Polska i Świat

Polska i Świat

W porównaniu z innym krajami Unii Europejskiej pod względem uprawiania sportu wypadamy poniżej średniej. Polacy od sportu wolą inne rozrywki.

Wyborcze listy opozycji zostały dopięte - czas ruszyć w Polskę. Koalicja Obywatelska mówi o wielkiej zwartej drużynie. Podziałów w swoich szeregach nie widzi też Lewica.

Długie kolejki i jeszcze dłuższy czas przyjęcia na oddział to nie tylko problem Szpitala Bielańskiego w Warszawie. Fatalny obraz rysuje się na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych w całym kraju.

Minister Zbigniew Ziobro milczy, choć pytań w sprawie akcji dyskredytującej sędziów przybywa. Prokuratura, której szefem jest Ziobro ma prześwietlić podległe mu ministerstwo – będzie więc sędzią we własnej sprawie. Platforma Obywatelska obiecuje rozdzielnie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Portal Onet w środę ujawnił następne fragmenty rozmów dotyczących akcji hejtu wobec sędziów. Światło dziennie ujrzały domniemane rozmowy Emilii i pracującego w Ministerstwie Sprawiedliwości sędziego Jakuba Iwańca.

W Polskę rusza PiS-bus, a na jego pokładzie premier Mateusz Morawiecki i wyborcze obietnice. Prawo i Sprawiedliwość rozlicza się też z tego, co udało się zrealizować. Przekaz partii mają wzmocnić dodatkowo billboardy i hasło wyborcze – "Dobry czas dla Polski".

Ci, którzy znają Łukasza Piebiaka jeszcze z sal sądowych, nie mogą pojąć, co stało się z nieustępliwym bojownikiem o niezależność sędziów. Dawid Rydzek przedstawił drogę zawodową byłego wiceministra sprawiedliwości.

Warszawska dziura jest już tak znana, że prowadzi do niej nawigacja. Jej popularność, wcale nie oznacza, że szybko zostanie naprawiona. - Nie wiemy co to jest i jak to naprawić – przyznał Mikołaj Pieńkos z Zarządu Dróg Miejskich.

Akcja ratunkowa TOPR trwa już trzecią dobę, a może potrwać jeszcze wiele godzin, bo nadal nie ma kontaktu z uwięzionymi grotołazami w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach. Akcja jest trudna, bo jaskinia jest głęboka i kręta, a niektóre jej odcinki zalane są wodą.

Szpitalny Oddział Ratunkowy w warszawskim Szpitalu Bielańskim pęka w szwach. Pacjenci, którzy wymagają hospitalizacji muszę czekać po kilkanaście godzin, żeby dostać się na oddział.

Portal Onet.pl ustalił, że wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak "aranżował i kontrolował akcję" dyskredytowania sędziów. Na celowniku znalazło się kilku sędziów – odpowiedzi na pytania za co i jak próbowano się z nimi rozprawić szukała Maria Mikołajewska.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że przyjmie dymisję wiceministra Łukasza Piebiaka po publikacji Onetu na temat akcji dyskredytowania sędziów. Krystian Markiewicz ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" zauważa, że w proceder oczerniania sędziów zaangażowani byli także dziennikarze i inni sędziowie.

Portal Onet.pl ustalił, że wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak "aranżował i kontrolował akcję" dyskredytowania sędziów. Wiceszef resortu sprawiedliwości podał się do dymisji, a premier Mateusz Morawiecki ją przyjął.

Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego miał wspierać społeczeństwo obywatelskie i dbać o transparentność. Kontrowersje wzbudziła lista zwycięzców konkursu na dofinansowanie tej instytucji – beneficjentami grantów są organizacje, których zarządy obsadzone są przez przedstawicieli związanych z obecną władzą.

Beata Szydło otrzymała mandat i sześć punktów karnych za spowodowanie kolizji w Krakowie. Samochód eurodeputowanej i byłej premier ucierpiał niespecjalnie, ale auto poszkodowanego nadaje się do kasacji.

Najwyższa Izba Kontroli wydała krytyczny raport o projekcie sieci szpitali. Wprowadzany przez poprzedniego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła miał być sposobem na oddłużenie i zapewnienie dostępu do opieki medycznej. NIK przyjrzała się założeniom i oceniła, co z nich z nich zostało.

Opozycja wspólnej listy do Senatu ciągle nie pokazała, ale jej liderzy twierdzą, że doszli do porozumienia. Opozycja przed wyborami powoli odsłania karty i pokazuje kandydatów w nadchodzących wyborach parlamentarnych.