Polska i Świat

Polska i Świat

Jakie prawa ma świadek?

Igor Stachowiak został zatrzymany na rynku we Wrocławiu. Już wtedy interwencja policjantów wydała się przechodniom podejrzana, niektórzy z nich wyciągnęli telefony komórkowe i zaczęli nagrywać. Jak się okazało, nie bez konsekwencji: dwóch świadków chwilę później zostało zatrzymanych i ukaranych przez policję. Nie za nagrywanie, bo to każdy z nas może robić, tylko za używanie wulgaryzmów. Jakie mamy prawa jako potencjalni świadkowie?

Kto weźmie odpowiedzialność?

Czy dymisje w policji to będą jedyne konsekwencje znęcania się, śmierci na komisariacie i tuszowania sprawy? Wszystko wskazuje na to, że raport dotyczący przekraczania uprawnień przez policjantów we Wrocławiu od roku znał co najmniej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Rok czekania na konsekwencje

Komendant wojewódzki policji we Wrocławiu, jego zastępca oraz komendant miejski tracą stanowiska. To na razie jedyne, oprócz czasowego zawieszenia policjanta przed rokiem, poważniejsze konsekwencje tragicznej interwencji na komisariacie. I to konsekwencje, które wyciągnięto dopiero po materiale "Superwizjera" TVN24.

Ćwiczenia z ambasadorem USA

Pracownicy amerykańskiej ambasady w Polsce wstali od biurek i ruszyli do ćwiczeń. Tempo dyktował sam ambasador, który zorganizował w placówce Dzień Sportu.

Szersza autostrada do stolicy

Autostrada Stryków-Konotopa będzie miała dodatkowy trzeci pas ruchu. Powodem są remonty dwóch ekspresówek i tworzące się korki. Kierowcy pytają dlaczego nie można było tak od razu.

Sprawa przetargu na samoloty dla VIP-ów przed sądem

Sąd w Warszawie wyznaczył termin rozpatrzenia skargi dotyczącej zakupu samolotów dla VIP-ów. Chodzi o to, że ministerstwo obrony wzięło po uwagę tylko Boeinga. Inspektorat Uzbrojenia MON miał naruszyć przepisy o uczciwej konkurencji.

Przedstawiciel Trybunału Konstytucyjnego czy rządu?

Prezes Trybunału Julia Przyłębska mówi, że sprawa Lecha Morawskiego jest zamknięta. Jednak to nie ucina wątpliwości dotyczących roli sędziego Morawskiego w Trybunale Konstytucyjnym. Marek Osiecimski rozmawiał z dziekanem wydziału prawa Uniwersytetu Oksfordzkiego, który prowadził słyną już dyskusję. To na niej Lech Morawski mocno krytykował polską konstytucję i mówił, że jest przedstawicielem rządu, co może podważać jego niezawisłość.

Trybunał Konstytucyjny wyznaczył termin rozpatrzenia sprawy wyboru sędziów

Trybunał Konstytucyjny zdecyduje o losie trzech swoich sędziów i prezes Sądu Najwyższego. Informacja ta pojawia się na dzień przed rozpoczynającym się kongresem prawników. To będzie pierwsze w historii, wspólne spotkanie sędziów, adwokatów i radców prawnych, którzy głośno mówią "nie" tak zwanej "dobrej zmianie" w sądownictwie.

Mali uchodźcy bez opieki. UNICEF alarmuje

Mali uchodźcy - dzieci, oddzielone od rodzin, zdane na obcych, nie zawsze dobrych ludzi. UNICEF alarmuje, że jest ich coraz więcej. I coraz im trudniej. Bo w drodze do Europy trafiają w ręce przemytników, a ci zmuszają dzieci na przykład do prostytucji. W cieniu politycznego przerzucania się słowami i odpowiedzialnością - warto dostrzec takie historie. Patryk Rabiega

Berczyński znów zabiera głos

Twierdzi, że nie uciekł i nigdzie się nie ukrywa. Wacław Berczyński znów udziela wywiadu prasowego. Tym razem nie mówi o wykańczaniu Caracali, ale o zaglądaniu do dokumentów przetargowych owszem. Do Polski na razie się nie wybiera, ale jeśli zostanie wezwany do prokuratury - jak deklaruje - przyjedzie i powie, co wie. O wiedzy, która ciągle jest kłopotem politycznym. Arleta Zalewska.

Ratowanie na czas

Wyjątkowe zawody na Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Ratowanie na czas, czyli jak w życiu. I o życiowe ćwiczenie tu chodzi. Bo zawodnikami są przyszli lekarze i ratownicy, którzy już po skończeniu studiów też będą się ścigać z czasem.

Wciąż za mało placów zabaw dla niepełnosprawnych

Niepełnosprawnym zabawa też się należy. Niby to oczywiste, ale wcale nie takie łatwe. Bo miejsc, gdzie dzieci mogą poczuć się jak dzieci jest ciągle za mało. Budowa takich placów zabaw jest droższa, więc rzadsza. Ale na szczęście są wyjątki.

Telefon zaufania bez dotacji

Ten telefon nierzadko ratował życie. I nie wiadomo, czy będzie tak nadal. Bo fundacja, która zajmowała się telefonem zaufania dla dzieci i młodzieży nie dostała rządowych dotacji. Bez tych pieniędzy telefon będzie głuchy na wołanie o pomoc.

Co dalej z sędzią Morawskim?

Dla sędzi Przyłębskiej sprawa jest zamknięta. Dla sędziego Morawskiego raczej też i to dosłownie, bo przed dziennikarzami zamyka drzwi. Osobiście niczego nie komentuje. W środę napisał dwa oświadczenia, gdzie tłumaczył z angielskiego na polski własne słowa z Oksfordu i przepraszał tych, którzy na przeprosiny czekali. Ale przeproszeni chyba się nie czują.

Profesor Morawski przeprasza

Trochę to zajęło, ale doczekaliśmy się głosu sędziego Lecha Morawskiego po jego własnych słowach wypowiedzianych na Uniwersytecie w Oksfordzie. O polskiej Konstytucji mówił, że to legislacyjny dramat, a o polskim rządzie, że go reprezentuje. Wykład był po angielsku, więc profesor zamieszanie tłumaczy złym tłumaczeniem. Ale słowo przepraszam też pada. Jest też mocny komentarz prosto z Trybunału.

Spór o "pozytywną podstawówkę"

W Gdańsku spór o podstawówkę. Słowo "pozytywna" szkoła ma nie tylko w oficjalnej nazwie, co potwierdzają uczniowie i ich rodzice. Ale wokół placówki zrobiła się negatywnie atmosfera. Kuratorium i związkowcy mają zastrzeżenia prawne. Do wszystkiego dochodzi jeszcze polityka. I Smoleńsk.

Szyfr zatrzyma złodziei?

Bagaże w pociągach pod kontrolą. PKP Intercity zamawia linki, którymi podróżni będą mogli przypiąć walizki do stelaża. Będzie też specjalny szyfr.

24 lata, 85 prac naukowych

Sam studiów jeszcze nie skończył, ale ma już tytuł doktora i uczy innych studentów. Mówi się o nim: nadzieja polskiej kardiologii. Ma 24 lata. Nazywa się Mateusz Hołda i pewnie jeszcze o nim usłyszymy. Anna Wilczyńska.

Polska w ogonie Europy

Polska druga od końca w Unii Europejskiej pod względem poszanowania praw osób LGBT. Zero punktów dostaliśmy za ich ochronę prawną. To zero idzie na konto Sejmu. Tej, ale i poprzedniej kadencji.

"Skandaliczna ustawa"

Skandaliczna - to o ustawie podpisanej przez prezydenta mówi wicepremier rządu PiS. Jarosław Gowin tak zasadniczo, tak źle ocenia ustawę o aptekach. Co ciekawe za tę krytykę nie spotkała go żadna krytyczna reakcja ze strony premier Beaty Szydło. Gdy tymczasem swoją odrębność zaznaczyła niedawno minister Streżyńska - reprymenda była ostra.