Polska i Świat

Polska i Świat

Chińczycy będą klonować zwierzęta i to masowo. Na razie chcą zając się psami. Fabryka już powstaje - tak jak wiele pytań natury moralnej i etycznej.

Powstaje polska gwardia narodowa. Nową koncepcję wojsk obrony terytorialnej przygotowuje MON i Sztabem Generalnym Wojska Polskiego. Pierwsze brygady mają mieć siedzibę niedaleko granicy z Rosja, a jej skład wchodziliby zawodowi żołnierze.

Pieszy na przejściu, ale kierowca nie zwalnia. Tym razem pieszemu się udało - kierowcy być może nie, bo szuka go teraz policja. Takich zachowań na drodze jest sporo dlatego pytamy jak to jest, że mimo licznych apeli zamiast zdjąć nogę z gazu przed pasami, przyśpieszamy.

Miał być prestiżowy i szybki pociąg Łódź-Warszawa. Szybko się jednak okazało, że pociąg "Uszatek" z szybkościa nie ma nic wspólnego, bo ciągle spóźnia się. Pasażerowie są zawiedzeni, bo po 7 latach remontu linii liczyli na coś więcej.

Po decyzji Komisji Europejskiej słowo "Polska" pojawia się we wszystkich ważnych zagranicznych gazetach. "Die Welt" jest zdziwiony "zaciętością i impetem" ataków na Polskę, "Sueddeutsche Zeitung" mówi o "pijanym władzą kierownictwie". Głos płynie też ze Stanów Zjednoczonych, które z przygnębieniem patrzą jak "prymus Europy Wschodniej nagle porzuca demokratyczne standardy".

W Brukseli nadal o Polsce, a w Polsce o Brukseli. Decyzja Komisji Europeskiej dzieli i polityków i obywateli. Komentarze nie cichną, a może być coraz głośniej, bo debata o Polsce w Parlamencie Europejskim w najbliższy wtorek.

Nowy szef policji oskarża poprzedników. Zarzuca niegospodarność i na dowód pokazuje gabinety mówiąc o Bizancjum we władzach Komendy Głównej Policji i o biedzie na komisariatach. Poprzednik zarzuty odpiera.

Dania chce zaostrzyć politykę imigracyjną. Po wydarzeniach w Niemczech domaga się kursów z moralności seksualnej. Chce tez konfiskować majątek przybyszów na poczet ich pobytu. O trudnych rozwiązaniach i nierozwiązanym problemie - Patryk Rabiega.

Pielęgniarki miały odciążyć lekarzy i ułatwić życie pacjentom, ale na razie kończy się na pomyśle. Nie mogą wypisywać recept i kierować na badania, bo nie przeszły przeszkolenia. O zawiłych procedurach i oporze środowiska pielęgniarskiego - Paulina Chacińska.

Teraz Zbigniew Ziobro i jego pomysł na wymiar sprawiedliwości, czyli stanowisko prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości w jego rękach. Projekt ustawy trafił dziś do Sejmu i wzbudza poważne wątpliwości. O zagrożeniach, które widzi nie tylko szef prokuratury generalnej Andrzej Seremet - Arleta Zalewska.

Zanim zapadła decyzji w Brukseli, w polskim sejmie  wrzało od rana. Poszło o politykę zagraniczną. Premier z mównicy sejmowej grzmiała: dość polityki na kolanach, Polska jest pomawiana o łamanie demokracji. Opozycja sprawę widzi inaczej i ponawia apel - zmieńcie język i metody działania. Michał Chlebowski

Bruksela, po polskiej wojnie o Trybunał i ustawie o mediach publicznych, sprawdza nas i uruchamia procedurę monitorowania praworządności w Polsce. Z decyzji błyskawicznie tłumaczy się rząd. PIS mówi o donosicielach, którzy zrobili swoje, a premier przekonuje, że nie ma nadzoru, a jest dialog. Opozycji to nie przekonuje. Maciej Warsiński

Zamach w turystycznej dzielnicy Stambułu. Zginęło dziesięć osób, wszyscy cudzoziemcy. Władze mówią, że ataku dokonał Syryjczyk zamachowiec - samobójca. Oficjalnie do zamachu nikt się nie przyznał, ale istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że stoi za nim tzw. Państwo Islamskie.

Miały być ułatwieniem, ale nadal sprawiają kłopot. To elektroniczne zwolnienia lekarskie, co do których wątpliwości mają zarówno lekarze, jak i pracodawcy. Zastrzeżeń nie zgłaszaja jedynie chorzy, bo dla nich to spore ułatwienie.

MEN obcina budżet na domową edukację aż o 40 procent. Pieniędzy będzie mniej, mimo że liczba dzieci korzystających z takiego rodzaju nauki cały czas rośnie.

Huk granatów, strzały i gęsty dym - meksykańska piechota morska publikuje nagranie z akcji w kryjówce "El Chapo". Pościg za baronem narkotykowym, który uciekł ukrytym za lustrem tunelem nie od razu zakończył się sukcesem, bo najpierw trzeba bylo sforsować jego pilnie strzeżony bastion.

Projekt zmian o prokuraturze idzie pod obrady sejmu. Posłowie mają sie nim zająć w środę, choć już teraz wywołuje sporo emocji. Połączeniu stanowiska prokuratora generalnego z ministrem sprawiedliwości mówi "nie" Krajowa Rada Prokuratury, ale nie są to jedyne zmiany, których chcą dokonać rządzący.

Dzień przed debatą o Polsce na arenie międzynarodowej - debata u nas. A dokładnie w KPRM z liderami opozycji. Dyskutować było o czym, bo pytań o kształt polskiej polityki jest wiele. Podobne zapewne padną i jutro. Pytanie, czy odpowiedzi będą zrozumiałe.