Polska i Świat

Polska i Świat

Rząd Prawa i Sprawiedliwości przyjął projekt ustawy o świadczeniu dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Wysokość dodatku będzie zależała od dochodu. - To jest urągające osobom niepełnosprawnym. To jest poniżenie ogromne – oceniła Iwona Hartwich, matka niepełnosprawnego, która w 2018 roku protestowała w Sejmie.

W wielu aptekach brakuje leków na nadciśnienie i cukrzycę. Farmaceuci ostrzegają, że sytuacja może się pogorszyć i w związku z tym napisali list do ministerstwa.

Zdaniem sądu zatrzymanie o świcie Elżbiety Podleśnej i doprowadzenie jej na komendę za plakaty z tęczową Matką Boską było niezasadne, ale legalne. W sprawie aktywistki niebawem zapadnie kolejny wyrok – tym razem za obrazę uczuć religijnych.

Rząd oskarża samorządowców za trudną sytuację w szkołach w związku z podwójnym rocznikiem w liceach, a władze miast mówią o nieudanej reformie. Andrzej Stanisławek, wiceminister szkolnictwa wyższego za poradę, że "uczniowie, którzy nie dostali się do żadnej szkoły, mogą poszukać odpowiedniej za granicą" podał się do dymisji.

Tak nurkują samotnicy. Może dlatego polski nurek Sebastian Marczewski po tym, jak zszedł na głębokość 333 metrów - już nie wypłynął. Zaplątał się w liny. Najpierw skończyło się powietrze w butli, chwile później - skończyło się życie. Chciał pobić rekord świata i okiełznać głębiny. Jemu się nie udało, ale inni będą próbować. Balansując na granicy życia i śmierci.

111 nowych urządzeń będzie pilnowało bezpieczeństwa na drodze. Unia Europejska przekaże 160 milionów złotych na nowe fotoradary, rejestratory i odcinkowe pomiary prędkości. Część z urządzeń stanie przy przejazdach kolejowo-drogowych, aby kierowcy w końcu się nauczyli, że czerwone światło przed torami to absolutny zakaz na nie wjazdu i gwarancja przeżycia.

Sprawą zajął się prokurator i Państwowa Inspekcja Pracy. Teraz do świeckiego grona dołącza episkopat, który zwolnionego pracownika Ikei nazywa obrońcą wiary. Bo gdy na wewnętrznej stronie firmy pojawił się tekst o tolerancji dla osób LGBT, ten opowiedział cytatem z Pisma Świętego. A że w nim było o "ukaraniu śmiercią i kamieniu u szyi", to pojawia się pytanie, kto pierwszy w tej sprawie kamieniem rzucił.

Wielki zawód i wielkie nerwy w Olsztynie, Białymstoku i Szczecinie - wszędzie tam są uczniowie z podwójnego rocznika, którzy nie dostali się do żadnej z wybranych szkół. Lista miast, które muszą uporać się ze skutkami reformy edukacji jest coraz dłuższa. W poniedziałek dołączył do niej Lublin, gdzie nawet najlepsi uczniowie nie znaleźli miejsc w liceach.

Po decyzji Polskiego Stronnictwa Ludowego, które wykluczyło możliwość koalicji z partiami lewicowymi, to do Grzegorza Schetyny należy wybór, czy postawić na sprawdzonego, lecz osłabionego koalicjanta, czy na silniejszą lewicę. Cokolwiek się stanie, to opozycja jeszcze przez wyborami o porażce może mówić, bo szeroka miała być ich koalicja, a nie uśmiech politycznych przeciwników.

Miał tylko dwa dni, aby spakować swoje życie w Krakowie i zacząć je na nowo niemal 300 kilometrów dalej. Taką decyzję podjął Bogdan Święczkowski i to on jest adresatem listu, który w obronie prokuratora Mariusza Krasonia napisali jego koledzy po fachu. Nie przemilczymy tej sprawy - mówią - bo decyzje kadrowe nie mogą być narzędziem osobistej zemsty.

To 24 historie degradacji, przenosin do innych wydziałów, wezwań do składania wyjaśnień w trybie dyscyplinarnym. Choć różnią się miejscem i skalą kłopotów, łączy je jedno: wszystkie dotyczą tych, którzy nie są zwolennikami zmian w sądownictwie. Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" publikuje raport i zapada milczenie.

Sejm pracuje nad specustawą, na mocy której tereny dotychczas należące do miasta przejmie Skarb Państwa, a decyzje związane z budową muzeum będzie podejmować wojewoda pomorski. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz ocenia, że rząd Prawa i Sprawiedliwości chce w ten sposób przejąć teren i wykorzystać historię.

Oskarżony o brutalne morderstwo tłumaczki języka włoskiego, Kajetan P. miał w piątek usłyszeć wyrok. Sąd Okręgowy w Warszawie niespodziewanie wznowił przewód i zdecydował o dopuszczeniu nowego materiału dowodowego.

Do wyborów coraz mniej czasu, stąd coraz silniej wybrzmiewa pytanie, czy opozycyjne partie zdecydują się iść do wyborów razem czy osobno. Wciąż nie wiadomo, czy Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe zdecydują się na wspólny start.

Policjant użył paralizatora, pies stracił wzrok. Wszystko wydarzyło się w Szewcach pod Wrocławiem. Policjant twierdzi, że pies go zaatakował. Rodzina pyta, jakim prawem funkcjonariusze wchodzą na teren posesji bez nakazu. Policjant rodzinę przeprosił, ale na przeprosinach może się nie skończyć.

Warszawa rozprawi się z kierowcami, którzy nie płacą za parkowanie. Wyśle na drogi e-kontrole. Samochód będzie jeździł i skanował numery rejestracyjne zaparkowanych aut sprawdzając, czy bilet jest opłacony. Pierwsze testy już były. Jak wypadły?