Polska i Świat

Polska i Świat

Rusza program profilaktyki dla osób 40+

W czwartek ogłoszono start programu profilaktyki zdrowotnej. By na wczesnym etapie wychwytywać wszelkie dolegliwości, zaczynamy nadrabianie deficytów zdrowotnych, które są związane nie tylko z pandemią - obiecują rządzący. Anna Wilczyńska.

Rydzyk przed sądem

Ojciec Tadeusz Rydzyk zeznaje przed sądem, że nie posiada niczego. Proces wytoczyła fundacja WatchDog Polska za brak informacji od Lux Veritatis o wydawaniu środków otrzymanych od rządu. Na liście instytucji dotujących fundację ojca Rydzyka są jeszcze między innymi Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Polityki Regionalnej, Rodziny i Polityki Społecznej. Barbara Sobska.

Pytania o przyszłość Platformy

Przyszłość Platformy Obywatelskiej i pytanie, kto stanie na jej czele. W sobotę na Radzie Krajowej ma pojawić się Donald Tusk i przedstawić swoje plany na powrót do krajowej polityki. To wydarzenie mogłoby być okazją do ogłoszenia zmian w kierownictwie partii. Adrianna Otręba.

Zwalnia tempo szczepień

Tempo szczepień spada w całej Europie. Rządzący biorą pod uwagę pesymistyczny scenariusz i nie wykluczają wprowadzenia kolejnego lockdownu w drugiej połowie sierpnia - wszystko zależy od czwartej fali, która może pojawić się jeszcze przed końcem wakacji. Jest apel o szczepienie się, bo to jedyna metoda pokonania wirusa i zatrzymania kolejnej fali pandemii. Na razie ponad 12 milionów Polaków jest w pełni zaszczepionych. Materiał Adrianny Otręby.

Opowiadaliśmy o nich wiele lat temu. Sprawdzamy, gdzie są teraz 

W 20. rocznicę powstania TVN24 wracamy do bohaterów, których mogli państwo zobaczyć na naszej antenie wiele lat temu. Co zmieniło się w życiu 104-latka, który siedem lat temu ścigał się na bieżni? Co słychać u byłego posła Johna Godsona, który startował w wyborach na prezydenta Łodzi? Z kolei Filip marzył, by zostać kolejarzem – zrealizował swój plan? W TVN24 od 20 lat trzymamy rękę na pulsie. Materiał Łukasza Wieczorka.

Polska przegrywa przed europejskimi trybunałami

Przegrywanie przez Polskę procesów w europejskich sądach może nas słono kosztować. Nie chodzi tylko o ostatnią decyzję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. To nie tylko wyroki, ale także odszkodowania pieniężne. W dziedzinie praworządności w trybunale w Strasburgu na rozstrzygnięcie czeka 13 spraw przeciwko Polsce. W TSUE w Luksemburgu kolejnych 14. Władza wyrokami europejskich sądów zdaje się nie przejmować. Materiał Michała Tracza.

Ambasada USA o sytuacji osób LGBT w Polsce

Słowa, które ranią, sieją nienawiść i mają znaczenie. Na zakończenie Miesiąca Dumy ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce przygotowała poruszający film. Codzienność osób LGBT jest bardzo trudna w naszym kraju - trudna przez brak empatii, tolerancji i zrozumienia. Trudna przez rządzących, których homofobiczne słowa ranią i wyznaczają sztuczną linię podziałów. Materiał Moniki Celej.

Budka, Trzaskowski i możliwy powrót Tuska

Jeżeli Borys Budka zrezygnuje, to jestem gotów wziąć odpowiedzialność za Platformę Obywatelską - mówił w środę w "Faktach po Faktach" w TVN24 prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, odnosząc się do sytuacji w partii i możliwego powrotu Donalda Tuska do krajowej polityki. Czy to początek walki o władzę w Platformie? Materiał Dawida Rydzka.

Trwa narodowy spis powszechny

Kolejny miesiąc trwa narodowy spis powszechny. Odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdego, kto mieszka na terenie Polski. Jest obowiązkowy - potrwa do końca września. Można to zrobić przez telefon, internet albo rozmawiając z rachmistrzem. Materiał Karoliny Bałuc.

Wsparcie dla koni

Na drodze do Morskiego Oka od teraz wóz hybrydowy będzie wspomagał pracę koni. Jeśli testy wypadną pomyślnie, to wozacy, którzy będą chcieli pracować, będą zmuszeni przesiąść się na hybrydę. Materiał Moniki Celej.

Piąty ocean

Mapy do zmiany - mamy na świecie piąty ocean. Naukowcy z National Geographic ogłaszają wody wokół Antarktydy Oceanem Południowym. To robienie porządków - mówią żeglarze, którzy tą nazwą posługują się od lat. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Rosną długi alimenciarzy

Długi osób niepłacących alimentów za swoje dzieci przekraczają 13 miliardów złotych - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Średnio jeden rodzic ma ponad 43 tysiące zaległości. Najgorzej z płatnościami jest na Mazowszu, najwięcej dłużników mieszka na Śląsku. Jednym z powodów tak dużego problemu ze ściągalnością świadczeń może być to, że niepłacenie alimentów jest nadal pobłażliwie traktowane lub społecznie akceptowane. Materiał Karoliny Bałuc.

Wolne tempo szczepień i ryzyko ponownego lockdownu

Mamy obecnie zaszczepionych 41 procent Polaków - to niestety wciąż za mało, by osiągnąć odporność zbiorową. Zagrożenie ponownego wzrostu zakażeń cały czas jest, głównie przez mutacje wirusa. Przykład mamy w Wielkiej Brytanii, Portugalii czy Izraelu. Z dostępnych danych ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii wynika, że teraz chorują głównie niezaszczepieni. Co ważne, Polacy będą mogli zaszczepić się poza miejscem zamieszkania, w dowolnym punkcie - na przykład na wakacjach, a do końca września szczepienia są darmowe. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Niegospodarność w LOT?

Opozycja zarzuca LOT niegospodarność - politycy stawiają konkretne pytania, na przykład dlaczego spółka nie skorzystała z unijnej pomocy w trakcie akcji LOT do domu? Te same pytania stawia Najwyższa Izba Kontroli i domaga się wyjaśnień. Opozycja szykuje w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. Materiał Barbary Sobskiej. 

Raport o działaniach wobec niezależnych prokuratorów

W prokuraturze wobec niezależnych prokuratorów zdecydowanie dominuje zasada kija - uważają członkowie Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia. Organizacja opublikowała raport o działaniach wobec niezależnych prokuratorów, a w nim liczne przykłady nękania prokuratorów, którzy mają inne zdanie niż prokurator generalny. Michał Tracz.

Rozmowa z zespołem Maneskin

Możemy dołożyć cegiełkę, być głosem tych, którzy nie mają możliwości się wypowiedzieć - mówi wokalista zespołu Maneskin. Zespół wygrał tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. Włoska grupa, która zawładnęła eurowizyjną sceną i podbiła serca ludzi na całym świecie, powstała pięć lat temu. Gdy jej członkowie mieli 15-16 lat, grali na ulicach Rzymu. Z zespołem Maneskin rozmawiała Maria Mikołajewska. Cały wywiad można obejrzeć tylko w TVN24 GO.

Kszczot rezygnuje ze startu w Tokio

Podczas Euro nie było sukcesu, na zwycięstwa możemy liczyć za to na Igrzyskach Olimpijskich. Za kilka dni poznamy listę zawodników, którzy polecą do Tokio. Już są niespodzianki. Ze startu zrezygnował Adam Kszczot. Łukasz Wieczorek.

Fitness na receptę

Branża fitness chce kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia, NFZ nie mówi nie. W pierwszej kolejności kluby chciałyby rozładować kolejki na rehabilitację, ale pomysł Polskiej Federacji Fitness jest szerszy. Monika Celej.