Polska i Świat

Polska i Świat

Liczba dzieci w skrajnym ubóstwie rośnie

W ciągu roku przybyło w Polsce prawie 100 tysięcy dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie, czyli żyjących na "granicy minimum egzystencji". Problem nie dotyczy tylko dzieci, ale również dorosłych. Pandemia na pewno pogarsza sytuację, ale wnioski są smutne. Monika Celej.

Czarnek ocenia rok swojej pracy na stanowisku ministra

Przemysław Czarnek podsumowuje swój rok w edukacji. Największy sukces? Wszystko. Minister z siebie jest zadowolony, ale mniej z wiedzy nastolatków, dlatego uczniowie od pierwszych klas szkół ponadpodstawowych dostaną nowy przedmiot. Adrianna Otręba.

Apele organizacji humanitarnych w sprawie migrantów

Polski rząd ma moralny obowiązek zapewnić ochronę i humanitarną pomoc migrantom na granicy - mówi w rozmowie z Patrykiem Rabiegą delegatka Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca Georgia Trismpioti. Jest w Polsce w związku z sytuacją na granicy. Polski Czerwony Krzyż wciąż nie dostał pozwolenia od rządu, by w strefie stanu wyjątkowego nieść pomoc uchodźcom.

Migranci szukają swoich bliskich

Na polsko-białoruskiej granicy takich poszukiwań jest kilkadziesiąt, wiele osób uważa się za zaginione. Szukają się rodziny, pomagają w tym aktywiści. Czasem nie wiadomo, gdzie szukać - dzwonią do Straży Granicznej, szpitala, ośrodków dla cudzoziemców. Gdy ktoś zaginie na terenie Białorusi, jego los jest ekstremalnie trudny do ustalenia. Sylwia Piestrzyńska.

Napływ migrantów na niemiecko-polskiej granicy

Sytuacja na granicy z Białorusią była przedmiotem rozmowy Andrzeja Dudy z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Problem jest widoczny i odczuwalny także dla naszych zachodnich sąsiadów. Tylko przez ostatni miesiąc niemieckie służby zapobiegły nielegalnemu przekraczaniu niemiecko-polskiej granicy przez 4,5 tysiąca osób. Niemcy nie rozważają wprowadzenia kontroli na granicy z Polską. Aleksandra Kąkol.

Rosnąca czwarta fala koronawirusa

Tak źle nie było od maja - w prosektoriach zaczyna brakować miejsc. Do otwarcia szykują się kolejne szpitale tymczasowe. Czwarta fala pandemii w coraz ostrzejszym natarciu. Z najnowszych danych wynika, że w ciągu jednego dnia odnotowano niemal 4 tysiące zakażonych - to prawie 90 procent więcej niż tydzień temu. Sytuacja się pogarsza, ale nowych obostrzeń na razie nie będzie, choć trwają analizy nowych przepisów dotyczących niezaszczepionych. Jest też rekomendacja trzeciej dawki szczepionki dla wszystkich pełnoletnich. Łukasz Wieczorek.

Komentarze po debacie w Parlamencie Europejskim

Dzisiaj byliśmy świadkami zderzenia rządu PiS ze ścianą - powiedział Donald Tusk po debacie Parlamentu Europejskiego o kryzysie praworządności w naszym kraju. Premier Morawiecki zapowiedział co prawda likwidację Izby Dyscyplinarnej, ale warunków postawionych Polsce jest więcej. Należy odtworzyć niezależność wymiaru sprawiedliwości i przywrócić do pracy bezprawnie zwolnionych sędziów. Barbara Sobska.

Debata o kryzysie praworządności w Polsce

Trybunał Konstytucyjny przykłada siekierę do korzeni jedności Unii Europejskiej - mówiła w ostrych słowach przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w czasie debaty Parlamentu Europejskiego o kryzysie praworządności w naszym kraju. Von der Leyen oskarżyła polski rząd o łamanie europejskich wartości - sytuacja jest poważna, a gra toczy się nie tylko o unijne pieniądze. Michał Tracz.

Raport NIK ws. wypadków powodowanych przez osoby odurzone i pijane

"Odurzeni kierowcy nadal będą zabijać" - Najwyższa Izba Kontroli ostro o walce z kierowcami po alkoholu i narkotykach. NIK alarmuje: rośnie liczba wypadków spowodowanych przez pijanych kierujących i po substancjach odurzających. W najnowszym raporcie Izba pisze o "porażającej skali" tragedii na drogach, o nieskuteczności władzy i braku szkoleń policjantów. Łukasz Wieczorek.

Kobieta proboszczem? Z mężem i dzieckiem? To będzie możliwe w Polsce

Kobiety czekały wiele lat na dopuszczenie do posługi księdza w polskim kościele luterańskim. To zmiana nie tylko symboliczna, na miarę czasów. Kobiety będą miały takie same prawa jak mężczyźni. Księży luterańskich nie obowiązuje celibat, dlatego kobieta ksiądz będzie mogła w przypadku urodzenia dziecka iść nawet na urlop macierzyński. Aleksandra Kąkol. 

Mija rok. Rząd obiecał, słowa nie dotrzymał

Mija rok i skończyło się na obietnicach. Po zaostrzeniu w Polsce prawa aborcyjnego, miała być pomoc dla rodzin, które decydują się urodzić dzieci z niepełnosprawnością. Dla rodziców tych dzieci obecne przepisy oznaczają zamknięcie w domach. Karolina Bałuc.

Molestowanie na uczelniach. Raport RPO

Molestowanie seksualne na uczelniach to temat tabu, a problem istnieje i to w wielkiej skali. Pokazuje to raport Rzecznika Praw Obywatelskich. Według niego ponad 40 procent badanych doświadczyło różnych form molestowania, w większości właśnie w murach uczelni, a sprawcami 1/3 przypadków byli pracownicy naukowi. Monika Celej. 

Obywatel Beninu znaleziony przy polsko-białoruskiej granicy

Lekarze z grupy "Medycy na Granicy" pomogli znalezionemu w lesie przy granicy polsko-białoruskiej mężczyźnie z Beninu. Zbadali go, dali ciepłą herbatę i ciepłe ubranie - to taka pomoc jest teraz najbardziej potrzebna. Szpital w Hajnówce został poproszony o przetrzymanie migrantów, bo Straż Graniczna nie miała dla nich innego miejsca. Na migrantów czekają radni z Michałowa i mieszkańcy, którzy na domach zapalają charakterystyczne zielone światło. Sylwia Piestrzyńska.

Banaś przedstawia "szokujące" informacje

Marian Banaś w poniedziałek zwołuje konferencję i mówi o szokujących informacjach w swojej sprawie - przedstawiciele prokuratury i służb mieli namawiać różne osoby do składania fałszywych zeznań obciążających go i jego rodzinę. W tej sprawie jest pomysł powołania komisji śledczej, ale Prawo i Sprawiedliwość takiej potrzeby nie widzi. Barbara Sobska.

Urzędnicy trenują w czasie przerwy w pracy

Panie w szpilkach, panowie w garniturach - szybka rozgrzewka na korytarzu. Władze Rybnika proponują ćwiczenia na razie na próbę. Taka przerwa w pracy ma zmniejszyć stres i dodać energii. Łukasz Wieczorek.