Polska i Świat

Polska i Świat

Rosnące ceny paliw

PSL organizuje konferencję w sprawie drogiego paliwa, w tym czasie cena na stacji spada o 15 groszy. Po chwili do dyskusji dołącza rzeczniczka Orlenu. To było wyjątkowe spotkanie z dziennikarzami, bez odpowiedzi jednak na kluczowe pytanie: ile za paliwo zapłacimy w te wakacje? Czy 6 złotych za litr to realny scenariusz? Łukasz Wieczorek.

Umorzenie sprawy zakupu respiratorów

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie zakupu respiratorów, bo uznała, że wszystko było zgodne z procedurami. Opozycja pyta, jak to możliwe, skoro handlarz bronią nie wywiązał się z umowy wartej 200 milionów. Jacek Tacik.

PiS i unikanie odpowiedzi na pytania

Dziennikarze czekają na wypowiedzi polityków i na możliwość zadania pytań. Taka ich rola. Tyle, że nie każda partia chce na nie odpowiadać. Przoduje w tym obóz rządzący, co mocno ostatnio kontrastuje z pojawieniem się w krajowej polityce Donalda Tuska, który od pytań nie stroni. Maciej Warsiński.

Trzaskowski w cieniu Tuska?

Donald Tusk po długiej nieobecności wchodzi znów do polskiej polityki i krzyżuje plany nie tylko PiS-owi, ale i Rafałowi Trzaskowskiemu. Prezydent Warszawy chciał stanąć na czele Platformy Obywatelskiej. Z jednej strony ma duże poparcie wyborców, z drugiej niewiele od wyborów prezydenckich zrobił. Barbara Sobska.

Chochla nepotyzmu

Widzę nie łyżkę, a chochlę nepotyzmu - mówi Donald Tusk, i nie ma wątpliwości, że uchwała przyjęta przez PiS, która skończyć ma z zatrudnieniem bliskich w spółkach Skarbu Państwa, jest obietnicą bez pokrycia. PiS podkreśla znaczenie uchwały, ale nadal nie ma odpowiedzi na pytanie, ile rodzin to dotyczy. Do tej pory nie powstała żadna lista, choć nazwiska rodzin polityków, które znajdują się w państwowych spółkach, nie raz pojawiały się w mediach. Michał Tracz.

Problemy ze śmieciami

Kosz na śmieci czasami zmienia się w wylęgarnię wszystkiego, co się rusza. Szczególnie pojemnik z odpadami biodegradowalnymi. Segregować trzeba, ale mądrze. Reporter Łukasz Wieczorek rozpoczął dochodzenie w tej sprawie.

Seminarium w Orchard Lake kończy działalność

O seminarium św. Cyryla i Metodego niedaleko Detroit w Stanach Zjednoczonych zrobiło się głośno po reportażu "Królestwo" Marcina Gutowskiego. Rektor seminarium, ksiądz Mirosław Król został oskarżony o molestowanie seksualne. Dziennikarz TVN24 dotarł do jego ofiar, byłych wychowanków, a także zbadał powiązania księdza Króla z polskimi biskupami, w tym z kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Zamknięcie seminarium to na pewno nie koniec tej sprawy. Monika Celej.

Zawrotne zarobki członków KRS

Zarobki liczone w dziesiątkach i setkach tysięcy złotych, to kwoty, które za pracę w nowej Krajowej Radzie Sądownictwa otrzymała część jej członków. To jeszcze więcej niż szacowano po wybuchu afery z dodatkowymi posiedzeniami i dietami w KRS. Sprawę ujawnił wówczas były szef Rady. Dziś poznajemy szczegóły i zawrotne kwoty. Michał Tracz.

Kolejne wycieki z poczty Dworczyka

Afery mailowej ciąg dalszy i minister Michał Dworczyk znów w centrum uwagi. Wyciekły zdjęcia podglądu domniemanej skrzynki mailowej oraz informacje o odebranych i wysłanych wiadomościach wraz z ich tytułami, odbiorcami i nadawcami. Tym razem nie z prywatnej, a z sejmowej skrzynki szefa kancelarii premiera. Czy nieuprawnione osoby miały dostęp także do służbowej skrzynki ministra? Michał Dworczyk milczy, a ABW wskazuje, że to działania na zlecenie rosyjskich służb specjalnych, które jest częścią operacji dezinformacyjnej przeciwko Polsce. Dawid Rydzek.

Szczepionki powszechnie dostępne

Od czwartku druga dawka szczepionki przeciw COVID-19 w dowolnym punkcie szczepień. Zmiany mają ułatwić wakacyjne zaszczepienie się. Obecnie największym wyzwaniem jest przekonanie Polaków do szczepienia. Nie trzeba przekonywać ponad 12 milionów Polaków, bo już są w pełni zaszczepieni. Dla tych przekonanych jest loteria i nagrody zarówno dla obywateli, jak i dla gmin. Dawid Rydzek.

Bus na zamówienie zamiast tramwaju

Rewolucja w komunikacji miejskiej w Sosnowcu. Miasto testuje nowe rozwiązanie. Zamiast wagonu, wysyła na drogi busa. Kierowca czeka na sygnał, że ktoś chce się przemieścić i rusza w trasę. Ma być ciszej i oszczędniej. Łukasz Wieczorek.

Skutki betonozy

Zalani betonem, mało zieleni, za mało trawników i drzew - tak wyglądają współczesne miasta. Na chodniku na rynku można w upale usmażyć jajecznicę, a woda po ulewach nie ma gdzie odpływać. Sylwia Piestrzyńska zbadała zjawisko miejskiej betonozy.

Ekościema w reklamach produktów

Na rynku mamy mnóstwo produktów reklamowanych jako eko, bio, naturalne. Naturalna i ekologiczna może być żywność, kosmetyki, ubrania, a nawet konto w banku. Co faktycznie kryje się za tymi hasłami? Na co musi zwrócić uwagę proekologiczny konsument, aby nie dać się nabić w zieloną butelkę? Karolina Bałuc.

Rusza program profilaktyki dla osób 40+

W czwartek ogłoszono start programu profilaktyki zdrowotnej. By na wczesnym etapie wychwytywać wszelkie dolegliwości, zaczynamy nadrabianie deficytów zdrowotnych, które są związane nie tylko z pandemią - obiecują rządzący. Anna Wilczyńska.

Rydzyk przed sądem

Ojciec Tadeusz Rydzyk zeznaje przed sądem, że nie posiada niczego. Proces wytoczyła fundacja WatchDog Polska za brak informacji od Lux Veritatis o wydawaniu środków otrzymanych od rządu. Na liście instytucji dotujących fundację ojca Rydzyka są jeszcze między innymi Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Polityki Regionalnej, Rodziny i Polityki Społecznej. Barbara Sobska.

Pytania o przyszłość Platformy

Przyszłość Platformy Obywatelskiej i pytanie, kto stanie na jej czele. W sobotę na Radzie Krajowej ma pojawić się Donald Tusk i przedstawić swoje plany na powrót do krajowej polityki. To wydarzenie mogłoby być okazją do ogłoszenia zmian w kierownictwie partii. Adrianna Otręba.

Zwalnia tempo szczepień

Tempo szczepień spada w całej Europie. Rządzący biorą pod uwagę pesymistyczny scenariusz i nie wykluczają wprowadzenia kolejnego lockdownu w drugiej połowie sierpnia - wszystko zależy od czwartej fali, która może pojawić się jeszcze przed końcem wakacji. Jest apel o szczepienie się, bo to jedyna metoda pokonania wirusa i zatrzymania kolejnej fali pandemii. Na razie ponad 12 milionów Polaków jest w pełni zaszczepionych. Materiał Adrianny Otręby.

Opowiadaliśmy o nich wiele lat temu. Sprawdzamy, gdzie są teraz 

W 20. rocznicę powstania TVN24 wracamy do bohaterów, których mogli państwo zobaczyć na naszej antenie wiele lat temu. Co zmieniło się w życiu 104-latka, który siedem lat temu ścigał się na bieżni? Co słychać u byłego posła Johna Godsona, który startował w wyborach na prezydenta Łodzi? Z kolei Filip marzył, by zostać kolejarzem – zrealizował swój plan? W TVN24 od 20 lat trzymamy rękę na pulsie. Materiał Łukasza Wieczorka.

Polska przegrywa przed europejskimi trybunałami

Przegrywanie przez Polskę procesów w europejskich sądach może nas słono kosztować. Nie chodzi tylko o ostatnią decyzję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. To nie tylko wyroki, ale także odszkodowania pieniężne. W dziedzinie praworządności w trybunale w Strasburgu na rozstrzygnięcie czeka 13 spraw przeciwko Polsce. W TSUE w Luksemburgu kolejnych 14. Władza wyrokami europejskich sądów zdaje się nie przejmować. Materiał Michała Tracza.