Polska i Świat

Polska i Świat

Pandemia oczami pielęgniarza

Obraz pandemii oczami tych, którzy są na pierwszej linii walki. Sami mówią, że to jest wojna i często nierówna walka. O tym, jak wygląda praca na oddziale covidowym reporterce Annie Wilczyńskiej opowiada Mateusz Sieradzan - pielęgniarz, ratownik medyczny i autor bloga Pan Pielęgniarka.

Trujące samochody nie wjadą do centrum

Miasta nie będą mogły, ale będą musiały wprowadzić zakaz wjazdu najbardziej trujących samochodów do centrum. Ministerstwo Klimatu chce, by przepisy nakazujące stworzenie stref czystego transportu, weszły w życie jeszcze w tym roku. Resort wskazał już cztery miasta, w których zakaz wjazdu do centrum ma obowiązywać w pierwszej kolejności. Łukasz Wieczorek.

Spór o szpitale

Jest konflikt między rządem a samorządem, jeśli chodzi o szpitale, szczególnie ten stołeczny Południowy. W czwartek premier Mateusz Morawiecki zaatakował prywatną ochronę zdrowia, mówiąc, że nie bierze ona udziału w walce z COVID-19, co nie jest prawdą. Dawid Rydzek.

"Francesco". Dokument o życiu papieża

"Francesco" to dokument o życiu papieża Franciszka, który pokazuje go jako człowieka, który poświęcił swoje życie jednoczeniu ludzi. Oprócz bliskiego spojrzenia na codzienność papieża, poznajemy też perspektywę osób, które się z nim zetknęły. Film "Francesco" premierę będzie miał w najbliższą niedzielę. W Polsce zobaczą go państwo w TVN24 GO.

W oczekiwaniu na wyjaśnienie afery hejterskiej

Półtora roku po wybuchu sędziowskiej afery hejterskiej słuch po niej zaginął. Nikt jej nie bada, nikt nie sprawdza, więc sędziowie pokrzywdzeni w tej sprawie skarżą się na prokuraturę i oddają sprawę do sądu. Sędziowski rzecznik dyscypliny nie widzi powodów, by komukolwiek stawiać zarzuty. Michał Tracz.

Zakaz udziału w zgromadzeniach

Od soboty obowiązują nowe restrykcje, a wśród nich zapis o zakazie udziału w zgromadzeniach. Ma to ograniczyć prawo obywateli do protestowania i spontanicznych zgromadzeń. Po co władzy ten zapis, nietrudno zgadnąć. Czy jest on zgodny z prawem? Jacek Tacik.

Zmiany w zgłoszeniach na testy

Od piątku po skierowanie na test covidowy można zarejestrować się już online - przez profil zaufany. Zakażeń mamy najwięcej od początku pandemii, ponad 35 tysięcy. Testy są pierwszym krokiem do właściwej diagnozy i właściwego postępowania, niestety ciągle testujemy za mało. Barbara Sobska.

Pozytywny wpływ pandemii

Kiedy świat nie daje nam pozytywnych informacji, warto ich szukać. Czy traumę po trudnych czasach pandemii da się przekuć w korzyść? Karolina Bałuc.

Badania "zespołu postcovidowego"

Powikłania po przechorowaniu COVID-19 są przedmiotem badań i analiz naukowców. Ci ze Śląska przyjrzeli się ozdrowieńcom i zaobserwowali coś, co nazwali "zespołem postcovidowym". Chcą, by ich publikacja pomogła innym lekarzom i pacjentom. Monika Celej.

Nowy termin rozprawy w sprawie RPO

Trybunał Konstytucyjny znów odwołuje rozprawę w sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich. Miał się zająć tą sprawą w czwartek, ale kilka godzin przed rozpoczęciem zniknęła z wokandy. Nowy dziewiąty termin wyznaczono na 12 kwietnia. Dawid Rydzek.

KRS sędzią we własnej sprawie

Nowa Krajowa Rada Sądownictwa zbadała, czy jej członkowie z organizowania posiedzeń nie uczynili sobie dodatkowego źródła dochodu. Okazuje się, że wszystko jest w porządku. Z wydanego raportu wynika, że "przepisy uprawniają zespoły i komisje do odbywania posiedzeń zdalnych i nie ograniczają wyznaczania terminów jedynie do dni posiedzeń KRS". Michał Tracz.

Nowe limity w kościołach

Otwarte kościoły, ale z nowym limitem. Eksperci zalecali premierowi ich zamknięcie, ale rząd podjął inną decyzje. W kościołach dopuszczalna 1 osoba na 20 metrów kwadratowych i zachowany dystans społeczny oraz oczywiście obowiązkowe maseczki. Jacek Tacik.

Rząd wprowadza nowe obostrzenia

Jesteśmy w najtrudniejszym momencie pandemii, są nowe obostrzenia - zamknięte przedszkola i żłobki, salony fryzjerskie, duże sklepy z meblami. Otwarte wciąż zostają kościoły. Nowe obostrzenia wchodzą w życie już od soboty. Potrwają przynajmniej dwa tygodnie. Są też zalecenia dotyczące spędzania świąt. Łukasz Wieczorek.

Miasta szykują się do e-kontroli

Kara ma być nieunikniona - kolejne miasta szykują się do wprowadzenia e-kontroli. Samochody naszpikowane elektroniką i kamerami na dachu będą sprawdzać, kto nie zapłacił za parkowanie. Materiał Łukasza Wieczorka.

Równanie, które nie napawa optymizmem

Demograficzne równanie, które nie napawa optymizmem. Nie dość, że jesteśmy społeczeństwem najszybciej starzejącym się w Europie, to mamy też bardzo dużo zgonów. Liczba tych wywołanych koronawirusem przekroczyła właśnie 50 tysięcy. Niektórzy mieli nadzieję, że pandemia spowoduje wzrost narodzin, ale już wiadomo, że założenia były mylne. Materiał Moniki Celej.

Wiosna i zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Niejedna partia w polskim Sejmie przekonała się na własnej skórze, że brak przejrzystości finansowej się nie opłaca. Politycy to pamiętają, a jednak do przekazania dokumentów czasami nie dochodzi. Tym razem mówimy o Wiośnie, którą kontroluje Sieć Obywatelska Watchdog Polska i wysyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Materiał Barbary Sobskiej.

Obajtek pokazuje oświadczenia majątkowe

Nieoczekiwany zwrot akcji - Daniel Obajtek jednak ujawnia oświadczenia majątkowe, ale pokazuje je tylko wybranym. W oświadczeniach pokazuje pokaźne inwestycje na kilka milionów złotych, których broni marszałek Karczewski, bo to inwestycje polskie, nie zagraniczne. Opozycja dokładnie wszystko liczy, Cezary Tomczyk podaje, że prezes Orlenu musi zarabiać 5 tysięcy złotych dziennie. Materiał Jacka Tacika.

Pomysły prawnej regulacji pracy zdalnej

Pandemia zmusiła nas do zmiany trybu pracy - wiele osób opuściło biura i zaczęło pracować w domu. Niektórzy pracują tak już rok. Kiedy to się skończy? Eksperci odpowiadają krótko: po pandemii nie wszyscy wrócą do biur w pełnym wymiarze. Stąd pomysł, by pracę zdalną uregulować prawnie. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Podręczniki pod lupą ministra Czarnka

Jakie płyną wnioski po wzięciu pod lupę podręczników przez ministra Przemysława Czarnka? Nauczyciele nie dowierzali, że w czasie pandemii i roku zdalnej edukacji to główny problem ministra. Zaskoczeni wnioskami jednak nie są, bo trudno spodziewać się różnorodnych opinii, kiedy zespół oddelegowany do zbadania podręczników składa się z ludzi światopoglądowo związanych z ministrem. Adrianna Otręba.