Polska i Świat

Polska i Świat

Ubywa Polaków

Rodzi się coraz mniej Polaków. Pod względem demograficznym tak źle nie było od połowy ubiegłego stulecia. W trudnych czasach decyzja o rodzicielstwie też okazuje się trudna i program 500 plus tego nie załatwia. Materiał Moniki Celej.

Rok od wybuchu pandemii w Polsce

W czwartek mija rok od "pacjenta zero" w Polsce, u którego zdiagnozowano wirusa Sars-Cov-2. Początki były bardzo trudne, bo największy strach budziła niewiadoma. Wielu specjalistów uspokajało mówiąc wtedy, że ten koronawirus groźny nie jest, potem zdanie zmieniali. Anna Wilczyńska sprawdziła, co wiemy dziś po upływie roku i czy jesteśmy bliżej odpowiedzi na najwyższe pytanie: kiedy wygramy z koronawirusem?

Wzrost liczby zakażeń w Polsce

W środę wykryto prawie 16 tysięcy nowych przypadków koronawirusa. To najwyższa liczba zakażeń od listopada, ostatniej doby zmarło 309 osób. Sytuacja jest poważna a odpowiada za nią między innymi brytyjska mutacja wirusa, która wyjątkowo szybko się namnaża. W wielu szpitalach nie ma już wolnych łóżek covidowych. Jest za to pomysł, by sprowadzić do Polski szczepionkę z Chin. Materiał Macieja Warsińskiego.

Próbne matury w reżimie sanitarnym

W środę rozpoczną się próbne matury, uczniowie będą je pisać w reżimie sanitarnym. To nie jedyne utrudnienie, bo w pandemii i w czasach zdalnej nauki jest ich o wiele więcej. Z maturzystami rozmawiała Adrianna Otręba.

Matka Boska w tęczowej aureoli nie obraża

Tęczowa aureola nie znieważa Matki Boskiej Częstochowskiej - taki jest wyrok sądu, który zapadł we wtorek w Płocku. Historia tęczowej Madonny to kolejny przyczynek do dyskusji o tym, czy obraza uczuć religijnych powinna być ścigana z urzędu. Materiał Moniki Celej.

Polski rząd przegrywa przed unijnym trybunałem

Wyrok TSUE w sprawie nowej KRS niekorzystny dla polskiego rządu. Unijny Trybunał Sprawiedliwości zdecydował, że nowe przepisy o KRS i zasady powoływania sędziów Sądu Najwyższego mogą być sprzeczne z prawem europejskim. Dotyczyć to może także obecnej pierwszej prezes Sądu Najwyższego. Materiał Dawida Rydzka.

Brakuje miejsc w szpitalach, brakuje lekarzy

We wtorek prawie 8 tysięcy nowych zakażeń, zmarło ponad 200 osób. Brakuje miejsc w szpitalach i brakuje lekarzy. W Radomiu pacjenci musieli leżeć na korytarzach. W Przasnyszu odwoływane są zabiegi chirurgiczne. W Warszawie w nowo wybudowanym szpitalu brakuje 120 lekarzy. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Pandemia i zmiana otaczającej rzeczywistości

Łukasz Wieczorek sprawdził, co pandemia zmieniła w naszym życiu. Jak będą wyglądały teraz miasta? Gdzie będziemy mieszkać, a gdzie i jak będziemy pracować? Czy wrócimy do biur, a jeśli tak, to na jakich zasadach?

Hostele interwencyjne dla osób LGBT

70 procent nastolatków LGBT ma myśli samobójcze, są ofiarami przemocy w szkołach, w internecie, a nawet we własnych domach. Dla wszystkich osób o innej tożsamości psychoseksualnej powstają w Polsce miejsca schronienia. W Warszawie całodobowy hostel interwencyjny. Sylwia Piestrzyńska.

Nietypowy zbiór w nietypowym miejscu 

Zaczęło się od zbiórki w mediach społecznościowych. Akcja pozyskiwania pamiątek ze strajku kobiet nabrała takiego tempa, że będzie co oglądać. Zbiory z całej Polski, z miast, miasteczek i wsi zgromadziło Muzeum w Gdańsku. Barbara Sobska.

Nowe obostrzenia

Mamy nowe covidowe obostrzenia i nowe covidowe dane. To ponad 11500 nowych zakażeń i ponad 250 ofiar koronawirusa. Jednym z obostrzeń jest zakrywanie twarzy po nowemu i to od soboty. Będziemy mogli używać tylko maseczek i tylko od nas zależy, czy wybierzemy tą, która nas najbardziej chroni. Monika Celej ustaliła, co zaleca Ministerstwo Zdrowia.

Taśmy Daniela Obajtka

Czy Daniel Obajtek - dziś prezes Orlenu - łamał prawo, kiedy był wójtem Pcimia? Gazeta Wyborcza publikuje nagranie, które dla opozycji jest jednoznaczne. Daniel Obajtek musi podać się do dymisji. Szefa Orlenu nie tak dawno temu chwalił publicznie Jarosław Kaczyński. Adrianna Otręba sprawdziła, o czym Daniel Obajtek decydował i jak miał kierować z tylnego siedzenia.

Sąd Apelacyjny wydał wyrok w sprawie sędziego Tulei

Sąd Apelacyjny nie miał wątpliwości, wydał decyzję zgodną z tym, o czym od dawna mówią sędziowie i sam zainteresowany, czyli sędzia Igor Tuleya. Może on dalej orzekać, jego immunitet nie został uchylony. Sąd mówi też o tym, co też wielu prawników powtarza - Izba Dyscyplinarna nie jest bezstronna. Michał Tracz.

Wynagrodzenie za pracę w domu

Wiele razy trwała dyskusja, dlaczego praca domowa kobiet nie jest opłacana. Praca, która dziennie trwa czasami co najmniej kilka godzin. Temat wraca tym razem za sprawą Chin. Kobieta podczas rozwodu żądała od męża nie tylko podziału majątku, ale też zapłaty za jej obowiązki domowe. Taką możliwość o ubieganie się o swoje, dało jej nowe chińskie prawo. Patryk Rabiega.

Nowe obostrzenia i nakaz noszenia tylko maseczek

Ci, którzy uprawiają sport, zadowoleni nie są, bo przez maseczki trudniej się oddycha. Lekarze o tym wiedzą, dlatego przypominają, że im większa ochrona, tym trudniej o zakażenie. Sylwia Pietrzyńska.