Polska i Świat

Polska i Świat

Odbudowa Pałacu Saskiego w ramach Polskiego Ładu

Polski Ład ma wiele punktów - zakłada też zmianę Warszawy. Jarosław Kaczyński zapowiada odbudowę Pałacu Saskiego w stolicy. Sprawa wraca od lat, w wielu różnych projektach. Jedno jest niezmienne: to bardzo kosztowna inwestycja. Materiał Dawida Rydzka.

Czarnek i wypowiedzi o Unii Europejskiej

Minister Przemysław Czarnek najpierw kreśli wizję nauczania, potem przekonuje, że to jego prywatna opinia. Chodzi o słowa, że Unia Europejska jest tworem niepraworządnym. To miała być jego prywatna opinia, choć wygłoszona publicznie i to w odpowiedzi na pytanie, jak polska szkoła będzie wyglądała po wdrożeniu Polskiego Ładu. Nauczyciele takiego argumentu nie przyjmują, bo ministrem jest się 24 godziny na dobę, a nie się nim bywa. Materiał Adrianny Otręby.

Europejski Zielony Ład a Polski Ład

W rządowym dokumencie ochrona klimatu nie była kwestią priorytetową, ale o klimacie nie zapomniano. Rząd podaje kwotę, jaką przeznaczy na ochronę środowiska, tyle że ta suma zdaniem ekspertów jest stanowczo za mała. Tak bardzo, że istnieje ryzyko niewykonania tego planu - co godziłoby w interes Unii, która dąży do neutralności klimatycznej do 2050 roku. Materiał Jacka Tacika.

Bronili sędziego Juszczyszyna, mają kłopoty

Kiedyś bronili sędziego Pawła Juszczyszyna, dziś sami mają kłopoty. Sędziowski rzecznik dyscyplinarny bierze się za sędziów z Olsztyna, którzy mieli odwagę poprzeć swojego kolegę wbrew prezesowi z nadania Zbigniewa Ziobry. Wszystko to dzieje się w czasie, gdy kolejne sądy wydają decyzję, że Paweł Juszczyszyn może wrócić do orzekania. Materiał Michała Tracza.

Dziki w mieście

Sieją postrach, niszczą trawniki, blokują ruch - dziki uprzykrzają życie mieszkańcom polskich miast. W Toruniu problem jest tak duży, że prezydent musiał prosić o pomoc policję. Powstał specjalny zespół do spraw dzików. Materiał Łukasza Wieczorka.

Coming out Piasecznego

Dlaczego Andrzej Piaseczny zdecydował się na coming out? W rozmowie z Moniką Olejnik w TVN24 GO przyznał, że jest homoseksualistą. Zrobił to nie tylko dla siebie, ale też dla innych. To jego forma protestu, sprzeciwu dla wrogiej retoryki wobec osób LGBT. Ujawnienie się w Polsce nadal nie jest takie proste - i nie chodzi tylko o strach przed przemocą, ale też o strach przed samotnością. Sylwia Piestrzyńska.

Zwierzęta, istoty czujące

Organizacje broniące praw zwierząt już pytają, kiedy Polska pójdzie śladem Wielkiej Brytanii - ta formalnie uznała zwierzęta za istoty czujące. Za tym idzie pakiet ustaw broniący ich praw. W Polsce o prawach zwierząt trudno mówić. Nie uznaje ich nawet wiceminister edukacji. Patryk Rabiega.

Zachowanie dziecka i odpowiedzialność dorosłych

Wracamy do historii chłopca, który wykazał się sporą odwagą. 10-letni Kacper znalazł w sobie siłę, by opowiedzieć policji, jak bardzo nad jego rodziną znęca się ich ojczym. To historia, która z jednej strony wzrusza, bo chłopiec ocalił i siebie i brata - z drugiej każe zadać pytanie, dlaczego to dziecko zachowało się tak, jak zachować powinien się dorosły. Psychologowie szukają odpowiedzi w słowach matki. Maria Mikołajewska.

Polski Ład uderzy w bogatszych

Nowy Polski Ład i nowe podatki, które zafunduje rząd. Premier Mateusz Morawiecki chce uczciwości, dlatego biedniejsi mają zyskać kosztem bogatszych, ale nie tak bardzo bogatych. Wciąż jednak nie wiadomo, od jakiego progu będzie gorzej. Maciej Warsiński.

Konflikty w Platformie Obywatelskiej

To nie jest ostatnio dobry czas dla Platformy Obywatelskiej - stąd spotkania i próba uspokojenia politycznych napięć. A tych jest sporo, tak dużo, że szeregi Platformy Obywatelskiej opuściła Róża Thun. Wewnętrzna dyskusja musi zatem być, bo na razie o przyszłości partii, jej problemach i szefie głównie mówi się na zewnątrz. Adrianna Otręba.

Będzie nowy koalicjant w Zjednoczonej Prawicy

Rozłamowcy z Porozumienia pod egidą Adama Bielana zakładają własną partię. Dawid Rydzek dowiedział się, po co ja tworzą, ilu posłów w niej będzie i najważniejsze, czy to kończy konflikt w Porozumieniu.

Pierwsza w Polsce dostawa dronem

Zamówił przesyłkę w sklepie sportowym, ale paczki nie dostarczył kurier. Zakupy przyleciały dronem - prosto na podwórko. Pierwszy raz w Polsce drogą powietrzną przetransportowano przesyłkę do klienta przed domem. Czy niebo zamieni się w dronowe autostrady, a latające statki zastąpią kurierów? Odpowiedzi szukał Łukasz Wieczorek.

Prawo do protestowania

Europejski Trybunał Praw Człowieka pyta polski rząd o zakazywanie zgromadzeń. Sprawa dotyczy co prawda czasu, gdy władza nie dopuszczała do kontrmiesięcznic smoleńskich, ale to także powód, by zapytać, czy prawo do protestowania - zwłaszcza w pandemii - nie jest w Polsce ograniczane. Materiał Michała Tracza.

Pielęgniarki negocjują z rządem

To miało być spotkanie ostatniej szansy, tyle że, jak mówią pielęgniarki, minister zdrowia Adam Niedzielski znalazł jedynie pół godziny, a do spotkania doprosił innych - efektów brak, za to jest duży niesmak, bo choć pielęgniarek brakuje do pracy, to jest ich za dużo na podwyżki. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Więcej lekcji historii w szkołach

Nowy polski ład ma zawitać do szkoły - na celowniku jest historia. Ma być jej zdecydowanie więcej. Jak twierdzi prezes PiS Jarosław Kaczyński, chodzi o to, aby młodzi ludzie poznawali Polskę, kulturę, by się z nią wiązali. Nauczyciele mówią, że dumy narodowej nie da się wyuczyć, za to łatwo dobrą edukację zmienić na indoktrynację. Materiał Adrianny Otręby.

Polski Ład i zmiany w podatkach

Nowy Polski Ład i nowy strach, jaki padł na przedsiębiorców. Kiedy premier Mateusz Morawiecki zachwala nowy porządek, ekonomiści liczą, kto starci, a kto zyska na tak zwanym resecie podatkowym. Nie trzeba długo liczyć, by wskazać, że elektorat Prawa i Sprawiedliwości na tym zyska - inni zaś stracą, bo rządowe obietnice słono kosztują. Materiał Jacka Tacika.

"Polska i Świat" i 20 lat TVN24 

20 lat TVN24 - w tym roku nasza stacja obchodzi okrągłe urodziny Przypominamy początki i wspomnienia dotyczące magazynu "Polska i Świat". Sylwia Piestrzyńska.

Wspomnienie rotmistrza Witolda Pileckiego

W czwartek minęła 120. rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego. Oficer AK, dobrowolny więzień Auschwitz, uczestnik Powstania Warszawskiego, aresztowany przez UB po wojnie i skazany na śmierć w 1948 roku. Wyrok wykonano na Rakowieckiej, strzałem w tył głowy. Miejsce jego pochówku nigdy nie zostało ujawnione. Dawid Rydzek.

Polki w czasie pandemii

Zmieniło się wiele, ale nie wszystko na gorsze. Na zlecenie stołecznych urzędników oraz Warszawskiej Rady Kobiet przeprowadzono badania dotyczące życia osobistego mieszkanek stolicy w czasie pandemii. Pytano między innymi o relacje z bliskimi, podział obowiązków domowych oraz źródła konfliktów domowych. Adrianna Otręba.