Polska i Świat

Polska i Świat

Najnowsze badania opinii publicznej pokazują, że ponad połowa Polaków jest przeciwna przyjmowaniu uchodźców. Zdecydowane przeciwnych jest wielu mieszkańców Kościeliska, której wójt zadeklarował chęć przyjęcia migrantów i tym samym podzielił gminę.

Dzieci osób kojarzonych z polityką wychodzą z cienia rodziców i próbują swoich sił w wyborach. Wśród młodych polityków pojawiają się takie nazwiska jak Cimoszewicz, Nowacka, Staniszkis i jeszcze kilka innych.

Polacy coraz mniej otwarci na przyjazd do nas uchodźców - to wniosek z sondażu dla Faktów TVN i TVN24. W ostatnich tygodniach nasze nastawienie do nich wyraźnie się zmieniło. W dużej mierze to zasługa polityków, którzy także w sprawie imigrantów zmieniają zdanie. W środę ci unijni spotkają się w tej sprawie na nadzwczajnym szczycie w Brukseli.

65 lat dla mężczyzn, 60 dla kobiet - jest prezydencka propozycja obniżenia wieku emerytalnego. Prezydent Andrzej Duda podpisuje projekt ustawy i wysyła ją do Sejmu. Tyle że w Sejmie nie ma praktycznych politycznych szans, by ustawą się zająć. Stąd zarzut, że prezydencki ruch to ruch czysto kampanijny.

W szkolnych testach błędy popełniają nie tylko uczniowie, ale i ci, którzy je sprawdzają. Błędy są, ale jest też coraz więcej śmiałości, by je wytykać. Na największą skalę zrobiła to Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja w myśleniu o elektrowstrząsach jako metodzie leczenia chorych psychicznie. Łatwiej dostępnej, ale też coraz chętniej przepisywanej przez lekarzy. Bo daje rezultaty i mniej boli niż kiedyś. Staje się zatem prawdziwym lekiem, a nie karą.

Z najnowszego raportu Diagnozy Społecznej wynika, że sytuacja życiowa Polaków poprawia się. Mieszkańcy Polski mają generalnie lepsze niż w ubiegłym roku samopoczucie i większe oszczędności. Wciąż jednak poziom zaufania społecznego jest względnie niski.

Mąż zmarłej na raka Magdy Prokopowicz zaprezentował na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni film "Chemia". Ma on inspirować do walki z rakiem i jest spełnionym marzeniem Magdy Prokopowicz, która do końca swych dni żyła pełnią życia.

Do gimnazjów i liceów trafił program antyplagiatowy, którym mają być sprawdzane prace uczniów. Nauczyciele, którzy zaczęli zapoznawać się z programem, zastanawiają się, jak oceni prace częściowo splagiatowane.

Od listopada wchodzą w życie nowe przepisy dot. in vitro, a razem z nimi znaczne utrudnienia. Samotne kobiety, które wcześniej zamroziły w klinice zarodki lub komórki jajowe, nie będą mogły z nich skorzystać bez wskazania ojca dziecka.

Z polecenia władz miasta dyrektorzy szkół w Słupsku liczą krzyże w klasach. Środowiska katolickie są zaniepokojone. Pomysł liczenia wyszedł nie od prezydenta Roberta Biedronia, a od obywatela, który zapragnął taką informację uzyskać.

Eurposłowie PO poparli w głosowaniu zaproponowany przez Komisję Europejską podział uchodźców między państwa członkowie. Tym samym zagłosowali przeciwko stanowiskowi polskiego rządu, który wciąż negocjuje ilu uchodźców trafi do Polski.

Nerka 3D, kiedyś była to nowość, teraz zaczął być to standard w leczeniu. Z takiej metody korzysta klinika urologii w Szczecinie, która wydrukowała już kilkanaście modeli. Dzięki takiej nerce lekarz może łatwiej postawić diagnozę i prezcyzyjnie zaplanować zabieg. Alicja Rucińska

Mieszkańcy Warszawy nie chcieli zgodzić się na akustyczne ekrany w mieście, dlatego drogowcy położyli im cichy asfalt. Taką metodę zastosowano już w innych miastach. Pytanie czy sprawdzi się tu, bo ulica na której położono taką nawierzchnię jest wyjątkowo ruchliwa. Łukasz Wieczorek

Jest finał głośnej sprawy utonięcia czwórki dzieci w Warcie. O nieumyślne spowodowanie ich śmierci oskarżona została ich matka i opiekunka z pomocy społecznej. Obie opiekowały się dziećmi na dzikim kąpielisku. Sąd w Pajęcznie skazał Beatę B. matkę dzieci na karę ośmiu miesięcy prac społecznych w zawieszeniu na dwa lata, a opiekunkę na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Anna Wilczyńska

Teraz kłopoty posła PIS-u Łukasza Zbonikowskiego. Kiedyś głośno mówiło się o nim w kontekście afery na Cyprze, teraz przypomniała o nim jego żona. Kobieta doniosła na niego na policję i oskarżyła męża o pobicie i kradzież telefonu. Po tych doniesieniach partia mówi dość i zawiesza go w prawach członka, ale poseł nie poddaje się i w wyborach zamierza wystartować. Łukasz Frątczak

Mocne wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego, które nie pozostało bez echa. Podczas wczorajszej debaty prezes PiS-u ostrzegał przed przyjęciem do Polski imigrantów i jako przykład podał Szwecję. Według Kaczyńskiego jest tam ponad 50 stref, gdzie obowiązuje szariat. Na reakcję Szwecji nie trzeba było długo czekać. Szwedzka ambasada w Polsce odpowiedziała błyskawicznie pisząc: w Szwecji obowiązuje szwedzkie prawo. Marek Osiecimski