Polska i Świat

Polska i Świat

Migranci zawróceni za granicę na podstawie rozporządzenia

Pokonali 25 kilometrów - na piechotę, przez lasy i bagna - żeby dostać się do Michałowa, ale stąd zostali zawróceni - tak jak już wcześniej - na podstawie rozporządzenia. Dla służb to działanie zgodnie z rozporządzeniem, tylko czy taka procedura jest zgodna z polską konstytucją i międzynarodowymi konwencjami, które podpisała Polska i zobowiązała się ich przestrzegać? Jacek Tacik.

Wszyscy ludzie Brudzińskiego

Wiceprezes PiS Joachim Brudziński, a obecnie europoseł mógł budować też kariery wielu znajomych i współpracowników w spółkach Skarbu Państwa. Dawid Rydzek.

Średnie miasta się wyludniają

Na mapie Polski jest coraz mniej miast liczących 100, 200 i 300 tysięcy mieszkańców. Dane GUS nie pozostawiają złudzeń - większość średnich polskich miast się wyludnia. Do 2050 roku w niektórych z nich może nie być nawet połowy mieszkańców. Łukasz Wieczorek sprawdził, dlaczego tak się dzieje i jakie niesie to za sobą skutki.

Odczarowanie hospicjum

Wielu osobom hospicjum kojarzy się tylko ze smutkiem czy chorobą. Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa w Warszawie zorganizowała charytatywny piknik, który ma pomóc odczarować ten wizerunek. Na imprezie zbierano także pieniądze, które pomogą sfinansować remont pomieszczeń dla rodzin pacjentów i pracowników. Cały reportaż dostępny w TVN24 GO w cyklu "Blizny. Onkologia".

Wypalenie zawodowe chorobą

Wypalenie zawodowe do tej pory było rozpatrywane w kategoriach zjawiska społecznego. Teraz zostało uznane za chorobę. Ma symbol nadany przez WHO i od 1 stycznia przyszłego roku znajdzie się w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Poważne schorzenie i poważny problem, bo może dotykać nawet co czwartego Polaka. Maria Mikołajewska. 

Niemcy stawiają na socjaldemokratów z SPD

W historii Republiki Federalnej Niemiec jeszcze nigdy nie było wyborów, które zakończyłyby się niemal remisem. Jeszcze nigdy werdykt wyborców nie był tak niejednoznaczny. Socjaldemokraci z SPD wygrali wybory do Bundestagu, zdobywając prawie 26 procent głosów i wyprzedzając chadeków z CDU/CSU o dwa punkty procentowe. Maciej Warsiński sprawdził, co ten wybór oznacza dla Polski.

Wszyscy ludzie Sasina

Księstwo Zjednoczonej Prawicy - patrząc na siatkę powiązań, tak można powiedzieć o tym, co dzieje się w zarządach i radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Swoich ludzi mają tam między innymi Mateusz Morawiecki, Jacek Sasin, Mariusz Błaszczak, Joachim Brudziński i Zbigniew Ziobro. Dziennikarskie śledztwo Gazety Wyborczej, Onetu i Radia Zet pokazało, że prawie tysiąc osób ma powiązania z politykami Zjednoczonej Prawicy. Dawid Rydzek.

Polska i Czechy negocjują w sprawie Turowa

Polska i Czechy przy stole i przy negocjacjach, czyli kolejna odsłona konfliktu o kopalnie Turów. Kara pół miliona euro dziennie dalej obowiązuje. Czy Polska ma pomysł, jak ten kryzys rozwiązać? Karolina Bałuc.  

Napięta sytuacja przy granicy z Białorusią

Ministrowie spraw wewnętrznych i obrony narodowej ramię w ramię o sytuacji na Białorusi. Polscy żołnierze na wschodniej granicy mają być "prowokowani przez funkcjonariuszy białoruskich", a uchodźcy to przykrywka dla osób przeszkolonych bojowo, terrorystów i kryminalistów. Helsińska Fundacja Praw Człowieka mówi o odmawianiu imigrantom prawa do azylu. Chce, żeby sytuacje na granicy sprawdziła unijna komisarz spraw wewnętrznych. Minister Mariusz Kamiński chce za to przedłużenia stanu wyjątkowego o 60 dni. Sylwia Piestrzyńska.

Sprzeciw sędziów

Sędziowie nie chcą orzekać z osobami wskazanymi przez nową KRS. Nie chcą, by wyroki wydane przez niewłaściwie obsadzone składy były w przyszłości podważane. Takie stanowisko ma swoje skutki, niektórych spotykają za to konsekwencje służbowe. Barbara Sobska.

TVN24 z przedłużoną koncesją. Dziękujemy

24 września 2021 roku dostaliśmy potwierdzenie otrzymania koncesji na kolejne 10 lat. W walce o prawo do nadawania towarzyszyli nam widzowie TVN24. Nie tylko przed telewizorami. W obronie naszej stacji nie raz wyszli państwo na ulicę. Czujemy to wsparcie i jeszcze raz za nie dziękujemy. Łukasz Wieczorek.

Pytania o finansowanie kampanii wyborczej Dworczyka

Kto finansował kampanię wyborczą ministra Dworczyka? Na jaw wyszedł kolejny mail z prywatnej skrzynki ministra, a w nim kto i ile wpłacił na kampanię. Tyle że w tym mailu nie chodzi tylko o kwoty. Interesujący są wpłacający, bo to ludzie związani z PiS-em i obsadzeni na kierowniczych stanowiskach w państwowych spółkach. Dawid Rydzek.

Ekspresowe prace nad prawem podatkowym

Blisko 700 stron zawiłych przepisów, trzynaście godzin analiz na posiedzeniu sejmowej komisji i grube miliardy w podatkach, które będą płacić w przyszłym roku Polacy. Przez Sejm przechodzi największa po 1989 roku zmiana prawa podatkowego i to ekspresowo. A po drodze posłowie dodają jeszcze poprawki, które wprowadziły w osłupienie opozycję i część ekspertów. Jan Piotrowski.

Fałszywe SMS-y o kwarantannie

Uwaga na fałszywe SMS-y o kwarantannie. Wiele osób je dostało i tym samym padło ofiarą oszustów. Atak był niebezpieczny, bo hakerzy mogli pozyskać nasze wrażliwe dane. Nadal trwa pandemia i nadal obowiązują obostrzenia, trudno się dziwić, że niektórzy mogli taką wiadomość otworzyć. Anna Wilczyńska.