Polska i Świat

Polska i Świat

Życie w stanie wyjątkowym

Była zażarta dyskusja, znamy wynik głosowania. Jak wygląda życie w stanie wyjątkowym? Jaka jest rzeczywistość mieszkańców, którzy zostali objęci tą decyzją? Michał Gołębiowski.

Artyści mają głos

Teraz Artyści mają głos. Nie chcą milczeć, głośno wyrażają swój sprzeciw wobec rzeczywistości, wobec władzy, wobec zmian, które zachodzą we współczesnym świecie. Często stają po stronie mniejszości i tych, którzy potrzebują tego wsparcia. Niezależnie od władzy, naszej reporterce Barbarze Sobskiej deklarują jasno: buntować się będą zawsze. 

Stan wyjątkowy na granicy

Pierwszy dzień stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią. Nowe zasady, nowe zakazy. Nie można filmować, ale zanim one weszły w życie, nasza reporterka była na granicy, patrzyła, co tam się dzieje. Codziennością było spotkanie grup uchodźców, ale później trudniej jest ustalić, co się z nimi dalej dzieje. Monika Celej.

ABBA powraca

ABBA wraca po prawie 40 latach. Wielki comeback czwórki ze Szwecji to na razie dwie nowe piosenki, ale będzie więcej i to już niedługo. Sprzedali w sumie 400 milionów płyt. Na czym polega ich fenomen i dlaczego stali się jednym z najbardziej kasowych zespołów w historii? Patryk Rabiega.

Bez prac domowych

Prace domowe. Uczniowski koszmar, codzienność chyba każdego chodzącego do szkoły. W Chinach zakazano ich zadawania w klasach 1-3. A może warto zastanowić się, czy i u nas taki pomysł ma sens. Tym bardziej, że ilość zadawanego materiału nie przekłada się na jakość w nauczaniu. Maria Mikołajewska.

Przyszłość lekarskich teleporad

Teleporady były w czasie pandemii niemal jedyną metodą szybkiego skonsultowania się z lekarzem. Ale warunkiem odbudowania zdrowia Polaków jest diagnostyka nie przez telefon. Teleporada nie może być podstawową formą kontaktu z pacjentem. Niektóre przychodnie tego nadużywały, Ministerstwo powiedziało dość. Jak będzie to wyglądać, gdy nadejdzie czwarta fala? Anna Wilczyńska.

Polska czeka na akceptację Krajowego Planu Odbudowy

Polski premier chce, by uznać, że polskie prawo stoi ponad unijnym, więc Unia chce wstrzymać miliardy dla Polski. Nie od dziś wiadomo, że łamanie zasad praworządności może słono kosztować, ale teraz już wiemy ile. Bruksela zaakceptowała krajowe plany odbudowy 18 państw. Polska wciąż czeka i wiemy już dlaczego. Michał Tracz.

Protest ratowników medycznych 

Nie było dostępnej karetki, do kolizji w centrum Warszawy dyspozytor wysłał śmigłowiec. To już kolejny raz w tym tygodniu, gdy do pacjentów zamiast ambulansu rusza Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Trwa protest ratowników medycznych. Brakuje obsady. Tylko dziś na Mazowszu nie wyjechały 43 zespoły ratunkowe. Wojewoda mazowiecki prosi o pomoc wojsko. Chce oddelegować żołnierzy do karetek pogotowia. Łukasz Wieczorek. 

Stan wyjątkowy na granicy. Mediom wstęp wzbroniony 

Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią będzie obowiązywać przez 30 dni, chyba że tę decyzję uchyli Sejm. Są nowe nakazy i zakazy. Mediom wstęp wzbroniony. Przepisy dają duże uprawnienia państwowym służbom. Możliwości kontroli praktycznie żadne. Maciej Warsiński.

Raport podkomisji smoleńskiej przyjęty

Tajemniczo i po cichu. Raport podkomisji smoleńskiej został przyjęty 10 sierpnia i ma około 300 stron. Okazuje się, że nie wszyscy członkowie podkomisji o nim wiedzieli, a rodziny smoleńskie dowiedziały się już po fakcie. Dlaczego Antoni Macierewicz nie chce się pochwalić efektami pracy komisji pod swoim przewodnictwem? Jacek Tacik.

Nowy rok szkolny

Uczniowie wracają do ławek, bo nauka będzie stacjonarna, czyli po staremu, ale idzie też nowe - lektury i podejście na przykład do kontrolowania dyrekcji i nauczycieli. Projekt nowelizacji prawa oświatowego mówi między innymi, że kurator będzie mógł zablokować wejście do szkół tych organizacji, które mu się nie podobają. Maria Mikołajewska.

Młodym nie wszystko jedno

Młodzi zaangażowani nie tylko politycznie, czyli Campus Polska Przyszłości - przestrzeń dialogu, spotkań i dyskusji. Młodzi pytają doświadczonych i znanych jak Donald Tusk czy Leszek Balcerowicz. Mają swoje zdanie i nie boją się punktować. Barbara Sobska.

Vera Jourova o możliwych działaniach w sprawie nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej

Jedną z możliwości jest wystąpienie do TSUE o sankcje przeciwko Polsce, ale nie przesądzam tego jeszcze - mówi TVN24 Vera Jourova. Dwa tygodnie temu minął termin ultimatum, które Bruksela dała Warszawie. Chodziło o dokładne wyjaśnienie czy i jak zamierza wykonać decyzje unijnego Trybunału dotyczące nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej. W specjalnym wywiadzie dla TVN24 Vera Jourova mówi wprost, jaki może być następny krok UE. Michał Tracz.

Protesty ratowników medycznych

Ratownicy medyczni z Warszawy mówią dość i protestują - część z nich wzięła wolne, inni poszli na zwolnienia lekarskie. W konsekwencji na osiemdziesiąt zespołów nie wyjechało trzydzieści jeden. Karolina Bałuc.