Polska i Świat

Polska i Świat

Najgorętszy lipiec w historii Ziemi

Lipiec - według pomiarów - był najgorętszym miesiącem w historii Ziemi. Tak będzie coraz częściej i na ekstremalne upały trzeba się przygotować. W jaki sposób? Patryk Rabiega.

Wątpliwości wokół pierwszeństwa dla pieszych

Wpatrzeni w telefon przechodzą przez jezdnię. Częstochowa ku przestrodze maluje przed przejściami nowe znaki. W Sejmie trwa dyskusja, czy nowych przepisów dających pierwszeństwo pieszym wchodzącym na zebrę nie trzeba zmienić, bo niektórzy mogą poczuć się na pasach zbyt pewnie. Łukasz Wieczorek.

Plany walki z agresywnymi antyszczepionkowcami

Pracownicy punktów szczepień mogliby być traktowani jak funkcjonariusze publiczni - zgłoszona poprawka nie daje im takich uprawnień, ale zaostrza kary za napaść fizyczną. Agresywni antyszczepionkowcy powinni podlegać nieuchronnej karze. Monika Celej.

Andrzej Duda i pytania o lex TVN

Po przegłosowaniu ustawy lex TVN, dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi stoją pod znakiem zapytania. Niedzielna deklaracja głowy państwa daje do myślenia - Andrzej Duda zapewnia, że będzie "cały czas stał na straży konstytucyjnych zasad - wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, prawa własności, a także równego traktowania". O czym mogą świadczyć słowa prezydenta? Barbara Sobska.

Polska nie wykonuje wyroku TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej

Polski rząd wciąż nie wykonał wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Do Komisji Europejskiej ma trafić odpowiedź w sprawie Izby Dyscyplinarnej - zapewniał premier. Izba Dyscyplinarna wciąż działa, w KRS są sędziowie powołani przez polityków. Niewykonanie postawienia TSUE może nas słono kosztować. Michał Tracz.

Dramatyczne wydarzenia w Afganistanie

Talibowie opanowali kraj, zdobyli stolicę i przejmują władzę. Wykorzystując wycofanie się międzynarodowych sił wojskowych pod dowództwem Stanów Zjednoczonych - błyskawicznie przejęli kontrolę, a prezydent Afganistanu uciekł za granicę. Ludzie nie mogą wyjechać z kraju. Zrozpaczeni chwytają się odlatującego samolotu, by uciec. Maciej Warsiński.

Ziemniaki a sprawa globalnego ocieplenia

Ziemniak polski, a sprawa globalnego ocieplenia. Kolejny raport klimatyczny to kolejny alarm, który warto usłyszeć także na polskiej wsi. To, co uprawiano tam od pokoleń, dla przyszłych może stać się towarem luksusowym. Monika Celej.

Sejm wskazał maksymalną opłatę za wywóz śmieci

W warszawie i tam, gdzie opłaty za wywóz śmieci uzależniono od zużycia wody, będzie taniej. Sejm zdecydował, że będzie to maksymalnie 150 złotych miesięcznie. Dla mieszkańców to dobra wiadomość, ale dla samorządów trudna. Łukasz Wieczorek.

Prokuratorzy z Łodzi zajmą się sprawą śmierci w Lubinie

Brak dostępu do wyników sekcji zwłok, monitoringu i ustaleń prokuratury - na to skarży się rodzina 34-letniego mężczyzny, który po interwencji policji w Lubinie trafił do szpitala i zmarł. Ta śmierć, a potem działania policji i prokuratury budzą wielkie emocje. Właśnie zdecydowano, że sprawą zajmą się inni niż dotąd prokuratorzy. Paweł Łukasik.

Wycieczki śladami Wyszyńskiego w programie wsparcia uczniów po pandemii

Czego chcą od września polscy uczniowie? Zdaniem Przemysława Czarnka chcą wycieczek śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego. Minister edukacji miał podobno takie sygnały otrzymywać od uczniów. Wycieczki patriotyczne znalazły się w Narodowym Programie Wsparcia Uczniów po Pandemii. Jest też wzmianka o pomocy psychologicznej. Maria Mikołajewska.

Czyszczenie po Gowinie

Nikt w PiS nie potwierdza istnienia listy kilkudziesięciu niedawnych współpracowników szefa Porozumienia, którzy mieliby stracić pracę. Nikt też nie zaprzecza, że porządki się zaczynają. Na razie zaczyna się od dzielenia wielkiego ministerstwa, którym kierował dotąd Jarosław Gowin. Dawid Rydzek.

Oczekiwanie na przedłużenie koncesji

Koncesja dla TVN24 to sprawa ciągle, od półtora roku, nierozstrzygnięta przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Nawet jeśli zostanie przedłużona, a ustawa ostatecznie zostałaby podpisana przez prezydenta, uniemożliwiłoby to nadawanie stacjom TVN. Michał Tracz.

Kontrowersyjna reasumpcja głosowania

Dzięki reasumpcji głosowania Prawo i Sprawiedliwość uchwaliło ustawę anty-TVN. Marszałek Elżbieta Witek zapewniała, że miała do tego prawo, bo pięciu prawników mówiło jej, że tak właśnie jest. Ich nazwisk do tej pory nie poznaliśmy. Barbara Sobska.

Lex TVN i cios w wolność słowa

Stawką jest wolność słowa i poszanowanie prawa własności - władza o lex TVN opowiada jednak zupełnie inaczej. Mówi o uszczelnianiu prawa i obronie przed biznesem z krajów niedemokratycznych. Michał Tracz sprawdził, jak to się ma do rzeczywistości.

PiS z większością mimo zerwania współpracy z Porozumieniem

Prawo i Sprawiedliwość znalazło sejmową większość, mimo rozpadu rządowej koalicji. Porozumienie Jarosława Gowina poza rządem, ale i niektórzy jego dotychczasowi posłowie poza Porozumieniem, bo przywiązanie do władzy było większe. Dawid Rydzek ustalił, jaka jest obecnie siła Jarosława Gowina i jaka może być jego polityczna przyszłość.

Kukiz za ustawą anty-TVN

Paweł Kukiz tłumaczy, że zagłosował za ustawą anty-TVN dla idei, a na stanowiska w nagrodę nie liczy. Co o tym myślą jego niedawni przyjaciele, znajomi i fani? Komentarze bywają ostre, bo zawód duży. Kuba Wojewódzki za dawnego kolegę przeprasza. Adrianna Otręba.

Skutki lex TVN

Lex TVN to zamach na wolność mediów, ale jednocześnie uderzenie w prawo własności - prawo fundamentalne dla gospodarki. Jego złamanie to fatalny sygnał dla przedsiębiorców krajowych i zagranicznych, dużych i małych. Monika Celej.

Konflikt Banasia z wiceprezesem NIK

Prezes kontra wiceprezes, czyli Marian Banaś kontra Tadeusz Dziuba. Szef Najwyższej Izby Kontroli donosi na swojego zastępcę i przekonuje, że ten próbował wpływać na kontrolerów NIK tak, by wnioski końcowe w raportach dotyczących władzy były dla tej władzy pomyślne. To kolejny odcinek o konflikcie Mariana Banasia z dawnymi kolegami. Łukasz Wieczorek.

Rząd odsprzedaje szczepionki

Ciągle mniej niż połowa Polaków jest w pełni zaszczepiona. Tempo spada, ale nowe szczepionki - zgodnie z wcześniejszymi kontraktami - jadą do naszego kraju. Jadą jednak też dalej, bo rząd część z nich odsprzedaje innym. Anna Wilczyńska.

Optymizm ministra Czarnka

Minister edukacji Przemysław Czarnek pytany o nowy rok szkolny zapowiada naukę stacjonarną i mówi o kampanii promocyjnej szczepionek. Tyle że ta kampania ma ruszyć we wrześniu, czyli wtedy kiedy dzieci już ruszą do szkół. Nauczycielscy związkowcy komentują, że minister chcąc pokoju, już teraz powinien się szykować na wojnę. Maria Mikołajewska.