Polska i Świat

Polska i Świat

Już wiadomo, że nie wszystkie obietnice będą zrealizowane. Nawet jeśli podpisano porozumienie. Nie starczy na odpowiednie obiecane dofinansowanie służby zdrowia. Rok temu po fali protestów lekarze rezydenci podpisywali porozumienie z rządem. Były tak konkretne daty i liczby. Dziś po publikacji Wieloletniego Planu Finansowego niewiele z tego zostaje. Lekarze są oburzeni, mówią wprost - to oszustwo.

Dziesiąty dzień strajku nauczycieli i nadal pat. Rozmowy między rządem a związkami będą wznowione w czwartek, ale na razie nie słychać o nowych propozycjach. Są za to kolejne gesty wsparcia dla protestujących nauczycieli, jak warszawski koncert "Artyści dla nauczycieli". Sami protestujący też przypominają o sobie. Przed MEN-em wykrzyczeli swoje żądania.

Znak Solidarności, który miał łączyć, a dzieli. Związkowa Solidarność nie chce, by Europejskie Centrum Solidarności korzystało z loga. Poszło o zorganizowane w Europejskim Centrum Solidarności wydarzenie przez gdańskie stowarzyszenie Tolerado, działające na rzecz środowiska LGBT. Przypomnijmy, że to nie pierwszy spór.

Kolejne miasta dostają rachunki za prąd i nie mogą nadziwić się, że rządowa obietnica ma się nijak do rzeczywistości. Rachunki są wyższe nawet o 70 procent. Rzeszów wysyła pismo do firmy dostarczającej prąd, a w nim powołuje się na rządowe obietnice, ale firma niewiele może zdziałać, bo nadal nie ma w tej sprawie rozporządzenia. Prezydenci miast zaczynają ostrzegać, że będzie mniej inwestycji w mieście i będzie drożej.

Otoczeni przez sępy - tak, jak i one rzucają się na każdą dostawę śmieci. Wenezuelscy emigranci jedzą na wysypisku za brazylijską granicą. Nie stać ich na to, żeby ruszyć dalej. Co czwarty Wenezuelczyk potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej. Aby przeżyć, żyją na wysypisku.

Francja nadal pogrążona w smutku po tym, jak katedra Notre Dame stanęła w płomieniach. Świątynia zostanie zapamiętana jako piękna i okazała. To symbol Francji, który bardzo mocno zapisał się w historii, literaturze, muzyce i architekturze, nie tylko francuskiej.

W dziewiątym dniu strajku nauczycieli ZNP, Forum Związków Zawodowych i rząd uzgodnili, że w czwartek wrócą do negocjacji. Szanse na uzyskanie porozumienia jest małe. "49 procent badanych nie popiera strajku nauczycieli" - wynika z najnowszego badania Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24.

Uczniowie do matury przygotowują się, choć pewności nie mają, czy będą mogli ją napisać. Najpierw muszą ukończyć szkołę, a żeby tak się stało, trzeba zwołać radę pedagogiczną, w której musi uczestniczyć odpowiednia liczba nauczycieli. W przypadku strajku jest to bardzo trudne.

Pod adresem nauczycieli padają coraz ostrzejsze argumenty. Niektórzy sugerują, że jeżeli pracownicy oświaty twierdzą, że zarabiają za mało - to mogą się zwolnić. Łukasz Wieczorek, reporter "Polski i Świata", spotkał się ze studentami pedagogiki i pytał, dlaczego chcą zostać nauczycielami.

Jeśli spełnią się rządowe zapowiedzi - w 2020 roku nastąpi koniec Otwartych Funduszach Emerytalnych. Od decyzji pracownika ma zależeć, czy zgromadzone do tej pory środki trafią do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy na Indywidualne Konta Emerytalne.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości łagodzi przekaz dotyczący obniżki podatków - w tym zerowego PIT-u dla młodych. Zmiany pojawią się także w projekcie obniżki podatku PIT z 18 procent do 17 procent. Pierwotnie miało to dotyczyć wszystkich, a nie tylko młodych osób.

Sędzia Monika Frąckowiak stanie przed sądem dyscyplinarnym, bo nie pisze uzasadnień do wyroków na czas. Problem w tym, że to nie jedyna sędzia, która nie trzyma się terminów. Jej koledzy podkreślają, że od pozostałych odróżnia się tym, że głośno mówi o łamaniu w Polsce praworządności.

Sycylijska prokuratura wszczęła śledztwo wobec szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Włoch, wicepremiera Matteo Salviniego. Chodzi o wydarzenia ze stycznia, kiedy to szef MSW zlecił zamknąć włoskie porty dla statków organizacji pozarządowych zabierających migrantów z łodzi i pontonów na Morzu Śródziemnym. Jednostka Sea Watch 3 czekała 13 dni na zgodę na zawinięcie do portu.

Sąd w Holandii ogłosił wyniki badań DNA, z których wynika, że ojcem pół setki dzieci jest lekarz, właściciel holenderskiej kliniki niepłodności. To z niej pochodzi też inny, słynny dawca nasienia. Obaj mężczyźni mogą mieć na świecie łącznie około pół tysiąca dzieci.

Rozpoczyna się sezon na kleszcze. W zeszłym roku nastąpił dramatyczny wzrost liczby przypadków boreliozy. Staje się coraz powszechniejsza w umiarkowanej strefie klimatycznej.

We wtorek drugi dzień egzaminu dla ósmoklasistów. Na razie udaje się przeprowadzać egzaminy, ale coraz częściej powtarza się pytanie, co z promocjami uczniów i maturą. Nauczyciele powtarzają, że są zdeterminowani. A rząd, że jest gotowy do rozmów. Problem polega na tym, że ciągle chce rozmawiać o tych samych propozycjach. Propozycjach, które nauczyciele odrzucają.

Koniec Otwartych Funduszy Emerytalnych ma nastąpić na początku 2020 roku. System emerytalny, który proponujemy, ma być oparty na trzech filarach - tłumaczył w premier Mateusz Morawiecki. Gdzie trafią pieniądze Polaków i jaki ich procent pobierze sobie w formie opłat i podatków państwo?