Polska i Świat

Polska i Świat

Premier: nie ma miejsca na rasizm w Polsce

14-letnia Turczynka została napadnięta na warszawskiej Ochocie. Sprawca nie jest jeszcze znany, ale policja sprawę traktuje priorytetowo, szef MSWiA polecił Komendantowi Głównemu Policji, by objął śledztwo osobistym nadzorem. Atak potępił też premier Morawiecki. Mnożą się pytania o rasizm w Polsce.

Ruszyła procedura wyboru członków KRS

Od piątku 5 stycznia - zgodnie z podpisaną przez prezydenta ustawą - można zgłaszać kandydatów do KRS. Sędziowie namawiają do bojkotu procedury, opozycja jest im przychylna, a ministerstwo sprawiedliwości mówi, że wierzy w sędziów i twierdzi, że zawsze ktoś się znajdzie.

Triumf Obywateli RP

Zatrzymania Obywateli RP przed marszem narodowców w Warszawie były bezzasadne i nieprawidłowe - tak uznał warszawski sąd. Teraz ma zawiadomić prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policjantów. To przełomowe postanowienie - Obywatele RP nie kryją radości i mówią, że sąd ujawnił prawdę o zatrzymaniach.

Fiasko negocjacji rezydentów z ministrem zdrowia

Rozmowy trwały ponad dwie i pół godziny i zakończyły się fiaskiem. Minister zdrowia nie dogadał się lekarzami rezydentami. Osią sporu były finanse. Rezydenci wyszli ze spotkania rozczarowani nieprzygotowaniem strony rządzącej. Minister zdrowia zapewniał, że przygotowany był, ale nie było możliwości dialogu.

Projekt "Zatrzymaj aborcję" w Sejmie

Z nowym rokiem wraca temat aborcji. Głos zabiera arcybiskup Hoser, który jest za zaostrzeniem obowiązujących przepisów i wspiera obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję". Ten trafił już do Sejmu, ale najpierw posłowie zajmą się czytaniem projektu ustawy, który jest w kontrze - czyli łagodzącej prawo antyaborcyjne. Ci pierwsi podkreślają, że człowiek nie ma prawa decydować o życiu drugiego człowieka. Drudzy chcą merytorycznej debaty, opartej na faktach, nie religii.

Na kłopoty "MaBeNa"?

Do czego ma służyć Maszyna Bezpieczeństwa Narracyjnego w skrócie zwaną MaBeNą? O jej stworzeniu mówi profesor Zybertowicz i wyjaśnia, że największą porażką ostatnich dwóch lat rządu Prawa i Sprawiedliwości jest nieumiejętność kształtowania właściwego obrazu Polski za granicą. To, co doradca prezydenta nazywa MaBeNą, opozycja praniem mózgu, polityczną propagandą, której przekaz byłby wykorzystany głównie w Polsce, a nie zagranicą.

Waltz: zwrócę pieniądze

Rodzina Waltzów chce oddać pieniądze za kamienicę przy Noakowskiego 16, której zwrot komisja weryfikacyjna uznała za nielegalny. Andrzej Waltz prosi o numer rachunku bankowego, ale na tym sprawa się nie kończy. Od decyzji komisji Patryka Jakiego będzie się odwoływał do Sądu Administracyjnego.

Radziwiłł wczoraj i dziś

Minister Radziwiłł był lekarzem i stawał nie raz przed ministrami w obronie medyków. Potrafił ich bronić, walczyć o ich prawa. Wtedy lekarzy nie nazywał buntownikami.

Jak wygląda tydzień pracy lekarzy rezydentów?

Minister Radziwiłł jak mantrę powtarza - problemu by nie było, gdyby lekarze pracowali więcej niż od 8:00 do 15:00, bo zawód lekarza jest zawodem specjalnym. Rezydenci się oburzają i przypominają ministrowi - lekarzowi rzeczywistość i godziny pracy, które w innych zawodach - gdzie w grę wchodzi ludzkie życie - są niedopuszczalne. Jak wygląda tydzień pracy lekarzy rezydentów? Sprawdził Michał Chlebowski.

Niezdrowy konflikt z lekarzami

Minister zdrowia mówi, że sytuacja jest opanowana, ale dyrektorzy szpitali spokojni nie są. Nie potrafią dopiąć grafików, niektórzy zmuszeni są zamknąć oddziały, a na głowie mają kontrole Narodowego Funduszu Zdrowia. Klauzulę opt-out, czyli zezwalającą na dłuższą pracę niż podpisana umowa, wypowiedziało prawie 5 tysięcy rezydentów i specjalistów, choć resort zdrowia utrzymuje, że trzy i pół. Michał Chlebowski przeanalizował sytuację w służbie zdrowia i stworzył mapę pokazującą, jak wygląda rzeczywistość.

Otworzył drzwi i wyszedł z samolotu

Otworzył wyjście awaryjne samolotu i usiadł na skrzydle. Pasażerowie mówią, że miał problemy z oddychaniem. Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Maladze. W roli głównej zniecierpliwiony Polak. Nagranie podbija sieć, a Anna Wilczyńska pyta o przyczyny i konsekwencje takiego zachowania.

Konflikt narasta, minister uspokaja

Konstanty Radziwiłł stanął w środę przed sejmową komisją zdrowia. Dalej mówił o buncie lekarzy, ale padła też propozycja zaproszenia rezydentów na kolejną rozmowę. Problem w tym, że lekarze nie chcą już z ministrem rozmawiać, bo niewiele z tego wynika. Spotkają się za to chętnie z premierem. Konflikt narasta, a opozycja domaga się głowy ministra, bo tłumaczenia resortu są dla niej niewytłumaczalne.

Nowoczesna podzielona

Nowe władze w Nowoczesnej i wyczuwalne napięcie. Ryszard Petru nie jest nawet wiceprzewodniczącym partii, ale zamierza pilnować ugrupowania, by nie skręciło w ślepą uliczkę. Odniosła się do tego przewodnicząca Katarzyna Lubnauer. Wewnętrzne tarcia to nie jedyny problem. Jest ich więcej, począwszy od finansów partii, po budowanie koalicji przed wyborami samorządowymi.

Policjant zastrzelił kierowcę

Policjant, który zastrzelił kierowcę odpowie za przekroczenie uprawień. Szczecińska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia. Do zdarzenia doszło półtora roku temu. Policjant strzelił do 22-letniego kierowcy, bo ten nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Teraz policjantowi grozi do pięciu lat więzienia.

Orban gości i milczy

Polsko-węgierskie rozmowy na szczycie. W Budapeszcie Viktor Orban spotyka się z premierem Mateuszem Morawieckim. Było dużo o migracjach, bezpieczeństwie, ale mało o przyszłości Polski w Unii Europejskiej - a konkretnie o opcji atomowej wobec Polski, czyli o uruchomieniu artykułu 7. Europa patrzy i słucha, bo Viktor Orban jako mistrz dyplomacji stosuje różne standardy w zależności od sytuacji.

Na wózku nad Morskie Oko

5-letni Arek, którego wyczyn podbił serca tysięcy internautów. Gdy niektórzy bili się o możliwość powrotu konnym zaprzęgiem znad Morskiego Oka, on pokonał trasę na wózku inwalidzkim. Pokazał, że niepełnosprawność nie jest dla niego problemem - co udowadnia każdego dnia. W tym przypadku zawstydził zdrowych.

Pedofile w sieci. Ministerstwo uruchamia rejestr

Rejestr pedofilów i gwałcicieli od nowego roku dostępny dla każdego. W nim 800 nazwisk groźnych przestępców. Dostęp jest bezpłatny, wystarczy się zalogować. Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że ma to chronić dzieci i ich rodziny przed okrutnymi sprawcami. Psychologowie widzą w tym jednak pewne zagrożenie - to między innymi pielęgnowanie traumy.

Płatny wjazd do centrum

Płatny wjazd do centrów miast wydaje się już tylko kwestią czasu. Rada ministrów przyjęła projekt ustawy, która daje samorządom możliwość pobierania opłat od kierowców wjeżdżających do śródmieścia. Taki wjazd będzie kosztował nawet 30 złotych. Sprawdziliśmy, które miasta zdecydują się na wprowadzenie opłat i którzy kierowcy unikną opłat.

Zamiast wyrzucać, oddają jedzenie potrzebującym

Czechy poszły śladem Francji. Markety będą musiały oddawać jedzenie. Pomysł słuszny i szlachetny, ale nie przewidziano jednego. Banki żywności alarmują, że nie są w stanie przyjąć takiej ilości jedzenia i przekazać go potrzebującym.

Pogłębia się kryzys w szpitalach

Lekarzy brakuje już w kilkudziesięciu szpitalach. Dyrekcja dwoi się i troi jak domknąć styczniowe grafiki i zapewnić opiekę chorym. Niektóre oddziały są zamykane, inne nie przyjmują już pacjentów, a minister zdrowia nadal problemu nie widzi. Tych, którzy nie chcą pracować więcej - czyli niezgodnie ze swoimi umowami - nazywa buntownikami i szantażystami. Rezydenci, specjaliści nie poddają się tej retoryce i powtarzają - jesteśmy przemęczeni, a nasze zmęczenie zagraża życiu chorych. Materiał programu "Polska i Świat".