Polska i Świat

Polska i Świat

Szuka bliskich, którzy utknęli na granicy

Mężczyzna z Syrii, którego spotkał reporter Maciej Warsiński w Siemiatyczach, próbuje pomóc swoim bliskim. Sam uciekł z syryjskiej armii 12 lat temu - dostał azyl w Austrii i już ułożył sobie tam życie, ale chce pomóc rodzinie. Na razie bez skutku. Od miesięcy starał się ściągnąć rodziców, ale ci utknęli na granicy w nieludzkich warunkach.

Nowe zasady. Deweloperzy będą musieli się dorzucać

Deweloperzy będą musieli finansowo dorzucać się do przebudowy dróg w najbliższej okolicy planowanej inwestycji. Władze Warszawy wprowadzają nowe zasady budowy biurowców i osiedli. Osobna stawka pojawi się także za nowe miejsca parkingowe w hotelach i biurowcach w centrum. Łukasz Wieczorek.

Polska psychiatria w kryzysie

Sposobem skutecznego zwalczania problemów psychicznych Polaków miał być rozpoczęty cztery lata temu przez rząd Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, ale plan wyjścia z kryzysu w polskiej psychiatrii właśnie przestał obowiązywać. Na jego czele nie stoi już były minister zdrowia Marek Balicki. Maria Mikołajewska.

Kryzys migracyjny z perspektywy znanego lekarza z Lampedusy

W naszym kraju jest dużo migrantów z Polski. I dobrze - mówi Włoch, lekarz z Lampedusy. Pyta, czy w tym kontekście wypada wam odrzucać migrantów ekonomicznych, czy wypada mówić o ochronie granic Europy? Pietro Bartolo wie, co oznacza kryzys migracyjny i jak tragiczny bywa los uciekinierów po lepsze życie. Maria Mikołajewska.

Demonstracje w Luksemburgu ws. Turowa

Nie ma negocjacji z Czechami, ale jest demonstracja. W sprawie Turowa było w piątek głośno w Luksemburgu, gdzie mieści się unijny Trybunał Sprawiedliwości i dokąd wybrali się związkowcy i europosłowie PiS-u. Trybunał kazał zamknąć Turów i wyznaczył karę, ale to wszystko na wniosek Czechów, którzy mogą go wycofać - to musi jednak wynegocjować z nimi polski rząd. Michał Tracz.

Ziobro skarży się do TK na Europejski Trybunał Praw Człowieka

Obóz rządzący widzi konflikt z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. To instytucja Rady Europy, zupełnie odrębna od Unii Europejskiej, zajmująca się ochroną praw człowieka - na przykład prawa do niezależnego sądu. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro uznał, że przepisy konwencji mogą być sprzeczne z konstytucją. W tej sprawie zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego. Barbara Sobska.

Problemy z komunikatami na peronach

Pasażerowie kolei w wielu miejscach nie są w stanie zrozumieć komunikatów na peronach. Kolejarze mówią, że to przez przestarzałe głośniki. Na Dworcu Wschodnim są nowoczesne tablice i megafony, a pociągi zapowiada automat - automatyzacja ma następować na każdej remontowanej stacji.

Prawa jazdy do wymiany

To jeden z najważniejszych dokumentów dla milionów Polaków. Prawo jazdy chroni przed wykluczeniem komunikacyjnym tam, gdzie nie ma ani PKS-u, ani pociągu. Z tym bywa problem, ale i liczba aut w rękach Polaków w 20 lat wzrosła z 10 do 23 milionów. Już przed laty zmieniły się przepisy dotyczące prawa jazdy - nowe nie są bezterminowe. Niezmiennie warto realnie oceniać swoje możliwości, które z wiekiem mogą się zmienić. Aleksandra Kąkol.

Brakuje miejsc w szpitalach pediatrycznych

W szpitalach pediatrycznych jest coraz mniej wolnych miejsc. To przez wirusy grypy, grypopodobne, RSV, infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. Odporność dzieci po wielu miesiącach siedzenia w domu jest teraz wystawiana na próbę. Monika Celej.

Rok od wyroku Trybunału ws. aborcji

Minął rok od wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Tamta decyzja zapadła w pandemicznym szczycie, gdy Polki i Polacy zmagali się z chorobą i nierzadko śmiercią bliskich w przepełnionych szpitalach. Adrianna Otręba sprawdziła, jak zmieniła się sytuacja Polek, które słyszą najstraszniejszą diagnozę.

Piraci drogowi zapłacą wyższe OC?

Pojawiły się plany, żeby piraci drogowi płacili wyższe OC - mandaty i punkty karne również będą miały wpływ na wysokość składki. Planowana zmiana przepisów ma wymusić ostrożniejszą jazdę poprzez powiązanie stawek z obowiązkowym ubezpieczeniem. Aleksandra Kąkol.

"Absurdalne" zalecenia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Te zalecenia są skrajnie absurdalne - studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zostali poinstruowani, jak mają się ubierać. Utrzymanie higieny osobistej, staranne przycinanie ewentualnych wąsów lub brody i zakrywanie ewentualnych tatuaży - wszystko po to, żeby "zapobiegać pojawianiu się zachowań niepożądanych w relacjach studentek i studentów oraz doktorantek i doktorantów z pacjentami i nauczycielami akademickimi obu płci". Adrianna Otręba.

Bruce Liu wygrał 18. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski

To zwycięstwo jest jak medal olimpijski - Bruce Liu wygrał 18. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Warszawie. W finale wystąpiło wielu wybitnych i zdolnych pianistów. W sumie osiem osób zostało docenionych, bo poziom był nadzwyczajnie wysoki. Maria Mikołajewska.

Kobiety przemaszerują w Święto Niepodległości

Na ulicach Warszawy, która została doświadczona przez wojnę, nie ma miejsca na hasła, które mają znamiona faszystowskie - mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Miasto stołeczne nie otrzymało jeszcze zgłoszenia, jeśli chodzi o tegoroczny marsz niepodległości - a swój marsz w miejsce marszu stowarzyszenia Bąkiewicza, zarejestrowała grupa "14 Kobiet z Mostu". Jacek Tacik.