Polska i Świat

Polska i Świat

Głosy sprzeciwu wobec ustawy anty-TVN

Bój o wolne media i kolejne głosy sprzeciwu wobec projektu ustawy zwanej anty-TVN autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Głos zabiera Międzynarodowy Instytutu Prasy - pisze, że to "bezpośredni atak państwa członkowskiego Unii Europejskiej na pluralizm mediów". Ten głos nie jest odosobniony. Barbara Sobska.

Ostatni dzień pracy Bodnara, oczekiwanie na Wiącka

Ostatni dzień kadencji profesora Adama Bodnara - nowy Rzecznik Praw Obywatelskich jeszcze nie został wybrany. Senat musi zatwierdzić kandydaturę profesora Marcina Wiącka. Co ciekawe, dopiero w środę do Izby Wyższej - mieszczącej się w tym samym budynku - trafiła sejmowa uchwała potwierdzająca wybór posłów. Dawid Rydzek.

TSUE o systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii Europejskiej. W ogłoszonym wyroku Trybunał uwzględnił wszystkie zarzuty podniesione przez Komisję Europejską i stwierdził, że Polska uchybiła swoim zobowiązaniom wynikającym z prawa Unii Europejskiej. Michał Tracz.

Cmentarzysko Amazonek nad Notecią?

To oczywiście tylko metafora, ale archeolodzy z poznańskiego uniwersytetu już kolejny sezon badają kurhany kultury wielbarskiej, w których znajdują szczątki samych pań. W lasach koło Ujścia odkryto już grób "księżniczki" ze srebrnymi bransoletkami i "wojowniczki" wyposażonej w ostrogi. O odkryciach Patryk Rabiega.

Negocjacje ws. refundacji leku na mukowiscydozę

Mukowiscydoza przestała być chorobą śmiertelną, a jest chorobą przewlekłą - ogłasza prezes Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy. Niestety, nie dla niemal dwóch tysięcy polskich pacjentów, ponieważ w naszym kraju lek nie jest refundowany. Agencja Oceny Technologii Medycznych wydała negatywną rekomendację, powołując się przede wszystkim na zbyt wysoką cenę preparatu. Ostateczna decyzja będzie należała do ministra zdrowia. Negocjacje z producentem trwają, a cena życia jest bardzo wysoka. Materiał Karoliny Bałuc.

Minister Czarnek i gloryfikowanie patriarchatu

To jeden z najbardziej niebezpiecznych ministrów w historii ostatnich 30 lat w Polsce - mówi Szymon Hołownia, ale nie tylko on przerażony jest działaniami ministra Przemysława Czarnka. Minister edukacji i nauki znów znalazł się w centrum uwagi po słowach swojego doradcy gloryfikującego patriarchat. Przemysław Czarnek jego zdanie podziela. Materiał Barbary Sobskiej.

Interwencja posłów Zjednoczonej Prawicy ws. szczepień

Dom dziecka tłumaczy, dlaczego ich podopieczni zostali zaszczepieni - tłumaczy się po przyjeździe na miejsce polityków Zjednoczonej Prawicy. Władze placówki odpowiadają na pytania, rząd milczy, a tempo szczepień spada. Opozycja więc pyta, o co w tym wszystkim chodzi, bo działania posłów biją w szczepienia. Materiał Jacka Tacika.

Trybunał Konstytucyjny kwestionuje unijne prawo

Kiedy z Luksemburga płynęła informacja o decyzji w sprawie Izby Dyscyplinarnej, w Warszawie przed kierowanym przez Julię Przyłębską Trybunałem Konstytucyjnym, ważyła się odpowiedź na ten głos. Pięcioosobowy skład - z byłym prokuratorem stanu wojennego i byłym posłem PiS Stanisławem Piotrowiczem na czele - zakwestionował unijne prawo. Polski TK uznał, że uprawnienia TSUE dotyczące środków tymczasowych w zakresie wymiaru sprawiedliwości są niezgodne z konstytucją. Materiał Dawida Rydzka.

Opozycja wzywa do dymisji Dworczyka

Opozycja żąda dymisji, ale minister Michał Dworczyk składać jej nie zamierza. Afera mailowa znów podgrzała temperaturę. Tym razem po słowach samego ministra. Michał Dworczyk dalej przekonuje, że z prywatnej skrzynki wyciekły maila służbowe, ale dotyczące spraw partyjnych. Tyle że mowa była o planowaniu lockdownu, kwestiach obronności czy polityce polsko-ukraińskiej. Patrząc na kaliber tych spraw trudno nie mieć wrażenia, że to jednak sprawy nie partyjne a rządowe. Barbara Sobska.

Rozgrywki na poziomie polskim i unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wydać decyzje w związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi polskiej praworządności. W tym samym czasie Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej prowadzi rozprawę dotyczącą zgodności wybranych unijnych przepisów traktatowych z konstytucją. Opozycja nie ma wątpliwości - to celowe działanie PiS. Za pomocą Trybunału będzie do końca bronił swojej reformy sądownictwa. Dawid Rydzek.

Problemy z dostępem do psychiatrów i psychologów

Wrzesień przyszłego roku to pierwszy wolny termin do psychiatry w warszawskim instytucie onkologii. Chorzy na raka nie mają dostatecznej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej, a co trzecia osoba z nowotworem jej potrzebuje. Sylwia Piestrzyńska.

Rząd rozważa zaostrzenie kar w prawie o ruchu drogowym

Po ostatnich tragicznych wydarzeniach na polskich drogach - rząd szykuje zaostrzenie kar w prawie o ruchu drogowym. W propozycjach jest nawet 5 tysięcy złotych mandatu za przekroczenie prędkości, więcej punktów karnych czy zaostrzenie kar w przypadku prowadzenia auta po pijanemu. Wszystko w trosce o nasze bezpieczeństwo. Patryk Rabiega.

Przypadki ASF w Polsce, problemy w ludziach

Najpierw był reportaż w "Czarno na białym", w którym Piotr Czaban pokazał zmowę milczenia i nieskuteczność inspekcji weterynaryjnej po rekordowych przypadkach ASF w Polsce. Ponad półtora roku od emisji, białostocka prokuratura postawiła zarzuty dwóm osobom. Problem był w ludziach, którzy nie przestrzegali zasad ochrony przed tą chorobą.

Liderki Strajku Kobiet staną przed sądem

Walczyły o prawa kobiet, mówiły w ich imieniu - teraz stały się twarzami walki władzy z niewygodnymi obywatelami. Liderki Strajku Kobiet staną przed sądem. Jest akt oskarżenia, a grozi im surowa kara za sprowadzenie zagrożenia epidemicznego. Organizatorom innych wydarzeń w tamtym czasie prokuratura jednak nie grozi. Maciej Warsiński.

Dworczyk zabiera głos w sprawie wycieku maili

Minister Michał Dworczyk w końcu zabrał głos w sprawie wycieku służbowych maili z jego prywatnej skrzynki, ale nadal nie odpowiedział na kluczowe pytanie. Opozycja w tej sytuacji wskazuje tylko jedno rozwiązanie - dymisje. Podobnie uważają ankietowani w najnowszym sondażu. Barbara Sobska.

Siła Wojska Polskiego i relacji zagranicznych

Wprowadziliśmy zmiany w rekrutacji do Wojska Polskiego - mówi minister Mariusz Błaszczak. Ma być łatwiej i szybciej. Potrzeba nie tylko żołnierzy, ale i sprzętu i dobrych relacji z sojusznikami. Nie od dziś wiadomo, że w starciu ze wschodnią siłą, Polska sama się nie obroni. Jacek Tacik.

Bruksela przyjrzy się nowelizacji ustawy medialnej

Bruksela też przyjrzy się nowelizacji ustawy medialnej przygotowywanej przez Prawo i Sprawiedliwość. Nowy projekt dotyczący koncesji ma trafić po lupę Komisji Europejskiej. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji od 17 miesięcy bada sprawę wniosku o przedłużenie koncesji TVN24. Według opinii prawników nie ma przeszkód w udzieleniu nowej koncesji. Maciej Warsiński.

Przygotowania do finału

W meczu finałowym Mistrzostw Europy w piłce nożnej zmierzą się Włochy z Anglią. Włosi jak dotąd triumfowali tylko raz na Euro - u siebie w 1968 roku. Piłkarze z ojczyzny futbolu po raz pierwszy wystąpią w spotkaniu o złoto. Czy powtórzą sukces z mundialu 1966? Wtedy zwyciężyli właśnie na Wembley z RFN. Dawid Rydzek.

Program profilaktyki pod lupą

Ministerstwo zdrowia przygotowało specjalny program dla 40-latków. O tym, jak bardzo w pandemii odłożyliśmy na później profilaktykę, pokazują statystyki opracowane przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych na podstawie danych NFZ. Program ruszył 1 lipca. Dziennikarze sprawdzili jak działa. Anna Wilczyńska.