Polska i Świat

Polska i Świat

Wielka Warszawa jeszcze większa. PiS dołącza do projektowanej mapy kolejne gminy, a Jacek Sasin z rządzącej partii mówi o szeroko prowadzonych konsultacjach społecznych. Pytanie z kim i gdzie te konsultacje, bo nikt o niczym nie wie. Michał Chlebowski.

Śmigłowce dla polskiej armii - to nic ważnego. Tak mówi wiceminister obrony narodowej i przynajmniej zaskakuje. Bo to przecież obecny rząd chwalił się kolejnymi planowanymi zakupami. Ale ponieważ kolejne terminy mijały, a śmigłowców nie było, więc przyszedł czas na nową politykę informacyjną.

Minister Waszczykowski znów na wojnie dyplomatycznej. Ale tym razem wyraźnie osamotniony, bo teorii o fałszerstwie przy wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej nie jest w stanie rozwinąć nawet jego zastępca. A rzecznik rządu temat ucina, bo - wybór Tuska to dla Polski sprawa zamknięta - słyszmy. Nie usłyszał tego chyba szef polskiej dyplomacji.

Piłkarskie Euro znów w Polsce, tym razem w sześciu miastach, ale już bez Ukrainy. W czerwcu na nasze stadiony wybiegną najlepsi piłkarze Europy do 21 lat. Dla kibiców to nie lada emocje, dla miast szansa na promocję, a dla trenera Adama Nawałki dylemat, czy najmłodsi piłkarze powinni wspierać młodzieżową reprezentację, czy grać z Robertem Lewandowskim o awans do mundialu.

Kiedy była w ciąży, okazało się, że ma nowotwór mózgu. Rozwijał się tak szybko, że nie można było czekać i podjęto decyzję o operacji. W tej historii wszystko kończy się szczęśliwie. Oprócz jednego wniosku - ciąża może sprzyjać rozwojowi nowotworów.

Były prezydent Egiptu Hosni Mubarak został zwolniony z więzienia. Mubarak, który został obalony 6 lat temu i pierwotnie skazany na dożywocie, był pierwszym przywódcą, który stanął przed sądem po Arabskiej Wiośnie.

Za dużo prac domowych dla uczniów to "naruszenie prawa do odpoczynku" - uważa Rzecznik Praw Dziecka. Na wyrażeniu opinii się nie kończy. Rzecznik interweniuje u minister edukacji.

To nie baza danych, a baza haków - alarmują sędziowie. Chodzi o centralny serwer, który tworzy Ministerstwo Sprawiedliwości. A są tam dane ze wszystkich sądów w Polsce. Ministerstwo mówi o usprawnieniu pracy, a opozycja o niebezpiecznym narzędziu w rękach ministra.

Tuż przed unijnym szczytem w Rzymie brytyjska prasa ostro komentuje słowa polskiej premier. Dzień po zamachu w Londynie Beata Szydło powiązała politykę migracyjną Unii z terroryzmem. Zagraniczni komentatorzy są oburzeni. Napisali, że polska premier wykorzystuje tragedię do bieżącej polityki.

Bez ministra kultury, ale za to z kombatantami. Pomimo sporu z władzami i ministrem Glińskim, dyrektor postawił na swoim i otworzył Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, o którym od wielu miesięcy było bardzo głośno.

Ta historia to najlepszy dowód na wierność i miłość. Pies uratował człowieka. Dziewięćdziesięcioletni mężczyzna poszedł na spacer z psem do lasu i zgubił się. Sprawy w swoje łapy wziął pies, który opuścił swojego pana, ale tylko po to, by sprowadzić pomoc.

Taniej autobusem, drożej samochodem. Duszący się w smogu Rybnik wpadł na pomysł jak zniechęcić do jazdy autem po mieście. Obniżył ceny na komunikację, podwyższył za parkowanie. Efekt już ponoć widać. Śladem śląskiego miasta idą albo zaraz pójdą inne aglomeracje.

Istnieje bakteria o szerokim spektrum działania, którą sami uodporniliśmy na antybiotyki. W Białymstoku odnotowano wiele zachorowań, w Warszawie jest jeszcze gorzej. Co nas atakuje i dlaczego tak trudno się jej pozbyć?

Platforma chciała dymisji ministra Szyszki. Ich wniosek skazany był na porażkę - ale nie o wynik tu chodziło, ile o siłę argumentu. Z sejmowej mównicy głośno krzyczano, że ścięto dwa miliony drzew. Wynik imponujący jak na krótki czas urzędowania, ale w Sejmie i przed Sejmem byli i tacy, którzy ministra bronili i bronić będą.

Po ataku w Londynie politycy, mieszkańcy i turyści czczą pamięć ofiar. Służby ujawniają dane napastnika. To mężczyzna znany policji. Wszystko wskazuje na to, że działał sam, miał inspirować się międzynarodowym terroryzmem. Zabił trzy osoby, wiele ranił. Wśród poszkodowanych jest też i Polak.

Najnowszy sondaż poparcia dla partii, a w nim niewielka przewaga PiS nad Platformą. To pierwszy tak wysoki wynik partii Grzegorza Schetyny od czasu rządów PiS. Sondaż przeprowadził Ipsos.

Do spotkania Jarosława Kaczyńskiego z Theresą May miało dojść w środę, ale doszło do niego w czwartek. Jarosław Kaczyński z rozmowy jest zadowolony, ale opozycja już nie. W Polsce awantura, kto powinien reprezentować nasze interesy, szczególnie w tak ważnym momencie, kiedy Wielka Brytania wychodzi z UE.