Polska i Świat

Polska i Świat

Nikt się tak nie cieszył z wejścia do Unii

Dokładnie 10 lat temu świętowano wejście Polski do strefy Schengen; od tej pory Polacy mogą poruszać się po Unii bez przeszkód. Przypominamy ten moment i pytamy o inne wymierne korzyści płynące z tego, że jesteśmy w Unii.

Amerykańska broń dla Ukrainy

Administracja Donalda Trumpa zatwierdza po raz pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych komercyjną sprzedaż śmiercionośnej broni na Ukrainę. To decyzja istotna, bo poprzedni prezydent Barack Obama nie wyrażał zgody na takie transakcje.

Zagranica o Polsce i artykule 7

Polska gościła w Warszawie Theresę May. Choć premier Wielkiej Brytanii przyjechała podpisać traktat obronny, to nie uniknęła pytań o inny traktat – unijny, a konkretnie jego artykuł 7. Szczegóły wizyty i brytyjskiego głosu w tej sprawie.

Prezydent podpisał ustawy o KRS i SN. Komentarze

Czwartek to dzień stanowczych komentarzy prawniczych autorytetów, którzy tłumaczą, jak decyzja prezydenta o podpisaniu ustaw o SN i KRS zmieni nasz kraj. Na długo. Profesorowie w ocenie są zgodni - tracimy elementy państwa demokratycznego. Naukowcy wyliczają do czego mogą nas doprowadzić reformy sądów i precyzują słowa prezydenta, który w swym oświadczeniu - powołując się na to jak jest na Zachodzie - precyzyjny nie był.

"Pilot musiał mieć bardzo dużo szczęścia"

Bez wątpienia pilot musiał mieć bardzo dużo szczęścia, że przeżył - stwierdził wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki i przyznał, że pilot nie katapultował się. Co zatem się wydarzyło? Pytanie znów się powtarza, bo zmienia się wersja wydarzeń.

"Kluczowe" zeznania Pawłowicz, "dobitne" Terleckiego

Sądy są niezależne, sędziowie są niezależni, ale reformy są niezbędne - tak marszałek senatu Stanisław Karczewski skomentował decyzję sądu o uchyleniu umorzenia śledztwa w sprawie posiedzenia Sejmu z 16 grudnia 2016 roku. Sędzia Igor Tuleya uzasadniał swoją decyzję, mówiąc o "kluczowych" zeznania posłanki Krystyny Pawłowicz i "dobitnych" Ryszarda Terleckiego.

"Opcja atomowa" uruchomiona

Komisja Europejska jednak się zdecydowała i sięga po artykuł 7 unijnego traktatu - po raz pierwszy w historii. Frans Timmermans twierdzi, że nie jest to gest wymierzony w Polskę, a ma obronić Polaków przed upolitycznionymi sądami. Prezydent Andrzej Duda unijną decyzją jednak się nie przejął i w dniu jej ogłoszenia ogłosił swoją - że podpisze ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

Katalonia podzielona przed wyborami

Na ostatniej prostej przed wyborami do regionalnego parlamentu na prowadzenie wyszła partia Obywatele, która nie chce oderwania Katalonii od Hiszpanii. Sondaże są sensacyjne. Pojawiają się pytania o to: kto wygra, kto ma jakie szanse i czy będzie mógł rządzić samodzielnie?

Uber traci swój koronny argument

Przełomowa decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Ubera. Kontrowersyjny przewoźnik stracił właśnie swój koronny argument. Według Trybunału Uber jest niczym taksówka. Co to oznacza dla Ubera, jego kierowców oraz taksówkarzy?

Zrób sobie selfie. Na kawie

Selfie znamy doskonale, ale o selfieccino mało kto jeszcze słyszał. To nowy trend, a właściwie najnowsza odsłona "małej czarnej".

Następcy i poprzednicy. Odwołani i powołani

Premier Mateusz Morawiecki mebluje swój gabinet. Jest nowy rzecznik, nowy szef kancelarii, ale poprzednicy nie odchodzą. Dostali nowe role, choć nie wszyscy jeszcze wiedzą, jakie konkretnie. Opozycja nie szczędzi słów krytyki i mówi o sztucznym utrzymywaniu stanowisk.

Weta a sprawa polska

Decyzja prezydenta ma zapaść jeszcze przed świętami, prezydencki minister nie zostawił złudzeń. Weta ma nie być, ale autorytety prawnicze i eksperci nie poddają się i dopóki podpisu nie ma, wzywają Andrzeja Dudę do zawetowania ustaw o sądownictwie. Ich głos słyszy zagranica i przyłącza się do apelu. Wszystko dzieje się tuż przed decyzją unijnych ministrów, czy odpalić wobec Polski "opcję atomową", czyli uruchomić artykuł 7 traktatu o Unii Europejskiej.

Wymiana załogi na orbicie

Pojazd kosmiczny Sojuz dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jego lot trwał dwa dni, a w skład załogi wchodzą Rosjanin, Amerykanin i Japończyk.

Pytania po katastrofie myśliwca

Po poniedziałkowej katastrofie lotniczej piętrzą się pytania. Dlaczego doszło do katastrofy, czy pilot rozbitego MIG-29 się katapultował? MON jednoznacznie nie odpowiada. Ministerstwo jest za to zadowolone z przebiegu akcji ratunkowej. Pytanie, czy powinno, bo trwała aż kilka godzin.

Przyszłość przeszłej premier

Nie cichną pytania, co będzie robić Beata Szydło. Na razie wiadomo, że była premier została wicepremierem i ma się zajmować polityką społeczną. Czy poparcie społeczne, jakie zgromadziła, zostanie wykorzystane w kampanii wyborczej?

Bezpieczeństwo według Trumpa

"Ameryka jest w grze i Ameryka zwycięży", czyli cztery filary bezpieczeństwa według Donalda Trumpa. Prezydent Stanów Zjednoczonych ogłasza nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego, a w niej znika problem ocieplenia klimatu, za to Rosja i Chiny zostały nazwane wprost - rywalami.

Gra o wyborczą stawkę

Szef Państwowej Komisji Wyborczej rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą, ale niewiele z tych rozmów na razie wynika. Gra toczy się o dużą stawkę. To ordynacja wyborcza, którą PiS chce zmienić, zaś opozycja i PKW przestrzegają: nowa ustawa jest niebezpieczna dla demokratycznych wyborów.

Senackie komisje o zmianach w Kodeksie wyborczym

Trzy senackie komisje na wspólnym posiedzeniu zajęły się pracą nad zmianami w Kodeksie wyborczym oraz ustawach samorządowych. Nowela wprowadza między innymi dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz zmienia sposób wyboru członków.