Polska i Świat

Polska i Świat

Podwójne życie zawodowe

Okazuje się, że praca zdalna to nowe możliwości i szansa na pracę na dwóch etatach. Pojawiają się natomiast pytania, czy to uczciwe i zgodne z prawem. Karolina Bałuc.

Ruszyła kampania "Ciało nie określa" fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Ciało to temat delikatny, szczególnie wśród dorastających młodych ludzi - dla nastolatków wiąże się to czasem z traumą i kompleksami, bo media społecznościowe lansują inny model urody, poprawianej i przefiltrowanej. Co trzeci nastolatek pada ofiarą hejtu ze względu na wygląd. W związku z tym ruszyła kampania "Ciało nie określa". Monika Celej.

Pytania o podkomisję smoleńską

Podkomisja smoleńska miała pracować do końca listopada. Raport z jej prac nie został upubliczniony, więc nie wiadomo, nad czym pracowała dokładnie, ani jakie są efekty jej prac, a także na co wydano publiczne pieniądze - tylko w zeszłym roku były to 3 miliony złotych. Antoni Macierewicz mówi zaś wprost, że komisja działa dalej. Dawid Rydzek.

Sejm nie zgadza się na informację NIK ws. Funduszu Sprawiedliwości

Marian Banaś prosi o pomoc, by chronić niezależność NIK. Mówi o tym w Senacie, a Sejm nie zgadza się na informację od niego w sprawie głośnej kontroli NIK w Funduszu Sprawiedliwości. Posłowie nie zajmują się też immunitetem samego Mariana Banasia - sprawa utknęła w jednej z komisji. Jan Piotrowski.

Kontrowersje wokół konkursu promującego szczepienia

Rząd po cichu zorganizował dodatkowy konkurs dla małych gmin związany ze szczepieniami. Jego reguły skonstruował tak, by obdarować milionami nawet te, których odsetek zaszczepionych nie sięga 30 procent. W rezultacie nagrody po 1 milion złotych trafiły nawet do najmniej zaszczepionych wsi na Podkarpaciu. Aleksandra Kąkol.

Miasta tną koszty w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu

Łódź podniesie ceny biletów na komunikację miejską, Warszawa opłaty za sztandarową akcję "Zima w mieście", Szczecin rezygnuje z dużych imprez. To już nie plany, ale konkretne decyzje miast. Wszystko, jak mówią samorządowcy, przez Polski Ład. Szef komisji finansów z PiS odpowiada, że to "nieuprawnione twierdzenia". Łukasz Wieczorek.

Polska i Europa – dwie różne strategie walki z pandemią

W czwartek stwierdzono ponownie ponad pół tysiąca zgonów na COVID-19 i ponad 27 tysięcy potwierdzonych zakażeń koronawirusem. 13 grudnia ruszają szczepienia dzieci w wieku od 5 do 11 lat. To ważne, bo oddziały pediatryczne pełne, a dzieci chorują ciężej niż w poprzednich falach. Rząd nie wprowadza restrykcji, chociaż tak robią pozostałe kraje Unii Europejskiej. Barbara Sobska.

COVID-19 i tragiczna historia posła PiS

Historia posła Prawa i Sprawiedliwości Jerzego Materny. Zachorował na COVID-19. To cud, że przeżyłem - mówi. Jego żona nie miała tyle szczęścia. Też chorowała i niestety zmarła. Poseł do dziś nie może się z tym pogodzić i namawia do zaszczepienia się. Adrianna Otręba.

"W najtrudniejszych sytuacjach są osoby, które są w ciążach chcianych"

Co może oznaczać dla kobiet rejestr ciąż? Nie ma takiego rejestru, jest digitalizacja - mówił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski, ale pojawia się pytanie, dla kogo ta wiedza i po co? W kraju gdzie zaostrzono przepisy aborcyjne tak, że aborcja jest praktycznie całkowicie zakazana, gdzie partia rządząca chce utworzyć Instytut Rodziny i Demografii, warto zadać pytanie, czy to wpłynie na wzrost dzietności? Materiał magazynu "Polska i Świat".

Trybunał Konstytucyjny zajmie się dostępem do informacji publicznej

Jak bardzo publiczna i dla kogo może być informacja publiczna? Na nowo może określić to Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej. Jest wniosek w tej sprawie, ale są też w tej sprawie duże kontrowersje, bo dostęp do informacji publicznej to podstawa wielu dziennikarskich śledztw. Michał Gołębiowski.