Polska i Świat

Polska i Świat

Protesty przed siedzibą MEiN

Protest Strajku Kobiet w Warszawie i próba zablokowania miasta w kilku miejscach. Manifestacje zaczęły się przed Ministerstwem Edukacji i Nauki, gdzie kilka osób przykuło się do bramy. Interweniowała policja - kilka osób zostało zatrzymanych. Wśród nich była fotoreporterka Agata Grzybowska. Policjanci siłą wciągnęli ją do samochodu, mimo że pokazywała im legitymację prasową. Maciej Warsiński.

TVN pomaga

Telewizja TVN rusza z pomocą. Dzięki trwającej właśnie akcji postaramy się zapewnić z jednej strony posiłek dla potrzebujących, z drugiej wsparcie dla pogrążonej w kryzysie branży gastronomicznej. O szczegółach Patryk Rabiega.

Mieszkańcy reagują na listy seniorów z DPS-u

Niesamowita zbiórka po niesamowitych listach seniorów z łódzkiego DPS-u. Listy do Świętego Mikołaja chwyciły za serce wszystkich, którzy zawsze o roli świętego marzyli i tak ruszyła lawina dobroci. Adrianna Otreba.

Artyści czekają na pomoc

Co z obiecaną pomocą dla artystów? Najpierw głos zabrał minister kultury, ale po kontrowersjach związanych z tym, komu i ile zamierza wypłacić państwowych pieniędzy, wycofał się i nastała cisza. Teraz głos zabrali artyści i opozycja, która chce kontroli sposobu przyznawania środków z Funduszu Wsparcia Kultury. Monika Celej.

Ziobro chce karać za upublicznianie nazwisk policjantów

Zbigniew Ziobro chce postępowań karnych wobec osób, które upublicznią nazwiska policjantów, którzy brali udział w kontrowersyjnych działaniach służb podczas protestów strajku kobiet. Chodzi głównie o policjantów po cywilnemu, bez oznaczeń, którzy pałkami teleskopowymi bili protestujących. Michał Tracz.

Wpływ pieniędzy z Brukseli

W czasie, gdy ważą się losy unijnego budżetu przypominamy jak pieniądze z Brukseli wpływają na nasze życie. Po wejściu Polski do Wspólnoty, nasz kraj dostał setki miliardów złotych. Ale pieniądze z Brukseli płynęły nad Wisłę dużo wcześniej. Drogi i oczyszczalnie za unijne dotacje polskie miasta budowały już w latach 90. i wcale nie za euro. Łukasz Wieczorek.

Resort zdrowia zapowiada programy profilaktyki

Wiosną czeka nas odbudowa zdrowia Polaków - ogłasza Ministerstwo Zdrowia. Z powodu lęku przed koronawirusem zaniechaliśmy regularnych badań. Resort zdrowia zapowiada, że za kilka miesięcy ruszą specjalne programy profilaktyki skierowane przede wszystkim do seniorów. Anna Wilczyńska.

Polacy popierają członkostwo w Unii

87 procent Polaków popiera członkostwo Polski w Unii Europejskiej - wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. To kolejne potwierdzenie wyjątkowego poparcia dla naszej obecności w Unii. Po co więc wspierający rząd prawicowy tygodnik pisze na okładce, że Unii trzeba powiedzieć dość? Jacek Tacik.

Rozbieżności w danych dotyczących zakażeń

Będą konsekwencje służbowe i będzie nowy model raportowania zakażeń koronawirusem. Główny Inspektorat Sanitarny przyznaje, że doszło do rozbieżności w danych - sanepidu i Ministerstwa Zdrowia. Te rozbieżności to tysiące przypadków. Barbara Sobska.

Miesiąc protestów po orzeczeniu Trybunału

Kolejne protesty na ulicach. Minął ponad miesiąc od decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy aborcyjnej i nadal ta decyzja nie została opublikowana. Nawet w partii rządzącej nie wszyscy wiedzą, dlaczego tak się dzieje. Dawid Rydzek.

Pierwszy mężczyzna na okładce amerykańskiego Vogue'a

Harry Styles to postać, która zapisała się w historii amerykańskiego Vogue'a, bo po raz pierwszy mężczyzna pojawił się na okładce. Włożył sukienkę i podzielił opinie, czy taka wolność wyrazu jest potrzebna. Muzyk już dawno temu uwolnił się od wizerunku chłopaka z boysbandu. Stał się wyrazisty, a jego sława pozwala mu wyrażać jego wrażliwość i to, co myśli. Patryk Rabiega.

Protesty po zatrzymaniu 17-latka

W czwartek zatrzymania przed sądem okręgowym w Warszawie, w piątek pikieta przed warszawską prokuraturą. Znajomi 17-letniego zatrzymanego Janka przyszli go wesprzeć, bo nie godzą się na takie działanie policji. Rodzina o zatrzymaniu syna dowiedziała się od kolegów . Nie mogła ustalić, na jakim komisariacie się znajduje, bo ciągle przewożono go w inne miejsce. Adrianna Otręba.

Lekarze odpowiadają Lichockiej

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka zaproponowała, że sposobem na poprawę sytuacji w polskiej ochronie zdrowia może być oddelegowanie przez Niemcy polskich lekarzy na czas pandemii. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Głos zabrało Polskie Towarzystwo Medyczne w Niemczech, a Anna Wilczyńska dotarła do lekarzy, którzy wyjechali z kraju. Podają swoje powody i podkreślają, że nie godzą się, by teraz nimi handlować.

Egzamin ósmoklasisty i matura po nowemu

Minister Przemysław Czarnek ogłasza zmiany. Zakres wiedzy potrzebnej do zdania egzaminu ma być mniejszy o 20-30 procent. Nauczyciele po decyzji nie skaczą z radości, bo nadal niewiele wiadomo na temat tego, czego się uczyć, a czego nie, i co z materiałem, który został już przerobiony. Jacek Tacik.

Jedyna kandydatka na RPO znów odrzucona

Sejm po raz kolejny nie zgodził się na kandydaturę mecenas Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, którą zgłosiły kluby opozycyjne, a poparcie dla niej wyraziło ponad tysiąc organizacji społecznych. Wcześniej jedyna kandydatka na Rzecznika Praw Obywatelskich uzyskała negatywną opinię sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Dawid Rydzek.

Sędzia Żurek czeka na proces

Nie będzie zmiany składu orzekającego w sprawie dyscyplinarnej sędziego Żurka. Katowicki sąd poprowadzi dyscyplinarkę sędziego. Proces ruszy wkrótce. To kolejny sędzia, który - jak mówi środowisko prawnicze - jest ścigany, bo naraził się władzy. Ma jednak wsparcie kolegów, bo on, jak i sędzia Igor Tuleya, stali się symbolem walki o praworządność. Michał Tracz.

Trudny czas w psychiatrii

Duszność, przyspieszone bicie serca czy brak władzy w nogach i rękach - o wszystkich tych objawach, w czasie pandemii słyszeliśmy wielokrotnie. Jednak tym razem, opowiada o nich, nie osoba chora na COVID-19, a pacjentka oddziału psychiatrycznego. Kobieta od lat mierzy się z depresją i atakami paniki, które znów wróciły, bo zamknięcie w domu w czasie pandemii nie służy polepszeniu zdrowia. WHO alarmuje, że zdrowie psychiczne ludzi się pogarsza. Polska psychiatria z problemami nie radzi sobie od lat. Karolina Bałuc.

Warszawa przechodzi na nowy system opłat za śmieci

200 złotych miesięcznie za śmieci. Tyle może zapłacić czteroosobowa rodzina z Warszawy. Stawka może być niższa albo jeszcze wyższa. Wszystko zależeć będzie od zużycia wody. Stolica 1 grudnia ma przejść na nowy system opłat za śmieci. Nowy przepis budzi olbrzymie kontrowersje - protestują mieszkańcy i spółdzielnie. Najbardziej sprawiedliwego rozwiązania szukają miasta w całym kraju. Łukasz Wieczorek.

Polacy inwestują w pulsoksymetry

Ci, którzy są zakażeni, powinni pomyśleć o pulsoksymetrze, by samodzielnie sprawdzić, czy nie potrzebują fachowej pomocy, a nie tylko e-porady. Lekarze mówią, że to dobry pomysł, ale zwracają uwagę, by odpowiednio go używać. Anna Wilczyńska sprawdziła, jak działa i co daje osobom, które są chore na COVID-19.