Polska i Świat

Polska i Świat

Kolejne ujawnione maile uderzają w rząd

Zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i pierwsza prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska mogli mieć bezpośredni wpływ na wybór prezesa jednej z nowych izb Sądu Najwyższego. Korespondencja na ten temat pojawiła się wczoraj na stronie internetowej publikującej maile, które mają pochodzić ze skrzynki Michała Dworczyka, szefa kancelarii premiera. To kolejny ujawniony mail i cisza - bo władza nie reaguje. Jacek Tacik.

Kontrowersyjny blok

Stare osiedle i nowy blok, który ma stanąć bardzo blisko już istniejącego. Jego mieszkańcy są bliscy paniki - protestują, alarmują, że będą żyć w cieniu betonu. Głos zabiera deweloper, ale swoje zdanie mają też urbaniści. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Debata w Parlamencie Europejskim na temat mediów w Polsce

Gdy swoboda mediów jest zagrożona, zagrożona jest również demokracja - tak wiceszefowa Komisji Europejskiej mówi o ustawie anty-TVN. W Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat mediów w Polsce. Mniej więcej w tym samym czasie komitet polityczny PiS oficjalnie ogłosił, że Polska nie ma zamiaru wychodzić z Unii Europejskiej. Materiał Dawida Rydzka.

Pracownicy ochrony zdrowia mówią o swoich zarobkach

Nie chcą wyjeżdżać za granicę, w Polsce nie chcą pracować ponad siły. W proteście pracowników ochrony zdrowia w Warszawie oprócz pielęgniarek, położnych czy fizjoterapeutów można spotkać też lekarzy. Wielu medyków pracuje w kilku miejscach, bo jedna pensja nie wystarcza na godne życie. Łukasz Wieczorek spotkał się z lekarzami i zapytał ich o zarobki.

Spór o zdjęcie krzyża z pokoju nauczycielskiego

Szkoła jest od uczenia, nie od promowania ideologii - wbrew pozorom nie jest to cytat z ministra Przemysława Czarnka, a z jednej z posłanek opozycji. To komentarz po decyzji Sądu Najwyższego po odrzuceniu skargi nadzwyczajnej prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w sprawie nauczycielki, która zdjęła krzyż ze ściany pokoju nauczycielskiego. Materiał Jacka Tacika.

Wstrząsający raport w sprawie dominikanina Pawła M.

258 stron o bólu i osamotnieniu ofiar, o brutalności ojca Pawła M. i jego bezkarności zapewnionej mu przez ówczesne władze zakonu dominikanów. W raporcie niezależnej, świeckiej komisji czytamy, że pod pozorem pobożności wyrządził wielką krzywdę wiernym, stosując przemoc fizyczną, psychiczną, duchową, a nawet seksualną. Ojciec Paweł M. stworzył nieomal własną sektę - krzywdził przez dwie dekady. Materiał Moniki Celej.

Naukowcy chcą przywrócić do życia mamuty

Powrót mamutów jeszcze w tej dekadzie? Naukowcy ujawniają szczegóły. Chcą przywrócić do życia wymarłego tysiące lat temu mamuta włochatego. Na ten cel przeznaczą 15 milionów dolarów i chcą tego dokonać w ciągu sześciu lat. Patryk Rabiega.

Niepewne pieniądze z Unii z powodu stref anty-LGBT

To był ostatni dzwonek, by samorządowcy odpowiedzieli Komisji Europejskiej w sprawie stref anty-LGBT. Stawką w konflikcie są pieniądze z unijnych funduszy. Dzieje się to w czasie, kiedy europarlament przyjął przełomową rezolucję na temat LGBT, która mówi o konieczności akceptacji dla związków partnerskich i małżeństw jednopłciowych na terenie całej Unii Europejskiej. Monika Celej.

Wzrosną ceny prądu

To może być szok dla milionów Polaków. Szykuje się potężna podwyżka cen prądu. Jak duża? Szef Urzędu Regulacji Energetyki mówi o dwucyfrowym wzroście. Co z wielokrotnie obiecywanymi rekompensatami? Kolejni politycy PiS nabierają wody w usta, odsyłają do rządu, rząd do ministra klimatu. Jan Piotrowski.

Kolejny dzień protestu pracowników ochrony zdrowia

Czwarty dzień białego miasteczka, ale nadal brak rozmów. Protestujący chcą negocjować nie z ministrem zdrowia, a z premierem. Sprawa jest pilna, bo za chwilę nie będzie kto miał nas leczyć - większość chirurgów ma ponad 60 lat, a 28 procent pracujących pielęgniarek ma już prawo do emerytury. Za takie pieniądze, stres i duże obciążenie młodzi nie wybierają tego zawodu. Anna Wilczyńska.

Trzeci dzień protestu medyków

Jak na razie niewiele się dla nich zmieniło. Widzą to już nawet studenci medycyny, którzy chcą się uczyć zawodu, ale nie chcą narażać swojego życia. Anna Wilczyńska.

Choroba nowotworowa i ważna pomoc otoczenia

Adrianna Otręba opowiedziała historię Joanny Malugi - dyrygentki, której chór okazał się najlepszą na świecie firmą przeprowadzkową. Cały odcinek z cyklu "Blizny. Onkologia" do zobaczenia w TVN24 GO.

Miasto bez śmieciarek. Czy Goleniów utonie w śmieciach?

Władze Goleniowa mówią o wizji śmieciowego kłopotu, radni o precedensie w skali kraju. Z miasta od wczoraj nikt nie wywozi odpadów. Skończyły się pieniądze, śmieciarki przestały jeździć. O trudną sytuację obwiniają się wzajemnie radni i burmistrz. Łukasz Wieczorek.

Jaka jest cena zdrowia psychicznego dzieci?

10 września to Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom i ważny powód, by zapytać nie tylko o kondycję psychiczną dzieci i młodzieży, ale też o finanse na to przeznaczane. Pieniędzy jest za mało. Jeżeli każde dziecko w Polsce chciałoby z pomocy psychologiczno-psychiatrycznej skorzystać, rocznie miałoby do wydania 50 złotych. Karolina Bałuc.

Gmina na medal

W Polsce obowiązkowych szczepień nie będzie, ale trwają prace nad przepisami, które dadzą pracodawcom możliwość zweryfikowania, czy pracownik jest zaszczepiony. Obowiązek szczepienia powinien być w wybranych grupach - mówił Adam Niedzielski. Są miejsca w Polsce, które z poziomu wyszczepienia mogą być dumne. Adrianna Otręba.

Polski Ład: kto za to zapłaci?

Polski Ład ma być przyjęty do końca listopada. Nadchodzi rewolucja w portfelach Polaków. Będzie zmiana, ale nie wiadomo czy na lepsze. Ekonomiści prezentują wyliczenia i obawiają się, że reforma może mieć negatywne skutki, mimo że rząd podkreśla, iż 18 milionów Polaków na tym zyska. Sylwia Piestrzyńska.