Polska i Świat

Polska i Świat

Kolejny przełom w medycynie. Tym razem cudu dokonali lekarze z Australii. Chirurdzy przeszczepili niebijące serce, operacja zakończyła się sukcesem. Pytanie, czy ta nowatorska metoda zrewolucjonizuje podejście do przekazywania organów?

Od kilkunastu godzin trwa akcja ratunkowa, po wybuchu - prawdopodobnie gazu - w jednej z kamienic w centrum Katowic. Część budynku zawaliła się. Wiele osób ewakuowano, pięć ucierpiało, w tym jedna ciężko, a trzy osoby nadal są poszukiwane - to nasz kolega dziennikarz "Faktów" TVN Dariusz Kmiecik, jego żona i dwuletni synek. Prawie dwustu ratowników robi co może by ich odnaleźć. Jest profesjonalny sprzęt, psy tropiące i nadzieją, że akcja dobrze się skończy.

Unia Europejska i jej kolejny pomysł, jak polepszyć nam komfort życia. Tym razem Bruksela wzięła pod lupę samochody i zadbała o poprawę bezpieczeństwa kierowców. Od listopada zaczną obowiązywać nowe przepisy, które już budzą kontrowersje, ponieważ przyszli właściciele aut obawiają się, że za te zmiany będą musieli zapłacić.

Nie tak miał się zakończyć wczorajszy dzień. I jego najbliżsi i my, koledzy z pracy, mieliśmy nadzieję na happy end. Wspominamy Darka Kmiecika, choć nie każdy z nas do końca wierzy w to co się stało. Miał wiele marzeń i planów. Brakować będzie nam jego relacji, materiałów, charakterystycznego głosu, skromności i pogodnego nastawienia do życia. Tak go zapamiętamy.

Po wybuchu z kamienicy prawie nic nie zostało, ściany w sekundę legły w gruzach. Teraz prowadzone jest prokuratorskie śledztwo i powraca pytanie: co się stało? Najbardziej prawdopodobna wersja to wybuch gazu. Jeśli to prawda, na takie zagrożenie narażonych jest wiele rodzin. Jak się przed tym ustrzec?

To był gaz - to niemal pewne. Ale co spowodowało, że wydostał się z instalacji w takiej ilości, by niemal zburzyć cały dom? Domysły idą w kierunku nocnych wstrząsów, które mogły uszkodzić gazowe rury. Albo nielegalnego podłączenia się jednego z mieszkańców.

Rozerwane ściany, zawalone stropy i zniszczone trzy kondygnacje po obu stronach kamienicy. Siła wybuchu była potworna. Katowicka tragedia to ogromna przestroga, że powszechnie używane w domach paliwo może mieć zabójczą siłę.

Zamiast poselskich obowiązków - bieganie i tłumaczenia przygotowaniami do objęcia nowego stanowiska w Brukseli. Donald Tusk milczy. Choć to jego komentarz do zamieszania wokół wypowiedzi Radosława Sikorskiego jest najbardziej pożądany. Tej wypowiedzi i odpowiedzi na pytania o wizytę w Moskwie sprzed sześciu lat były premier nie uniknie, ale póki może - stara się ten moment maksymalnie odwlec.

Bruksela i temat szczególnie ważny dla Polski - ceny energii elektrycznej. Mogą one drastycznie wzrosnąć, jeśli unijni przywódcy zaostrzą tak zwaną politykę klimatyczną. Premier Ewa Kopacz - po raz pierwszy w tej roli na szczycie - zapewnia, że do tego nie dopuści. Pytanie czy może się to skończyć wetem?

Szwedzi ruszają na pomoc wojsku i na własną rękę zaczynają szukać rzekomego okrętu podwodnego, który ma operować u ich wybrzeży w pobliżu Sztokholmu. Nowe zdjęcie prawdopodobnego intruza zrobił rybak, a mieszkańcy nadmorskich okolic z lornetkami w rękach wypatrują wrogiego okrętu. Armia nadal nie jest w stanie potwierdzić jego obecności, ani przynależności.

Drastyczna scena z bokserskiego ringu. 18-letni chorwacki bokser skatował polskiego sędziego. Pięściarz zaatakował po tym, jak przegrał walkę i nie zgadzał się z werdyktem. Jego ciosy były tak silne, że Polak z połamanymi żebrami wylądował na intensywnej terapii. Sportowcy i kibice są przerażeni furią pięściarza, a jego napaść zgodnie nazywają zwierzęcym atakiem.

Jak dotknąć wspomnień, czyli zdjęcia w 3D w służbie niewidomym. Trójwymiarowe wizualizacje mają im przypomnieć najpiękniejsze i najważniejsze momenty w ich życiu, bo pamięć - jeśli chodzi o szczegóły często bywa zawodna.

Wczoraj mówiliśmy o przełomie jakiego w medycynie dokonali polscy lekarze. Dziś pytamy czy operacja, która przywróciła pacjentowi czucie w nogach, może być nadzieją dla innych sparaliżowanych osób. Na razie eksperymentalna metoda musi być potwierdzona.

Strzały w kanadyjskiej stolicy i to w trzech miejscach - w centrum handlowym, przed pomnikiem bohaterów wojennych i w parlamencie. Nie żyje postrzelony żołnierz i jeden napastnik, ale ilu ich było tego nadal nie wiadomo. Trwa policyjna obława, a wszystko dzieje się po tym jak podniesiono stopnień zagrożenia terrorystycznego z niskiego na średni.

Ciąg dalszy burzy po słowach Radosława Sikorskiego. Źle się stało - są z tego straty - a cała sytuacja powinna być przestrogą - podsumowuje prezydent Komorowski. Opozycja domaga się głowy nowego marszałka sejmu. Co z tego wynika dla politycznych losów byłego szefa dyplomacji?

Radosław Sikorski przyzwyczaił Polskę i świat do barwnych i nieraz kontrowersyjnych wypowiedzi - po raz pierwszy jednak musiał przyznać się do błędu tak szybko i w takiej formie. Nowa polityczna rola okazuje się dla byłego szefa dyplomacji wyzwaniem, bo najwyraźniej nie pasują do niej jego długoletnie medialne przyzwyczajenia i sposoby komunikacji.

Opis tej katastrofy brzmi niewiarygodnie, filmowo. Ale to zdarzyło się naprawdę. Na moskiewskim lotnisku w gęstej mgle prywatny odrzutowiec zderzył się z pługiem śnieżnym prowadzonym przez pijanego kierowcę. W wypadku zginął jeden z europejskich potentatów naftowych – prezes francuskiej firmy Total, zwolennik zacieśniania gospodarczych więzów Europy Zachodniej z Moskwą.

‪Jest idea i przychylność prezydenta - pytanie, czy to zwycięży nad podziałami, bo tych jest sporo. Chodzi o postawienie pomnika upamiętniającego katastrofę smoleńską w Warszawie. Bronisław Komorowski spotkał się z przedstawicielami rodzin ofiar katastrofy. Prezydent podejmie decyzję ws. zaangażowania się w projekt budowy pomnika po konsultacjach z władzami Warszawy, po wyborach samorządowych.