Polska i Świat

Polska i Świat

"W najtrudniejszych sytuacjach są osoby, które są w ciążach chcianych"

Co może oznaczać dla kobiet rejestr ciąż? Nie ma takiego rejestru, jest digitalizacja - mówił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski, ale pojawia się pytanie, dla kogo ta wiedza i po co? W kraju gdzie zaostrzono przepisy aborcyjne tak, że aborcja jest praktycznie całkowicie zakazana, gdzie partia rządząca chce utworzyć Instytut Rodziny i Demografii, warto zadać pytanie, czy to wpłynie na wzrost dzietności? Materiał magazynu "Polska i Świat".

Trybunał Konstytucyjny zajmie się dostępem do informacji publicznej

Jak bardzo publiczna i dla kogo może być informacja publiczna? Na nowo może określić to Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej. Jest wniosek w tej sprawie, ale są też w tej sprawie duże kontrowersje, bo dostęp do informacji publicznej to podstawa wielu dziennikarskich śledztw. Michał Gołębiowski.

Kumulacja roczników i rekrutacyjny tłok

Chętnych do polskich liceów może być nawet o 70 procent więcej niż przed rokiem. To oczywisty stres dla uczniów i ich rodziców, ale i duży problem dla samych szkół. W wielu stwierdza się problemy z brakiem nauczycieli. Adrianna Otręba.

Pytania o projekt zmian w Sądzie Najwyższym

Licznik kar bije - już 35 milionów euro kosztowało nas nie zawieszone działanie nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej. Izba działa, a nie ma projektu dotyczącego zmian w Sądzie Najwyższym. Minister Sprawiedliwości był pytany, na jakim etapie jest projekt ustawy. Dawid Rydzek.

Zatrzymani po wiecu w Kaliszu wychodzą z aresztu. Komendant odpowiada przed komisją

Na rozprawę mieli czekać w areszcie, jednak sąd zmienił zdanie i po wpłaceniu kaucji Piotr R. znany ze swoich antysemickich poglądów i dwaj pozostali podejrzani zatrzymani po skandalicznych wydarzeniach w Kaliszu 11 listopada, wyjdą na wolność. We wtorek z działań policji przed posłami z komisji mniejszości etnicznych i narodowych tłumaczył się komendant główny. Łukasz Łubian.

Zastrzeżenia ws. ośrodków dla cudzoziemców

Budynki, do których trafiają migranci, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, to miejsca otoczone murem i drutem kolczastym. W całym kraju jest osiem takich placówek i przebywa w nich około dwóch tysięcy osób. Rzecznik Praw Obywatelskich i Helsińska Fundacja Praw Człowieka mają do tych placówek listę zastrzeżeń. Sylwia Piestrzyńska.

Drogowcy podniosą szlabany na autostradach

Od 1 grudnia na odcinkach autostrad A2 i A4, zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, drogowcy podniosą szlabany - to nie promocja, ale zmiana systemu poboru opłat. W założeniu ma być szybciej i lepiej - nie wszyscy są jednak o tym przekonani. Łukasz Wieczorek.

Ustawa o granicy przyjęta w ekspresowym tempie

Od północy na granicy z Białorusią przestaje obowiązywać stan wyjątkowy. Prezydent podpisał ustawę o granicy, a Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiada, że jeszcze we wtorek wyda do niej rozporządzenie w tej sprawie. Wcześniej Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu - ustawa o granicy była procedowana w trybie pilnym. Barbara Sobska.

Kończy się stan wyjątkowy. Czy coś się zmieni?

Czy koniec stanu wyjątkowego na granicy oznacza początek normalnego życia? Rząd ma plan i determinację, by działać po swojemu. To oznacza, że dziennikarzy nadal może na granicy nie być, podobnie jak organizacji humanitarnych. W poniedziałek rządzący spotkali się, by rozmawiać o tym, co dalej, z opozycją. Maciej Warsiński.

Nowe rekomendacje dla szkół w związku z pandemią

Nowe wytyczne i zdalne nauczanie, które jest rzeczywistością w wielu domach - Ministerstwo Edukacji i Nauki nie chce wysyłać na zdalne lekcje uczniów, którzy nie są kierowani na kwarantannę związaną z COVID-19. To plus dla zaszczepionych, bo mogą brać udział w zajęciach stacjonarnych. Adrianna Otręba.

Rosnąca presja migracyjna na granicy z Niemcami

Dwa tysiące osób dla Niemiec to nie jest duży problem - powiedział Alaksandr Łukaszenka, cytowany przez agencję DPA. - W imieniu kanclerz i rządu federalnego chciałbym wyraźnie powiedzieć, że to stwierdzenie jest fałszywe - odpowiedział w piątek rzecznik niemieckiego rządu. Niemcy są często celem migrantów. Barbara Sobska.

Warunki w ośrodkach dla cudzoziemców

Około 600 policjantów interweniowało w ośrodku dla cudzoziemców w Wędrzynie, gdzie grupa kilkaset agresywnych osób próbowało sforsować ogrodzenie. W ruch poszły krzesła i inne wyposażenie. Sytuację udało się opanować, ale są zniszczenia. Pojawiają się pytania o warunki panujące w ośrodkach dla cudzoziemców. Sylwia Piestrzyńska.

Prokurator szpiegowana? Wracają pytania o Pegasusa

Czy znana prokurator była inwigilowana systemem Pegasus? Ewa Wrzosek otrzymała informację o "możliwym cyberataku na jej telefon". Prokurator złożyła już w tej sprawie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Michał Tracz.

Wątpliwości wokół Łukasza Mejzy

Kolejne zawiadomienia do prokuratury i zapowiedź kolejnych publikacji o kontrowersyjnej przeszłości wiceministra sportu Łukasza Mejzy. Według dziennikarzy Wirtualnej Polski minister i poseł miał zarabiać na nieuleczalnie chorych dzieciach. Choć wygląda na to, że do jego dymisji wciąż daleko, to w PiS nikt jej nie wyklucza. Jan Piotrowski.