Polska i Świat

Polska i Świat

Brakuje psów przewodników

Pies przyjacielem i przewodnikiem człowieka niewidomego. Ale by ta relacja była pełna, trzeba na nią zapracować. Dopiero po skończeniu dwóch lat w pełni wyszkolony psiak zaczyna zawodową pracę. Choć nie zawsze to się udaje - szkolenie psa trwa długo. Brakuje systemowych rozwiązań i pieniędzy, dlatego na każde sto osób niewidomych lub słabowidzących, w Polsce psa przewodnika mają tylko dwie. Karolina Bałuc.

Dzieci, COVID-19 i powikłania

Wysoka i nieustępująca gorączka - nie pomogło nawet okładanie lodem. Tak było w przypadku 10-letniego Antka. U chłopca stwierdzono wieloukładowy zespół zapalny. Pojawia się kilka tygodni po zakażeniu koronawirusem. Zakażenie można przeoczyć, ale powikłań już nie. Anna Wilczyńska.

Zmiany w programie 500 plus

Sejm przegłosował zmiany w programie Rodzina 500 plus. Parlamentarzyści chcą, by wnioski można było składać tylko online, a wypłata była dokonywana jedynie na konto bankowe. Aleksandra Kąkol.

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie afery mailowej

Spora lista zarzutów i ciekawa lista nazwisk - to zawiadomienie do prokuratury w sprawie afery mailowej w rządzie. Premier Mateusz Morawiecki, minister Michał Dworczyk, prezes Julia Przyłębska i ojciec Tadeusz Rydzyk. Zdaniem posła Nowoczesnej to miedzy innymi oni złamali prawo. Barbara Sobska.

CPK przybywa pracowników

Centralny Port Komunikacyjny rośnie w oczach. Spółka działa od trzech lat i przez te trzy lata są efekty. Nie na polu co prawda, gdzie wielkie lotnisko ma powstać, ale na polu personalnym. W ciągu tych trzech lat trzykrotnie wzrosła liczba zatrudnionych tam osób. Adrianna Otręba. 

Być albo nie być w Unii Europejskiej

Polacy nie chcą opuszczać Unii Europejskiej i dlatego premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że rząd też nie chce. Co prawda co innego sugerowali niedawno ważni politycy PiS. Sugerowali tak bardzo, że kierownictwo partii podjęło specjalna uchwałę zaprzeczającą wychodzeniu. Ale teraz Mateusz Morawiecki twierdzi, że polexit to wymysł opozycji, fake news i wiatraki Don Kichota. Jacek Tacik.

Pogłębia się kryzys humanitarny na granicy z Białorusią

24-letni Syryjczyk to kolejna ofiara śmiertelna kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Ciało mężczyzny znaleźli policjanci na polu, w strefie wciąż obowiązującego stanu wyjątkowego. Według dokumentów na Białorusi miał przebywać od połowy września. Od początku obowiązywania stanu wyjątkowego - ani dziennikarze, ani wolontariusze do tej strefy nie mają wstępu. Migranci coraz częściej potrzebują pomocy. Są wyczerpani po długiej tułaczce i koczowaniu w lesie. Sylwia Piestrzyńska.

Sejm za budową zabezpieczenia na granicy z Białorusią

Sejm przegłosował rządowy projekt specustawy o budowie zabezpieczenia na granicy Polski z Białorusią - teraz czas na Senat. Szacowany koszt budowy "zapory" to 1,6 miliarda złotych. Za ustawą byli posłowie PiS, PSL, Porozumienia, Kukiz'15, Konfederacji i koła Polskie Sprawy. Przeciw była Koalicja Obywatelska, Lewica i Polska 2050. Jacek Tacik.

Morskie kosze na śmieci

W Bałtyku jest już sześć morskich koszy na śmieci - będą kolejne dwa. Każdy może zebrać nawet 1,5 tony odpadów rocznie. A jest co zbierać, tym bardziej, że do Bałtyku może trafić nawet butelka wyrzucona na południu Polski. Patryk Rabiega.

UOKiK kontra influencerzy. Koniec kryptoreklam w mediach społecznościowych

Influencerzy już nie raz udowodnili, że za odpowiednią stawkę są w stanie zareklamować wszystko. Część z nich zapomina oznaczać posty sprzedażowe jako reklamę. Interwencję w tej sprawie rozpoczął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Monika Celej sprawdziła, czy to będzie koniec kryptoreklamy w mediach społecznościowych.

Ratownik medyczny Marcin Borkowski ciężko ranny w wypadku

Ratownik medyczny Marcin Borkowski znany jako Borkoś spieszył z pomocą. Był pierwszy, by udzielać jej na miejscu wypadku - wczoraj sam został ranny. Jest po drugiej już operacji i dobrą wiadomością jest to, że żyje. Motoratownik doznał ciężkich obrażeń po zderzeniu z samochodem osobowym. Prowadzona jest też zbiórka na jego rehabilitację. Maria Mikołajewska.

Trudna praca nauczyciela

W czwartek obchodziliśmy dzień nauczyciela, ale powodów do świętowania jest niewiele. Minister Przemysław Czarnek obiecuje podwyżki i przywrócenie prestiżu zawodu, ale na razie brakuje nauczycieli, program jest przeładowany, lista lektur zmieniona i polska szkoła często jest miejscem indoktrynacji. Adrianna Otręba.

Czy Trybunał Konstytucyjny to niezależny organ?

60 procent pytanych w sondażu Kantar dla TVN24 i Faktów TVN uważa, że Trybunał Konstytucyjny kierowany przez Julię Przyłębską jest organem zależnym od władzy. Według opozycji decyzje Trybunału potrafią wyprowadzić ludzi na ulice, jego prezes jest odkryciem towarzyskim Jarosława Kaczyńskiego, a przywrócenie niezależności sądów i powrót do trójpodziału władzy będzie jednym z największych wyzwań na przyszłość. Barbara Sobska.

Sondaż: Polacy chcą zostać w Unii

Na pytanie, czy to dobrze, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, aż 90 procent Polaków odpowiedziało, że tak - to najnowszy sondaż Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Jednocześnie Polacy się martwią, co dalej z polexitem. Prawie połowa badanych uważa, że polityka rządu PiS może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Aleksandra Kąkol.

Kreda narzędziem potencjalnego przestępstwa

Kilka patroli, technik kryminalistyki, dochodzeniowcy, śledztwo, a to wszystko, by udzielić nagany matkom i dojść do odkrycia, że kreda jest zmywalna. Rzeczywistość zaskakuje, polityczna także, bo tu od polityki uciec się nie da. Monika Celej.

Będzie mur "nie do sforsowania"

Rząd tłumaczy, że nowa zapora na granicy polsko-białoruskiej jest potrzebna. Jej koszt to 1,5 miliarda złotych. Polska oczekuje, że pieniądze na to da Bruksela, ale na razie nie ma na to zgody. Specustawa jest już w Sejmie. W niej ułatwienia przy budowie konstrukcji i utrudnienia dla dziennikarzy, bo w tych zapisach jest możliwość wprowadzenia zakazu przebywania na wybranym terenie. Jacek Tacik.

"Niech przyjedzie karetka. Nie mamy siły dalej iść"

Od dwóch tygodni są w lesie, bez pomocy, bez opieki - co najmniej trzy dziewczynki z grupy migrantów koczujących po białoruskiej stronie granicy to te same dzieci, które polska Straż Graniczna wywiozła na granicę z placówki w Michałowie. Takich historii i takich dzieci jest więcej - jest historia Kurdów z Narewki, którzy zostali zawróceni, bo nie chcieli ponoć zostać w Polsce. Fundacja Ocalenie, która jest na miejscu, mówi, że prawda jest inna. Sylwia Piestrzyńska.

Spór o cenę pochówku

Ceny pochówku na cmentarzu w łódzkich Brzezinach przyprawiały o zawrót głowy - sprawa trafiła w formie skargi do papieża Franciszka i do sądu, który zawarł pierwszą ugodę w tej sprawie. Następstwem ugody nie jest spadek cen, tylko nakaz usunięcia ławek przy grobach. Maria Mikołajewska.

Hiszpania i Francja zakazują plastikowych opakowań

Na dnie Rowu Mariańskiego, na Oceanie Spokojnym i Indyjskim znaleziono plastik. W morzach i oceanach ginie przez to co roku ponad milion morskich ptaków i sto tysięcy morskich ssaków. Zalewa nas plastik, ale niektóre kraje mówią dość. Hiszpania i Francja zakazują plastikowego opakowywania warzyw i owoców. Aleksandra Kąkol.