Polska i Świat

Polska i Świat

Bioniczna trzustka ma pomóc cukrzykom

To ma być medyczna rewolucja i pomoc dla pacjentów z cukrzycowymi powikłaniami. Powstał prototyp bionicznej trzustki. Stworzyli go naukowcy z Warszawy. Teraz czas na kolejny etap.

Antysmogowe chodniki w Warszawie

Warszawa stawia na antysmogowe chodniki. Naukowcy przekonują, że oddychać ma się lepiej. Prezydent stolicy za takie chodniki jest w stanie płacić więcej, bo nawet jeśli to eksperyment na największą na świecie skalę, w tym przypadku warto ponieść ryzyko. Łukasz Wieczorek.

PO-exit Rulewskiego. Senator zdecydował o odejściu z Platformy

Senator Jan Rulewski odchodzi z Platformy Obywatelskiej. Mówi, że nie może wspierać Koalicji Europejskiej w takim kształcie, w jakim funkcjonuje. Przeszkadzają mu elementy lewicowe. Swoje odejście senator nazywa "rulexitem", a skoro tak, to jego koledzy z PO mają nadzieję, że będzie jak z brexitem.

Zarobki nauczycieli w Polsce i za granicą

Polscy nauczyciele walczą o swoje, bo chcą godnie żyć i wyliczają, że za takie pensje, które otrzymują, jest to niemożliwe. Jak duża jest przepaść między nimi, a nauczycielami w zachodniej Europie? Wystarczy porównać zarobki w Zgorzelcu i niemieckim Goerlitz. Te miasta dzieli granica i inna nauczycielska rzeczywistość. Barbara Sobska.

Egzaminy gimnazjalne udało się przeprowadzić. Co z maturami?

Nauczyciele są zdeterminowani, strajk może się zaostrzyć. Jeśli tak będzie, pytanie, co z maturami? O ile egzaminy gimnazjalne udało się przeprowadzić dzięki pomocy wolontariuszy z pedagogicznymi papierami, to w przypadku matur prosto nie będzie. Żeby ją napisać trzeba najpierw ukończyć szkołę, a to nauczyciele wystawiają oceny i biorą udział w radzie pedagogicznej. Michał Chlebowski.

Piąty dzień strajku nauczycieli. Jego końca nie widać

Piąty dzień strajku nauczycieli i trzeci dzień egzaminów gimnazjalnych, tym razem z języka obcego. Minister Anna Zalewska z radością ogłasza, że egzaminy odbyły się, ale końca strajku nie widać. Jest decyzja o jego kontynuacji. ZNP chce rozmawiać z rządem z udziałem mediatora zewnętrznego, rząd o nowych propozycjach nie mówi.

Zbiórka na rzecz strajkujących nauczycieli

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce wznowienia negocjacji, ale rząd proponuje im to samo, co wcześniej. Strajk trwa, a daty kolejnego spotkania nie wyznaczono. Znane są straty finansowe, jakie poniosą nauczyciele. W związku z tym Społeczny Komitet "Wspieram Nauczycieli" ogłosił zbiórkę pieniędzy dla strajkujących.

Szeregi oświatowej Solidarności topnieją

Nauczyciele z oświatowej Solidarności czują się zdradzeni. RMF FM informuje, że ponad 300 osób odeszło ze związku w regionie gdańskim. Związkowcy otwarcie przyznają, że falę odejść spowodowało porozumienie z rządem, które nie zrealizowało postulatów nauczycieli oraz wypowiedzi przewodniczącego oświatowej sekcji, Ryszarda Proksy.

Polacy podzieleni w sprawie strajku nauczycieli

Polacy w sprawie strajku nauczycieli są podzieleni. "Gazeta Wyborcza" opublikowała wyniki sondażu, w którym zbadano między innymi poparcie dla trwającego strajku nauczycieli. Jak wynika z tego badania, ponad połowa ankietowanych popiera protest pedagogów i ich postulaty. Grupa przeciwników strajku jest niewiele mniejsza.

Burza po słowach senatora PiS

Grzegorz Bierecki podczas dziewiątej rocznicy katastrofy smoleńskiej mówił o oczyszczaniu Polski z ludzi niegodnych naszej wspólnoty narodowej. Opozycja nie kryje oburzenia - potępienie dla tych słów słychać też w PiS. Senator broni się, że jego wypowiedź została wyrwana z kontekstu.

Narodziny dziecka z trojga rodziców

W Grecji urodził się chłopiec, który ma troje rodziców. Lekarze wzięli nasienie ojca i dwie komórki jajowe matek - zdecydowali się na taką metodę, bo tylko w ten sposób mogli doprowadzić do zapłodnienia.

Słodki mit na temat cukru

Angielscy i niemieccy naukowcy obalają tezy o pozytywnym wpływie cukru na ludzki organizm. Porównali dane z ponad 30 innych badań, analizując 1300 osób, i doszli do wniosku, że "cukrowy kop" jest po prostu mitem.

Historyczny egzamin gimnazjalny

Nerwów było więcej niż zawsze, ale podobnego sprawdzianu nie będzie już nigdy. Gimnazja przechodzą do historii, razem z egzaminem, który w tym roku pisany jest po raz ostatni. Wyniki w czerwcu, ale już dziś wiadomo, że egzamin z przedsiębiorczości zdali dyrektorzy szkół, którzy do ostatnich godzin walczyli, aby mimo trwającego strajku - powołać komisje egzaminacyjne. Nie udało się tylko w trzech szkołach.

Kolejny dzień strajku nauczycieli

W związku z tym, że strona rządowa i nauczyciele nie zmieniają zdania - strajk trwa nadal. Do gry wkracza premier Mateusz Morawiecki i proponuje okrągły stół. ZNP zgadza się na spotkanie.

Nauczyciele stracą finansowo na protestach?

Za strajk nie należy się wynagrodzenie - przypomina minister edukacji. Prawo jest tu jednoznaczne, ale nie znaczy to, że protestujący finansowo stracą. Samorządy niemal jednym głosem deklarują, że cała kwota przeznaczona na wypłaty zostanie przekazana do szkół.

Podwójny stres gimnazjalistów

Pierwszy poważny egzamin zawsze budzi emocje, ale w tym roku były one o tyle większe, że ostatni gimnazjaliści w historii nie wiedzieli, czy w ogóle go napiszą.

Argumenty siły taksówkarzy nad siłą argumentów

Prawo do protestu ma każdy, nikt jednak nie powinien uciekać się do pogardy, nienawiści i agresji. Taksówkarze w sporze z rządem chcą zablokowania aplikacji kontrowersyjnego przewoźnika. Grożą kolejnym paraliżem Warszawy, ale niestety grożą również imigrantom siedzącym za kierownicą. A gdy argument siły zastępuje siłę argumentów - irytacja pasażerów rośnie.

Taksówkarze chcą wyłączenia aplikacji do zamawiania przejazdów

Taksówkarze obiecali zawieszenie protestu, ale we wtorek znów blokowali Warszawę. Taksówkarskie związki zawodowe naciskają na rząd, by ten uniemożliwił funkcjonowanie nielicencjonowanych przewoźników korzystających z aplikacji. Rozmowy przyniosły wstępne porozumienie, ale nie na tyle skuteczne, aby uniknąć kolejnych blokad. Rada Ministrów ma pochylić się nad postulatami taksówkarzy, ale zmian nie obiecuje.