Polska i Świat

Polska i Świat

Parasol ochronny nad policją

W listopadzie podczas Strajku Kobiet policjant wobec demonstranta użył pałki teleskopowej. Choć pojawiają się pytania o stosowanie nadmiernej przemocy przez policję, w tym przypadku nie ma mowy o surowej karze wobec funkcjonariusze. Ekspertów i polityków opozycji to dziwi, więc pytają, czy nad działaniami policji rozciągnięto parasol ochronny. Monika Celej.

Kraśnik wycofuje się z uchwały anty-LGBT

Kraśnik rzutem na taśmę wycofuje się z uchwały anty-LGBT. Jedności dalej nie ma, ale szala głosów przechyliła się na stronę, która pozwala miastu odbudować wizerunek w kraju i poza Polską, a także pozyskać finansowe dotacje. Maria Mikołajewska.

Sondaż w cieniu konfliktu w Zjednoczonej Prawicy

Jakie szanse na wejście do Sejmu miałyby partie Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina, gdyby wybory odbyły się dzisiaj? Czy PiS mógłby rządzić samodzielnie? Sondaż mówi wiele i zapewne wielu polityków dokładnie się mu przyjrzy, tym bardziej że w Zjednoczonej Prawicy nadal trzeszczy i sporów nie ubywa. Dawid Rydzek.

Została zmumifikowana, będąc w ciąży

Sensacyjne odkrycie polskich naukowców. Mumia ciężarnej kobiety znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Były liczne badania i analizy, które pozwoliły zweryfikować wcześniejszy zupełnie inny pogląd. Patryk Rabiega.

Praca kapelanów w czasie pandemii

Pandemia oczami tych, którzy nie leczą pacjentów, ale są blisko nich - również w najtrudniejszych chwilach. Kapelani trzymają pacjentów za ręce i są łącznikiem między chorymi a rodziną. To oni przekazują czasem ostatnie słowa. Łukasz Wieczorek.

Odłożona bitwa o Rzeszów

Przedterminowe wybory prezydenckie w Rzeszowie odbędą się 13 czerwca. Ich termin został przełożony z 9 maja. Materiał Dawida Rydzka.

Szczepienia dla cudzoziemców

Sylwia Piestrzyńska sprawdziła, co ze szczepieniem osób, które nie mają numeru PESEL, ponieważ są cudzoziemcami, a mają prawo pobytu w Polsce, bo tu pracują, studiują lub są tutaj ich rodziny.

Psi przewodnicy w czasie pandemii

W środę obchodziliśmy międzynarodowy dzień psa przewodnika. W Polsce mamy 125 czworonożnych bohaterów, bo dzięki nim osoby z niepełnosprawnością wzroku stają się bardziej samodzielne, pewne siebie, mogą bezpiecznie podróżować. W pandemii, gdy konieczne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących dystansu społecznego, osoby z dysfunkcją wzroku są w jeszcze trudniejszej sytuacji niż zazwyczaj. Patryk Rabiega. 

Śmierć na komisariacie

W Sejnach na Podlasiu młoda kobieta dusi się na komisariacie i umiera. Zatrzymano ją, bo prowadziła samochód pod wpływem narkotyków, ale nie wiadomo, czy to było przyczyną jej śmierci. Sprawę bada teraz prokuratura, bo z przełyku 21-latki lekarze wydobyli woreczki foliowe z jakąś substancją - prawdopodobnie z narkotykami. Nie wiadomo, czy kobieta połknęła je już na komisariacie. Sylwia Piestrzyńska.

Osoby LGBT zagrożone bezdomnością

Bezdomne osoby LGBT szukają akceptacji i schronienia. Często się zdarza, że dach nad głową tracą z powodu swojej orientacji. Bywa, że po coming oucie tracą wszelkie wsparcie ze strony najbliższych. Stają się wrogami, balastem i wstydem. Fundacja Po Drugie od marca prowadzi interwencyjne mieszkanie dla osób LGBT. Jego lokalizacja nie jest znana. Pomoc na jaką można liczyć to nie tylko dach nad głową. Maria Mikołajewska.

Transformacja polskiego górnictwa

Polskie górnictwo powoli przechodzi do historii - taki jest plan i wymóg unijny. Rezygnacja z węgla to konieczność, ale opór jest i górnictwa, i władzy. Ekolodzy porozumienie oceniają jako kompletne mydlenie oczu, które de facto zakłada przedłużenie działania kopalń jeszcze o kolejne trzy dekady. Dawid Rydzek.

Agenci CBA w domu syna Banasia

Po porannym przeszukaniu domu syna Mariana Banasia przez agentów CBA, prezes NIK nie ma wątpliwości, że to nie przypadek, tylko odpowiedź na opublikowane fragmenty raportu o wyborach kopertowych. Prezes NIK mówi o bolszewickich czasach i o policyjnym państwie w czystej postaci, w którym rządzą służby, a nie premier, prezydent czy parlament. W mocnych słowach zapewniał w środę, że będzie bronił niezależności NIK do końca swojej kadencji. Barbara Sobska.

Przedsiębiorcy miesiące po wprowadzeniu obostrzeń

Restauratorzy, hotelarze czy trenerzy mogą szykować się do otwarcia swoich biznesów. Jak radzili sobie przez ostatnie miesiące? Ile czasu będą wychodzić na prostą i czy wszyscy zostaną na rynku? Łukasz Wieczorek rozmawiał z przedsiębiorcami, którzy spotkali się z nami kilka miesięcy temu, gdy rząd zaostrzył obostrzenia.

Rząd zapowiada znoszenie obostrzeń

Rząd w środę przedstawił plany odmrażania gospodarki. Od 4 maja najmłodsi uczniowie w całej Polsce wracają do szkół, otwarte będą galerie sztuki i handlowe oraz muzea. Od 8 maja otwierają się hotele przy połowie obłożenia, ale restauracyjne ogródki dopiero od połowy maja. Od 29 maja wracają do szkół uczniowie wszystkich klas w trybie stacjonarnym i dopiero wtedy otwarte zostaną kina i teatry. Adrianna Otręba.

Polacy chętnie inwestują

Takiego boomu dawno nie było - Polacy kupują mieszkania, działki budowlane, rekreacyjne, siedliska, a nawet grunty rolne i leśne. Deweloperzy budują najwięcej w historii, a Polacy oszczędności inwestują, a nie trzymają na lokatach. Jeśli nie mają oszczędności, to banki im chętnie pożyczą, dostępność kredytów też jest łatwiejsza. Materiał Karoliny Bałuc.