Polska i Świat

Polska i Świat

Lex TVN w Sejmie

Przed nami pierwsze czytanie w sprawie lex TVN. Wcześniej dyskutowano o nim na sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu - i to podczas obrad tej komisji pod adresem dziennikarzy padło wiele zarzutów i kłamliwych oskarżeń. Dawid Rydzek.

Ustawa anty-TVN w komisji sejmowej

W Sejmie komisja kultury zagłosowała za ustawą anty-TVN. Wniosek o odrzucenie projektu nie przeszedł, tak jak i ten o wysłuchanie publiczne. Zaakceptowano między innymi propozycje zmian złożone przez Kukiz '15 i Marka Suskiego - odrzucono poprawkę Porozumienia i szereg innych złożonych przez opozycję. 11 sierpnia ustawa ta będzie procedowana w Sejmie.

Dla zwierząt w słusznej sprawie

Pomagamy zwierzętom chętnie i kiedy tylko można, każda nasza akcja spotyka się z dużym odzewem, a na widzów TVN24 zawsze można liczyć. Tak było na przykład ze schroniskiem w Radysach, gdzie uratowano setki psów. Dzięki medialnemu rozgłosowi duża ich część znalazła nowe domy. Przez 20 lat działania TVN24 historii było wiele, nie sposób ich policzyć. Patryk Rabiega.

Korzenie pamięci

1 sierpnia to data symbol i pamięć o Powstaniu Warszawskim. Korzenie pamięci to najnowsza akcja Muzeum Powstania Warszawskiego. Tym razem to nie powstańcy mają głos, ale ich dzieci i wnuki. Rozmowy z tymi, których powstańcy wychowali, były zaskakujące, pełne wzruszeń, emocji i lekcji, którą młodsze pokolenia odebrały. Karolina Bałuc.

Orzeczenie w sprawie handlu w niedziele

We wtorek Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie handlu w niedziele. Konfederacja Lewiatan zaskarżyła cztery przepisy ustawy, ale według Trybunału dwa zaskarżone przepisy są konstytucyjne, a w przypadku dwóch pozostałych sprawa została umorzona. Adrianna Otręba.

Kto zyska, a kto straci na Polskim Ładzie?

Ekonomiści twierdzą, że na nowych przepisach podatkowych Polskiego Ładu zyskają przede wszystkim emeryci. Zmiana dokuczliwa będzie dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Monika Celej.

Pierwszy raport komisji do spraw pedofilii

Komisja do spraw pedofilii ogłosiła pierwszy raport ze swojej działalności. Blisko jedna trzecia spraw zgłoszonych komisji dotyczy duchownych. Episkopat z komisją współpracować nie chce i nie udostępnił kościelnych akt. Sprawa trafiła do Watykanu, odpowiedzi na razie brak. Co ważne, komisja interesuje się nie tylko sprawcami, ale też osobami, które mogły tuszować przestępstwa. Anna Wilczyńska.

Polka w życiowej formie przed olimpijskim maratonem

Dystans tego biegu początkowo uważano za morderczy. Od igrzysk w Los Angeles w 1984 roku w maratonie mogą startować również kobiety. W tym roku mamy mocną reprezentację. 29 letnia Angelika Mach jest jedną z trzech polskich maratonek, które zdobyły minimum olimpijskie. Właśnie dotarły do Tokio. Andżelika mówi, że jest w życiowej formie. Karolina Bałuc.

Protest pod bramą ministerstwa edukacji

Trójka aktywistów z młodzieżowego Forum LGBT+ prowadzi protest pod bramą Ministerstwa Edukacji i Nauki, a wśród nich siostrzeniec premiera Mateusza Morawieckiego. Po południu w poniedziałek na rozmowy zaprosił ich wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski. Spotkanie trwało niecałą godzinę. Protest trwa dalej. Adrianna Otręba.

Polski Ład – zmiany w podatkach i nowa składka zdrowotna

W ramach Polskiego Ładu zapowiadane są zmiany w podatkach i nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Rząd przekonuje, że na zmianie zyska 18 milionów podatników - przedsiębiorcy, także ci prowadzący drobny biznes, mają w tej sprawie inne zdanie. Według nich zmiany oznaczają wzrost podatków dla milionów obywateli. Barbara Sobska.

Jak zmniejszyć cierpienie zwierząt laboratoryjnych

Zwierzęta mają mieć lepiej. Tak wynika z przyjętego właśnie przez rząd projektu ustawy dotyczącego wykorzystywania zwierząt do celów naukowych. Rocznie w Unii Europejskiej w laboratoriach wykorzystywanych jest do dziesięciu milionów zwierząt, w Polsce to 140 tysięcy. Co trzeba zrobić, by zmniejszyć ich cierpienie? Naukowcy powinni w pierwszej kolejności sięgać po te metody, do których niepotrzebne są eksperymenty na zwierzętach. Materiał Patryka Rabiegi.

Apele o oddawanie krwi

Ten rok jest wręcz dramatyczny - mówią lekarze szpitala z Kielc. Brakuje krwi i to w całym kraju. Są placówki, które z tego powodu odwołują zabiegi. Szczęśliwie wzrasta liczba dawców, ale przez pandemię wzrasta też zapotrzebowanie. Centra krwiodawstwa mówią, żeby nie zniechęcać się kolejkami, bo one nie bez powodu tworzą się głównie w jeden konkretny dzień. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

W obronie dyrektorki Zachęty

Ludzie kultury i sztuki protestują przeciwko zapowiedzi zmiany na stanowisku dyrektorki Galerii Zachęta. Umowy z Hanną Wróblewską nie chce przedłużyć Piotr Gliński, któremu placówka podlega. Materiał Adrianny Otręby.

Premier: należy dokonać przeglądu Izby Dyscyplinarnej

Premier Mateusz Morawiecki powiedział o Izbie Dyscyplinarnej, że "nie spełnia wszystkich oczekiwań". O jakie i czyje oczekiwania chodzi? Trybunał Sprawiedliwości w tej sprawie wyraził się jasno i oczekuje przestrzegania prawa. Teraz głos zabiera premier, zapowiadając dalsze reformy wymiaru sprawiedliwości. Co to w praktyce oznacza? Materiał Michała Tracza.

Polityczne coś za coś?

Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich profesor Marcin Wiącek złożył w piątek ślubowanie przed Sejmem. Wybrano też nowego prezesa IPN, został nim Karol Nawrocki. Co mają wspólnego te dwa nazwiska i stanowiska? Mogą mieć więcej, niż to się z pozoru wydaje. Polityczne coś za coś? Materiał Dawida Rydzka.

Syn szefa NIK zatrzymany przez CBA

CBA zatrzymało w piątek na lotnisku wracającego z wakacji syna Mariana Banasia - Jakuba, który jest społecznym doradcą w NIK-u. Ma usłyszeć siedem zarzutów. Prokuratura chce także zgody Sejmu na postawienie zarzutów prezesowi. Zarzut? Zatajanie majątku. Marian Banaś zapewnia, że nie odstąpi od wypełniania powierzonych mu obowiązków. Wcześniej Banaś był "kryształowy", teraz chyba już nikt z PiS-u tak nie powie. Materiał Macieja Warsińskiego.