Polska i Świat

Polska i Świat

Odchodzenie w czasie pandemii

Codziennie dowiadujemy się o śmierci kolejnych osób z powodu COVID-19. Za tą rosnącą liczbą kryją się przede wszystkim ludzie, ich historie i ból najbliższych, którzy nie mogli nawet odwiedzić chorego i być przy nim w ostatnich godzinach życia. Adrianna Otręba rozmawiała o tym, jakie jest odchodzenie w czasie pandemii z perspektywy rodziny i lekarza.

Piotrowicz a wyrok w sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich

Trybunał Konstytucyjny ma w czwartek określić, czy Rzecznik Praw Obywatelskich może pozostać na stanowisku po upłynięciu kadencji, jeśli parlament nie wybrał jego następcy, czy nie. Sędzia Stanisław Piotrowicz dla wielu już wskazał kierunek orzeczenia, nie tylko podczas wtorkowego przesłuchania Adama Bodnara. Jeszcze jako poseł i szef sejmowej komisji sprawiedliwości zarzucał mu, że nie reprezentuje obywateli i występuje przeciwko własnemu rządowi. Materiał Michała Tracza.

Umorzone śledztwo w sprawie Międlara

Kolejne śledztwo w sprawie Jacka Międlara umorzone i po raz kolejny prokuratura nie dopatrzyła się mowy nienawiści w słowach wykrzykiwanych na marszu narodowców dwa lata temu. Padły między innymi takie hasła jak "precz z żydowską okupacją". Śledczy widzą wzmocnienie postaw patriotycznych i chyba tylko oni, bo władze Wrocławia i politycy opozycji hańbę i szerzenie patologii. Materiał Barbary Sobskiej.

Maksymowicz żegna się z klubem PiS

Profesor Wojciech Maksymowicz odchodzi z klubu PiS - jego limit do kompromisu właśnie się skończył. Kroplą, która przelała czarę goryczy, jest reakcja Ministerstwa Zdrowia na zarzuty dotyczące eksperymentów medycznych na płodach. Wszystko zbiega się w czasie, kiedy profesor krytykuje rząd w walce z pandemią. Materiał Dawida Rydzka.

Kampania szczepień w Polsce

Przyspieszenie szczepień jest bardzo ważne - miały temu służyć punkty drive thru i punkty szczepień powszechnych. Samorządy ruszyły do realizacji, niektóre już powstały, ale nie wszystkie mają już zielone światło do działania. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Rząd przedłuża obostrzenia do 25 kwietnia

Polskie władze wyjątek robią dla żłobków, przedszkoli i obiektów sportowych na świeżym powietrzu - te zostaną otwarte wcześniej, bo już 19 kwietnia. O szerszym luzowaniu na razie nie ma jednak mowy. Sytuacja nadal jest poważna - o stanie pandemii mówi nie tyle liczba zachorowań, ile obłożenie szpitalnych oddziałów covidowych. Stąd też decyzja o utrzymaniu zamkniętych hoteli i miejsc noclegowych na zbliżającą się majówkę. Materiał Jacka Tacika.

Długotrwałe skutki COVID-19

Już ponad 2,5 miliona Polaków chorowało na COVID-19 od początku wybuchu pandemii. Naukowcy wskazują, że wirus może mieć znacznie większy wpływ na nasze zdrowie, niż się spodziewano. Pojawia się coraz więcej sygnałów o nowych, długotrwałych objawach, jakie zgłaszają pacjenci, którzy wcześniej uznani zostali za wyleczonych. Materiał Moniki Celej.

Pytania o następcę polskiego sędziego w TSUE

Jesienią kończy się kadencja polskiego sędziego w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To najwyższy czas, by wybrać następcę profesora Marka Safjana, ale rząd albo nawet jeszcze nie wie, jak to zrobić, albo nie chce tego ujawnić, bo wiele w tej sprawie się dzieje. Czasu zostało już mało, a kandydat ciągle jest nieznany. Materiał Michała Tracza.

Sąd wstrzymuje zgodę na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen

Sąd wstrzymał zgodę Prezesa UOKiK na przejęcie przez PKN Orlen spółki Polska Press. Stało się to na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich - dla Adama Bodnara to istotna decyzja, bo ewentualna finalizacja tego przejęcia oznaczałaby koniec wolności słowa w mediach regionalnych. Warszawski sąd okręgowy podkreśla, że postanowienie jest niezaskarżalne. Materiał Macieja Warsińskiego.

Miliony ton śmieci zagrażają ekosystemowi

Maseczki trzeba nosić – dla bezpieczeństwa i z obowiązku, ale nie można ich wyrzucać byle gdzie. Przyroda nie wytrzyma tego zaśmiecania. Szacuje się, że w trakcie roku pandemii ludzkość wygenerowała dodatkowe 4,5 miliona ton śmieci. Materiał Patryka Rabiegi.

Sławomir Nowak i nadużywanie aresztu tymczasowego

Decyzja Sądu Okręgowego w Warszawie o wypuszczeniu z aresztu Sławomira Nowaka uruchomiła lawinę pytań i komentarzy. Na ten od ministra Zbigniewa Ziobry nie trzeba było długo czekać. Prokurator generalny nazywa Nowaka przestępcą i grozi ujawnieniem dowodów. Sławomir Nowak wyszedł z aresztu po dziewięciu miesiącach - ma 17 zarzutów, ale nie ma aktu oskarżenia, siedem miesięcy siedział odcięty od świata i od kontaktu z bliskimi. Wyznaczono mu milionową kaucję i zabrano paszport. Barbara Sobska sprawdziła, czy nadużywanie aresztu tymczasowego to problem systemowy.

Polityka i nauka

Międzynarodowa Akademia Kopernikańska ma służyć rozwojowi, promocji, integracji i upowszechnianiu nauki - to rządowy projekt, który budzi obawy środowisk naukowych. Jej powołanie może się odbyć głównie kosztem likwidowanej lub znacząco ograniczonej działalności Polskiej Akademii Nauk. Wygląda na to, że polityka i nauka mają tu naprawdę wiele wspólnego. Materiał Dawida Rydzka.

Stan epidemii w Polsce

Stan epidemii "ustabilizował się w dość krytycznym momencie". Co to znaczy? Trudna sytuacja w szpitalach, dużo zgonów przy stosunkowo niedużym przyroście liczby nowych chorych - wtorkowe wyniki to jeszcze nie jest miarodajny obraz skali epidemii, ale 644 osoby, które zmarły w poniedziałek z powodu COVID-19 w dramatyczny sposób pokazuje, że jest problem. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Uczelnia wyceniła pracę warszawskich drzew

Warszawskie drzewa zarabiają 170 milionów złotych rocznie. Jak to możliwe? Drzewa w stolicy zajmują 1/3 powierzchni miasta. Jest ich 9 milionów i są bardzo cenne - dosłownie i w przenośni. Patryk Rabiega.

Niepełnosprawni czekają na szczepienia

Ruszają zapisy na szczepienia dla rocznika 1962. Rząd obiecuje w tym tygodniu ponad milion szczepień i chwali się milionem w ubiegłym tygodniu. W środę pierwsza dostawa szczepionki Johnson & Johnson: 120 tysięcy dawek będzie skierowanych do zespołów wyjazdowych, które szczepią pacjentów z ograniczoną mobilnością. Nie wiadomo wciąż, co ze szczepieniami dla osób niepełnosprawnych - ich na razie nie ma na żadnej specjalnej liście. Karolina Bałuc.

Koronawirus kontra młodzi

Wirus nie omija młodych, silnych i wysportowanych. Przed zakażeniem koronawirusem byli aktywni, teraz walczą z powikłaniami. W szpitalach średnia wieku pacjentów jest coraz niższa. Anna Wilczyńska.