Polska i Świat

Polska i Świat

Biletowy serial z Wrocławia

Radni już trzy raz w tym roku zmieniali ceny jednorazowych biletów na komunikację miejską. 1 stycznia była podwyżka, 1 lipca obniżka, a od środy wróciły ceny z początku roku - można się pogubić, tym bardziej, że niektórzy radni w tej samej sprawie, raz głosowali za, a raz przeciw. Łukasz Wieczorek.

Piłkarska kadra wraca do treningów

Po porażce na Euro piłkarska kadra wraca do treningów. Pełna zapału, znów gotowa walczyć o eliminacje. Żeby walka przyniosła efekt trzeba wyciągnąć wnioski z poprzednich porażek. Ale to nie jedyny zadanie dla trenera. Przed nim jeszcze zmartwienie - zdrowie piłkarzy. Patryk Rabiega. 

Domy Polaków zamienią się w biura

Mieszkania i domy Polaków już na stałe zamienią się w biura. 45 procent firm chce docelowo wprowadzić pracę hybrydową. Mamy wyniki badań, które dowodzą, że tysiące pracowników już nie będzie jeździć pięć dni w tygodniu do firmy. Łukasz Wieczorek sprawdził, jak pandemia zmieniła życie zawodowe Polaków.

Rozmowa z burmistrzem Budapesztu

Czy w kraju Viktora Orbana współpraca opozycyjnego burmistrza z rządem jest możliwa? Czy zjednoczona opozycja ma szansę odbić w nadchodzącym wyborach? W czym Polska przypomina Węgry? O tym Barbara Sobska w rozmowie z burmistrzem Budapesztu Gergely Karácsony.

Kampania Złotej Wstążki

Na całym świecie złota wstążka stanowi symbol świadomości nowotworów dzieci i nastolatków. W Polsce Kampania Złotej Wstążki tym razem przez cały miesiąc będzie mówiła o białaczce. Bardzo ważna jest profilaktyka, czas ma tu ogromne znaczenie. Z dzielnymi pacjentami i rodzicami rozmawiała Adriana Otręba.

Spór o nazwę wsi na Mazowszu

Wójt proponuje by Bielany-Wąsy, Bielany-Jarosławy i Bielany-Żyłaki zamienić po prostu na Bielany, żeby kurierzy i lekarze pogotowia nie błądzili, szukając adresu. Przeciwnicy zmian mówią o tradycji i zbędnej zmianie dokumentów. Łukasz Wieczorek.

Szczepienia na terenie szkoły

Według szacunków Ministerstwa Edukacji i Nauki 80 procent nauczycieli jest zaszczepionych. Szczepienia dzieci od 12. roku życia mają być dobrowolne i nie będzie podziału dzieci ze względu na szczepienie. Kto jeszcze tego nie zrobił, będzie miał szansę zrobić to na terenie szkoły.  Karolina Bałuc.

Tusk i Trzaskowski razem na Campus Polska Przyszłości

Ramię w ramię, choć pojawia się element rywalizacji - jest też wspólny cel: odsunąć PiS od władzy. Donald Tusk i Rafał Trzaskowski razem na Campus Polska Przyszłości. Jednym z tematów jest sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Donald Tusk twierdził, że dla obecnej władzy ta sytuacja to "polityczne złoto", a dużo groźniejsze niż przekroczenie granicy państwowej jest "przekroczenie granicy podłości". Barbara Sobska.

Patowa sytuacja w Usnarzu Górnym

Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy nie jest kwestią migracji, a agresji na Polskę - twierdzi Komisja Europejska. Nie zmienia to faktu, że patowa sytuacja trwa, kryzys jest nierozwiązany, a co najgorsze, ludzie dalej są bez pomocy. Jakie procedury i prawa przysługują tym, którym udaje się przekroczyć granicę? Dlaczego te zasady nie działają w przypadku cudzoziemców koczujących w obozowisku w Usnarzu Górnym? Monika Celej.

Trudna sytuacja migrantów na granicy polsko-białoruskiej

Czy Polska wykona wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który orzekł, że nasz kraj musi zapewnić migrantom koczującym przy granicy polsko-białoruskiej żywność, ubrania, opiekę medyczną i - jeśli to możliwe - tymczasowe schronienie? Mija kolejna, 18. doba. Barbara Sobska.

Śmiercionośna fabryka

Skazanych zostało 35 osób na łącznie 400 lat więzienia, jest wśród nich były prezydent regionu Apulia. Maria Mikołajewska.

Spór wokół handlowania w niedziele

Kolejna sieć zapowiedziała, że otwierać będzie sklepy siedem dni w tygodniu. Wprowadzają usługi pocztowe, w myśl zasady, że placówek pocztowych niedzielny zakaz nie dotyczy. W Sejmie już trwają prace, by zmienić prawo. Grupa posłów PiS chce, by nie było wyjątków. Łukasz Wieczorek. 

Respiratory na aukcji komorniczej

Respiratory kupione od handlarza bronią trafiły na aukcję komorniczą. Licytacja obejmuje 418 urządzeń, a cena wywoławcza każdego z nich to 30 tysięcy złotych. Kto je kupi? Ten licytowany sprzęt wyprodukowano do użytku poza Unią Europejską i nie ma gwarancji producenta. Pojawiają się też pytania o odpowiedzialność polityczną za ten głośny zakup. Barbara Sobska.