

Gra w zielone

W piątek na całym świecie zrobiło się zielono. To dzień Świętego Patryka, czyli narodowe święto Irlandii. Są zielone parady, nawet zielone piwo, a przy tym jest radośnie i bardzo hucznie - również i w Polsce.

Co dalej z Rotundą?

Zamieszanie wokół symbolu Warszawy. Najpierw zrobiło się głośno o rozbiórce słynnej Rotundy, teraz jest głośno, bo decyzję wstrzymano. Tak zarządził stołeczny konserwator zabytków, a zrobił to w momencie, kiedy prace już ruszyły.

Bez uścisku dłoni

To pierwsze takie spotkanie w cztery oczy. Donald Trump przyjął Angelę Merkel. Było wspólne zdjęcie i prawdopodobnie brak uścisku dłoni. Relacje nie należą do łatwych, ale są cele ważniejsze - gospodarka i pieniądze, o które każdy zabiega.

Bezprawie na granicy?

Deklarują, że są bici, torturowani i bez szans na normalne życie w swoim kraju. Każdego dnia na granicy w Terespolu kilkadziesiąt osób prosi o status uchodźcy. I choć polskie prawo gwarantuje im ochronę, straż graniczna wpuszcza nielicznych.

Rząd, "prawda" i rzeczywistość

Władza przekonana jest o swojej racji i pokazuje to w używanym przez siebie języku. Prawda jest tylko jedna, ale rzeczywistość ostatnio wiele razy pokazała, że słowa nie zawsze były odzwierciedleniem prawdziwych wydarzeń. Kiedy dziennikarze próbują dopytać, niekiedy stają się natrętami, którzy niepotrzebnie zadają niewygodne pytania.

PO: Schetyna na premiera

Jest wniosek i jest kandydat na premiera - to Grzegorz Schetyna. PO zawalczy o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Lista zarzutów jest długa - partie opozycyjne z listą mogą się nawet zgodzić, ale już trudniej zaakceptować im lidera PO jako przyszłego premiera.