Polska i Świat

Polska i Świat

Co dalej z Rotundą?

Zamieszanie wokół symbolu Warszawy. Najpierw zrobiło się głośno o rozbiórce słynnej Rotundy, teraz jest głośno, bo decyzję wstrzymano. Tak zarządził stołeczny konserwator zabytków, a zrobił to w momencie, kiedy prace już ruszyły.

Bez uścisku dłoni

To pierwsze takie spotkanie w cztery oczy. Donald Trump przyjął Angelę Merkel. Było wspólne zdjęcie i prawdopodobnie brak uścisku dłoni. Relacje nie należą do łatwych, ale są cele ważniejsze - gospodarka i pieniądze, o które każdy zabiega.

Bezprawie na granicy?

Deklarują, że są bici, torturowani i bez szans na normalne życie w swoim kraju. Każdego dnia na granicy w Terespolu kilkadziesiąt osób prosi o status uchodźcy. I choć polskie prawo gwarantuje im ochronę, straż graniczna wpuszcza nielicznych.

Rząd, "prawda" i rzeczywistość

Władza przekonana jest o swojej racji i pokazuje to w używanym przez siebie języku. Prawda jest tylko jedna, ale rzeczywistość ostatnio wiele razy pokazała, że słowa nie zawsze były odzwierciedleniem prawdziwych wydarzeń. Kiedy dziennikarze próbują dopytać, niekiedy stają się natrętami, którzy niepotrzebnie zadają niewygodne pytania.

PO: Schetyna na premiera

Jest wniosek i jest kandydat na premiera - to Grzegorz Schetyna. PO zawalczy o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Lista zarzutów jest długa - partie opozycyjne z listą mogą się nawet zgodzić, ale już trudniej zaakceptować im lidera PO jako przyszłego premiera.

Ustawa o zgromadzeniach konstytucyjna

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie ustawy o zgromadzeniach - ustawy, co do której od początku wątpliwości mieli nie tylko prawnicy ale i prezydent. Andrzej Duda skierował ją do Trybunału, a ten stwierdza - ustawa jest zgodna z konstytucją. Wątpliwości budzi nie tylko wyrok, ale i sposób jego wydania.

Odsysanie tłuszczu bez ryzyka

Tragedia w Częstochowie. Tuż przed ślubem 34-letnia Anna chciała schudnąć, poddała się zabiegowi liposukcji. Kobieta zmarła. Ten dramatyczny finał odchudzania zszokował, bo dla niektórych takie zabiegi nie były traktowane jak prawdziwa operacja. Maria Mikołajewska pyta lekarzy, kto może poddać się takiemu zabiegowi i jakie trzeba przejść wcześniej badania.

Gang przemytników rozbity

Do tej akcji szykowali się od dawna. Starannie ją planowali analizując każdy wariant. W tej sytuacji nie mogło dojść do pomyłki. Straż graniczna rozbiła gang zajmujący się przemytem ludzi. Przez nasz kraj w ciągu kilkunastu miesięcy udało im się przerzucić nawet kilkaset osób.

Miliardy na zbędny remont?

Trasa kolejowa z Warszawy do Poznania - remont ma zacząć się lada moment, potrwa długo, pochłonie miliardy, a skróci czas podróży tylko o pięć minut. Michał Chlebowski pyta, jaki jest sens remontowania linii, gdzie tylko część infrastruktury jest stara. W dużej mierze wymieniane będą elementy prawie nie zużyte, które mogły spokojnie służyć jeszcze przez długie lata. 

Zamieniają butelki w piasek

Wydawałoby się, że tego na pewno nie brakuje, a jest inaczej - nie ma piachu. Brakuje go w wielu miejscach, a zapotrzebowanie jest tak duże, że w Nowej Zelandii stworzono specjalną maszynę, która zmienia szklane butelki w piasek.

Trump kontra sędzia federalny

Prezydent Stanów Zjednoczonych nie kryje złości na sędziego federalnego, który zablokował kolejny już dekret imigracyjny. W porównaniu z poprzednim, dekret jest złagodzony, ale jak się okazuje i ta łagodniejsza wersja nie dostała zielonego światła. To przekroczenie kompetencji - mówi Trump i zapowiada walkę o przepisy.

Co dalej z Misiewiczem?

Czy Bartłomiej Misiewicz wraca do pracy? Arleta Zalewska spotkała go kiedy ten wychodził z siedziby PiS-u przy Nowogrodzkiej w Warszawie i wsiadał do służbowej limuzyny.

W opozycji do siebie nawzajem

Miało być wspólne działanie i pełna mobilizacja, by stworzyć silną opozycję wobec rządów Prawa i Sprawiedliwości. Na deklaracjach się kończy, bo liderzy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, gdy przychodzi co do czego, czekają na wzajemne zaproszenia. Tych nie ma, więc brakuje też poparcia dla poszczególnych inicjatyw.

Nowe komunikacyjne serce Polski

Jest zielone światło dla Centralnego Portu Lotniczego. To ma być nowe komunikacyjne serce Polski i największy taki obiekt. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów wstępnie wskazuje lokalizację i określa czas realizacji.

Poznań otwarty na uchodźców

Poznań chce pomagać uchodźcom. To kolejny polski samorząd, który deklaruje taki krok. Co na to rząd i czy korytarze humanitarne, o które zabiega Kościół, zaczną funkcjonować?

Jaka armia bez generałów?

Generał Jerzy Gut odchodzi z wojska i po tej dymisji nie milkną pytania o kondycję polskiej armii. Eksperci są zaniepokojeni rosnącą lawiną zwolnień, ale ludzie z otoczenia prezydenta - zwierzchnika sił zbrojnych - nie widzą w tym niczego złego. Sytuacja ich nie niepokoi, bo na miejsce generałów którzy odeszli, są kolejni i - jak mówią - dobrze wyszkoleni ludzie. Pytanie, czy z równie wysokim doświadczeniem.

Dyplomaci do lustracji

Zaczynamy od Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które zamierza zrobić czystkę w dyplomacji. Projekt ustawy zakłada zwolnienie wszystkich dyplomatów, którzy współpracowali ze służbami PRL. Prawie wszystkich, bo Andrzej Przyłębski - polski ambasador w Berlinie, który miał poświadczyć nieprawdę w oświadczeniu lustracyjnym - ustawą na razie ma nie być objęty. Arleta Zalewska

Polacy bez gwarancji po Brexicie

Brexit coraz bliżej. Premier Wielkiej Brytanii dostała zielone światło od parlamentu, a Polacy mieszkający na Wyspach zadają pytanie - zostać czy wracać? Jaka przyszłość ich czeka i czy mogą liczyć na obietnice wyborcze, które w czasie ostatniej kampanii były wypowiadane głośno i często – "wracajcie, państwo polskie was przyjmie". Maciej Warsiński

Jednolita cena książki?

Jednolita cena książek przez rok od premiery. Projekt już jest - są i argumenty. Regulacja ma pomóc małym księgarniom, ale czytelnik będzie musiał zapłacić więcej, a czytelnictwo z roku na rok i tak spada. Paulina Chacińska