Polska i Świat

Polska i Świat

Sławomir Nowak i poręczenie majątkowe

Co dalej z byłym ministrem Sławomirem Nowakiem? Oficjalnie w piątek mija termin wpłacenia poręczenia majątkowego. Prokurator nie sporządził protokołu przyjęcia tej kwoty. Dawid Rydzek. 

Pytania o koszty ochrony Kaczyńskiego

Ile kosztuje dziennie ochrona prezesa Prawa i Sprawiedliwości? To pytanie zadaje opozycja, bo nie od dziś wiadomo, że dom Jarosława Kaczyńskiego jest pod specjalnym, niemałym nadzorem. Barbara Sobska.

Kurator uderza w Uniwersytetu Jagielloński

Uniwersytet Jagielloński zamienia się w agencję towarzyską - ocenia małopolska kurator oświaty. To jej reakcja na prowadzoną przez uczelnię ankietę dotyczącą bezpieczeństwa i równego traktowania. Minister Przemysław Czarnek oczekuje wyjaśnień, ale nie od kurator tylko rektora uczelni, a ankietę uznał za prowokację. Sylwia Piestrzyńska.

Pandemia i problemy ze wzrokiem u najmłodszych

Na gorszy wzrok u dzieci ma wpływ pandemia, przyklejenie najmłodszych do smartfonów i tabletów, ale nie tylko - naukowcy mówią o braku słońca. Problem jest poważny - krótkowzroczność w porównaniu z rokiem 2019 wzrosła u dzieci o 40 procent. Maria Mikołajewska.

Opozycja chce odtajnienia sejmowego posiedzenia

Było tajne, bo dotyczyło cyberataków na polskich polityków - sprawa ważna, bo wyciekają maile rządzących. Władza o mailach mówić nie chce, Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że pochodzenie wycieku jest nieznane - gdy siedem lat temu też nie było znane, wówczas politykom PiS to nie przeszkadzało. Maciej Warsiński.

TVN24 od kuchni

Nasza stacja obchodzi w tym roku 20 lecie - to dobry czas na poznanie nas od kuchni. TVN24 to nie tylko studio w Warszawie - to nasze ośrodki w całym, a w nich reporterzy, operatorzy, całe ekipy gotowe do pracy o każdej porze i dnia. Patryk Rabiega.

Historyczny lot

Samolot iskierka jest już w drodze ze Stanów Zjednoczonych do Polski. Pierwszy raz pilot przeleci nim Atlantyk, a tą maszyną to nie lada wyczyn. Samolot polskiej produkcji do kraju ściągają miłośnicy lotnictwa. Łukasz Wieczorek.

Wycinka lasów w Polsce

To, ile drzew jest w Polsce wycinanych, widać gołym okiem i ten widok niepokoi tak jak i liczby, chociaż one nie do końca pokazują rzeczywistą sytuację. Z każdą wycinką ginie konkretny ekosystem. Nie chodzi o to, by nie wycinać wcale, tylko mądrze. Eksport polskiego drewna w ostatnim czasie znacząco wzrósł, a spora jego część trafia do Chin. Sylwia Piestrzyńska.

Idzie nowe prawo oświatowe

Kuratorzy mają mieć więcej władzy i silniejszą pozycję. Mieliby większy wpływ na wybór dyrektorów szkół i na to, co proponują w szkołach na zajęciach. Środowiska oświatowe protestują, a minister Przemysław Czarnek mówi, że nie ma czegoś takiego jak autonomia szkół. Adrianna Otręba.

Szczepionki czy pogoda?

Andrzej Duda w Bratysławie mówił, że "liczba zachorowań w Polsce spadła do takiego poziomu jak rok temu, ale w zeszłym roku nie mieliśmy szczepionki". Prezydent zastanawiał się, czy aktualna liczba chorych jest wynikiem szczepionek, czy może letniej pogody. Słowa Andrzeja Dudy wzbudziły kontrowersje. Maria Mikołajewska.

Pytania o plany użycia wojska

Czy rząd chciał użyć wojska wobec kobiet protestujących po zaostrzeniu prawa aborcyjnego? Pytały o to posłanki Koalicji Obywatelskiej. Ma to związek z ujawnieniem domniemanej korespondencji mailowej szefa KPRM Michała Dworczyka, który miał napisać "użycie wojska byłoby porażką wizerunkową". W tym czasie trwały protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Dawid Rydzek.

Niejawne posiedzenie Sejmu

W środę w Sejmie, na wniosek premiera, odbyło się niejawne posiedzenie. Posłowie mieli wysłuchać informacji rządu o cyberatakach wymierzonych w nasz kraj. Nie wszyscy chcieli, niektórzy wyszli z sali obrad. - To kpina z instytucji tajnego posiedzenia - mówili. Barbara Sobska.

Ociepla się woda w jeziorach

Na świecie robi się coraz goręcej, a co za tym idzie, ociepla się także woda w jeziorach - grozi im katastrofa ekologiczna. Brak tlenu oznacza brak życia. Mówi o tym raport "Nature", który opracował międzynarodowy zespół naukowców - wśród nich znalazła się Polka prof. Julita Dunalska. Patryk Rabiega.

W oczekiwaniu na tunel pod Ursynowem

Był plan by kierowcy przejechali nim przed wakacjami - już wiadomo, że to nierealne. Tunel pod Ursynowem, a tym samym część południowej obwodnicy Warszawy, wciąż jest zamknięty dla ruchu. Dziennikarze sprawdzili, ile jeszcze jest do zrobienia i kiedy wyczekiwana od lat droga będzie otwarta. Światełka w tunelu szukał Łukasz Wieczorek.

Kontrowersyjne podróże Czarneckiego

Ryszard Czarnecki dużo podróżuje samochodem - tym razem nie jako europoseł, ale wiceprezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Wydał na to w ciągu ostatnich trzech lat 75 tysięcy złotych. Polityk PiS problemy z kilometrówkami już ma - według Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych miał powiększyć tak zwaną kilometrówkę o ponad 100 tysięcy euro. Barbara Sobska.

Niezadowolenie po pierwszym meczu

Kibice są zawiedzeni, bo początek rozgrywek na mistrzostwach Europy jest dla nas fatalny. Na wyjście z grupy mamy minimalne szanse. Były nadzieje i dobre nastawienie, a skończyło się jak zwykle. Piłkarze biorą krytykę na swoje barki, ale to marne pocieszenie. Dawid Rydzek.

Trudne negocjacje w sprawie kopalni Turów

Czechy złożyły wniosek do TSUE w sprawie nałożenia na Polskę gigantycznej kary - to 5 milionów euro dziennie za niewstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Polska strona zapewnia, że rozmawia, ale to może być mało. Jest projekt porozumienia i plan czwartkowych negocjacji w Pradze. Michał Tracz.

Koniec Wiosny Biedronia

Partia Roberta Biedronia przechodzi do historii. Na zgromadzeniu ogólnym podjęto decyzję o samorozwiązaniu. Dwa lata temu zaczynali z rozmachem, były nadzieje, obietnice i polityczne ambicje. Dziś mówią o budowaniu Nowej Lewicy. Adrianna Otręba.

Walka o głosy z dala od dużych miast

W minioną niedzielę głosowali nie tylko mieszkańcy Rzeszowa. Przedterminowe wybory odbyły się w ponad 100 gminach. W niektórych emocje sięgały zenitu. We wsi Niedźwiedź startował tylko jeden kandydat i przegrał. Wójtem Warlubia został Eugeniusz Kłopotek z Polskiego Stronnictwa Ludowego, polityk z wielkim stażem pokonał popieraną przez Prawo i Sprawiedliwość kandydatkę. Łukasz Wieczorek.

Profilaktyka nowotworów ginekologicznych

Nie da się na to przygotować, ale trzeba mieć siłę, by to przetrwać, zmierzyć się z nowotworem ginekologicznym, nie poddać się. One siłę mają, choć są na różnych etapach leczenia i tą siłą chcą podzielić się z innymi kobietami, uświadamiając im i przypominając, jak ważna jest profilaktyka. Adrianna Otręba.