Polska i Świat

Polska i Świat

Chcą, żeby Polska była ich nowym domem

Uciekli ze swojego kraju i teraz chcą, żeby Polska stała się ich domem. Niektórzy nawet przyjmują polskie imiona. Sylwia Pietrzyńska poznała historie kilku migrantów, którzy znaleźli schronienie w naszym kraju, chcą się zadomowić, znaleźć pracę, a pomagają im organizacje pozarządowe i ludzie dobrej woli.

Brejza składa doniesienie w sprawie szpiegowania Pegasusem

Krzysztof Brejza był inwigilowany przez system Pegasus i to w czasie, gdy był szefem kampanii Platformy Obywatelskiej przed wyborami w 2019 roku. To ustalenia badaczy z Uniwersytetu w Toronto. Senator złożył w tej sprawie doniesienie do prokuratury i wniosek do Najwyższej Izby Kontroli. Opozycja chce komisji śledczej i nazywa tę inwigilację polskim Watergate. Maciej Warsiński.

Ceny gazu a polityka zagraniczna

Rachunki za zużycie gazu w naszych domach i polityka międzynarodowa - to się łączy, więc warto wiedzieć, jak próba sił między Europą, Niemcami i Rosją przekłada się na zasobność naszych portfeli. Łukasz Wieczorek.

Prezydent wetuje lex TVN

Prezydent Andrzej Duda zawetował Lex TVN. Uzasadnienie decyzji trwało kilkanaście minut, padło kilka ważnych argumentów - wśród nich te, że lex TVN uderzałby w wolność słowa i relacje polsko-amerykańskie. Swoją decyzją prezydent Andrzej Duda podzielił zdanie obywateli i nie podzielił zdania swojego obozu politycznego. Monika Celej.

Raport ws. odczynów poszczepiennych

Mija rok od podania w Polsce pierwszej dawki szczepionki na COVID-19. Z rocznego raportu Państwowego Zakładu Higieny wynika, że dotychczas podano 46 milionów dawek szczepionki, a niepożądanych odczynów poszczepiennych było bardzo niewiele - zaledwie 16 tysięcy, z czego większość to lekkie dolegliwości. Z powodu szczepienia nie zmarł nikt, a z powodu COVID-19 aż 94 tysiące osób. Aleksandra Kąkol.

Jak przetrwać święta?

To pytanie zapewne zadaje sobie wielu z nas. Najlepiej w zgodzie i miłości. Ale tematów dzielących Polaków jest wiele: polityka i COVID-19 to tylko początek tej listy. Materiał programu Polska i Świat. Karolina Bałuc.

Niemcy rozpatrzą wniosek o azyl Syryjki znalezionej w Polsce

Młoda Syryjka Marwa jest pierwszą migrantką z polsko-białoruskiej granicy, która może legalnie wjechać do Niemiec – tam rozpatrzony zostanie jej wniosek o azyl. W Niemczech mieszkają jej już rodzice - kobieta chciała do nich dołączyć, ale z podlaskiego lasu ledwo wyszła cało. Przez ostatnie dwa miesiące lekarze w Polsce walczyli o jej życie. Sylwia Piestrzyńska.

Eksperci ostrzegają przed omikronem

Nadciąga prawdziwe tsunami - ostrzega profesor Andrzej Horban. Chodzi o omikron i to, co nas czeka w kolejnych miesiącach pandemii. Inni specjaliści apelują o przyjęcie dawki przypominającej. W czwartek odnotowano 616 zgonów na COVID-19. Pojawiają się pytania, dlaczego wciąż są tacy, którzy nie chcą nosić maseczek, nie chcą uwierzyć nauce i się zaczepić? Często są agresywni, bywa, że stosują przemoc i to nie tylko słowną. Aleksandra Kąkol.

Premier Morawiecki kontra górnicy

Górnicy przywitali premiera Mateusza Morawieckiego w Rudzie Sląskiej trudnymi pytaniami i okrzykami "poseł ze Śląska, oszust z Wrocławia". Za podwyżki cen energii i gazu, szef rządu odpowiedzialnością obarczał rosyjski Gazprom i politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Monika Celej.

Tony zmarnowanego jedzenia w Polsce

Pięć ton jedzenia rocznie - tyle wyrzucamy, marnujemy w Polsce - mimo, że jest drożyzna i pomimo wielu akcji, które mają nas nauczyć nowych przyzwyczajeń. Dzieje się tak też pomimo tego, że jest tak wielu potrzebujących. Maciej Zalewski.

Kolejne spory o koszt wywozu śmieci w Warszawie

Ponad tysiąc złotych za wywóz śmieci - to roczny rachunek w Warszawie w blokach i kamienicach. Mieszkańcy domków zapłacą jeszcze więcej. Stolica wycofuje się z pomysłu pobierania opłat uzależnionych od wielkości mieszkania, ale spółdzielnie już protestują, bo nie zgadzają się, by jedna osoba płaciła za śmieci tyle samo, co duża rodzina. Łukasz Wieczorek.

Polaków czekają drogie święta

Osiem procent więcej zapłacimy za przygotowanie tegorocznej wigilii i tegorocznych świąt - policzył Główny Urząd Statystyczny, ale Polacy swoje liczą przy kasach w sklepach czy na bazarach. Od tych rachunków świętować chce się trochę mniej. Łukasz Łubian.

Czarny dzień czwartej fali pandemii

W środę poinformowano, że przez COVID-19 zmarło 775 osób. Zakażeń jest też ciągle dużo, a to oznacza za mało łóżek w szpitalach i coraz mniej siły lekarzy i ratowników. Gdyby zaszczepionych było więcej, szpitalna codzienność mogłaby wyglądać inaczej. Karolina Bałuc.

Afera choinkowa w Sądzie Okręgowym w Krakowie

Zniknęła choinka w Sądzie Okręgowym w Krakowie, a bombki na niej ktoś wcześniej zbił. To, że odnosiły się do równości osób LGBT, wolności mediów i wagi konstytucji to być może przypadek, a może nie. Adrianna Otręba.

Apele o weto w sprawie lex TVN

Prezydent podobno nie jest notariuszem rządu, ale też podobno nie lubi nacisków. Presja jednak jest, bo pojawiają się kolejne apele o weto Andrzeja Dudy w sprawie lex TVN. Maciej Warsiński.

Mądra i bardziej świadoma ekologia

Tekturowe metki i napis, że coś jest z recyklingu, nie znaczy, że jest ECO. Myśląc, że kupujemy coś przetworzonego z plastiku, tak naprawdę kupujemy kolejny poliester. Z ekologią nie ma to nic wspólnego, a producenci to wykorzystują. Karolina Bałuc.

Przemoc na granicy

Wojskowi mieli celować bronią do mieszkańców Podlasia. Ci szukali migrantów ukrywających się w lasach. Irakijczyk, który spędził z rodziną na Podlasiu 17 dni, wrócił do kraju, ale mówi, że ponownie będzie chciał przekroczyć granicę, bo w Iraku stracili już wszystko. Sylwia Piestrzyńska.

Zyski i straty po wprowadzeniu Polskiego Ładu

Na zmianach podatkowych Polskiego Ładu finalnie skorzystamy wszyscy - obiecuje minister finansów. Ekonomiści uważają wręcz przeciwnie. Tłumaczą, że choć część Polaków zobaczy od stycznia na koncie więcej pieniędzy, to i tak więcej będzie musiała wydać przez Polski Ład. Łukasz Wieczorek.