Polska i Świat

Polska i Świat

Polityczne centrum dowodzenia

Polityczne centrum dowodzenia. Budynek mocno chroniony i sprawdzany - bo przyjeżdżają do niego sami najwyżsi władzą - od premier po ministrów, a narady odbywają się regularnie. To nie kancelaria premiera, ani pałac prezydencki, a słynna Nowogrodzka czyli siedziba PiS-u. Kto i jak często go odwiedza i co tam załatwia?

Jeden dzień, dwa zdania

Chcąc oszczędzać na wymianie tabliczek, PRL-owską nazwę ulicy 22 lipca w ramach dekomunizacji władze Kruklanek na Mazurach zamieniły na 22 lipca. Nazwa ta sama, ale teraz ma oznaczać święto kościelne, zwykły dzień w kalendarzu, a nie przypominać komunistyczne święto. Wojewoda warmińsko-mazurski uznał, że radni przekombinowali, i że uchwała jest nieważna.

Wiceszef Komisji Europejskiej o Polsce

Nowe powody do niepokoju. Ostre słowa Fransa Timmermansa do europosłów o Polsce. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej przedstawił informację na temat dialogu z polskim rządem w związku z sytuacją Trybunału Konstytucyjnego. Z oceną nie zgadzają się europosłowie PiS-u i przekonują, że problem z Trybunałem został już rozwiązany.

Odwołane spotkanie

W czasie kiedy dochodzi do ataku, w Londynie przebywa prezes PiS-u Jarosław Kaczyński. W środę po południu miał jechać na Downing Street na spotkanie z premier Theresą May. Mieli rozmawiać m.in. o negocjacjach wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Sama wieść o spotkaniu zelektryzowała polska scena polityczna. Według opozycji Jarosław Kaczyński bierze sprawy w swoje ręce, bo nie wierzy w dyplomacje rządu.

Bez polskiego poparcia

Trzy rezolucje w Parlamencie Europejskim. Wszystkie broniące praw kobiet i środowisk LGBT, ale nie wszystkie z poparciem Polaków. Przeciwko głosują europosłowie PiS, ale to działaczy społecznych nie dziwi. Dziwi natomiast brak poparcia dla jednej z rezolucji europosłów Platformy.

Kierowca seicento o wypadku z Szydło

Sebastian K., młody kierowca seicento, który według śledczych jest winny spowodowania wypadku z rządową kolumną przewożącą premier, przerywa milczenie i odpiera stawiane mu zarzuty. Mówi, że sygnałów dźwiękowych nie słyszał i że widział pierwsze auto kolumny, a później poczuł już tylko uderzenie. Kiedy dowiedział się, że limuzyną jechała premier, przed oczami stanęły mu więzienne kratki.

Atak w Londynie

Wszystko zaczęło się o 14.40 londyńskiego czasu. Atak trwał zaledwie kilka minut, ale to wystarczyło by wiele osób ucierpiało i zginęło. Jak wyglądał przebieg wydarzeń?

Z szansą na normalne życie

Urodziła się z dodatkową parą nóg, teraz ma szanse na normalne życie. 10-miesięczna Dominique z Wybrzeża Kości Słoniowej przeszła wyjątkową operację w szpitalu dziecięcym w Stanach Zjednoczonych. Zabieg usunięcia kończyn przeprowadzono dwa tygodnie temu, a dziś dziewczynka jest już w stanie sama usiąść. Dziecko w błyskawicznym tempie wraca do zdrowia.

Polska walka o mundial

Biało-czerwoni w bojowych nastrojach, choć sprowokować się nie dadzą. Przed nimi - jak mówią - arcyważny mecz, ponieważ będzie to walka o punkty na terenie, który ostatnio nie był dla nich przyjazny. Z Czarnogórą zagrają w niedzielę. Do tego czasu swoją formę będą szlifować w Warszawie.

Szef FBI przesłuchany w Kongresie

Czy w Stanach Zjednoczonych podczas kampanii prezydenckiej dochodziło do cyberataków rosyjskich hakerów i czy mogło to wpłynąć na przebieg wyborów prezydenckich? W Kongresie trwają przesłuchania, podczas których pojawiły się niepokojące zeznania.

Brak porozumienia wokół zakazu handlu w niedzielę

Forsowała to "Solidarność", rząd Beaty Szydło to popiera. Co do idei obie strony się zgadzają, ale diabeł tkwi w szczegółach, a tu już zgody miedzy rządem a "Solidarnością" nie ma, dlatego projekt będzie jeszcze się zmieniał. O handlu w niedzielę - Łukasz Wieczorek.

Sprawy partyjne ponad unijne?

MSWiA przyznało, że partyjne sprawy PiS są dla szefa tego resortu ważniejsze niż międzynarodowe sprawy uchodźców. Mariusz Błaszczak nie spotkał się we wtorek z unijnym wysłannikiem, bo miał naradę u prezesa Kaczyńskiego. Spotkanie mogło być istotne tym bardziej, że polski rząd właśnie odrzucił dokument dotyczący migracji z 2012 roku i chce wprowadzić zmiany już określane jako niezgodne z unijnymi przepisami.

Były listy, będzie spotkanie Dudy z Macierewiczem

Już niebawem w Pałacu Prezydenckim ma dojść do kolejnego ważnego spotkania. Andrzej Duda ma spotkać się z Ministrem Obrony Narodowej. Na razie doszło do wymiany listów. Prezydent próbował zaznaczyć swoją obecność jako zwierzchnika sił zbrojnych, ale na nic się to zdało, bo odpowiedź Antoniego Macierewicza - mimo że szybka - to mało wyczerpująca. O trudnych relacjach osób, które powinny ze sobą współpracować Arleta Zalewska.

Dyktator z generałem na barana

Korea Północna testuje nowy silnik rakietowy i ogłasza zwycięstwo. Serię zdjęć z pomyślnych prób pokazuje państwowa telewizja. Na nich uradowany Kim Dzong Un, wiwatujący żołnierze i nietypowa sytuacja - generał na plecach przywódcy.

Pierwsze kroki po 12 latach. Dzięki technologii

Przez dwanaście lat był przykuty do wózka - o samodzielnym spacerze mógł pomarzyć. Dziś Dariusz Plinta staje na własnych nogach. Wszystko dzięki specjalnemu egzoszkieletowi. Robotyka rodem z science-fiction wykorzystywana w rehabilitacji.

Tabletki miały zwiastować radość, mogły zabijać

Szokujące dane, które ujrzały światło dzienne. Niemieckie doustne testy ciążowe - masowo używane w latach 60. i 70. w Wielkiej Brytanii - mogą być odpowiedzialne za liczne wady u dzieci i wiele martwych urodzeń. Lek nie został przebadany zanim trafił na rynek. O jego szkodliwości miał wiedzieć brytyjski rząd, ale nic z tą wiedzą nie zrobił.

Sadzonkami w ministra Szyszkę

Nowej ustawy nadal nie ma, dlatego mieszkańcy wielu miast biorą sprawy w swoje ręce i sadzą drzewa - na potęgę. To ma być sprzeciw wobec prawa, które stworzył minister Szyszko. Na rękę społecznikom nie idą jednak Kielce. Tam prezydent zgody na sadzenie dębów nie wydał, bo nie chciał uczestniczyć w proteście antyrządowym.

Co wolno europosłom?

Biuro finansowe parlamentu europejskiego wzięło na celownik deputowanych z Polski, a dokładniej to, kogo zatrudniali w swoich biurach. Według "Newsweeka" sprawa dotyczy siedmiorga polityków - pięciorga z PiS, i po jednym z PSL i PO. Ci reprezentujący partię rządzącą nie komentują sprawy. Nam udało nam porozmawiać z pozostałymi - którzy potwierdzają ustalenia tygodnika.

Gra w zielone

W piątek na całym świecie zrobiło się zielono. To dzień Świętego Patryka, czyli narodowe święto Irlandii. Są zielone parady, nawet zielone piwo, a przy tym jest radośnie i bardzo hucznie - również i w Polsce.

Co dalej z Rotundą?

Zamieszanie wokół symbolu Warszawy. Najpierw zrobiło się głośno o rozbiórce słynnej Rotundy, teraz jest głośno, bo decyzję wstrzymano. Tak zarządził stołeczny konserwator zabytków, a zrobił to w momencie, kiedy prace już ruszyły.