Polska i Świat

Polska i Świat

Wyspy bez armatek wodnych. Brytyjski rząd zakazuje ich używania, bo są niebezpieczne. Jako przykład podaje ciężko rannego mężczyznę, który po trafieniu strumieniem wody stracił wzrok. Burmistrz Londynu z zakazem sie nie zgadza. My pytamy, co o zakazie sądzi Polska.

Zmiana, na którą czekali rowerzyści, czyli rowerem pod prąd po stolicy. Nie wszędzie, ale za to w wyznaczonych miejscach i legalnie. Gdzie pojedziemy po nowemu?

Chcieli być jak supermen, ale on doprowadził ich do śmierci. Trzech mężczyzn zmarło po zażyciu tabletki z metamfetaminą. Policja już złapała dilerów i przechwyciła spory zapas nielegalnego towaru.

Czy Marek Falenta był potrójnym agentem? "Gazeta Wyborcza twierdzi, że tak i ujawnia kulisy afery podsłuchowej. Biznesmen miał pracować dla trzech służb - ABW, CBA i CBŚ. A te o współpracy z innymi miały nie wiedzieć. Służby do współpracy się nie przyznają, a sam zainteresowany twierdzi, że to nic innego jak bicie piany.

Dania z fok - na taki pomysł wpadł restaurator na półwyspie helskim. Twierdzi, że w ten sposób wróci do korzeni regionalnej kuchni. Pomysł rozgrzał ekologów do czerwoności, bo foki w naszym kraju są pod ochroną.

Tagiczna historia z Tczewa. Chwila nieuwagi mogła kosztować 17-latkę życie. Dziewczyna nie zauważyła dziury w moście i z wysokości dwudziestu metrów wpadła do Wisły. Pomogli jej strażacy.

Rząd chce uderzyć w e -papierosy. I to mocno. Ministerstwo Zdrowia zamierza zadbać o nasze zdrowie i przygotowuje projekt ustawy. A w nim ograniczenia. Elektronicznych papierosów nie będzie można sprzedawać nieletnim a także nie będzie też można korzystać z nich w miejscach publicznych.

Na wyniki tego pojedynku czekano od dawana. Która wygra - Ewa Kopacz czy Beata Szydło? Panie do boju ruszyły z impetem, ale ten pojedynek - sondażowo - wygrała obecna premier głosami 39 do 36 procent. Przewaga Ewy Kopacz nie przełożyła się jednak na wynik partii - tu politycy PO nadal są drudzy.

Poświęcił życie, by ratować motyla. Jerzy Budzik mieszka w środku lasu na Dolnym Ślasku i od ponad 20 lat walczy o przywrócenie przyrodzie najrzadszego polskiego motyla - niepylaka apollo. Gatunek ten praktycznie wyginął.

Prawo nam na to pozwala, ale my korzystać z niego nie chcemy. W głosowaniu na co wydać miejskie publiczne pieniądze uczestniczymy sporadycznie albo w ogóle, a potem dziwmy się, że na niektóre cele zostały przeznaczone miliony.

Budzik świętuje i ma co - przez dwa lata klinika wybudziła ze śpiączki 18 dzieci. Efekty są imponujące, ale klinika na tym poprzestać nie chce i zamierza zbudować ośrodek dla dorosłych. Program już trafił do Ministerstwa Zdrowia, a centrum powstaje w Olsztynie.

Państwo chce pomóć tym, którzy zarabiają najmniej i szykuje dla nich dopłaty - taki pomysł sprzedaje Ewa Kopacz, i na tym sie kończy. Konkretów brak. Jest za to zdziwienie. Zaskoczenia nie kryje PSL, ale też i politycy Platformy.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych po zamachach daje czerwony sygnał i mówi wprost - nie podróżujcie do Egiptu i Tunezji. Polscy turyści jadą, bo biura podroży wprost o niebezpieczeństwie nie informują. Kto jaki ma obowiązek i czy celowo wprowadza nas w błąd - Jacek Smaruj.

Z Wisły wyłowiono gigantycznego suma. Ważył okolo stu kilogramów, a mierzył prawie dwa i pół metra. Był tak potężny, że dopiero po godzinie udało się go opanować.

Ruszyli z kosiarkami i liczą, że inni zrobią to samo. Idą na wojnę z barszczem Sosnowskiego. Na razie tylko w gminie Pruszcz Gdański, ale akcja ma się rozszerzyć, bo mapa zagrożenia na Pomorzu jest duża.

Najpierw zgotowała mu piekło, potem została skazana, a teraz brytyjska policja ujawnia, że zmarła w więzieniu. Magdalena Ł. miała popełnić samobójstwo. Kobieta i jej partner dostali dożywocie za zagłodzenie i skatowanie jej 4-letniego synka. Chłopczyk zmarł z wycieńczenia. Sprawa, którą kilka miesięcy temu żyła cała Wielka Brytania i Polska dziś ponownie wraca.

Milion złotych odszkodowania - tyle domaga się pacjentka Onkologicznej Poradni Genetycznej ze Szczecina. Lekarze wykryli u niej torbiel, która po latach okazała się złośliwym nowotworem. Kobieta twierdzi, że za późno wykonano jej niezbędne badania, ale szpital zarzuty odpiera.

20-latek zatrzymany wczoraj za rozprowadzanie dopalaczy - dziś zwolniony przez sąd. Chłopak zapłacił 10 tys. złotych kaucji i odzyskał wolność. Decyzja sądu dziwi nawet samego ministra sprawiedliwości.

Kolejna odsłona walki z dopalaczami - MSW otwiera specjalną infolinię i ponawia apel: dopalacze są śmiertelne, nie kupujcie ich. Co zrobić, by wygrać nierówną walkę z dopalaczami i jak robią to nasi sąsiedzi?

PO szykuje się do najważniejszego jesiennego starcia. Ewa Kopacz jeździ po kraju, przekonuje wyborców, a w kuluarach już myśli się, kto jakie miejsce dostanie na liście i z jakiego okręgu wystartuje. Znanych twarzy nie brakuje, ale ci, którzy mieliby być siłą napędową, często kojarzeni są z aferą taśmową. Jaki plan ma Ewa Kopacz?