Polska i Świat

Polska i Świat

Powietrzny korytarz życia

Przesyłka najcenniejsza z możliwych - ludzkie serce wiezione do przeszczepu. To jest gra na czas. Każde opóźnienie może kosztować ludzkie życie. Tym razem w ciągu 1,5 godziny policyjni piloci z Poznania dostarczyli serce do przeszczepu z województwa zachodniopomorskiego do Wrocławia. Karolina Bałuc.

Kwarantanna dla przybywających z Wielkiej Brytanii

Od środy przyjeżdżający do Polski z Wielkiej Brytanii będą mieli obowiązkową siedmiodniową kwarantannę, z której zwalniać będzie tylko negatywny wynik testu, ale nie wcześniej niż po tygodniu. Wszystko w związku z tym, że dotychczas w Polsce potwierdzono 90 przypadków zakażenia wariantem Delta. Wydawało się, że odporność zapewni nam zaszczepienie 75 procent społeczeństwa. Nowe mutacje koronawirusa sprawiły, że trzeba by zaszczepić aż 90 procent populacji. Maria Mikołajewska.

Sejm decyduje w sprawie Kamińskiego

Afera wycieku służbowych maili z prywatnej skrzynki szefa kancelarii premiera i znaczące milczenie w tej sprawie szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. Sejm w środę zajmie się wnioskiem o jego odwołanie w związku z wyborami kopertowymi, które się nie odbyły. Barbara Sobska.

Rekordowe temperatury

Niedawno padł rekord temperatury na Ziemi - ponad 80 stopni przy gruncie na pustyni Lut w Iranie. Topnieją lody Arktyki - w 1980 roku było go 7,5 miliona kilometrów kwadratowych, dzisiaj jest o połowę mniej. Wykresy zmian temperatury nie do wszystkich trafiają - stąd pomysł, aby pokazać ocieplający się świat barwami. Za nami też najcieplejszy weekend od dwóch lat, a w sierpniu zapowiada się upał powyżej normy z ostatnich 30 lat. Patryk Rabiega.

Miasto losuje ogródki działkowe

Jedna działka, dziesięciu chętnych. W Zielonej Górze zainteresowanie nowymi ogródkami jest tak duże, że miasto musiało zorganizować losowanie. Popularność ogródków działkowych rośnie w całym kraju. Łukasz Wieczorek sprawdził, kto i za ile kupuje teraz działki.

Uciekają do Polski, nie czują się bezpiecznie

Maria Makar ma 22 lata i z malutką córką uciekła z Białorusi. Jest w Polsce, ale nie czuje się do końca bezpiecznie. Jak sama mówi, jej nazwisko oznaczało kłopoty, bo rodzina Makarów to byli funkcjonariusze milicji i służb specjalnych, którzy uciekli z kraju. Jeden z nich - jej stryj - udostępnił zapis rozmowy sprzed kilku lat, w której szef białoruskiego KGB rozważa plan zamordowania białoruskich dysydentów w Niemczech. Maria Mikołajewska.

Pandemia i problemy psychiczne

Pandemia nasiliła problemy psychiczne. Dlatego przedstawiciele Kongresu Zdrowia Psychicznego spotkali się z ministrem zdrowia i kolejny raz zaapelowali o przyspieszenie reform. Depresja to nie tylko smutek, ale też brak energii, apetytu, utrata zainteresowań, bezsenność, problemy z pamięcią i koncentracją, myśli samobójcze. Choroba może dotknąć nawet sześciolatka. Sylwia Piestrzyńska.

Problemy branży transportowej

Nie wszyscy przetrwali zamknięcie gospodarki w czasie pandemii. Pierwsze firmy transportowe już wyprzedają autokary. Dziennikarze rozmawiali z osobami, które kilka miesięcy temu alarmowały, że ich sytuacja jest krytyczna. Łukasz Wieczorek ustalił, co mówią dziś i dlaczego nie czekają z optymizmem na sezon urlopowy.

Szacowanie strat po pożarze

Ponad sto osób nie ma do czego wracać po pożarze w Nowej Białej. Domy straciło 27 rodzin. Trwa szacowanie strat, ruszyła też fala pomocy. Wójt Nowej Białej mówi, że teraz mieszkańcy będą potrzebować dużo materiałów budowlanych, bo podstawowe rzeczy jak ubrania czy środki czystości zostały już im zapewnione. Monika Celej.

Protesty w sprawie edukacji

Tak źle w polskiej edukacji jeszcze nie było - mówią nauczyciele, którzy przyszli protestować w poniedziałek przed Ministerstwem Edukacji Narodowej. Dołączyli do nich rodzice i działacze społeczni, którzy domagają się dymisji ministra Przemysława Czarnka i przeciwstawiają się ideologizacji szkół i podporządkowaniu ich kuratorom. Patryk Rabiega.

Opozycja chce dymisji Dworczyka

W Sejmowej komisji przepadł wniosek Koalicji Obywatelskiej w sprawie odwołania ministra Michała Dworczyka. Dotyczył przede wszystkim organizacji wyborów kopertowych. Taki sam ma Mariusz Kamiński, szef MSWiA. Dochodzi jeszcze kwestia wycieku służbowej korespondencji z prywatnej skrzynki ministra. Prezydent stwierdził, że "nie sądzi, żeby bezpieczeństwo państwa było zagrożone". Ale kto odpowiada za ten wyciek. Barbara Sobska.

Śląskie autobusy zmieniają barwy

Autobusy na Górnym Śląsku i Zagłębiu jak nowojorskie taksówki - będą żółte. Władze miast i gmin dogadały się, by ujednolicić barwy pojazdów. Ma skończyć się kolorowy misz-masz. Nie wszyscy są zadowoleni. Przeciwnicy mówią o zerwaniu z tradycją i narzucaniu jednej kultury. Łukasz Wieczorek.

Akcja Fundacji TVN i Centrum Zdrowia Dziecka

Psychiatra dziecięca jest w zapaści - brakuje lekarzy i miejsc dla dzieci. Pandemia problem pogłębia. Fundacja TVN razem z Centrum Zdrowia Dziecka wychodzi naprzeciw potrzebom i buduje centrum psychiatrii dla dzieci i młodzieży. Karolina Bałuc.

Akcja rosyjskich służb w Bergamo

Czy misja humanitarna we Włoszech była akcją rosyjskiego wywiadu? Dziennik "La Repubblica" opublikował raport, który jednoznacznie wskazuje, że przyjazd Rosjan do zakażonego włoskiego Bergamo nie miał nic wspólnego z pomocą, a z chęcią pozyskania informacji o koronawirusie i danych potrzebnych do wyścigu po szczepionkę. Maria Mikołajewska.

Platforma jedzie w Polskę

Politycy Platformy Obywatelskiej chcą nadrobić stracony czas i słabnące poparcie. To nie może być stracony rok - deklarują wspólnie, bo wiedzą, że stawką są wybory. Barbara Sobska sprawdziła, czy akcja Platformy zadziała i czy będzie potrzebna zmiana lidera.

Posłowie PiS piszą do TK w sprawie TSUE

Kiedy Polska wchodziła do Unii Europejskiej jasne było, że prawo unijne jest nadrzędne, kiedy doszłoby do wątpliwości. Politycy Prawa i Sprawiedliwości twierdzą jednak inaczej. W unijnym prawie, które ma regulować kwestie polskie, widzą zawłaszczenie suwerenności. Jest zatem spór i kolejny wniosek posłów PiS do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, co może unijny Trybunał Sprawiedliwości w Polsce. Maciej Warsiński.

Kolejna nieudana próba wyboru RPO

To już piąta w przeciągu dziesięciu miesięcy próba wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Senat nie zgodził się, by miejsce po Adamie Bodnarze zajęła Lidia Staroń. Przeciwko głosowali senatorowie opozycji i koledzy z jej koła. Lidia Staroń nie przekonała do siebie też niektórych senatorów z Prawa i Sprawiedliwości. Adrianna Otręba.

Sławomir Nowak i poręczenie majątkowe

Co dalej z byłym ministrem Sławomirem Nowakiem? Oficjalnie w piątek mija termin wpłacenia poręczenia majątkowego. Prokurator nie sporządził protokołu przyjęcia tej kwoty. Dawid Rydzek. 

Pytania o koszty ochrony Kaczyńskiego

Ile kosztuje dziennie ochrona prezesa Prawa i Sprawiedliwości? To pytanie zadaje opozycja, bo nie od dziś wiadomo, że dom Jarosława Kaczyńskiego jest pod specjalnym, niemałym nadzorem. Barbara Sobska.