Polska i Świat

Polska i Świat

Konstytucja do zmiany?

Jaka rola prezydenta? Jaka rola Senatu? Skoro pada nieomal konkretny termin referendum konstytucyjnego, warto poszukać konkretnych pytań. Otoczenie prezydenta doprecyzowuje i to także powoduje pewne emocje w komentarzach.

Prezydent Duda chce, żeby w 2018 roku odbyło się referendum o konstytucji

Prezydent i rząd referendum konstytucyjnym podzieleni. Politycy PiS nie kryją, że Andrzej Duda ich zaskoczył. Nie tyle nawet tym, że na pomysł referendum wpadł, ile faktem, że jego termin tak konkretnie określił - z rządem tego nie konsultując. Po wczorajszej prezydenckiej deklaracji, dziś jest potyczka na słowa. Zupełnie otwarta.

Napisał, że chce zostać maszynistą. Postanowili spełnić jego marzenie

Złapał za ołówek, napisał list i spełnił swoje marzenie. To historia 11-letniego Filipa z Radomia, który pragnie zostać maszynistą. Napisał o tym kolejarzom. List na kartce z zeszytu tak ich ujął, że szybko odpisali i zaprosili chłopca na podróż pociągiem, w fotelu maszynisty. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Z psem do pracy

Na zachodzie to norma, w Polsce - nowość . I pracownicy i pracodawcy widzą plusy w zabieraniu psów do pracy. Zwierzęta też mają powody do zadowolenia, bo są blisko swoich właścicieli. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Alert pogodowy

Nie takiej pogody  spodziewaliśmy się na majówkę. Zamiast  słońca, miejscami jest śnieg i ulewny deszcz. W Warszawie pada od rana nieprzerwanie, a w innych  miastach też jest podobnie. Są już podtopione domy, zalane pola, a poziom wód w rzekach cały czas rośnie. W ten weekend służby będą w gotowości, ponieważ alert obowiązuje już w siedmiu województwach. Szczególnie nieciekawie jest w Małopolsce, na Śląsku i Opolszczyźnie.

Patriotyzm według biskupów

Tak mocnego głosu polskiego Kościoła dawno nie było. Biskupi wydali dokument,  w którym dokładnie mówią, co to znaczy być patriotą. Poruszają też sprawę przyjmowania uchodźców. W tej kwestii słowa biskupów nie idą w parze ze słowami rządzących.

PiS wycofał projekt dotyczący metropolii warszawskiej

Rząd wycofuje się z pomysłu powiększenia Warszawy o dodatkowe  trzydzieści dwie gminy. Projekt zakładający utworzenie super metropolii warszawskiej, która miała być większa od Berlina, na razie trafia do kosza. Pytanie czy na zawsze, czy to tylko próba przeczekania społecznego oporu.

Kilka ciosów, żeby rozładować stres

Kilka ciosów zamiast ślęczenia nad telefonem. Uczniowie jednej ze szkół w Gorzowie Wielkopolskim mogą rozładować emocje na worku treningowym. Na taki pomysł wpadli rodzice, ale psychologowie przestrzegają: trzeba być czujnym, by ciosy nie rozeszły się poza worek.

Gaz z USA płynie do Polski

To pierwsza taka transakcja. Amerykański gaz przypłynie do Polski - tankowcem dotrze na początku czerwca do Świnoujścia. Już wiadomo, że będzie sporo tańszy od rosyjskiego, powstaje więc pytanie, czy go zastąpi.

Policja stosuje tortury?

Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje: policja stosuje tortury wobec zatrzymanych i podaje przykłady oraz liczby. Policja takim stwierdzeniem jest oburzona, szef MSWIA również i nazywa Adama Bodnara opozycją. Annie Wilczyńskiej udaje się dotrzeć do osoby, która została pobita na komisariacie. Pyta o przemoc i sprawdza, kto jakie ma argumenty.

Narodziny ze sztucznej macicy

Kolejny eksperyment medyczny i kolejna szansa- nie tylko dla zwierząt. Tym razem chodzi o owce - te, które muszą przyjść na świat zbyt wcześnie. Lekarze z Filadelfii stworzyli sztuczną macicę i umieścili w niej osiem jagniąt. Wszystkie udało się donosić. Naukowcy mówią już o przełomie, choć zaznaczają, że przed nimi jeszcze długa droga badań.

MEN w sprawie indywidualnego nauczania

Ministerstwo Edukacji Narodowej zabiera głos w sprawie indywidualnego nauczania. To odpowiedź na nasz materiał, który pokazaliśmy 26 kwietnia. Chodzi o uczniów, którzy przechodzą długotrwałą chorobę lub są niepełnosprawni - według proponowanych zmian mieliby oni stracić kontakt z rówieśnikami. MEN twierdzi, że nikogo nie stygmatyzuje, nie wyklucza, tylko usuwa nadużycia. Faktycznie jednak tysiące dzieci będzie odizolowanych od rówieśników.

Początek końca Nowoczesnej?

Z każdym sondażem poparcie dla Nowoczesnej spada, teraz aż o trzy punkty procentowe. Gdyby wybory odbyły się dziś ledwo weszliby do Sejmu, choć kilka miesięcy temu w badaniach przeganiali Platformę Obywatelską. Nowoczesna robi wewnętrzne personalne roszady - pytanie, czy to pomoże.

Nauczanie indywidualne tylko w domu

Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało, że uczniowie, którzy przechodzą długotrwałą chorobę lub są niepełnosprawni i korzystają z tej formy uczenia się, stracą możliwość kontaktu z rówieśnikami w szkole. Rodzice są wściekli i mówią, że to zamykanie ich dzieci w gettach.

"Ja nie rozumiem wypowiedzi pani minister Streżyńskiej"

Jakie wnioski po spotkaniu z premier Beatą Szydło wyniosą ministrowie? Prezes Rady Ministrów zwołuje spotkanie i upomina swoich ministrów, przypominając im o zasadzie lojalności i odpowiedzialności wobec rządu. To reakcja na wypowiedź minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej, która po raz pierwszy publicznie skrytykowała rządową politykę.

"PO stała się jako monopolista liderem opozycji"

Platforma przed PiS - to pierwsze takie wyniki sondażowe od wygranej Prawa i Sprawiedliwości. Partia Grzegorza Schetyny wyprzedza partię rządzącą nieznacznie - tylko o dwa punkty procentowe, ale to już wystarczy, by każde z ugrupowań tłumaczyło na swój sposób sytuację. Na podium jest jeszcze Kukiz'15 z 10-procentowym poparciem. Najwięcej traci zaś Nowoczesna.

Rowerem zdrowiej

Brytyjscy naukowcy zbadali i orzekli: ci, którzy do pracy dojeżdżają rowerami mniej muszą się obawiać raka. I żyją dłużej. Polacy coraz częściej z kierowców stają się cyklistami. Ale i tak w tej kategorii mamy kogo gonić w Europie.