Polska i Świat

Polska i Świat

Czy Trybunał Konstytucyjny to niezależny organ?

60 procent pytanych w sondażu Kantar dla TVN24 i Faktów TVN uważa, że Trybunał Konstytucyjny kierowany przez Julię Przyłębską jest organem zależnym od władzy. Według opozycji decyzje Trybunału potrafią wyprowadzić ludzi na ulice, jego prezes jest odkryciem towarzyskim Jarosława Kaczyńskiego, a przywrócenie niezależności sądów i powrót do trójpodziału władzy będzie jednym z największych wyzwań na przyszłość. Barbara Sobska.

Sondaż: Polacy chcą zostać w Unii

Na pytanie, czy to dobrze, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, aż 90 procent Polaków odpowiedziało, że tak - to najnowszy sondaż Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Jednocześnie Polacy się martwią, co dalej z polexitem. Prawie połowa badanych uważa, że polityka rządu PiS może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Aleksandra Kąkol.

Kreda narzędziem potencjalnego przestępstwa

Kilka patroli, technik kryminalistyki, dochodzeniowcy, śledztwo, a to wszystko, by udzielić nagany matkom i dojść do odkrycia, że kreda jest zmywalna. Rzeczywistość zaskakuje, polityczna także, bo tu od polityki uciec się nie da. Monika Celej.

Będzie mur "nie do sforsowania"

Rząd tłumaczy, że nowa zapora na granicy polsko-białoruskiej jest potrzebna. Jej koszt to 1,5 miliarda złotych. Polska oczekuje, że pieniądze na to da Bruksela, ale na razie nie ma na to zgody. Specustawa jest już w Sejmie. W niej ułatwienia przy budowie konstrukcji i utrudnienia dla dziennikarzy, bo w tych zapisach jest możliwość wprowadzenia zakazu przebywania na wybranym terenie. Jacek Tacik.

"Niech przyjedzie karetka. Nie mamy siły dalej iść"

Od dwóch tygodni są w lesie, bez pomocy, bez opieki - co najmniej trzy dziewczynki z grupy migrantów koczujących po białoruskiej stronie granicy to te same dzieci, które polska Straż Graniczna wywiozła na granicę z placówki w Michałowie. Takich historii i takich dzieci jest więcej - jest historia Kurdów z Narewki, którzy zostali zawróceni, bo nie chcieli ponoć zostać w Polsce. Fundacja Ocalenie, która jest na miejscu, mówi, że prawda jest inna. Sylwia Piestrzyńska.

Spór o cenę pochówku

Ceny pochówku na cmentarzu w łódzkich Brzezinach przyprawiały o zawrót głowy - sprawa trafiła w formie skargi do papieża Franciszka i do sądu, który zawarł pierwszą ugodę w tej sprawie. Następstwem ugody nie jest spadek cen, tylko nakaz usunięcia ławek przy grobach. Maria Mikołajewska.

Hiszpania i Francja zakazują plastikowych opakowań

Na dnie Rowu Mariańskiego, na Oceanie Spokojnym i Indyjskim znaleziono plastik. W morzach i oceanach ginie przez to co roku ponad milion morskich ptaków i sto tysięcy morskich ssaków. Zalewa nas plastik, ale niektóre kraje mówią dość. Hiszpania i Francja zakazują plastikowego opakowywania warzyw i owoców. Aleksandra Kąkol.

Badanie: dobre słowa mają moc

Dobre słowo, które ma moc. Lepiej chwalić niż karać - pokazują to badania naukowców, że chwalenie ma większą siłę. Lepiej się pracuje i przyswaja wiedzę. Dobre słowo czyni cuda, ale polska szkoła o tym zapomina. Badania pokazują, że w klasach, w których nauczyciele chwalili uczniów przynajmniej tak często, jak ich krytykowali, zachowanie grupy poprawiło się o 70 procent. Karolina Bałuc.

Problemy z wypłacaniem dodatku covidowego dla medyków

Medycy ze szpitala na Stadionie Narodowym czują się oszukani. Złożyli zawiadomienie do prokuratury, chodzi o "sprzeniewierzenie" środków publicznych, które jako dodatek covidowy nigdy do nich nie trafiły. Problem z wypłacaniem dodatku covidowego pojawił się także w szpitalu tymczasowym działającym przy Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Adrianna Otręba.

Rekordowe ceny na stacjach benzynowych

6 złotych za litr paliwa na horyzoncie i na tym niestety nie koniec – na stacjach benzynowych ceny są rekordowe. Drogo, coraz drożej i to nie tylko w przypadku paliwa. Jeśli cena ropy dalej będzie rosnąć, to wkrótce zapłacimy 7-7,50 zł za litr - mówią eksperci. Barbara Sobska.

Sądowy spór o symbol Strajku Kobiet w szkole

Piorun w sądzie, czyli sprawa symbolu Strajku Kobiet, który został zakazany w jednej ze szkół w Łodzi. Dyrektor zakazał, a wiceprezydent miasta zawiesiła dyrektora, ten jednak szybko dostał wsparcie od samego ministra Przemysława Czarnka. Aleksandra Kąkol.

Fala infekcji u dzieci

Nie tylko koronawirus, ale też przeziębienia, infekcje i zapalenia - wszelkie choroby dają się we znaki, szczególnie najmłodszym pacjentom. U pediatrów tłumy, na oddziałach pediatrycznych też wzmożony ruch. Rośnie liczba przypadków zakażeń wirusem RS, który jak mówią lekarze, częściej pojawiał się na przełomie grudnia i stycznia. Anna Wilczyńska.

Pytania o dzieci migrantów z Michałowa i Narewki

Gdzie są dzieci z Michałowa i Narewki? Grupa migrantów z Iraku z czworgiem dzieci była w Polsce, a tymczasem dzień później, prawdopodobnie już z Białorusi, nadeszło nagranie z dramatycznym apelem o pomoc. Od tej samej grupy. Sylwia Piestrzyńska.

Polacy tłumnie wyszli na ulice

Kim są ci, którzy wyszli w niedzielę manifestować swoje poparcie dla obecności Polski w Unii Europejskiej? Polacy tłumnie wyszli na ulice z hasłem "Zostajemy w Unii" łącznie w 120 miastach i miasteczkach całej Polski. Mocno wybrzmiewały słowa o potrzebie wspólnoty europejskiej. Adrianna Otręba.

"Rozbój w biały dzień". Ogromny wzrost cen gazu, mieszkańcy w szoku

O 170 procent podrożał gaz pod Poznaniem - w Jarocinie i okolicy prawie o 200 procent. To tylko dwa przykłady, bo gigantyczne podwyżki dotyczą przynajmniej kilkudziesięciu gmin. Mieszkańcy, którzy dostali nowe wyliczenia, są w szoku i piszą skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Gminy skrzykują się i tworzą ogólnopolski komitet protestacyjny. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Czwartą falę widać na oddziałach. "Pytają, czy mogą być zaszczepieni, kiedy trafiają do szpitala"

Dopiero gdy trafiają do szpitala, pytają czy mogą się zaszczepić - wtedy mówią, że żałują, że nie zrobili tego wcześniej. Czwarta fala jest widoczna na oddziałach. Szykowane są kolejne łóżka i sprzęt, wracają zakazy odwiedzin, odwoływane są porody rodzinne. Gdy w zeszłym roku przyszła jesienna fala, nie było jeszcze szczepionek. Dziś jest wybór. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Trudne życie na obszarze stanu wyjątkowego

Żyje się inaczej, są ciągłe kontrole i samoloty nad głową — mówią mieszkańcy strefy objętej stanem wyjątkowym. Więcej służb jest też poza tym obszarem, tam też prowadzone są kontrole. Mieszkańcy skarżą się na kryzys w biznesach i coraz częściej myślą o ludziach na granicy, o dzieciach, które koczują w zimnie w lasach. Stan wyjątkowy jest przedłużony do początku grudnia. Monika Celej.

RPO apeluje w sprawie psychiatrii dzieci

Psychiatria dziecięca jest w agonii — pisze Rzecznik Praw Obywatelskich do ministra zdrowia. Apeluje o pilne działania, bo lekarze odchodzą, a dzieci i młodzieży na oddziałach jest więcej niż kiedykolwiek - to efekt pandemii i nauki zdalnej. System się sypie, a cierpią najmłodsi. Anna Wilczyńska.