Polska i Świat

Polska i Świat

Milczenie zwierzchnika

Milczenie w sprawie kontrowersyjnych decyzji dotyczących polskiego wojska. Głos zabiera Ministerstwo Obrony Narodowej, generałowie, byli szefowie MON - ewidentnie na tej linii jest spór, ale brakuje reakcji prezydenta. Andrzej Duda milczy, choć jest zwierzchnikiem sił zbrojnych.

List za Tuskiem?

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej. To wiemy już od jakiegoś czasu, ale nowe rewelacje przynosi brytyjski "Financial Times". Gazeta powołuje się na unijnych dyplomatów i twierdzi, że Jarosław Kaczyński miał mówić Angeli Merkel, że Polska może wysłać za Tuskiem europejski nakaz aresztowania. W PiS-ie jedni zaprzeczają, inni nie potwierdzają oficjalnie, a opozycja mówi o zdradzie interesu narodowego.

Nie żyje przyrodni brat Kim Dzong Una

Seul nie ma wątpliwości. Przyrodni brat Kim Dzong Una został zamordowany. Wyrok śmierci miał wydać na niego sam przywódca północnokoreański, bo dla reżimu był niewygodny. Kim Dzong Nama zamordowano na lotnisku w Kuala Lumpur, a miały to zrobić dwie agentki z Korei Północnej.

Partner George'a Michaela zwlekał godzinę, zanim wezwał karetkę

Kolejne kontrowersje w sprawie śmierci George'a Michaela. Partner wokalisty zwlekał godzinę z wezwaniem pogotowia. Takie informacje ujawnia zapis rozmowy z pogotowiem, a to oznacza kolejne spekulacje, medialną burzę i serię pytań - czy George Michael mógł żyć.

Ferie pod górę

Matki z dziećmi w wózkach uciekały przed jadącą kolejką, inni ślizgali się trzymając za płot. Wejście na Gubałówkę wyglądało jak zdobycie Mount Everestu. Turyści mieli ferie pod górę.

Wycinki drzew. Ratusz bezradny

O losie niemal każdego drzewa na prywatnej działce może zadecydować sam gospodarz, czyli jak w powiedzeniu "wolnoć Tomku w swoim domku". Nie potrzeba do tego żadnych pozwoleń. Inaczej jest z terenami pod inwestycje. Przepisy zmieniły się niedawno, drzewa znikają w błyskawicznym tempie. Pytanie, czy wszystkie są wycinane zgodnie z przepisami.

Gowin: nie poprę dwukadencyjności działającej wstecz

Twarde stanowisko wicepremiera. Jarosław Gowin nie poprze kadencyjności działającej wstecz w wyborach samorządowych. Zapowiadał i mówił o tym sam prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wicepremier i kilku jego posłów z taką zmianą się nie zgadzają. Twierdzi, że to niezgodne z konstytucją. Co w tej sytuacji zrobi PiS, i czy znajdzie kogoś kto zapewni mu większość w głosowaniu nad zmianą ordynacji wyborczej?

Pigułka "dzień po" tylko na receptę

Komisja Europejska zezwoliła na jej sprzedaż bez recepty, poprzedni rząd to przyjął - PiS teraz to blokuje. Tabletkę "dzień po" będzie można kupić, ale po wizycie u lekarza i po otrzymaniu recepty. Powód - troska o zdrowie kobiet, szczególnie tych, które nie mają jeszcze 18 lat. Pytanie czy słuszna, skoro z badania przeprowadzonego wśród polskich farmaceutów wynika, że w grupie kupujących tę tabletkę jest tylko dwa procent tak młodych osób.

Dziecko w łóżku rodziców

Dylemat w sypialni młodego rodzica: spać z dzieckiem u boku czy nie. Czasami to praktyczne, bo szybko można zareagować na płacz. Jednak powstaje pytanie: czy to co z pozoru praktyczne jest też perspektywiczne? 

Szwadrony śmierci na Filipinach

Oficjalnie walczą z narkomanią, w praktyce zabijają pod byle pretekstem. Egzekucje są masowe i nierzadko przypadkowe. Ale zdaniem prezydenta kraju: cel uświęca środki. Międzynarodowe organizacje praw człowieka protestują. Ale na razie z mizernym sutkiem.

Nowa informatyka w szkołach

To już przesądzone, bo podpisane. Podstawa programowa dla ośmioletniej podstawówki została oficjalnie przyjęta przez ministerstwo. Anna Zalewska złożyła podpis, a także zapewnienia, że teraz w szkole będzie lepiej. Ci, którzy czytali dziś podpisany dokument i znają się na edukacji mają zupełnie inne zdanie. Mają też konkretne przykłady z informatyki.

Status VIP na drodze

Kiedy rządowa kolumna jest kolumną? Kiedy ma większe prawa na drodze? I dokładnie jakie? Po piątkowym wypadku pytają o to zwykli kierowcy, z których każdy przecież może znaleźć się w sytuacji podobnej do tej z Oświęcimia.

Młody kierowca kontra państwo. Dwie wersje zdarzeń

Młody kierowca z zarzutami, ale także z inną niż oficerowie BOR wersją wydarzeń z piątku. Prokuratura skupia się jednak na zeznaniach borowców i to głównie na ich podstawie obwinia 21-latka o nieumyślne spowodowanie wypadku, w którym ranna została premier Beata Szydło. Przy okazji minister Błaszczak uderza w obrońcę kierowcy.  

Honory dla "ministra" Misiewicza

Znów honory dla Bartłomieja Misiewicza. "Czołem panie ministrze!" - słychać od wojskowych, widać też jak salutują rzecznikowi MON i noszą nad nim parasol. Antoni Macierewicz zapewniał, że tak zdarzyło się tylko raz. Ale po tamtym razie następowały kolejne, co widać na filmach i zdjęciach. Tylko co z tego, skoro na rzecznika udającego ministra za słaby okazuje się nawet Jarosław Kaczyński.

Przeciwstawić się przemocy

Jak przerwać narastającą przemoc? Pytanie ważne, bo mówienie o biciu, gwałcie, a do tego wskazanie oprawcy nie jest proste. Centrum Praw Kobiet próbuje ten opór przełamać i organizuje symulowane rozprawy, bo w sądzie kobiety nie są same, a przestępcy nie są bezkarni.

Otwarty rozdział 

Wydawało się, że po burzy, jaka przeszła przez media po zatrudnieniu 20-latka w ministerstwie obrony narodowej ten rozdział jest już zamknięty. Okazuje się jednak, że Edmund Janniger współpracę wznowił. Na tym nie koniec rewelacji: MON zaprosiło do siebie jego ojca, a za jego przyjazd zapłacono prawie 40 tys. złotych. Skąd taka suma i dlaczego ojciec Jannigera był tak potrzebny w ministerstwie?

Polityka po wypadku

Opozycja nie ma wątpliwości i żąda dymisji szefa MSWiA. Nowoczesna składa wniosek o odwołanie Mariusza Błaszczaka, ale dymisji nie będzie, co stanowczo już zostało powiedziane.

Pytania po wypadku premier

Czy tego wszystkiego można było uniknąć? Czy uderzenie w drzewo samochodu z premier było nieuniknioną konsekwencją omijania grupy samochodów w Oświęcimiu? Specjalista, który w przeszłości szkolił kierowców BOR-u, rozważa różne warianty jazdy kolumny uprzywilejowanej.

Kto zawinił?

Premier w szpitalu, prokuratura toczy śledztwo, są kolejne przesłuchania, analizy i wciąż wiele pytań m.in o to, czy rządowa kolumna w Oświęcimiu poruszała się z użyciem sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Zeznania są różne, nowe światło na sprawę rzuci zapewne monitoring z trasy. Choć dla niektórych już dano było wiadomo, kto jest winny.

Zdrowie premier

To już trzecia doba w szpitalu i na razie brak konkretnej daty, kiedy premier go opuści. Jest za to oświadczenie lekarzy o stanie zdrowia Beaty Szydło, choć też mało precyzyjne.