Polska i Świat

Polska i Świat

Muzycy czekają na otwarcie

Polska otwiera się, ale muzycy nadal nie mogą grać. Decyzji polskich władz nie rozumieją - to dla nich absurd, bo dlaczego można iść do teatru, do kina, a na koncert już nie? Apelują o równe traktowanie. Karolina Bałuc.

Prokuratura nie odpuszcza Igorowi Tulei

Prokuratura znów chce, by nieuznawana Izba Dyscyplinarna zgodziła się na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie sędziego Igora Tulei. Dla obrońców sędziego to nic innego jak zemsta i starszak na innych sędziów za postawienie się władzy. Michał Tracz.

Zmiany przepisów dla kierowców i pieszych

Dużo zmian, mało informacji - 1 czerwca w życie wchodzą nowe przepisy dla wszystkich kierowców i pieszych. Zostało kilka dni, a kampanii informacyjnej wciąż brak. Dziennikarze zapytali ministra infrastruktury, czy i kiedy ruszy. Sprawa jest poważna, bo z dnia na dzień zacznie obowiązywać szereg nowych zasad na przejściach, autostradach, ekspresówkach i w terenie zabudowanym. Łukasz Wieczorek.

Kaczyński komentuje orzeczenie TK ws. aborcji

Jarosław Kaczyński odnosi się do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji i rozgrzewa emocje. Zdaniem prezesa "był to najłagodniejszy wyrok z możliwych, nic takiego, co mogłoby zagrażać interesom kobiet, się nie stało", a mówienie, że aborcje w Polsce są zakazane, to "bzdura". Trudno mówić o bzdurze, bo gdyby tak było, Polski nie zalałaby fala protestów. Barbara Sobska.

Kryzys w relacjach z Czechami

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej na wniosek Czech wydał tymczasowe postanowienie o wstrzymaniu wydobycia węgla w kopalni Turów, z którego czerpie paliwo sąsiednia kopalnia, jedna z największych w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że będzie walczył o zmianę decyzji, opozycja zarzuca polskiemu rządowi opieszałość. Maria Mikołajewska.

TSUE wydaje środek tymczasowy wobec kopalni w Turowie

Czesi złożyli wniosek, a Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podjął decyzję - kopalnia Turów w Bogatyni ma przestać wydobywać węgiel. Według naszych sąsiadów ma to katastrofalne skutki dla mieszkańców. Decyzja TSUE to środek tymczasowy, ale ma być wprowadzony natychmiast. Patryk Rabiega.

Infolinia dla rodzin osób z niepełnosprawnościami

Potrzeba była od dawna - pomysł infolinii dla rodzin osób z niepełnosprawnościami właśnie został zrealizowany. To właśnie tam rodzice zmęczeni i zagubieni znajdą pomoc psychologiczną i praktyczną związaną z opieką nad chorymi. Dla nich często każda doba jest jak walka na pierwszej linii frontu. Karolina Bałuc.

Wycofane leczenie

Dla pacjenta z nowotworem informacja o przerzutach to szok - kolejny przeżywają, gdy dowiadują się, że leczenia nie będzie, bo właśnie zostało wycofane. W takiej sytuacji znalazły się polskie pacjentki z HER-2 pozytywnym rakiem piersi i przerzutami do ośrodkowego układu nerwowego. Ministerstwo Zdrowia po pytaniach od dziennikarzy zapowiada korektę programu od lipca i to pod pewnymi warunkami. Anna Wilczyńska.

Wątpliwości wokół sędziów powołanych przez nową KRS

Czy sędzia awansowany przez nową KRS jest na pewno sędzią i czy może orzekać? Kolejni sędziowie uważają, że nie – oznacza to, że wyroki będą mogły być podważane. Mówimy więc o potencjalnym problemie dla wielu osób, bo już teraz szacuje się, że sędziów powołanych przez nową KRS jest około tysiąca. Michał Tracz.

Zawiadomienia do prokuratury ws. wyborów kopertowych

NIK przygotowuje kolejne zawiadomienia do prokuratury w związku z organizacją wyborów kopertowych - tym razem dotyczące przedstawicieli kancelarii premiera, Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz MSWiA. Rząd tłumaczy się ustami rzecznika, że były opinie prawne, zgodnie z którymi premier mógł podjąć decyzje dotyczące organizacji wyborów korespondencyjnych. NIK oceniła, że pandemia nie mogła być podstawą do złamania konstytucji. Sylwia Piestrzyńska.

Trójwymiarowe przejścia dla pieszych

Częstochowa testuje trójwymiarowe przejście dla pieszych. Kierowcy mają widzieć wirtualną przeszkodę i zwalniać, piesi czuć się bezpieczniej. Czy zebry w 3D na polskich drogach są wszystkim po drodze? Odpowiedzi szukał Łukasz Wieczorek.

Uniwersytet Waszyngtoński o zgonach w Polsce

Liczba zakażeń koronawirusem spada. Martwi natomiast wciąż duża liczba zgonów. W czwartek z powodu COVID-19 zmarło 250 osób, a od początku pandemii 72 tysiące Polaków. To według oficjalnych danych, które podaje Ministerstwo Zdrowia, ale według badaczy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego i ich nowego raportu takich zgonów może być w Polsce nawet 153 tysiące. Monika Celej.

TSUE krytycznie o praworządności w Polsce

Unijny Trybunał znów krytycznie o praworządności w Polsce. Tym razem chodzi o uprawnienia ministra sprawiedliwości, który na podstawie tylko sobie znanych kryteriów może delegować i odwoływać sędziów z delegacji. To sprzeczne z prawem Unii Europejskiej - uznał Rzecznik Generalny TSUE. Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada, że to kolejna opinia, która bezprawnie ingeruje w polską tożsamość ustrojową. Michał Tracz.

Kontrowersyjne dotacje z ministerstwa

Ministerstwo Kultury tłumaczyć się nie chce, a jest z czego. Chodzi o dotacje, jakie przyznano kwartalnikowi nacjonalistów związanych z Ruchem Narodowym i Młodzieżą Wszechpolską. Jego założyciela UW zawiesiło w prawach studenta za "czyny uchybiające godności studenta". Powołany przez Piotra Glińskiego Narodowy Instytut Wolności dał milion złotych stowarzyszeniu, które w Internecie propaguje antyszczepionkowe teorie spiskowe. Barbara Sobska.

Szczepienia wyhamowały

Szczepienia przyspieszyły, mieliśmy szczepić się na potęgę, tyle że tempo szczepień wyhamowało. Miejscami, jak na Pomorzu, brakuje szczepionek - w innych regionach brakuje chętnych do szczepień. Jest jeszcze jedno niepokojące zjawisko. Ci, którzy zaszczepili się jedną dawką, po drugą nie przychodzą. Lekarze mówią wprost, że to zatrzymanie się w pół drogi. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Mieszanie szczepionek

Ludzie nie szczepią się drugą dawką, bo boją się powikłań. Szczególnie ci, którzy źle znieśli pierwsze wkłucie. Niektóre kraje wychodzą im naprzeciw i dopuszczają możliwość mieszania szczepionek. Budzi to różne komentarze. Materiał Karoliny Bałuc.

Odbudowa Pałacu Saskiego w ramach Polskiego Ładu

Polski Ład ma wiele punktów - zakłada też zmianę Warszawy. Jarosław Kaczyński zapowiada odbudowę Pałacu Saskiego w stolicy. Sprawa wraca od lat, w wielu różnych projektach. Jedno jest niezmienne: to bardzo kosztowna inwestycja. Materiał Dawida Rydzka.

Czarnek i wypowiedzi o Unii Europejskiej

Minister Przemysław Czarnek najpierw kreśli wizję nauczania, potem przekonuje, że to jego prywatna opinia. Chodzi o słowa, że Unia Europejska jest tworem niepraworządnym. To miała być jego prywatna opinia, choć wygłoszona publicznie i to w odpowiedzi na pytanie, jak polska szkoła będzie wyglądała po wdrożeniu Polskiego Ładu. Nauczyciele takiego argumentu nie przyjmują, bo ministrem jest się 24 godziny na dobę, a nie się nim bywa. Materiał Adrianny Otręby.

Europejski Zielony Ład a Polski Ład

W rządowym dokumencie ochrona klimatu nie była kwestią priorytetową, ale o klimacie nie zapomniano. Rząd podaje kwotę, jaką przeznaczy na ochronę środowiska, tyle że ta suma zdaniem ekspertów jest stanowczo za mała. Tak bardzo, że istnieje ryzyko niewykonania tego planu - co godziłoby w interes Unii, która dąży do neutralności klimatycznej do 2050 roku. Materiał Jacka Tacika.