Polska i Świat

Polska i Świat

Podręczniki szkolne pod lupą ministra Czarnka

Minister Przemysław Czarnek chce sprawdzić podręczniki szkolne i do współpracy zaprasza ekspertów - powołuje też pełnomocnika do spraw podstaw programowych i podręczników Artura Góreckiego. Jego dotychczasowe działania i związek z Ordo Iuris budzą wśród nauczycieli i ekspertów mieszane uczucia. Boją się ideologizacji, a to czas nie na sprawdzanie treści, tylko na zadanie sobie pytania, jak w czasie pandemii będą wyglądały egzaminy. Adrianna Otręba.

Nieporozumienia w Zjednoczonej Prawicy

Czy PiS zdyscyplinuje swoich koalicjantów i czy dalej Zjednoczona Prawica będzie zjednoczona? Nieporozumienie w Porozumieniu nadal trwa, więc PiS chce z tym skończyć. Kierownictwo PiS obradowało w piątek przy Nowogrodzkiej. Na kogo postawi: na Jarosława Gowina, czy na Adama Bielana? Stawką jest nie tyle przyszłość prezesa, ile przyszłość rządu. Jacek Tacik.

Co dalej z Rzecznikiem Praw Obywatelskich?

Kto zastąpi Adama Bodnara, którego kadencja już dawno wygasła, ale do tej pory nie wybrano jego następcy? O jedność w tym temacie trudno. Dawid Rydzek ustalił, czy skłócone środowisko polityczne może połączyć kandydatura niezależnej senator Lidii Staroń.

Reżim Łukaszenki stosuje coraz większe represje

Sytuacja przypomina czasy stalinowskie z taką różnicą, że jeszcze nie strzelają w głowę - mówią Białorusini w Polsce. Reżim Aleksandra Łukaszenki stosuje coraz większe represje. Więzienie po sfabrykowanych dowodach, groźby odebrania dzieci, zwolnienia z pracy. Ci, którzy uciekli, spokojnego życia szukają między innymi w Polsce. Sylwia Piestrzyńska.

Nie było kontroli, będą mandaty

Drogowcy z Bielska-Białej zaczęli nagrywać kierowców, którzy łamią przepisy. Tu nie chodzi o nagonkę - zapewniają urzędnicy. Przesyłanie filmów i zdjęć piratów drogowych służbom, to już standard w całej Polsce. Łukasz Wieczorek.

Godson na prezydenta Nigerii

Był polskim posłem, dziś chce zostać prezydentem Nigerii. To John Godson, dobrze znany nam kiedyś poseł, który opuścił Polskę sześć lat temu, ale politycznych marzeń nie. Patryk Rabiega.

Bart Staszewski wyróżniony przez magazyn "Time"

Chce zmiany rzeczywistości i jego cel został dostrzeżony przez magazyn "Time". Aktywista Bart Staszewski znalazł się w prestiżowym zestawieniu magazynu stu najbardziej wpływowych ludzi, którzy kształtują przyszłość. O tym wielkim wyróżnieniu Adriann Otręba.

Stanowisko PO w sprawie aborcji

Platforma Obywatelska i jej nowe stanowisko w sprawie aborcji. Jest Pakiet Praw Kobiet i nowe proponowane rozwiązania. Jasnego stanowiska w tej sprawie oczekiwali od nas wyborcy - mówi Borys Budka, choć jedności w Platformie nie ma, bo konserwatywne skrzydło na takie zmiany nie jest gotowe. Barbara Sobska.

Coraz więcej młodych mieszka z rodzicami

Dlaczego młodzi zamiast myśleć o opuszczeniu rodzinnego domu, nadal w nim zostają? Liczba tak zwanych gniazdowników na przestrzeni kilku ostatnich lat znacznie wzrosła. Powody mieszkania z rodzicami są różne, nie wszystkie zależne od młodych. Maria Mikołajewska.

Kontrowersyjny projekt w sprawie sądów

Czy w czasie pandemii orzekać będą mniejsze składy sądów? Władza złożyła do Sejmu kontrowersyjny projekt, który spowoduje, że w wielu przypadkach w sądach apelacyjnych, zamiast trzech będzie orzekać tylko jeden sędzia. Dla jednych to sposób na sądy w czasie pandemii, dla drugich furtka do manipulacji. Michał Tracz.

Politycy PiS i niekonstytucyjne przepisy

Sami decydowali o obostrzeniach, sami je złamali i sami za nie nie odpowiedzą. Krakowski sąd uznał, że politycy PiS, którzy w kwietniu 2020 roku, w czasie pandemii zjawili się na Wawelu w rocznicę smoleńską, choć obowiązywał zakaz zgromadzeń, nie złamali prawa, bo przepisy są niekonstytucyjne. To nie pierwsza taka decyzja sądu. Dawid Rydzek.

Pytania o plan szczepień w Polsce

Czy plan szczepień w Polsce stoi pod znakiem zapytania? Rząd nie ma jeszcze informacji odnoście dostaw szczepionek w drugim kwartale. Ma za to ambitny plan: szczepić co miesiąc milion Polaków, a od marca nową grupę. Łukasz Wieczorek.

Cena za śmieci z polityką w tle

Czy podrożeją opłaty za śmieci w Warszawie? Radni uchwalili, że cena ma być uzależniona od zużycia wody. Ma, bo sprawą zajęła się prokuratura. Ta najpierw skierowała do sądu skargę na uchwałę radnych, teraz domaga się jej wstrzymania. Władze Warszawy mówią o absurdalnej sytuacji. Materiał Łukasza Wieczorka.

Osoby z niepełnosprawnościami o miłości

Osoby z niepełnosprawnością każdego dnia walczą o lepsze jutro. Walka nierówna na każdym polu, również tym najbardziej intymnym. Nie dla wszystkich miłość jest łaskawa, bo osoby z niepełnosprawnością często nie mają na nią przyzwolenia społecznego. Pokazuje to najnowszy raport fundacji Avalon - aż 40 procent z przebadanych 800 osób mówi o dyskryminacji. Materiał Karoliny Bałuc.

Ministerstwo Zdrowia chce centralizacji szpitali

Pomysł Ministerstwa Zdrowia, aby centralizować szpitale niepokoi samorządy. Plan restrukturyzacji ma być znany do końca lutego. Według ministerstwa pandemia obnażyła słabości w zarządzaniu szpitalami. Resort obwinia za to samorządy - te z kolei uważają, że centralizacja szpitali to nie reforma systemu, ale krok wstecz, za który zapłacą pacjenci. Materiał Moniki Celej.

Rośnie poziom wody w Bałtyku

Powodem rosnącego poziomu wody w Morzu Bałtyckim jest katastrofa klimatyczna - naukowcy z Polskiej Akademii Nauk uważają, że do końca stulecia, według najgorszego scenariusza, poziom wody w morzach i oceanach może wzrosnąć nawet o metr. To oznacza, że wiele miejsc na świecie znajdzie się pod wodą. Zagrożona jest także północna część Polski. Patryk Rabiega pyta, czy Gdańsk znajdzie się pod wodą.

KRS zbada aferę w KRS

Będzie kontrola i raport po aferze z dodatkowymi dietami za posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa. Ale aferę w KRS-ie będzie wyjaśniać sama KRS. Przeciwnicy takiego rozwiązania w skrupulatną kontrolę nie wierzą, w zamiatanie spraw pod dywan już tak. Materiał Michała Tracza.

Pytania o odpowiedzialnych za tuszowanie pedofilii

Co państwo, świeckie organy ścigania i politycy zrobili w sprawie księdza Andrzeja Dymera, który wykorzystywał dzieci? Ksiądz zmarł, ale sprawa nie powinna być zamknięta, bo cały czas żyją ci, którzy o sprawie wiedzieli i pozwolili na jej tuszowanie. Materiał Jacka Tacika.

Obawy przed trzecią falą koronawirusa

W związku z nagłym wzrostem liczby zachorowań pojawiają się pytania, czy czeka nas trzecia fala koronawirusa. W ciągu ostatnich dni liczba podniosła się aż o 20 procent i zbliża się do prawie dziewięciu tysięcy. Widzą to eksperci i przestrzegają, że jeszcze trochę i nie będzie mowy o odmrażaniu gospodarki - apelują o rozsądek, stosowanie się do panujących obostrzeń i przypominają, że wirus mutuje. Przez Polskę przechodzi jego brytyjska odmiana. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Tuszowanie pedofilii w polskim Kościele

Zmowa milczenia, tuszowanie pedofili w polskim Kościele i brak działań przez ponad 25 lat. Wnioski i pytania po reportażu "Najdłuższy proces Kościoła" są wstrząsające. Nie zrobiono nic przez wiele lat - hierarchowie kościelni tuszowali sprawę. Prymas Polski w oświadczeniu napisał "przykro mi, że nie sprostałem oczekiwaniom osób pokrzywdzonych przez księdza Dymera". Ofiary nie doczekały się sprawiedliwości. Ksiądz Dymer po długiej chorobie zmarł, ale to nie jest koniec tej sprawy. Michał Tracz.